Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Meni je to besmisleno, ovo treba da se radi kao deo nekih naučnih projekata, npr neke antropologije, a ne kao (skupa) zezancija.

Pa ovo sa NG kao i jeste deo naucnog projekta koliko razumem, a za trosak pise da je to cena za testing komplet koji ti posalju i koji ti njima vratis, ne za samo testiranje. Ja samo prenesoh ono sto procitah na njihovom sajtu.

Link to comment

Ako je nesto sto moze ili ce moci da pomogne u medicini - ajde-de, samo mi ne lici na to.

Ako treba da utvrdi da je moja ili bilo cija pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra baba bila svojevremeno nestasna - neka hvala, ne zanima me, pozlatilo joj se dabogda i sto se mene tice: jos manje me se tice s kim je zgresila.

U Kanadi nude bas ovo, uz informacije o precima daju i zdravstvenu analizu, tj. sta potencijalno moze da strefi.

 

Sto se ostalih tumacenja tice, meni bas zanimljivo da se vidi koliko smo svi zapravo izmesani i da vlazni snovi o cistoj naciji ostaju samo snovi. Naravno, naci ce se vec pametnjakovici da izvrnu tumacenje kako njima odgovara ali to je vec standard medju ljudskom vrstom.

Link to comment

To da smo izmesani, znao sam - iako nisam ni lep ni pametan - i bez ovakvog pametovanja i bacanja para.

A sto se zdravstvene analize tice - neka hvala, ne zanima me, na stranu to sto cisto sumnjam u vajdu od te vrste preporuke osim, naravno, za one koji tu vrstu usluge nude.

A sto se tice izvrtanja kome je, kako kazes, ljudska vrsta sklona, naucnicima ponajmanje verujem zato sto su bezbroj puta dokazali da su itekako skloni da podrze, iskrive, prilagode, itd, itd...

I sve to u najboljoj nameri i iskljucivo u naucnom interesu.

Link to comment

šta znači izmešani, ko se to uopšte mešao, gde su postojali različiti ljudi koji su se pomešali?

 

što se zdravstvene analize tiče, to je već individualno, ja nemam ništa protiv da mi lekari pomognu, ako mogu, a ko želi da umre što pre, slobodan je, što se mene tiče

Link to comment

Meni je to besmisleno, ovo treba da se radi kao deo nekih naučnih projekata, npr neke antropologije, a ne kao (skupa) zezancija.

 

Objasnite meni neukom, ono što sam linkovao par postova iznad (eupedia.com), da li je to neka preskupa para-nauka, ili prikaz rezultata pravih naučnih projekata?

 

 

Meni se učinilo da je to još jedno od arheoloških (antropoloških) istraživanja sa ciljem da objasni ono čime se arheologija inače bavi. Prošlošću, u ovom slučaju komunikacijom i migracijama u nekom periodu. Bilo da je metoda na primer analiza polena u grobovima, komparativna (etimološka) analiza raznih jezika i toponima, ili u ovom slučaju geneteske analize.

 

Ako je zaista nauka, ne postaje ništa manje naučna ako su razni portali i ko zna kakvi Deretići uzeli da je "tumače" kako njima odgovara.

 

 

Pre par meseci je na Filozofskom fakultetu bila skromna i zanimljiva izložba o arhološkim istraživanjima u Đerdapu. Između ostalog, čuo sam priču o par ženskih lobanja, kod kojih su našli sasvim drugačiju koncentraciju nekih jedinjenja, na osnovu čega su zaključili da te jedinke nisu odrasle zajedno sa ostalima u nekoj od nasobina tu pored Dunava, nego su dovedene sa veće udaljenosti (ne zna se još odakle). U nekim grobovima su tela bila obučena u odeću u kojoj su bili našiveni brojni pužići za koje se zna da žive u Crnom moru. Pa se na osnovu ovih i drugih sitnih kockica formira pretpostavka o životu (uključujući i migracije i komunikacije) u prošlosti.

 

E sada bi bio fazon da odštampam i odesem im rantove sa poslednjih par strana, otvorim im oči, da ne gube vreme na gluposti.

Link to comment

Edit, t.j. dodatak:

 

Za ove genetske karte što se vrte par stranica unazad, navodi se da je izvor eupedia.com.

 

Otkud se onda došlo do toga da se te karte povežu sa NatGeo i njihovim Genographic projektom?

 

Evo još jedne besmislene karte i podjednako besmislene "naučne masturbacije"  što ide uz nju (link).

 

red_hair_map_europe.jpg

Edited by Frile
Link to comment

Frile, ja sam uvela NG u pricu jer sam citala o njihovom projektu najvise, naravno da ima jos drugih.

+1 na ovo sto si pisao, na isti nacin prilazim tematici.

 

@ Strugacki, pisem sa telefona pa sam stura. Ne treba meni pojasnjenje ali volim da ubacim u pricu sa onima koji bi da broje krvna zrnca i dokazuju nekakvu genetsku etnicku cistotu.

Link to comment

Edit, t.j. dodatak:

 

Za ove genetske karte što se vrte par stranica unazad, navodi se da je izvor eupedia.com.

 

Otkud se onda došlo do toga da se te karte povežu sa NatGeo i njihovim Genographic projektom?

 

Evo još jedne besmislene karte i podjednako besmislene "naučne masturbacije"  što ide uz nju (link).

 

 

Posto vidim da se pozivas na mene, odoh da zvirnem u taj eupedia.com izvor nad izvorima: e, pa, serem ti se u izvor, jednu sminku i smiru za Evropljane i one koji bi to da budu, mesavinu sajtova za trazenje najpovoljnijeg hotela i najlepsih turistickih destinacija diljem Evrope/Europe u kojoj tece lepi, plavi dunav, cvetaju bavarski dvorci i svi se vole, grle, ljube i puni su razumevanja i tolerancije.

Slucajno, niko tamo nije nasao za shodno da pomene da je ta ista Evropa samo u 20. veku manjkala nekih cirka 50 - 80 miliona ljudi.

Kako - ne zna se, nije za pricu, kvari idilu, obaska sto nije podobno po vazecim PC uzansama.

Slucajno, jedina napomena koja u rubrici 'interesantnosti iz raznih evropskih zemalja', govoreci o Nemackoj pominje samo i na jednom mestu rec 'nazi', pa i to kao turisticku atrakciju:

 

-The world's two biggest cuckoo clocks are both located in Schonach im Schwarzwald, Baden-Württemberg. One of the cuckoos measures nearly five meters and weighs 150 kg.

-Over 300 bunkers and hundreds of kilometres of underground tunnels built during the Nazi-era still remain under the modern city of Berlin - although mostly unaccessible due to crumbling and floods from water tables.

 

I to upravo ovim redom kako sam kvotovao i kao poslednje stavke u nabrajanju znamenitosti Nemacke.

 

I koji se, onako BTW, dao u preturanje po genima, rabotu koja - kao sto rekoh - nikom dobra donela nije, a bogami i nece:

 

Poland, more Germanic or Slavic ?

 

Ovo je, inace, 1 od podnaslova, ima toga jos.

 

Sto se tice zgrazavanja nad povezivanjem genotizma u NG i genotizma u eupediji, dzaba: sve je to jedna te ista prica, o tome kako je povezana - pitaj Neru.

 

Inace, super ti je ova karta koja prikazuje distribuciju korodiranih ridjokosih diljem evropskog kontinenta: prosvetlila me u sekundi, a verujem i da joj je naucni znacaj neprocenjiv.

I, da, ne rece mi: jesu li puzicima koji zive samo u Crnom moru ispitali genotip?

 

Frile, ja sam uvela NG u pricu jer sam citala o njihovom projektu najvise, naravno da ima jos drugih.

+1 na ovo sto si pisao, na isti nacin prilazim tematici.

 

@ Strugacki, pisem sa telefona pa sam stura. Ne treba meni pojasnjenje ali volim da ubacim u pricu sa onima koji bi da broje krvna zrnca i dokazuju nekakvu genetsku etnicku cistotu.

Izvini, mozes li da mi pokazes nekog ovde koji bi da broji krvna zrnca i dokazuje nekakvu genetsku cistotu?

Link to comment

Posto vidim da se pozivas na mene, odoh da zvirnem u taj eupedia.com izvor nad izvorima: e, pa, serem ti se u izvor, jednu sminku i smiru za Evropljane i one koji bi to da budu, mesavinu sajtova za trazenje najpovoljnijeg hotela i najlepsih turistickih destinacija diljem Evrope/Europe u kojoj tece lepi, plavi dunav, cvetaju bavarski dvorci i svi se vole, grle, ljube i puni su razumevanja i tolerancije.

Slucajno, niko tamo nije nasao za shodno da pomene da je ta ista Evropa samo u 20. veku manjkala nekih cirka 50 - 80 miliona ljudi.

Kako - ne zna se, nije za pricu, kvari idilu, obaska sto nije podobno po vazecim PC uzansama.

Slucajno, jedina napomena koja u rubrici 'interesantnosti iz raznih evropskih zemalja', govoreci o Nemackoj pominje samo i na jednom mestu rec 'nazi', pa i to kao turisticku atrakciju:

 

 

Jebote stvarno si opterećen. Ruku pod ruku sa Deretićima i teoretičarima zavere. :)

 

Pa to je (čini mi se*) prikaz naučnih istraživanja (arheoloških i šire) for dummies. Ni manje ni više.

 

To što na istom sajtu ima koječega (putovanja, bavarski dvorci, grljenje i ljubljenje) - kakve to veze ima?

 

Naravno, moguće je propagirati svašta i to zamaskirati šarenim kartama i "naučnim" pričama, ali pobogu nisu svi konji odreda trojanski konji. Nije svaki naučnik špijun sa tajnim planom da nam ispere mozgove i načisto nas upropasti.

 

 

*)  ne bi me iznenadilo da se u neko doba javi neki kršteni arheolog i kolutajući očima kaže Frile džabe se ložiš, te karte su lepe a priča dopadljiva - ali analize haplogrupa nisu pouzdane ni naučno priznate ...

E to bi bilo nešto, a ne ove teorije zavere.

Link to comment

Jebote stvarno si opterećen. Ruku pod ruku sa Deretićima i teoretičarima zavere. :)

 

Pa to je (čini mi se*) prikaz naučnih istraživanja (arheoloških i šire) for dummies. Ni manje ni više.

 

To što na istom sajtu ima koječega (putovanja, bavarski dvorci, grljenje i ljubljenje) - kakve to veze ima?

 

Naravno, moguće je propagirati svašta i to zamaskirati šarenim kartama i "naučnim" pričama, ali pobogu nisu svi konji odreda trojanski konji. Nije svaki naučnik špijun sa tajnim planom da nam ispere mozgove i načisto nas upropasti.

 

 

*)  ne bi me iznenadilo da se u neko doba javi neki kršteni arheolog i kolutajući očima kaže Frile džabe se ložiš, te karte su lepe a priča dopadljiva - ali analize haplogrupa nisu pouzdane ni naučno priznate ...

E to bi bilo nešto, a ne ove teorije zavere.

:D

Nisam bre, cini ti se: samo mi pun kufer ovog umivenog evropeisanja kad mu vreme nije - eupedia.com se zaglavila u 90-im, kad su svi tamo mislili da su lepi i pametni, na stranu oni primeri koje sam ofrlje, na preskok pokupio, a ima toga jos koliko 'oces.

Ni na kraj pameti mi nije prica o naucnicima kao trojanskim konjima, ali mislim da svako baratanje podacima kao sto su ovi o genima mora da ima podebeo uvod sa jos debljim skretanjem paznje na opasnosti, mogucnosti manipulacije, zloupotrebe i sav, vec vidjen repertoar bljuvotina koje su isle uz genetizacije raznih usmerenja.

 

I tako: sajt je ipak sranje, toliko da me ne bi iznenadila karta tipa 'raspodela velicine penisa (metric/imperial) po zemljama', mada karte jesu lepe, ne sporim.

I - jebes teorije zavere, ne radi se ovde o tome, bas kao ni o klovnovima kao sto je Deretic.

Link to comment

:DI tako: sajt je ipak sranje, toliko da me ne bi iznenadila karta tipa 'raspodela velicine penisa (metric/imperial) po zemljama', mada karte jesu lepe, ne sporim.

 

Dobro, takav sajt bi i meni bio sumnjiv  :)

 

Složiću se sa tobom da je tema (ne samo geni, nego arheologija: migracije i uticaji jednih na druge) osetljiva zbog mogućnosti da se iskoristi za razne manipulacije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...