Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

^

Plavo nebo, i na njemu zvezda fazon. Dinaroidski migranti na sever valjda. Bolje objašnjenje od Deretićeve o Balkanu kao prapostojbini Slovena u svakom slučaju.

Link to comment

Distribution of haplogroup I2a1 (formerly I2a) in Europe

 

Haplogroup_I2a.gif

 

U stvari, ova karta oku laika ne govori baš ništa, dok se ne pročita hiljadu reči

 

To je u stvari zbirna karta više relativno srodnih podgrupa, neolitskih kultura južne i jugoistočne evrope. Tampnoplavo na Sardiniji nema veze sa tamnoplavim u Dinaridima.

 

"Naše" tamno plavo je u stvari Haplogroup I2a1b (M423), kojoj se trag prati još od Neolita (doduše ne na ex-yu prostorima). A ona opet ima svoje podgrupe. U naše krajeve je stigla migracijma:

 

Nowadays northern Slavic countries have between 9% (Poland, Czech republic) and 21% (Ukraine) of I2a-L621, while southern Slavs have between 20% (Bulgaria) and 50% (Bosnia). The higher percentage of I2a-Din in the south owes to the cumulative effect of Bronze Age and Early Iron Age migrations (Dacians, Thracians, Illyrians) and the medieval Slavic migrations.

 

Disclaimer:

Ja sam samo vaga bundo, nemam blage veze sa haplogrupama. Naterao sam sebe da pročitam deo onog teksta i pokušam da shvatim o čemu se radi.

Link to comment

Malo je detaljnije tumacenje nego pre neki dan. Zanimljivi podaci, ali ko zna koliko je ovo verodostojno istrazivanje.

Sto vise uzoraka to ce biti preciznije. Preko Nacionalne geografije se moze pribaviti komplet za testiranje, na taj nacin svako ko posalje uzorak ucestvuje u ovom istrazivanju. Jedino sto je trosak oko 150 eur inace bih aktivirala sve muske koje znam da posalju.

Link to comment

Mozda nekom znaci, mozda nauka bude imala ili ima vajde od ovoga, ali meni ovo predstavlja jedno besmislenu naucnu masturbaciju koja se moze da nazove i brojanjem krvnih zrnaca.

Ja sam samo glupi masinac, sa nesto takozvanog drustvenog obrazovanja, pa bih molio da mi neko objasni cemu sluze ove gluposti: drzim da je samo pitanje trenutka kad ce se naci neko da ustvrdi da su neke boje na ovim kartama lepse/bolje/starije od nekih drugih...

Imali smo svojevremeno nesto slicno, na dobro izaslo nije.

Link to comment

Sto vise uzoraka to ce biti preciznije. Preko Nacionalne geografije se moze pribaviti komplet za testiranje, na taj nacin svako ko posalje uzorak ucestvuje u ovom istrazivanju. Jedino sto je trosak oko 150 eur inace bih aktivirala sve muske koje znam da posalju.

 

Meni je to besmisleno, ovo treba da se radi kao deo nekih naučnih projekata, npr neke antropologije, a ne kao (skupa) zezancija.

Link to comment

Mozda nekom znaci, mozda nauka bude imala ili ima vajde od ovoga, ali meni ovo predstavlja jedno besmislenu naucnu masturbaciju koja se moze da nazove i brojanjem krvnih zrnaca.

Ja sam samo glupi masinac, sa nesto takozvanog drustvenog obrazovanja, pa bih molio da mi neko objasni cemu sluze ove gluposti: drzim da je samo pitanje trenutka kad ce se naci neko da ustvrdi da su neke boje na ovim kartama lepse/bolje/starije od nekih drugih...

Imali smo svojevremeno nesto slicno, na dobro izaslo nije.

 

ako misliš na ovu genetsku mapu, onda nisi sagledao sliku do kraja, bar dok ne budemo mogli da centriramo hromozome kao što danas možemo trap

Link to comment

ako misliš na ovu genetsku mapu, onda nisi sagledao sliku do kraja, bar dok ne budemo mogli da centriramo hromozome kao što danas možemo trap

Bas na nju: nisam siguran da razumem ovo o centriranju hromozoma, ali ako rezultat treba ili moze da bude savrsen primerak ovog ili onog Francuza, Nemca, Bugarina - slaba vajda od toga.

Ako je nesto sto moze ili ce moci da pomogne u medicini - ajde-de, samo mi ne lici na to.

Ako treba da utvrdi da je moja ili bilo cija pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra baba bila svojevremeno nestasna - neka hvala, ne zanima me, pozlatilo joj se dabogda i sto se mene tice: jos manje me se tice s kim je zgresila.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...