Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

1 hour ago, omiljeni said:

Poljska propaganda. Ne nasedajte. :fantom:

 

btw osim Poljaka jedino mi nismo propali 2009

Svaka čast Donosiocu Prosperiteta. :Hail:

 

Ali smo imali stagnaciju od skoro 10 godina nakon 2009 dok su svi isli mnogo brze. Upravo mnogi prave razliku u odnosu na nas poslednjih 10ak godina.

 

Link to comment

Dosta je teško porediti procentualni rast po godinama za jednu zemlju pošto konstantan procentualni rast iz godine u godinu ne predstavlja pravu liniju na grafikonu, već izlomljenu liniju koja aproksimira eksponencijalnu krivu.

 

U prevodu, na grafikonu kriva ima isti porast za međugodišnji rast sa 50 na 55 tj. od 10% i sa 100 na 105 tj. od 5%.

Edited by vememah
Link to comment

ono što ja vidim na grafu je da je 2003 gdp bio oko 51% gdp iz 1989, a da je 2008 dostigao oko 70%, dok je u poslednjih 10 godina porastao za tek 8-10% do današnjih 78% vrednosti iz 1989

Edited by gone fishing
Link to comment

Prosečan godišnji rast BDP Srbije i ostalih zemalja Centralne i istočne Evrope bez ex-SSSR zemalja*

Srbija / Ostatak CIE*

2001-2003: 5.5% / 3.8%

2004-2008: 7.3% / 5.5%

2009-2012: -0.2% / +0.2%

2013-2018: 2.1% / 3.1%

2001-2018: 3.6% / 3.2%

* CIE uključuje Poljsku, Češku, Slovačku, Mađarsku, Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, Rumuniju i Bugarsku

 

Kumulativni rast u poslednjih 10 godina (2009-2018)

Poljska +40%

Albanija +31%

Slovačka +25%

Makedonija +23%

Rumunija +23%

Crna Gora +19%

Bugarska +17%

Bosna +17%

Češka +16%

Mađarska +16%

Srbija +13%

Slovenija +8%

Hrvatska -1%

Edited by az67
Link to comment
5 hours ago, Host said:

Hvala Alkmare. Sta se to desilo 2012. pa da smo se tako strmopizdili u odnosu na ostatak CIE?

 

 

 

Ako se jako ne varam, skok do 2008 smo napravili rasprodajom svega sto valja ovde. Nakon toga je usledila globalna ekonomska kriza, koja nas je u paketu sa DS i G17 lopuzama, izula do tabana.

Link to comment

Prilicno sam siguran da se mapa nece menjati u Rusiji :D

 

Inace, mislim da je ova mapa pravljenja da ima sto tacnija rastojanja izmedju plovnih puteva. Mapa koja ima tacnije velicine je ovog tipa:

 

DT-28.jpg

Link to comment
On 22.9.2019. at 2:25, 189- said:

 

Odlican prikaz.

Svaka cast ko se setio.

A i postovao :) 

1 hour ago, Shan Jan said:

Prilicno sam siguran da se mapa nece menjati u Rusiji :D

 

Inace, mislim da je ova mapa pravljenja da ima sto tacnija rastojanja izmedju plovnih puteva. Mapa koja ima tacnije velicine je ovog tipa:

 

DT-28.jpg

Ovo je izvadjeno iz svojevremeno, pre 30+ godina kao senzacije prodavanog Peters-ovog atlasa koji je takodje prodavan kao senzacija.

Zasnovan je na takozvanoj Petersovoj projekciji, inace иначици jedne od vec toliko postojecih kartografskih projekcija, a sve sa namerom da predstavi izistinske velicine i relacije na Planeti.

20190930-124223.jpg

 

20190930-124242.jpg

Naravno, nista od toga, obaska sto je za svako poredjenje vec vekovima dovoljan obican - globus.

A sto se plovnih puteva tice, tek tu je neupotrebljiva: 

mercator.png

 

Jer, nije se stari dobri Merkator (projekcija) zadrzao vekovima u upotrebi, kao nezamenljiv, i ako je na njemu Grenland veci od Afrike: na njegovoj karti su plovni putevi prave linije, a sto je najvaznije 'konture' obala su verno prikazane sto mu za plovidbu, pa i letenje dodje najvaznije.

Osim jos nekih pojedinosti koje je u jednoj sicnoj ovdasnjoj prici, ako se dobro secam Vathra dobro objasnio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...