Jump to content
Sign in to follow this  
Аврам Гојић

Izborni cirkus 2016.

Recommended Posts

pbg12345

ma zabole me vise da se bavim tim spinovanjem, nek se stranke potrude da dobiju moj glas tako sto ce steci moje poverenje. ne ocekujem stopostotno slaganje sa bilo cijim idejama, ne zanosim se tome da ce bas sve raditi iz uverenja, a ne zbog licne dobiti, da ne kazem lopovluka, ali nek taj odnos bude bar 65 prema 35 posto...

prema tome ovakve kao jozef k. ubuduce po kratkom postupku teram u pizdu materinu :fantom:

+1000

Hamlet Strašni

Potpuno sumanuto ponašanje. Pri tome je bar jedna velika zapadna sila protiv izbora 2016. I do pre tri dana je bilo sigurno da izbora nece biti do sledece godine.

gospa buba

Potpuno sumanuto ponašanje. Pri tome je bar jedna velika zapadna sila protiv izbora 2016. I do pre tri dana je bilo sigurno da izbora nece biti do sledece godine.

jao da. pa shta kazu nashi prijatelji sa zapada?

Malvo

Nabijem na kurac zapadnu silu, dabogda im se kuce otrglo s lanca.

pbg12345

u moru argumenata za ili protiv izbora, zaista mi nije jasno zasto je misljenje sile bitno po tom pitanju

Takeshi

zapadna gubernija.

garcia

jao da. pa shta kazu nashi prijatelji sa zapada?

čekaju da se osuši travnjak pa da izađu na kzš :nobles:

slow

Možda ih i ne bude? A da opet ne spinuje da bi zamaskirao zviždanje u Areni? Izgleda da tako amortizuje povremene udare na rejting, preokreće neprijatne situacije i događaje, skreće pažnju medija. Umesto da se govori o nepopularnosti  i uzrocima lošeg stanja sada se priča o datumu izbora.

Edited by slow

1n54jd3r

novosti najavljuju parlamentarne, tako da je valjda jasno da je ta opcija najizvesnija...valjda smo jedina zemlja cija Vlada koja ima apsulutnu vecinu ne moze da izgura ni tri godine bez izbora a da ne pricam o punom mandatu

Braća Strugacki

u moru argumenata za ili protiv izbora, zaista mi nije jasno zasto je misljenje sile bitno po tom pitanju

možda u nekoj pravoj državi i nije bitno, a kako se formira vlada ovde smo videli kada je došao toma

Hamlet Strašni

Da ne kopam ali i ne skrećem ovde, ima li tema na forumu o prednostima i manama izbornih sistema? Konkretno, želeo bih da pročitam bar dva argumenta za proporcionalni, pošto ni toliko ne mogu da se setim u našoj situaciji.

Mnogo je manja mogucnost da imas stranke koje imaju dvocifrenu podrsku u birackom telu a nula predstavnika.

Meni je recimo u americkoom sistemu jedna od stvari koja mi se najmanje dopada bila da recimo predsednik kongrenog odbora za odbranu ili obrazovanje koji utcu na politiku na nacionalnom nivou moraj ozbiljno da uzimaju u obzir partikularne interes glasaca svoje izborne jedinicie koji mogu da budu supotstqvljeni interesima sire zajednice. To naravno nekeda moze da bude i prednost. Uvek se stim dela iz Linkolnove biografije gde priča o tome kako su se putevi planirali tako da se namakne neka većina u kongresu.

Zato je meni idealni sistem neka vrsta dvodomnog gde jedan dom čine većinski izabrani predstavnici lokala a drugi sa prirodnim cenzusom izabrani poslanici sa lista. Ori tome da o nekim stvarima odlučuje jedan, o enkima drugi a o nekima moraju da se saglase.

Uzgred ni većinski sistem nije garancija da stranke neće stavljati manje više proverene kadrove lojalne stranci. Safe seats i pollitical machine koncepti dokazuju to

Hamlet Strašni

Zato što imaju presudan ili bar veoma značajan uticaj na većinu medija, našu bezbednost i ekonomiju recimo.

Haralampije

a na sve ovo, meni je nekako i srcu draze da glasam za stranku u koju imam poverenja pa da ista ostane sa 4,9% glasova van parlamenta, nego za mrtvi ds i tim omogucim da sns ima 162, umesto 161 poslanika

pominjem ds, jer je on valjda ta "demokratska" opcija koja sigurno prelazi cenzus

i sve ovo naravno pod pretpostavkom da uopste ucestvuje neka lista za koju bih glasao bez grize savesti

ujedno bih zamolio modove da svaku naznaku kampanje (bez obzira da li dolazila sa namerom ili bez) "ne rasipajte glasove, glasajte za opciju koja sigurnu prelazi cenzus saseku u korenu". nije da moramo i na forumu to citati

+1 

samo uz jedan mali amandman:na spisak proskribovanih kampanja dodati i kampanju za citiram "neku listu sa 4,9% glasova"

Hella

ujedno bih zamolio modove da svaku naznaku kampanje (bez obzira da li dolazila sa namerom ili bez) "ne rasipajte glasove, glasajte za opciju koja sigurnu prelazi cenzus saseku u korenu". nije da moramo i na forumu to citati

ko je ovde vodio takvu kampanju :fantom:

Edited by Hella

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...