Jump to content
IGNORED

Meksiko


Delija67

Recommended Posts

 

 
 

 

hvala :) bice jos malo :D

 

 

 

kuuull :)

 

sta ste kupili od suvenira? (jel neumesno to da se pita? :unsure: al kontam pokazali ste prijateljima,a i mi smo valjda neki prijatelji :D)

pitam jer ja ne znam sta bih odabrala,dovukla ih pola onih sarenih cebadi i cilima  :wub:

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    38

  • Delija67

    23

  • mustang

    4

  • Budja

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

sta ste kupili od suvenira? (jel neumesno to da se pita? :unsure: al kontam pokazali ste prijateljima,a i mi smo valjda neki prijatelji :D)

pitam jer ja ne znam sta bih odabrala,dovukla ih pola onih sarenih cebadi i cilima  :wub:

 

To je između mene i carine koja me nije uhvatila :fantom:

 

Sad ozbiljno, kevama smo uzeli neke ručne radove za sto a la milje / mali stoljnjak (ili šustikla, kako bi se već reklo, nisam stručan :D) - što je inače začuđujuće teško naći, te smo kupili u Valjadolidu i devojka je za sebe jedva našla treći, ali skroz drugačiji malo više kičastiji - i devojka je sebi u radnji neke majanske ženske zadruge u Plaji del Karmen uzela super šal, vrlo meksički ali ne onako kič, kitnjast i drečav kakvi umeju da budu (naročito oni koji se prodaju po tim suvenirnicama). Htela je da kupi neke velike (od po metar visine) ,,sobne" ukrasne flamingose ali to je zaista bilo preveliko da se spakuje :D :lol: Keva još htela da joj donesem ekstrakt vanile, Meksiko je valjda po tome poznat. Uzeli smo sebi i na poklon tonu nekih šarenih činijica, ja sam sebi kupio par nekih onako klasično suvenirskih džidžabidža koje ničemu ne služe, uzeo sam i neku njihovu lokalnu žestinu koja se zove Xtabentun koja se pravi od anisa (kao raki, uzo, absint, itd.) i fermentisanog meda ali to još nisam otvorio da probam. I devojka se zaljubila u ćilime ali em su preveliki em su najčešće preskupi. Ozbiljno sam se pitao ko to kupuje te neke džambo suvenire, vrhunac je bio neki lik koji je pored puta osim standardnih izrezbarenih drvenih statuta jaguara i drugih lokalnih motiva prodavao velikog Dart Vejdera, Spajdermena i slične super heroje :lolol: statue su bile od po metar, i metar i nešto visine. Imaju lep ručno rađen nakit...kada je devojka kupovala neku ogrlicu žena koja drži radnju je rekla ,,made in Mexico, no China, Thailand" :D i stvarno posle dugo vremena sam bio negde gde su suveniri stvarno lokalne proizvodnje (mislim meksičke, nisu svi iz Jukatana - mada je uobičajeno videti radionicu odmah iza radnje sa suvenirima gde se neki od tih suvenira i prave, naravno ima i masovno proizvedenih stvari koliko hoćeš). Sestri sam uzeo srebrni privezak - hijeroglif (njen znak u majanskom horoskopu, tj. majanski mesec u kom je rođena, ima tih fora), takođe smo kupili kakao u prahu, čokoladu, džem od ananasa, naravno salse mui picante, itd. Nadam se da sam zadovoljio tvoju znatiželju :D

 

Još par komentara - plivati u senoteu, da dopunim ono za živuljke, je ponekad kao plivati u akvarijumu, jer ima toliko riba. No nisu opasne, bar koliko sam ja imao prilike da vidim. Ronjenje je super fora, ne samo u Akumalu gde su kornjače nego na svakoj plaži jer stvarno ima egzotičnih riba itd. da se vide, čak i u plićaku. Što set tiče gledanja životinja, za to treba vodič, ili de jure (mora na ulazu u rezervat da se unajmi), ili de fakto (sami ćete da lutate satima k'o budale jer ne znate šta tražite) - to naravno ako idete ciljano da gledate nešto (tipa majmune, flamingose), naravno egzotične životinje su svuda, na plažama, u šumama pored puta, u gradu, itd. U Punta Laguni je vodič oko 15 evra po osobi, u Rio Lagartosu je najam čamca 90 američkih dolara (staje do 6 ljudi u čamac, pa što je više ljudi, manje je po osobi). Nije jeftino, ali po meni su obe ekskurzije vredele svaku paru. Žao mi je što ne videsmo nekog jaguara (ima ih u toj Punta Laguni, love one majmune, a ima ih i u Rio Lagartosu u močvarama) ili pumu, ali to je jako teško ubosti jer velike mačke uglavnom izlaze noću i klone se ljudi. Za arheološke zone nismo uzimali vodiče, mislim da nema potrebe, jer je u našem vodiču (štampanom) bila mapa svake zone sa prilično detaljnim objašnjenjem šta je šta, plus su sve stvari unutar zona uglavnom obeležene i na španskom i na engleskom (i ponekad na modernom majanskom).

 

Takođe ima toliko stvari koje nismo videli, a teoretski smo hteli, ili smo čak i planirali, ali nismo na kraju što zbog manjka para, što zbog manjka vremena, što zbog umora (izvozio sam nekih 2200 km ukupno za 14 dana). Npr. blizu obale ide veliki mezoamerički koralni greben, postoje ekskurzije za ronjenje. U Kankunu ima onaj čuveni podvodni muzej sa statuama na dnu mora koje su postale dom za morsku floru i faunu. Južno od Tuluma je ogromni rezervat prirode Sian Kaan u kome u suštini treba prenoćiti. Preko puta Plaje del Karmen je veliko ostrvo Kozumel (Cozumel), a severno od Kankuna blizu Lagartosa je idilično ostrvo Holboks (Isla Holbox) izolovano od sveta i netaknuto mega-turizmom...to su stvari koje smo teoretski kao i još mogli da obiđemo (konkretno Sian Kaan smo hteli, ali na kraju ništa). Mi smo obilazili severno-centralni Jukatan (to je država Jukatan (Yucatán)) i istočni Jukatan (država Kintanaro (Quintana Roo)). Zapadni Jukatan je država Kampeče (Campeche), koja ovako na prvi pogled izgleda divno, i ima mnogo manje turista (i prateće infrastrukture), ali to je bilo van domašaja bilo kakvog, za to bi trebalo dodatnih 7 dana. Inače nije ceo Jukatan u Meksiku, skroz južni deo poluostrva je u Belizeu i Gvatemali.

 

Takođe mi je ostavilo utisak to što kada nemaju da ti vrate kusur (što jeste problem kada izađeš iz najprometnijih turističkih zona i većih naseljenih mesta), to nije problem i jednostavno platiš manje ili uđeš za dž. U Bakalaru npr. ulaz u tvrđavu je bio oko 140-150 pezosa, ja dajem 200, on nema sitno da mi vrati, vraća nam 100 i kaže ,,oh well, discount for you". Kasnije isto tamo ulaz na plažu košta nešto smešno (20ak-30ak pezosa), ja dajem tih 100, on kaže nema, uđi ti biće kusura kad izlaziš doći će još neko, ja na izlazu da platim a lik kao jebiga nemam nije bitno aj ćao ne moraš ništa (na kraju sam mu ostavio tih 100 pezosa bez da tražim kusur jer me bilo blam da ne ostavim ni dinar na tom prelepom mestu nakon što sam pukao silne pare u hipsterskom Tulumu).

Edited by hazard
Link to comment

I za kraj, skoro pa skriveni dragulj Jukatana - Laguna Bakalar. Laguna (sa istoimenim gradom na jednoj tački, inače velika je, dužine 50ak km) se nalazi skroz na jug kada se ide uz obalu, blizu Četumala (glavnog grada Kintane Ro), prilično je daleko od turističkih zona (mi smo vozili 3 sata od Akumala, u jednom pravcu), i zato turista nema puno. U samom gradiću osim lepo uređenog centralnog trga nema bogznašta da se vidi:

 

ppRLIu5F9wdFFuVe8G4712b59Vi0QkZoBGKCjtMk

 

c7ZOQKkpajfVr4bqaLjKarQDFHkoOHce3qzKZpxp

 

XC4IJxX3QHst9t9ItKNzUo1sF0Iquf_QYkEQe_8g

 

No odmah pored trga je lepo očuvana kolonijalna tvrđava sa finim muzejčićem unutra:

 

-SU8HwWXO-cMzpW7xYOMP4AYq_l_N7wxKbHTMMfB

 

koja je izgrađena da bi nadgledala i branila od gusara koji su bili česta pojava ovde:

 

DSCN3974.JPG

 

eWr3zTozXvJU8ih86cc23vvyeRNTejChmI1R6Goq

 

Ne, ta tirkizna voda koja se preliva u više boja plave i zelene nije karipsko more. I ako drenažni putevi kroz obližnju močvaru vode do mora pa se Bakalar može zaista nazvati lagunom, ovo je u stvari slatkovodno jezero (drugo najveće u Meksiku, bar tako kaže vodič). Ovakvo jezero nikad nisam video, a video sam razna (po Švajcarskoj, Kanadi, Srbiji). Čak i kada se primaknete obali, morate zapravo da uđete u vodu da bi se uverili da nije more. Meni je ovde bilo najlepše kupanje, jer sam pre ljubitelj slatke vode nego slane (znam mnogi me gledaju belo kad im to kažem), ali nevezano za to, ovde nam je verovatno bilo najlepše (dakle pobednik u vrlo teškoj konkurenciji), ne samo zbog predivnog pejsaža već zbog sveukupne atmosfere - mir i tišina, lepota, opuštenost, totalni zen - pravi raj. Rekoh ovde je trebalo prenoćiti ali jebiga. Na jezeru postoje ,,fensi" kupališta sa restoranima, svlačionicama, WCima itd. - to su ova što imaju ove kolibice na molovima u vodi - najfensi je bio neki klub meksičke mornarice, ova dupla koliba na molu je ja mislim njihova, nisam siguran - ali mi smo ušli na ,,baño ecologico" (to u Meksiku znači da na plaži nema ničega, da je ulaz džabe ili smešan, i da tu bleje lokalci) koji je izgledao ovako:

 

AOnstZSTloCtKNFUHB2Qi-cVMzswRWv83PpNCSLX

 

2nnKf3UIKp721DZJccj08NCi3gfsWXBfI9SRvQvt

 

ptRIbn0wyKjf2MyiZs6MHk4I2A2ZsGhU8hf1VKip

 

U vodi je neki pomalo šljunkovit pomalo glinasti beli pesak (kako gde), izuzetno je plitko i čini mi se da može da odšeta maltene do ,,sredine", makar tu na gradskoj obali. Nažalost, nismo imali vremena da obiđemo još neku lokaciju na jezeru, koje kao što rekoh jeftino. Da se vraćam opet na Jukatan, ovde bi proveo nekoliko dana. Inače Bakalar je bio ubedljivo najjeftiniji od svih mesta (i hrana i prodavnica i suveniri i sve). Voda je topla i prijatna (ali nije bila onako barasto vrela, ipak je bio februar sa svojih 25-28 stepeni a ne leto sa svojih 40+). Ako dođete na Jukatan, ovo mesto prosto morate videti, makar proveli u jednom danu 6+ sati u kolima kao mi.

 

Eto. To vam je taj Jukatan :fantom:

Link to comment

Puno hvala na fantasticnom (i iscrpnom) putopisu. Ako je moguce, mozes li da napises kako ste (sa logisticke strane) uopste organizovali put? Na primer - kako ste rezervisali smestaj, rentirali kola (pretpostavljam u Kankunu na aerodromu?), i koliko je moguce sve to uraditi u solo-verziji bez znanja spanskog? 

 

Jos jednom, stvarno fenomenalan put i putopis:)

Link to comment

Smeštaj smo rezervisali preko Air B'n'B-a najopuštenije. Rent-a-car nam je bio ponuđen uz avio karte kada samo rezervisali, ali može se uzeti na licu mesta, a može i preko interneta da se rezerviše, sve velike svetske i američke firme su tamo (Alamo - to je bio naš - Hertz, Budget, itd.). To funkcioniše kao bilo gde u razvijenom svetu, nema šta posebno da se objašnjava. U aerodromu na Kankunu svi znaju engleski naravno. U glavnim turističkim zonama takođe. Za boravak na majanskoj rivijeri španski nije potreban. U svim arheološkim zonama, rezervatima itd. imaju vodiče koji odlično govore engleski. Van toga će uvek naći kod neke atrakcije neko ko zna engleski dovoljno dobro da se sporazumete. Jukatan je turistička oblast, negde manje, negde više...za Valjadolid mi je npr. rečeno da i policija uglavnom zna engleski (nisam imao kontakt sa njima pa ne mogu da potvrdim). Van najprometnijih zona engleski se slabije govori, ali se razume, često nam se dešavalo da mi govorimo na engleskom, oni odgovaraju na španskom i sve se razumemo. Jukatanski španski je čist i razumljiv, više i od ,,španskog španskog" a naročito od neki drugih latinoameričkih varijanata (tipa kubanskog, koji je nerazumljiv jer gutaju suglasnike k'o blesavi), govore dosta sporije od Španaca a uspore još više kada se obraćaju strancima. Nagađam da je to delom zbog toga što dobrom delu populacije tamo španski nije maternji jezik već ga uče u školi (a majanski je maternji), ne znam. Sad, ja sam dugo učio francuski, devojka zna italijanski i nama nije bio problem da razumemo jukatance - ono osnovno - kada pričaju polako.

 

Za smeštaj nam nije opet bio potreban španski ali to je bilo igrom slučaja, u Valjadolidu smo iznajmili sobu od jedne Engleskinje koja duže vreme živi u Meksiku a u Akumalu kućicu od Belgijanaca koji isto tako tamo žive par godina.

Link to comment

Posto je Hazard zavrsio da i ja dam svoje vidjenje Jukatana.

 

Sa najvecim delom Hazardovih komentara mogu samo da se slozim i da potvrdim da je tako. Ja sam bio malo vise na moru, pa nisam stigao da obidjem neka mesta koje je on obisao, ali sam bio na nekim na kojim on nije bio, imali smo drugaciju, a opet na neki nacin slicnu turu, s tim da sam ja bio u vecoj grupi i nisam organizovao skoro nista (inace bi proveli vise vremena u dzungli), nego sam bio na totalnom odmoru. Pored toga ovo je bila moja prva poseta americkom kontinentu, pa nisam u prilici da poredim iskustvo sa Karipskim ostrvima i ostalim mestima sa one strane okeana.

 

Prvo bazno mesto je bio Kankun. Kankun je najveci grad na Jukatanu i potpuno je nov grad. Pre 50 godina tu nije bilo nicega, a onda su se dosetili da moze da se zivi od turizma pa napravili grad. U svim javnim objektima stoje jasno istaknute table o tome sta treba, a sta ne treba raditi u slucaju poplave i u slucaju uragana, sto znaci da nije bez veze taj kraj bio nenaseljen. Kankun se sastoji od Siudad Kankuna koji je normalan grad i hotelske zone koja se nalazi na sprudu dugackom preko 20km i sirokom ne vise od 300 metara. Tu se nalazi plaza na okeanu, pa red hotela, pa ulica Bulevar Kukulkan, pa laguna. Postoji nekoliko linija gradskog prevoza. Autobusi voze na svakih par minuta za sitne pare, pa nije problem sto su razdaljine po gradu velike.

 

Evo malo slika iz centra grada

 

12694878_10207479869348365_1427964970125

 

12745432_10207479870348390_3245810432470

 

12705282_10207479868588346_4644730277048

 

12742722_10207479853787976_7075605548624

 

12705349_10207479855068008_2940569884996

 

Na svakom koraku ima ovih kostura i lobanja. Na fasadama, po restoranima, na ulicama, prodaju ih i po suvenirnicama, kao i majce sa sarenim lobanjama.

Edited by Delija67
Link to comment

Evo plaze i hotelske zone

 

12742632_10207479859388116_3985254923759

 

12705365_10207479850227887_2792742542900

 

12705635_10207479851547920_6717892855933

 

i pripadajuci turisti koji cekaju da se slikaju

 

12717562_10207479861228162_1049371538762

 

12745910_10207479868348340_9021371488297

 

10437463_10207479867148310_6486700003652

 

12705683_10207479869468368_6384207915960

 

Cela plaza od 20 i kusur kilometara je javna, ali postoji svega nekoliko javnih ulaza na plazu, ali niko ne pravi problem da se prodje kroz hotel. Slicno je i po plazama u drugim mestima tipa Tulum. Do plaze mora da se prodje kroz kafanu, pa kad je takva situacija meni nije problem da prodjem.

Edited by Delija67
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...