Jump to content
IGNORED

Meksiko


Delija67

Recommended Posts

Negde na putu do Ek Balama, nakon skretanja s glavne magistrale. Tipična scena - put kroz džunglu, plavo vedro nebo, oblaci:

 

P_20160220_131301.jpg

 

Ek Balam (,,crni jaguar") je nalazište poznato po odlično očuvanom reljefu na glavnoj piramidi, koji je slučajno otkriven tek 90tih godina. Reljef je zaštićen od sunce i padavina slamnatim nadstrešnicama što piramidi daje čudan izgled. Ek Balam se nalazi na 20ak minuta vožnje od Valjadolida, tamo smo svratili u povratku iz Rio Lagartosa (odakle su one slike sa flamingosima itd. sa prve strane), koji jedno sat i po vožnje od Valjadolida na severnoj obali. Bilo je popodne i prilično prazno, u jednom trenutku nije bilo nikoga na piramidi, i možda osim nas još dvoje troje ljudi oko nje. Ako dakle želite da se stvarno osećate kao da ste u napuštenom drevnom gradu u sred džungle, ovo je pravo mesto za to.

 

YQNu-6l2mCPHXUF5UD2U0FQmr4Pq3iEAzlRu5Njc

 

XUgiJvAxIvUoCN9Jobgz4jU5XnWHD-PRkgWr1Xpd

 

ki_dZ4R2s09TbPXS4p2ZjI93euBV_8GZcURmUK74

 

Pogled s vrha:

 

CaqR193ZFC3MLjATtgsJtlcDgWvOj64-oDTbKvVm

 

P_20160220_140624.jpg

 

Po Jukatanu ima još tona arheoloških nalazišta...svugde...svako malo na putu ima neki znak. U ovom delu koji turisti najčešće obliaze, a to je severno-centralni i severno-istočni Jukatan, ova 4 (Čičenica, Tulum, Koba, Ek Balam) su glavna i ono što treba videti...postoje druga značajna nalazišta, ali ona su daleko odatle, na zapadnom delu poluostrva (tipa Uxmal) i nisu nažalost na domet za jednodnevni izlet.

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    38

  • Delija67

    23

  • mustang

    4

  • Budja

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Par praktičnih informacija...

 

Putevi su uglavnom dobri, čak i ovi sporedni, vožnja nije problem. Jedino je pola puta od Valjadolida do Rio Lagartosa (kada se prođe Tizimin) bilo baš loše, tipa rupe, džombe i tako, i na jednu katastrofalnu ulicu sam naleteo u Bakalaru (u smislu da ulice u suštini nije ni bilo, kao da je neko preorao sve). Često ima delova koji su neasfaltirani, ali to su uglavnom tipa pristupni putevi plažama i slično (bar 80% vremena je sve bilo asfaltirano po čemu sam ja vozio), a i to je uglavnom bilo ok održavano. Problem za neupućene su ležeći policajci, ili kako oni kažu topes, kojih ima tipa svakih 100-200 metara u naseljenim područjima. Fazon je u tome što magistrale i autoputevi jednostavno idu kroz centre naseljenih mesta (pa tako autoput do Tuluma u Tulumu postane glavni gradski bulevar), lokalci voze uglavnom k'o blesavi ne obraćajući pažnju na ograničenje (mada ima saob. pandura i video sam da zaustavljaju), a turisti se takođe dobrim delom izgleda vode poslovicom ,,kad u Rimu...". Ležeći su ili ogromni ili jako tvrdi i džombasti, kao da su napravljeni da uspore takmičara sa demolition derby-a, tako da ako naletite na njih u normalnom autu brzinom većom od 5 km/h nije baš prijatno.

 

Ono što je zabavno je što je po pravilu uz svakog ležećeg bar jedna pokretna tezga (ako ne i dve-tri) uličnih prodavaca, dosetili se ljudi da se reklamiraju tamo gde moraš da usporiš (na kraju, bio sam ubeđen da se ležeći postavljaju delimično i zbog uličnih prodavaca). Na tim tezgama (kao i na pijacama) možete kupiti voće (ananas, banane, mandarine, kokos, itd.) i neoljuštene ali i oljuštene i seckane, samo pazite, to seckano voće ume da bude začinjeno - ljutom paprikom! Ja sam tako uzeo na putu seckani ananas da prezalogajim i onda shvatio da umočen u prah od čili paprike...i da je ljuto :lol: a sećam iz prve posete Meksiku kako je vodičkinja umakala mandarine u ljutu papriku...i tako...

 

Veliki je kontrast u cenama između turističke obale (majanske i tulumske rivijere) i unutrašnjosti. Tulum je ubedljivo najskuplji, tamo smo na plaži, u beach klubu sa prosečnom hranom (OK, ali ništa spec.) na kraju potrošili oko 30 evra (2 piva, 3-4 limunade i po jedno jelo) za nas dvoje. Na onoj Xpu-Ha plaži cene su niže ali je morala da se plati ležaljka, tako da je na kraju ukupno izašlo na isto...s druge strane, u Izamalu, jeli smo u najfensi restoranu (2 piva, jedno predjelo, dva glavna jela) i to je izašlo oko 15 evra za nas dvoje. U Akumalu, 2 piva + 2 jela (ništa predjelo dezert itd.) ne mogu ispasti manje od 17-18 evra. Ima i dosta skuplje naravno...u Valjadolidu je 13 evra neki prosečni ručak za dvoje, 20-25 u fensi mestima. Ulična hrana je jeftinija naravno, npr. palačinka na uličnoj tezgi košta 1-2 evra. To seckano voće što se prodaje je smešno, npr. za pola evra do evro dobije se nekoliko očišćenih mandarina, pomorandži itd (jedna kesica kriški).

 

Prodavnica je naravno jeftinija, mada i tu treba paziti u turističkim mestima, npr. u Akumalu su blizu plaže (tamo gde su turisti) bile 3 samoposlugice, i one su bile 2-3 puta skuplje od 2 slične takve radnje sa druge strane puta u selu (gde su skoro samo Meksikanci).

 

Banke generalno ne menjaju pare, morate u menjačnicu, a njih nema puno...bankomata ima na svakom ćošku ali u turističkim zonama neki daju samo američke dolare što je bezveze...kartice se primaju redovno. U turističkijim zonama će bez problema primiti američke dolare, negde čak i evre (mada je gori kurs kada se plaća u evrima nego u USD), mada se meni čini da je najbolje imati pezose.

 

Lokalci su super fini i ljubazni i uslužni, i ako ponekad malo usporeni ali to je deo njihovog šarma...vrlo je ruralna, staromodna atmosfera. Ljudi su ponekad skloni da misle da je Meksiko neko strašno nasilno mesto gde će vas odma opljačkati i ubiti ali to je idiotizam, a Jukatan je naročito bezbedan (statistika kaže bezbedniji od većine američkih država), niti jedan jedini incident nismo imali, i panduri su fini, ja sam u Tulumu napravio manji prekršaj (skrenuo gde ne treba) i pandurka me je samo opomenula i pustila. Na ulazu u svako veće mesto stoji ,,kiosk" sa pandurom, to ne treba da vas uznemiri, koliko sam video ponekad zaustavljaju kamione i kombije i pretražuju ih, inače to je samo neka vrsta ,,redovne kontrole" i znak da ste došli pod jurisdikciju te i te policije...gde god ima više Amerikanaca, tu panduri izgledaju zajebanije i nose velike mašinke i slično, mada se meni čini da je to samo da bi se Ameri osećali sigurnije (mene je to činili nervoznim i da se osećam manje sigurno), ne zato što postoji neka stvarna potreba za tim.

 

Hrana je vrlo ukusna, u sve krkaju ljuto i crni pasulj, u mnogim restoranima su načosi i salsa dž predjelo kada naručite jelo, vegetarijanske opcije su malo ograničene, generalno vole da krkaju svinjetinu/prasetinu, ćuretinu i piletinu. Ima i kvalitetne ribe. Naručite te lokalne jukatanske i majanske specijalitete sa njihovom egzotičnim sosovima i začinima, super je sve...Meksiko je jedina latinoamerička država otprilike sa krštenom industrijom piva, ima daleko više toga da se pije od svetski poznate Korone i Sola, preporučujem eksperimentisanje...naravno tu je i tekila i mezcal a lokalni jukatanski destilat agave zove se Mayapan. Vino nisam probao. Kul je i limunada sa listovima čaje (to je ono zeleno sa prve strane na slici sa načosima).

 

Ulaz u arheološka nalazišta može da opali po džepu, npr. Čičenica je 13 evra po osobi, Ek Balam 10ak i tako...obratite pažnju na to da postoji drugačija cena za Meksikance i strance, vi plaćate ovu (nekad daleko) veću...po sred Jukatana ide autoput na kome se plaća putarina i nije jeftino...to je put Kankun-Valjadolid-Merida...npr. Kankun-Valjadolid finih 15ak evra u jednom pravcu...

 

Evo i preporuke za vodič:

 

cover_moonyucatanpeninsula11e.jpg

 

http://moon.com/books/moon-yucatan-peninsula/

 

Odličan je stvarno, npr. u njemu sam pročitao za ovaj Cenote Yokdzonot inače ne bi imao pojma...a i sadrži skoro sve praktične informacije koje su potrebne...

Link to comment

Valjadolid (Valladolid). Divan kolonijalni grad, nekada i danas najvažniji grad centralnog Jukatana. Turista ima taman dovoljno da bude tourist-friendly, ali da i dalje bude autentičan i da ne živi od turizma samo. Centralni trg ume da bude pun autobusa turista iz rizortova koju su došli na par sati, van toga možete da se izgubite među lokalcima. Uveče na tom trgu je ,,korzo" kao što bi ste i očekivali u malim latinoameričkim gradovima...centar i glavne džade su šarene i upeglane, izvan toga ume da bude raspad ali je generalno čist i uredan sa održavanim ulicama. Odličan gradić za posetiti i za bleju, i takođe odlično lociran za obilazak obližnjih atrakcija kao što su Izamal, Rio Lagartos, Čičenica, Ek Balam, nekoliko senotea, Koba, Punta Laguna itd. Na sat vremena zapadno je i Merida, glavni grad države Jukatan (nismo išli). Za istraživanje samog grada jedno 2-3 dana je dovoljno, ali se uz obilazak okolnih atrakcija može komotno tamo odsesti 7 dana. Mi smo kao što rekoh bili 4, i žao nam je što nismo ostali duže. Ima solidan izbor restorana, a ako želite da kupujete suvenire, ručne radove, lokalna pića (tekila itd.), vanilu, čokolade, i tako dalje, imate daleko širi izbor nego na obali uz niže cene. Obala je načičkana radnjama koje prodaju 80% iste robe, dok u Valjadolidu ima mnogo manje radnji ali su mnogo raznovrsnije - npr. neke vrste kvalitetnih i lepih ručnih radova (onako s ukusom, ne suvenirski kič) našli samo tamo i nigde na obali. Na glavnom trgu ima odlična radnja sa kvalitetnom čokoladom (najjeftinijih 100 g čokolade je 100 pezosa ili 5 evra, pa ide na gore, sve kriolo zrna itd.) i kakaom, ne samo meksičkim već i iz ostalih latinoameričkih i karipskih država. Valjadolid je mali ali živ...

 

Sve u svemu grad je opušteno, prijatno i gostoljubivo mesto.

 

Centralnim trgom, dominira, logično, katedrala, a ispred nje je veliki park:

 

98ar39GyBiY8zjjpEeN_ZvZaASG3FPBCGLzjrX-1

 

Rdd6NsYW7QSXg_IHFkbX3BOZhFcfUDRKcWum6P29

 

0LTQh657LP5vvWI_DNF5nGxWr5b1R-hgsRpmjwwd

 

UayhdQlpzJ21oLZT6oY0OpdOwMWItm9Le_iM9vmk

Link to comment

A iz centra jedna ovakva ulica:

 

uWb3sGqVnZLvwbHfxZwjmkhkJJJ9sFajVY8GUjFz

 

DjgxbwiPYj9Asx4yiEDPI8yWBpD-UUCAqSTGr5Qg

 

YMaFMqvAja_xCpBqNyA0iwmky1keAAeOJ48xoPEe

 

vodi direktno do još jednog velikog trga na obodu grada, na kom se nalazi ogromni bivši manastir iz 16.-17. veka:

 

7h3OFRlHukF6-PD7ubgJbplZuX4yGiJ5KhE9Om4-

 

GJpvnVty-e96zthi5Cku06bTnGUrTwbW1sy4_NH8

 

preko puta kog je ovaj odličan restoran:

 

ZoqYD21fi3NYrycZGPgVysYM_-URBnjWp0_9J3YO

Link to comment

Ja sam fasciniran činjenicom da je grad tako čist čak i tamo gde su oronule građevine. Šta mi treba da uradimo da dostignemo taj standard?

 

Da nas okupira evropska imperijalna sila na 500 godina :fantom: i to neka ozbiljna kolonijalna, a ne ovi Austrijanci sto su samo osvajali po komsiluku. Mada koliko vidim i Maje su imale ozbiljan nivo urbane organizacije, ako izuzmemo periodicne kolapse njihove civilizacije. Salu na stranu, treba da ne budemo stoka i da shvatimo da je nase zajednicko okruzenje nesto sto pripada svima nama i sto delimo svaki dan bla bla bla znate vec i da pocnemo po pitanju bacanja djubreta da ulicu tretiramo isto kao i svoju dnevnu sobu. Ja sam inace stekao utisak da su Jukatanci, i ako uglavnom siromasni, prilicno ponosni na svoju zemlju i svoja sela i gradove. Rekao bih da imaju taj neki osecaj zajednice :fantom: mislim ne znam, mozda serem, mozda su im samo drakonske kazne za pravljenje javnog nereda, nisam sprovodio detaljnu sociolosku studiju.

 

Takodje interesantno je primetiti da je npr. u 9. veku Jukatan bio daleko ,,urbanije" mesto od recimo Srbije, pa i jedno pola danasnje Evrope. Bilo je nekoliko gradova sa 50 do 120 hiljada stanovnika, istovremeno...negde sam procitao (ne mogu sada da nadjem) da je stanovnistvo Jukatana pri vrhuncu majanske civilizacije bilo ne mnogo manje nego danas, sto samo govori o dubini kolapsa majanske civilizacije (koji se desio mnogo pre Spanaca, oni su samo dokusurili ono sto je ostalo i prezivelo do 16. veka).

 

 

predivan putopis!!!!uzivala sam   :Hail:   :kralj:

 

 

hvala :) bice jos malo :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...