Jump to content
IGNORED

Meksiko


Delija67

Recommended Posts

10ak km severno od Akumala je plaža Xpu-Ha (čita se Špu-ha - na Jukatanu je X gotovo uvek Š). Privatna je, ulaz se naplaćuje jedno 3 evra po osobi ali će vam gazda refundirati ulaz ako potrošite dovoljno u njegovom restoranu. Plaža je i široka i vrlo dugačka, super za šetnju. Osim 2 restorana, jednog rizorta i dva mala super fensi hotela, ostatak prostora začuđujuće popunjavaju nekakvi napušteni hoteli i rizorti, tako da je generalno mala gužva i mnogi delovi su skroz prazni:

 

HFk21uqva1l865hfT2XCnRxP0gJ9B2mFqKBURwWg

 

yjxV8Kf7Yqn0Wqwo5mX7AR3zf3zl93Kfoiuqdgwv

 

5IJUYO3NStw4FggwjTWrGTiCPuXoW2rt-0kZdXBo

 

ZeCKsZCr3lGl6S9TThqYa8Rq--xhDmDv9JmNyZms

 

10ak km južno je plaža Xcacel (Škasel) koja je zakonom zaštićena od bilo kakve gradnje jer su tu legla morskih kornjača. Nema bukvalno ničega osim WCa i svlačionice na parkingu, ulaz je smešan (tipa 15ak evrocenti). Mi smo došli radnim danom i bilo je prilično prazno, kažu da vikendom ima dosta lokalaca. To jedna od retkih ,,praznih" plaža na majanskoj rivijeri, gde možete da vidite kako je sve izgledalo pre invazije masovnog turizma:

 

vCb2rT5NwRNfc-jw5C8DfozyIokWwXNoCHdc72Va

 

SkqkLSD9AC5aJXeK_jqYfW4cDCYGf4tqNLtUEP7e

 

2j57KmnYob-ZUnBCw-OqlmucrEcmNOu95ImYvrMY

 

Odmah iza plaže je mali cenote (slike su mi nažalost zbog svetla ispale bezveze) koji je super za osvežavanje i rashlađivanje nakon plaže.

 

Generalno majanska rivijera nudi lepe plaže i komercijalne (rekao bih uglavnom kič) sadržaje masovnog turizma. S druge strane, naselja van turističkih zona u kojima žive lokalci nisu za posećivanje, nema se šta za videti ili uraditi. Najveći grad na rivijeri - Plaja del Karmen - je u centru turistički cirkus (pešačka zona koja podseća na nekakav Halkidiki u sezoni) a van toga velika meksička verzija Karaburme, samo na ravnom. Ili bolje reći Zemun Polja ili Altine.

 

Tulumska rivijera je slična samo što su turistički sadržaji manje kič (ali jednako komercijalni i ,,veštački") i više skupi. Sve u svemu vredi proći i videti i zadržati se jer je obala zaista prelepa, ali smo zaključili da to nije mesto na koje bi se vratili - dok bi se svakako vratili na ostatak Jukatana.

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    38

  • Delija67

    23

  • mustang

    4

  • Budja

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tulum neki svrstavaju u majansku rivijeru a neki ne. Tulumska rivijera je nekava tranziciona zona između ultra razvijene i načičkane majanske rivijere i skoro potpuno nerazvijene južne obale. Južni deo Tuluma je najlepši, i to su verovatno najlepše plaže na Jukatanu, možda i u Meksiku, a sigurno su među najlepšim na celim Karibima. U Tuluma nema mega-rizortova već su sve neki restorančići i ,,butik" hoteli. I to je naravno sve skuplje i vlada opšti hipsteraj i japijstvo. Ekipa koju će te sresti tamo je kul urbana kreativna alternativna i tako dalje. Na Jukatanu generalno u većini restorana vegeterijanci neće moći mnogo da biraju, dok u Tulumu naravno imaju veganske takose na više mesta. Sve je to i dalje daleko od autentičnog Meksika i ipak ima taj osećaj ,,kolonijalnog turizma". No ipak, plaže:

 

fFE8yPTzUNF4Em4e2FSkWKhMiUxm842ozTE9CEAx

 

Svakih 20 metara na plaži je neka joga ili tako nešto:

 

RuH4NKxRIi7AxdIYCh7k_OdUOEMrKE6CBd-SbuYK

 

JVx_o6Ab3RoFL5y3DapWfqu1-BVOtw218fzskwZ7

 

bKrjp9ybfQamqPNXBA5LLBQdzCO69JmQX840dzJd

 

aM6ClGpIk7nFF02h9D6GQqEvrAHdiwn6Gdue0XY2

 

X2cfDIkgGDTlI9_BdA82cKv2NBxLx4bSgAUb0bLn

 

h-brcNitObhh0PhgVDMfB510l8KsuGASQ-5DZTAe

 

Južno od Tuluma ide nerazvijeni deo obale koji u turističkim brošurama nazivaju Costa Maya. Kažu da je tamo moguće videti skoro ,,neiskvareni" karipski Meksiko, da je jeftinije, manja gužva i smeštaji su na b&b fazon. Tom delu je teže prići (puteva ima manje i lošiji su) i bio nam je suviše daleko da tamo zalazimo.

 

Da rezimiram, more je prelepo ali su na mene daleko veći utisak ostavili flora i fauna (džungla i životinje), majanske ruševine i gradovi i sela po unutrašnjosti.

Link to comment

Si senjor :)

 

Arheološka zona u Tulumu nam dođe kao dobra tranzicija između priče o obali i priče o ruševinama, Majama i unutrašnjosti. Današnji Tulum se sastoji inače od tri dela, arheološka zona tj. ruševine drevnog Tuluma, plaže koje se nastavljaju odmah južno od ruševina, i moderni grad Tulum koji nije na obali već južno na kopnu od ulaza u arheološko nalazište (nema šta da se vidi, u suštini jedan široki dugački bulevar i trg sa radnjicama i restoranima).

 

Drevni Tulum je jedan od retkih majanskih gradova koji je dočekao Špance, i kako datira iz perioda stagnacije i opadanja majanske civilizacije sam grad nije toliko impresivan - ali je impresivna njegova lokacija. Tu kombinaciju obale, plaža i drevnog grada nećete naći nigde drugde na Jukatanu, te zato Tulum vredi posetiti - međutim, zbog svoje lokacije faktički na majanskoj rivijeri Tulum su najposećenije ruševine na Jukatanu. Zato treba doći u 8, najkasnije 9, jer posle 10 je već velika gužva a posle 11 je nepodnošljivo. Srećom sat vremena otprilike je dovoljno da se sve obiđe.

 

Arheološka zona ima dve plaže unutar sebe gde je moguće kupanje, samo zbog gužve ne izgleda kao neko uživanje ako ne dođete baš u 8.

 

y9uEpiJFDFrYlndFYaLf85wAfPrmiDSf7ggoscl0

 

nFw-CYXZLXogJ4szpgbgVPXXh-XRLEp_tc25_sGk

 

DSCN3637.JPG

 

 

goNwHdMqyOxJx8Hrr-fr5IO-0JdzV7y6nx8IB6Aj

 

DSCN3654.JPG

 

DSCN3625.JPG

 

Ispred u ulaza u arheološku zonu je ogromni ,,centar za posetioce", u suštini veliki šoping mol za turiste sa (uglavnom preskupim) suvenirima. Mada ima poneki simpatičan detalj, npr.:

 

SUahtDF6yPeTcexVp3YPO6_bj57vP7r2_vIKW_by

 

a unutar njega postoji jedna atrakcija koju stvarno vredi videti, a to su voladores (letači):

 

7Tf-kU9vrZ8BuPvHRILXc9jM0SC1bLy2G3E7dGoB

 

8cd_AqZqPPoEnI5ql5Bvb8YpT5_HurngJq9HNI7i

 

S3uo-I8OBEKYPpsWdH2p6EvU_ycGD1nk7rspirSm

 

gwwfELhEJspMXJYI2DcoPbIVPYDf3wc25DYXINOC

 

8CmbR65ILxcfb5aQ-kPrv548zyVl9fVp90Wdy8TW

 

Voladores su tipični za neke druge predele Meksika a ne za Jukatan, u Tulumu ih ima eto zbog turista (kao što u Tulumu gradu i Plaji del Karmen imate restorane sa marijačijima, i ako marijači veze nemaju s Jukatanom - turisti došli u Meksiko, i oće da vidu onaj Meksiko sa televizora). Ovo je ritualni ples koji seže u predkolonijalno doba i služi za razne svrhe, koliko sam shvatio najčešće za dozivanje kiše (to smo čitali u sobi dok je napolju pljuštilo kao blesavo par sati nakon što smo videli njihov performans prvi put :D).

 

Evo sa YT kako to izgleda uživo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=kJsGRerw1QU

 

Kada gledaš izbliza još je veći trip, jer njih drži najobičniji kanap, mehanizam je vrlo prost, modernih bezbednosnih aparatura nula.

Link to comment

Čičen Ica. Sigurno najpoznatiji drevni grad u Amerikama. Senka pernate zmije - božanstva Kukulkana koja se pojavljuje na piramidi tokom prolećne ravnodnevnice, ogroman stadion na kome se igralo majansko loptanje sa krvavim ishodom. Znate već. :)

 

rostgz_OV4-sBDFNKe7cDcHdzd1HGvODsKsBZ4Qk

 

M4TyKgV95Ea0885GW_OkPet2c6yBpXMYYgHeYDbr

 

95AlWW6NUwOzF0-F53-jPfEfW29eB-2XfVib1Zni

 

hm-reZlz3FnaovJfrX2h29BbgU9r-9dZpGbczujW

 

3JPW66evxcfTMtpDGsxDxc4EX5Y4fE4EnTBersJp

 

opservatorija:

 

eYBwAC6Dnd17Ribijf2hy21X4VxRlWzdDhrZksyF

 

stadion:

 

D6NhbjW-0ma20Tj67sOHzVYobxViY3KTm9fbbZQZ

 

sveti cenote:

 

NhO7s9IHRbjJ5W39PGAiAz7Aw8mJrIFSkHena-GU

 

i naravno glavna atrakcija:

 

gNIerGNwrLVddVOyi9sdO7raumP_fuNqsdqaQJl8

 

 

P_20160219_103527.jpg

 

 

Ako ćete na Jukatanu videti samo jedno arheološko nalazište, to treba da bude Čičen Ica - pod jednim uslovom: da dođete pre 8. Mi smo došli u 15 do 8 i čekali u redu da nas puste na parking (u 8 se otvara), već su ispred i iza nas bila dva busa. Horde turista dolaze svaki dan, tako da do 12 već ne može da se diše i ceo prostor bude pretvoren u vašar sa tezgama sa suvenirima na sve strane. Grad je velik, i treba vremena da se obiđe, mora se odvojiti 2 sata bar.  U 8 nema mnogo ljudi, a tezge tek kreću da se postavljaju i može se uživati u prostoru. Ako vas smara ranoranisanje, možete umesto Čičen Ice ići u Ek Balam ili Kobu, gužva je daleko manja do nepostojeća.

 

Čičen Ica je monumentalna, nezaboravna, potpuno wow. Međutim i ako se nalazi u džungli, do nje vodi široka magistrala koja je skoro pa autoput (u Meksiku ta distinkcija ume da bude pomalo mutna), sve je raščišćeno, i građevine su dobrim restaurirane i rekonstruisane, tako da je osećaj kao da ste u nekom velikom lepo sređenom muzeju (povlaka gigantskoj suvenirnici). Koba i Ek Balam imaju više taj ,,Indijana Džouns" trip drevnih ruševina u prašumi, potpuno je drugačija atmosfera. Plus se možete popeti na piramide, što je u Čičen Ici pre jedno 10ak godina zabranjeno (neki deda se strovalio i poginuo) - ja sam se popeo 2001. kada sam prvi put bio, dok je još moglo.

 

Link to comment

Cenotes (senotes) su geološka formacija tipična za Jukatan, nešto poput vrtača ili ponikva napunjenih vodom, tačnije više kao bunari iz kojih izviru podzemne vode. Znak za neki senote videćete svakih par km, ponegde činilo mi se i na svakih 500 m. Imali su veliki značaj kod Maja, i kao jednostavno izvori vode i kao ritualna, sakralna mesta u čije su se dubine bacali darovi bogovima (uključujući i ljudske žrtve - u svetom senoteu iz Čičen Ice sa gornje slike pronađeno je mnoštvo ljudskih kostiju, zajedno s grnčarijom, zlatom itd.). Danas su to uglavnom mesta za bleju, kupanje, ronjenje i sklanjanje od vrućine. Treba imati u vidu da je ,,senote" širok pojam i da može biti iskorišćen i za nešto što liči na pećinicu iz koje izvire malo vode do nečega što liči na jezero. Neki senotei izgledaju kao duboka jezerca, neki su velike pećine sa dubokim jezerima, neki izgledaju kao džinovski bunari i potpuno su otvoreni ka gore. Mnogi su povezani sa pećinama potpuno ispunjenim vodom po kojima se može roniti. Druga varijacija je današnja upotreba istih, neki su komercijalizovani do te mere da su postali akvaparkovi sa sve lažnim vodopadima i tonom turista, dok su drugi netaknuti i oaze mira i tišine. Često je voda kristalno čista i puna raznih riba. Dubine idu i do 40 m.

 

20ak minuta od Čičenice nalazi se senote Yokdzonot, u istoimenom selu, koji je tog džinovsko-bunarskog tipa. Ulaz košta 3-4 evra po osobi, zaradu od toga ima lokalna seoska zadruga, put iz sela do senotea nije asfaltiran, i tu ne dolaze veliki turistički autobusi. Što znači mir i tišina, mi smo jedno pola sata bili potpuno sami dole, a van toga je bilo ne više od 5-6 ljudi ukupno u bilo kom trenutku:

 

DSCN3206.JPG

 

P_20160219_115514.jpg

 

DSCN3219.JPG

 

Ovde nažalost slike nisu uspele da dovoljno pokažu lepotu ovog mesta. Deset puta je bolje uživo.

 

Okolina:

 

OcBiltsmYwcqKAsEZfhYCyq-ldOuvG3rlZY2gB1M

 

t9uBCpjQvEK0Fq9nsPl825n2sW_xH4LFB-imEOmA

 

iCNCg9txM6hVsqRiN1_D7wJd08FPhqV4j8_ZJXNJ

 

OIfrsy_uN6jOpMJ-bYFZd83x-BjbZ8Cwdv3eL2Ek

 

 

Žao mi je što nismo obišli još neko ovakvo mesto. Bili smo na 2 senotea, ovome i tom malom na plaži Škasel kog sam spominjao (+ videli taj u Čičenici). 2001. sam nakratko bio u jednom pećinskog tipa i sećam se da je to isto bilo vrlo impresivno. Mada su za blejanje najbolje ovi veliki a otvoreni, kao gore na slikama.

Link to comment

a kako stoje sa zmijama?

ptice kruze samo ili sam nesto propustila? sme li da se kupa?

 

(ja sam od onih koji se ne bi pomerali sa plaze i sa vode... more i ja smo jedno )

 

svaka cast za detaljan izvestaj i slike :)

Edited by mustang
Link to comment

Bilo je poglavlje o tim rupama u knjizi Kad je sunce bilo bog. Tompson je izvlačio blago Maja odatle, gotovo svi predmeti su bili polomljeni jer su Maje verovale i da predmeti imaju dušu pa su ih lomili pre bacanja. I oni su se plašili da ima ogromnih zmija ali sve što su našli od faune su bili isprepletani kosturi jaguara i neke antilope, zajedno su upali. 

Link to comment

a kako stoje sa zmijama?

ptice kruze samo ili sam nesto propustila? sme li da se kupa?

 

(ja sam od onih koji se ne bi pomerali sa plaze i sa vode... more i ja smo jedno )

 

svaka cast za detaljan izvestaj i slike :)

 

Može da se pliva, to je i poenta :) zmije ili bilo kakve opasne živuljke u senoteima niko nije spominjao. Rekao bih da su ,,bezbedniji" od mora što se faune tiče (ne da je mora na jukatanskoj rivijeri nebezbedno). Sad konsultovah vodič, piše da ima zmija otrovnjača u južnom Jukatanu ali da verovatnoća teži nuli da ćeš kao turista naleteti na njih (inače, sve slike do sada su severni deo Jukatana).

 

Inače mislim da je greota otići na Jukatan i sedeti samo na plaži. More jeste prelepo ali Jukatan ima toliko toga još da ponudi. Po meni su neki Turks & Caicos ili Aruba bolja destinacija za čisto plažoblejanje, jer tamo osim plaže i onako nema ništa (tj. to što ima da se obiđe van plaže obiđe se za dan).

 

@bigvlada baš tako. Mislim da je to što to spominješ vezano za onaj sveti senote u Čičenici sa zelenkastom vodom koji sam slikao.

Edited by hazard
Link to comment

Izamal. Prelep kolonijalni gradić u kome su u širem centru sve zgrade ofarbane u istu nijansu žute. Pre dolaska Španaca bio je važno majansko svetilište, onda su došli konkvistadori, razorili hramove i od istih kamenih blokova sagradili ogroman manastir, sa drugim najvećim dvorištem na svetu (veće je samo predvorje Sv. Petra u Vatikanu). Danas je grad, logično, centar katoličkog hodočašća. Stanovništvo je međutim ostalo isto, i danas su skoro svi stanovnici Maje. Manastir i dva trga oko njega su žestoko predimenzionirani u odnosu na veličinu grada, tako da nemate utisak da ste u mestu od 15.000 stanovnika. Turista naravno ima ali ne u hordama, po parkovima bleje lokalci.

 

Manastir:

 

DSCN3022.JPG

 

DSCN3023.JPG

 

JdF02Tf3hXiBtq56A0SKHdiUEk1pQXDO4Hx40mM9

 

xiT2uyQBN7f6yvn7AoKaZ3VoFuZYQfFygDvuqSct

 

hFLABYFByQsDU5Ku4jM0E_2BXXVZd30wEOIm62zu

 

DSCN3094.JPG

 

DSCN3098.JPG

 

DSCN3099.JPG

 

DSCN3105.JPG

Link to comment

U Izamalu ima par manjih majanskih piramida na koje se može popeti...sa jedne se pruža fin pogled dole na grad:

 

DSCN3060.JPG

 

DSCN3064.JPG

 

Super je šetati se po gradskim uličicama...žuto, žuto, i samo žuto...a gore plavo nebo, sunce, i lepršavi beli oblaci...

 

P_20160218_161309.jpg

 

P_20160218_143424.jpg

 

dixKGjN6jE8s4GWx0ZcA21AmVfZNAKL6l4phWG2v

 

Ue9aVBjoBsrVdu8vKDdiTRGwE4QhDBivC3piEHJb

 

jzIoNsG_qA-H9BB41C2q-NzEm6IBdFMgtjKEZ5o7

 

VlFJuMsso20AsPHlT-Ts7gu28joV5KJZBRIx9Ic1

 

7uOqY0xlyIxS7CjwF1E88Q8Re7qFr7LjIokiwkmD

 

5qJ5gZTlxluxYiUT5-SVOANjKV1r0TDFQU6k2Hd47LY3Iqt0vHupG_3azc_orTSg4jqwlVxc0XjOAi79

Link to comment

Koba (Coba). Drevna majanska metropola, danas veliko arheološko nalazište pored istoimenog sela. Nalazište je jako veliko i raštrkano, pa drevnim majanskim sakbeobima - popločanim putevima (nalik rimskim) idu bicikl-taksiji:

 

MLMZV5QGWUFw3WBsIUYPAAnnNLdgI-EXRA6U4jKe

 

mada je lepo jednostavno se prošetati kroz šumu. Evo ga jedan stadion manjih gabarita:

 

lWUzIkJiZsG02YRJo_Nt7_Unkjw4OLtWo1YtZWat

 

Piramida je veća od one u Čičenici i na nju se još uvek možete popeti:

 

DSCN3691.JPG

 

Sa vrha se pruža lep pogled na nepreglednu džunglu i par jezera u blizini.

 

Ova građevina je kažu jako čudno za majanska nalazišta, jer je okrugla, i niko nema pojma čemu je služila (,,niko ne zna čemu je ovo zapravo služilo" je česta rečenica u tekstovima koji opisuju majanska nalazišta):

 

f3neZVIG-iUvVPpt0rfSTkAzCn1CQqjRedoa8snS

 

i van nalazišta:

 

rMlxJp15M3yCOEvrDmON5ox3KdRbhokkNbDoyowB

 

OZ9djfwRiL6Z0a9udG1cxY8-vxMKB20O8IuMCNO6

 

U Kobi ima dosta turista, ali je daleko od nepodnošljive gužve Tuluma i Čičenice - ne mora da se dođe u zoru da bi se uživalo. Mi smo stigli tamo oko 11, pola 12 i ostali do 2, pola 3, bilo je dosta ljudi ali sasvim izdržljivo, nisu bile neke sad nepregledne mase.

 

Koba je odlična da se spoji sa posetom Punta Laguni, gde smo uslikali one majmune sa prve strane. Punta Laguna nalazi se jedno 20ak minuta kolima od Kobe, i idealno vreme za gledanje majmuna je između 3 i 5 popodne. Tako da obilazak Kobe u kasno pre podne / rano popodne + Punta Laguna odmah nakon toga, taman da se vide majmuni = pun pogodak. Ako se nađete u ovom delu Jukatana nemojte propustiti. Koba se nalazi prilično blizu obale - oko sat vremena od Tuluma tj. sat i po od Akumala ili 2 sata od Plaje del Karmen, tako da i onaj ko je došao da uglavnom bleji na plaži može (i treba!) da odvoji jedan dan za to.

Edited by hazard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...