Jump to content
IGNORED

Oortov oblak i društveni ugovor


bigvlada

Recommended Posts

Ovo je jako interesantna tema :) imam svoja razmišljanja na sličnu temu već duže vreme ali su ona više u formi premise za scifi roman, i nosim se skoro mišlju da o tome započnem topik, ali si me na neki način preduhitrio :) izneću ta svoja zamišljanja onda ovde kasnije, ako se ne ljutiš.

 

A što ti na pamet padaju samo ta kvazi-socijalistička uređenja? :D Mislim, OK, na osnovu tvog forumskog opusa jasno je da su ideološki levo nasađen.

 

No ja, kao desno nasađen, u tvom scenariju vidim pak odličnu laboratoriju za isprobavanje liberterijanističkih društvenih eksperimenata.

 

Već postoji na Zemlji nešto što se zove Free State Project - a izolovona kolonija u Ortovom oblaku zvuči kao logičan nastavak te priče.

 

Zapravo u takvom scenariju bilo bi poželjno isprobati što više društvenih uređenja - od anarho-kapitalizma do anarho-komunizma. Glavnu prednost vidim u tome što bi u njima učestvovali pojedinci koji to zaista žele. Socijalistička ili liberterijanska kolonija ne bi bila ,,kvarena" ljudima koji su nevoljno tu i kojima je sistem nametnut - bar ne u 1. generaciji. Međutim, postoji pitanje koliko bi uređenja zaista mogli da isprobamo tako ,,od nule" jer je društveno uređenje često funkcija kompleksnosti društva (između ostalog).

 

da, i ja se slazem da sve libertarijance treba iseliti u ortov oblak :fantom:

Link to comment
  • 1 month later...

Neće sve pomenute zajednice imati para da plate gradnju i tegljenje habitata do Oortovog oblaka. Neke će jednostavno krenuti mnogo skromnije, kupiti brod i krenuti tamo da počnu od nule. Jedan od primera za to su bili engleski Puritanci i njihovo naseljavanje istočne obale SAD. 

 

Ono što nismo pominjali , a što je veoma bitno su fizičke i fiziološke promene koje će na ljudima izazvati život u prostoru koji ipak nije Zemlja. Ovaj članak navodi neke od pretpostavki šta nas očekuje u tri scenarija: kolonija na Marsu, habitat i međugeneracijski brod na putu ka Zvezdama (akcenat je ipak na ovom poslednjem).

 

 

 

8FdFugN.jpg

 

XbOA1t0.jpg

 

AesZNOl.jpg

 

6bmaeKr.jpg

 

pqHP5vb.jpg

QROSt60.jpg

 

 

 

Svaka od ovih promena može da bude katalizator za nastanak društava koja na Zemlji ne možemo da zamislimo. 

 

Inače, u starim amiginim igrama Millenium 2.2. i Deuteros, konkurencija ljudima sa Zemlje su njihove bivše kolonije od kojih su neke nastanjene ljudima koji su se prilagodili različitim atmosferama i atmosferskim pritiscima. 

Link to comment
  • 1 month later...

Verner fon Braun o tome šta nas očekuje u kosmičkoj revoluciji. Imao je jednu jako dobru opasku da su Kapitalizam, Socijalizam i Komunizam bile nepoznate reči pre nastanka parne mašine i pita se kakvi tipovi društava mogu nastati sa novim , sličnim tehnološkim probojem. Pošto je dotični nacista pri kraju je upao u doktor Strejndžlav mod i krenuo o rasi gospodara. 

 

 

 

iqZmVT7.jpg

 

 

 

Moje mišljenje je da će savremeni okidač za novu revoluciju biti motor koji će nam omogućiti da na jeftin način svakodnevno šaljemo hiljade tona tereta do geostacionarne orbite. Možda će to baš biti onaj motor koji razvija britanski Reaction Engines. 

Link to comment

Kompletan članak, ne prepev. Ovako deluje dosta smislenije, svodi se na to da ćemo kosmička društva imati onog dana kada 95% korisnika hardvera ne bude znalo gotovo ništa o istom, kakav je danas slučaj u informatici. 

 

 

 

qLftfem.jpg

 

Vbk114C.jpg

 

zSmaewL.jpg

 

Isxw5xq.jpg

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...