Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

BTW, na lokalu se nešto "šibamo" sa onim debilom gradskim urbanistom Markom Stojičićem oko uvaljivanja škola po blokovima na mestu zelenih površina i kažemo mu da je popunjenost 40-60% i kako treba još škola?
Naravno pravi odgovor je da nisu smeli da uslove privatne investitore da ne rade zauzeće parcele +90%.
Njegov odgovor je:
"Sve vam je to pogrešno jer vi ne znate da će škole ići na jednosmenski rad vrlo brzo."
Ko da to može tek tako...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pre 3 dana, u sredu mi je otac deteta kome sam razredni pretio da ce doci u skolu ili ce me naci u gradu da mi otkine glavu jer sam mu rekao da mora kupiti loptu koju je njegov sin probusio drugu taj dan u skoli. Dva puta me zvao i ponovio te pretnje. Bio sam u policiji da ga prijavim. Do juce se nije pojavio u skoli, dal ce me negde sacekati videcemo...

 

Edit.

Od srede uvece razmisljam o tome, koliko god se trudili da zivite u svom nekom mikro svetu i da radite posteno svoj posao, ova propast od drzave koja se ogleda u srozavanju drustva ce vas kad tad zakaciti. Ne moze se izbeci, osim da pobegnes odavde

Edited by de Sisti
  • +1 6
  • Tužno 12
Link to comment
1 hour ago, de Sisti said:

Pre 3 dana, u sredu mi je otac deteta kome sam razredni pretio da ce doci u skolu ili ce me naci u gradu da mi otkine glavu jer sam mu rekao da mora kupiti loptu koju je njegov sin probusio drugu taj dan u skoli. Dva puta me zvao i ponovio te pretnje. Bio sam u policiji da ga prijavim. Do juce se nije pojavio u skoli, dal ce me negde sacekati videcemo...

 

Edit.

Od srede uvece razmisljam o tome, koliko god se trudili da zivite u svom nekom mikro svetu i da radite posteno svoj posao, ova propast od drzave koja se ogleda u srozavanju drustva ce vas kad tad zakaciti. Ne moze se izbeci, osim da pobegnes odavde

Tesko mi je i da citam ovo sto si napisao. Ti si ispravno postupio. Savrseno 

  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, de Sisti said:

Pre 3 dana, u sredu mi je otac deteta kome sam razredni pretio da ce doci u skolu ili ce me naci u gradu da mi otkine glavu jer sam mu rekao da mora kupiti loptu koju je njegov sin probusio drugu taj dan u skoli. Dva puta me zvao i ponovio te pretnje. Bio sam u policiji da ga prijavim. Do juce se nije pojavio u skoli, dal ce me negde sacekati videcemo...

 

Edit.

Od srede uvece razmisljam o tome, koliko god se trudili da zivite u svom nekom mikro svetu i da radite posteno svoj posao, ova propast od drzave koja se ogleda u srozavanju drustva ce vas kad tad zakaciti. Ne moze se izbeci, osim da pobegnes odavde

Tačno znam o čemu pričaš, i ja sam svedočila nekim sličnim situacijama. Jednom mi je jedan nagovestio kroz igru reči da bi me udario. Pisala izjavu i to je to. 

 

 

  • +1 1
  • -1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Sira slika.

 

Problemi obrazovanja nisu samo lokalni.

 

Ko cita TImes Higher Education znace kakve su zalbe po zapadnom svetu na broj studenata, administrativni posao i sl.

 

Da dodam da su u pitanju i konfliktni podsticaji odozgo. Sa jedne  strane narativ "ucenik je u centru paznje", sto prevedeno znaci fleksibilnost u metodologiji i sadrzaju, a sa druge strane nepregledni administrativni check list koji bi da uredjuje svaki minut kontakta sa ucenicima/studentima i granularno nametnuto ocenjivanje koje moras da najavis na pocetku nastave. Nece da moze i jare i pare.

 

 

Link to comment
On 13. 3. 2023. at 6:14, Tale said:

Razlozi za ocenu se već upisuju u elektronski dnevnik (broj poena ili drugo). 

Ne znam koliko još informacija treba da prati neku ocenu.

Evo kako izgleda opis ocene sada:

IMG_20230329_072223.thumb.jpg.28c8e9b0eafdb449d927a166697a9ddc.jpg

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Finci kažu:

 

 

(i zvuči odlično)

 

 

KiVa metoda je inovativni finski program za borbu protiv maltretiranja u školama, zasnovan na istraživanju i na dokazima za sprečavanje agresije i zaustavljanje uznemiravanja u školama kao i van nje.

Uključuje plan namenjen svim učenicima koji su fokusirani na prevenciju maltretiranja, kao i niz akcija koje treba primeniti kada se otkrije slučaj uznemiravanja i okončati situaciju.

 

Šta je KiVa metoda?

 

 

Ovaj program se fokusira na smanjenje, sprečavanje i kontrolu uznemiravanja među učenicima bilo koje vrste, uključujući maltretiranje putem interneta. Fokusiranje je prvenstveno na svedoke i gledaoce i to je ključni aspekt programa, a ne isključivo fokus na žrtvu ili žrtve.

 

„KiVa pokušava da promeni pravila koja vladaju u grupi. Unutar grupe su i ostali, oni ljudi koji ne maltretiraju, koji posmatraju, koji su svedoci i koji se smeju. Kroz tu neverbalnu komunikaciju oni prenose poruku da je ono što se dešava zabavno ili dobro, čak i ako imaju drugačije mišljenje“, smatra Kristina Salmivali, profesorka psihologije i jedna od kreatora programa.

Cilj je da grupa uvidi da uznemiravanje nije zabavno, da ga nije potrebno tolerisati, da ga ne treba posmatrati kao dečje stvari i da se ne mora zauzeti pasivan i neutralan stav.

Grupa treba da učestvuje tako što će da zaustavi uznemiravanje tako što neće podržati uznemiravanje. Grupa treba da pruži podršku i zaštitu žrtvi da vidi da nije sama.

 

 

 

 

https://n1info.rs/lifestyle/kako-su-finci-iskorenili-vrsnjacko-nasilje-za-sve-je-zasluzna-kiva-metoda/

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...