Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Roditelji ovde ne uče decu da vole knjigu. Nemaju vremena od kladionice i farme. Ovde svaki hiljaditi čita neku knjigu u prevozu, i svi ga okolo gledaju kao da je pao sa Marsa. Devojkama može i da se progleda kroz prste ako čita u prevozu, i to samo devojkama, za žene je to već znak dokonosti... muškarcima nikako, on je po defaultu peder ako čita na javnom mestu.

 

šta pričaš to?

Link to comment

Roditelji ovde ne uče decu da vole knjigu. Nemaju vremena od kladionice i farme. 

 

A mozda i od dva posla koja rade, ili jednog koji zahteva 12 sati dnevno i iscrpljuje do nivoa neupotrebljivosti a istovremeno zahteva sposobnosti vrhunskog racunovodje da se prezivi od tako malog novca?

Link to comment

A mozda i od dva posla koja rade, ili jednog koji zahteva 12 sati dnevno i iscrpljuje do nivoa neupotrebljivosti a istovremeno zahteva sposobnosti vrhunskog racunovodje da se prezivi od tako malog novca?

 

Nije ta pojava novijeg datuma, ovde i kad je bilo više novca nije bilo dovoljno ljubavi za knjigu. Ne znam šta je pravi uzrok tome ali da nije dobro, nije.

Edited by slow
Link to comment

Nemojte pogrešno da me shvatite, nisam bezosećajni skot, i sam sam radničko dete, odrastao sam u skromnoj porodici, znam šta je nemaština. Ovde se generalno ne ceni dovoljno knjiga i znanje nezavisno od socijalnog sloja i materijalnog stanja. Problem je mnogo dublji...

 

Šta je bre ovo, svi se ućutali, kao da sam pomenuo reč konopac u kući obešenog?  :unsure:

Edited by slow
Link to comment

A mozda i od dva posla koja rade, ili jednog koji zahteva 12 sati dnevno i iscrpljuje do nivoa neupotrebljivosti a istovremeno zahteva sposobnosti vrhunskog racunovodje da se prezivi od tako malog novca?

 

oni se ne racunaju, ti nije ni trebalo da prave decu :fantom:

Link to comment

nemaju deca kad, da se razumemo, od idenja da kreativne aktivnosti, svakog dana, ako moze i dva puta dnevno, na engleski, nemachki, plivanje klizanje letenje bijenje, crtaju vajaju neguju narodnu tradiciju, udaraju tenis, udaraju fudbal junejmit shta god hocesh, sve pojede bar 2-3 sata svakog dana, nekima i vishe, nebrojeni roditelji se zale da im dete spava na chasu, jer se tuklo na podvodnom hokeju do iza ponoci a onda selo da radi domaci i shkola je stvarno grozna shto muchi decu nepotrebnim sadrzaijima.

 

sve je prepuno svachije krivice. gospodi splituj, molim te :cry:

Link to comment

nemaju deca kad, da se razumemo, od idenja da kreativne aktivnosti, svakog dana, ako moze i dva puta dnevno, na engleski, nemachki, plivanje klizanje letenje bijenje, crtaju vajaju neguju narodnu tradiciju, udaraju tenis, udaraju fudbal junejmit shta god hocesh, sve pojede bar 2-3 sata svakog dana, nekima i vishe, nebrojeni roditelji se zale da im dete spava na chasu, jer se tuklo na podvodnom hokeju do iza ponoci a onda selo da radi domaci i shkola je stvarno grozna shto muchi decu nepotrebnim sadrzaijima.

 

sve je prepuno svachije krivice. gospodi splituj, molim te :cry:

 

 

Zašto mora da se ide na pet hiljada aktivnosti? Ja sam išla na engleski, jednom-dvaput nedeljno, to mi je ostavljalo sasvim dovoljno vremena, a imala sam i vannastavnu aktivnost.

Link to comment

Zašto mora da se ide na pet hiljada aktivnosti? Ja sam išla na engleski, jednom-dvaput nedeljno, to mi je ostavljalo sasvim dovoljno vremena, a imala sam i vannastavnu aktivnost.

nemamo ih gde, a kad ih imamo gde, onda ih vodimo na aktivnosti ^_^

Link to comment

 

sve je prepuno svachije krivice. gospodi splituj, molim te :cry:

 

:D

 

Prilično mi je neverovatno da je gradivo u trećem osnovne toliko nemoguće strašno da deca jadna ništa ne stižu i roditelji moraju da džedže nad njima i zajednički proživljavaju svaki školski dan. Svakako je nešto tu pošlo naopako, neka kombinacija očekivanja i roditelja i dece i škole i društva uopšte, rekao bih. 

Link to comment

E stvarno to preokupiranje dece stvarno mi nije jasno...mnogo bre aktivnosti im se nameće. A opet previše puta viđam da prijatelji govore deci: Ajde malo izađi napolje prošetaj se lepo je vreme...

A deca jok...

Pa jbte meni da smo došli dotle ćale ne bi završio rečenicu ja bi bio na ulici...

E ajde da splituju ovo...

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

nemaju deca kad, da se razumemo, od idenja da kreativne aktivnosti, svakog dana, ako moze i dva puta dnevno, na engleski, nemachki, plivanje klizanje letenje bijenje, crtaju vajaju neguju narodnu tradiciju, udaraju tenis, udaraju fudbal junejmit shta god hocesh, sve pojede bar 2-3 sata svakog dana, nekima i vishe, nebrojeni roditelji se zale da im dete spava na chasu, jer se tuklo na podvodnom hokeju do iza ponoci a onda selo da radi domaci i shkola je stvarno grozna shto muchi decu nepotrebnim sadrzaijima.

 

sve je prepuno svachije krivice. gospodi splituj, molim te :cry:

 

First world problems. Velika vecina dece nema takvih problema jer im roditelji ni blizu nemaju dovoljno para za aktivnosti koje pominjes, vec ih iscrpljuje uglavnom skola. A pune baterije onako kako znaju i kako su ih roditelji naucili, ili u duhu vremena. E tu vec deca nisu kriva, a bogami ni sistem obrazovanja.

Edited by IndridCold
Link to comment

:D

 

Prilično mi je neverovatno da je gradivo u trećem osnovne toliko nemoguće strašno da deca jadna ništa ne stižu i roditelji moraju da džedže nad njima i zajednički proživljavaju svaki školski dan. Svakako je nešto tu pošlo naopako, neka kombinacija očekivanja i roditelja i dece i škole i društva uopšte, rekao bih. 

Eh, treći...

 

Ja sam sa gospođom imao žestokih razgovora oko toga da dete pustimo da radi jebeni domaći samo, bez našeg upliva, a reč je o prvom razredu...

 

Znate šta je ispalo? "Biće najogora, svim pomažu roditelji", to sam dobio kao odgovor... Onda sam malko popizde i rekao ovako: "Ti radi sa njom šta hoćeš, ali matematiku će da radi sama, ja eventulano mogu da joj pogledam domaći, ako sam raspoložen, ali, ti joj to ne diraj"...

 

Znate šta je fazon? Mala mi je najbolja iz matiša u razredu... Naučila sama da radi zadatke, osetila samostalnost, sigurnost... Bude podbačaja, kada je umorna, neraspoložena, ali uglavom uradi bez greške sve...

 

Roditelji su ti koji ubijaju decu, samosatlnost, sigurnost, veru u sebe... Deca su nam pametna, roditelji su blentavi...

 

 gospodi splituj, molim te :cry:

 

Ne može, kad se splituje niko neće da priča o temi koja je dobra. Pišite ovde...

Link to comment

Dobro de vlado, nije svaki klinac predisponiran da postane inženjer ili naučnik, niti to svakog klinca zanima (niti mora niti treba da zanima), niti svako treba da postane ,,tehničko lice". A to kažem ja kao inženjer. Mislim da malo patiš od profesionalne deformacije, al ajde

 

Naravno da nije, zato i jeste predlog da se dva nepotrebna izborna predmeta zamene jednim korisnim izbornim predmetom. Drugi može da bude aikido ili joga, jer premalo ljudi nauči kako da kulira svakodnevne gluposti.  -_-

 

Sve suprotno mislim. Samo tehnologija i nikako odmicanje od nje, nego sto ranije i sto vece zatrpavanje dece tehnologijom. Mislim da cemo vec veoma brzo videti na nivou nacija sta takve razlike prave. Koreja je savrsen primer i cini se da prve generacije koje nisu imale papirne knjige jos malo pa zavrsavaju skolu. Za 20 godina ce ti ljudi ciniti pul iz koga se zaposljava i iz koga dolaze oni koji menjaju svet. Tada cemo videti da li bolje ide narodu koji agresivno gura tehnologiju ili onima koji brinu o tradicionalnim stvarima poput "kako ce deca ako ne umeju da pisu olovkom", ko da su ljudi masovno pisali olovkom bilo kada izvan 20. veka.

Kada bi svako dete Srbije znalo jedan programski jezik i imalo priliku da ga koristi na necem konkretnom poput ovog vladinog i ticerovog primera, pa da se time poveca sansa i da ga zavoli to bi za ovu zemlju znacilo toliko puno da ne moze ni da se opise. Takav pristup bi bukvalno bio jedini nacin da generacija nasih unuka zivi u necemu sto ne lici na svinjac. A opet, mozda sam ja profesionalno deformisan pa nas iz ovog kanala izvuku komunikolozi, socioloskinje i istoricari. 

 

Upravo ovim sam se vodio, kao i britanski obrazovni sistem. U stvari, priča sa Malinomtm je preslikana priča sa BBC modelima A i B od pre tridesetak godina. 

 

Ne znam nista o Svedjanima, moguce zaista da su superiorni (mislim na svet, od nas je vecina bolja). No, svejedno, mislim da se nasa zemlja nalazi u veoma nezgodnoj situaciji i da je skola bitan deo problema i da bi morala biti bitan deo resenja. Ono sto je vladi palo na pamet, a mene odusevilo da je neko barem predlozio u nekoj realnoj situaciji (teacher) je jedna mala stvar koja bi mogla postati velika kad bi neko imao dovoljno sluha. Niko ne kaze da ne treba znati osnove filozofije ili se baviti raznim humanistickim naukama, naravno da jedno drustvo i dalje ne moze bez toga. No, pribliziti tehnologiju deci je ogromna stvar koja bi povecala broj onih koji se odluce za inzenjerstvo u kasnijim godinama. Ako se pitate kako bi povecan broj inzenjera povukao ekonomiju napred, mozemo pricati o tome, ali meni se cini da je to potpuno ocigledno. Naravno da postoji i potreba da se deci razvija kriticko misljenje, to je strasno bitna stvar. Samo, poredite jedan nacelan stav koji je prakticno neizmerljiv sa veoma konkretnom i jednostavnom akcijom. Mislim, ja sam imao i filozofiju i ustav i pravo gradjana a ogromna vecina mojih vrsnjaka ne zna ni osnove onoga zbog cega su ti predmeti uopste uvedeni u skolu. Kako promeniti to ja zaista ne znam, verovatno je strasno tesko i komplikovano pitanje. Ovo vladino nije.

 

Ja sam pre nekoliko godina postavio par članaka iz starih brojeva Galaksije o Izraelu. I oni su se pitali na čemu mlada država bez resursa i para treba da zasniva svoj razvoj i odgovor je bio na obrazovanom stanovništvu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...