Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Ne znam kako su tačno rešili, ali reče Kavčić da rešavaju autorska prava i za ostale razrede (prvo su bili okačeni samo 3. I 7.razred).

On ima fondaciju koja se bavi ovim, a pošto čovek ima 750 miliona dolara, kapiram da je odvojio nešto za ovaj cilj kojim je rešio da se bavi... 

Svakako nije na divljaka.

Link to comment
Ne znam kako su tačno rešili, ali reče Kavčić da rešavaju autorska prava i za ostale razrede (prvo su bili okačeni samo 3. I 7.razred).
On ima fondaciju koja se bavi ovim, a pošto čovek ima 750 miliona dolara, kapiram da je odvojio nešto za ovaj cilj kojim je rešio da se bavi... 
Svakako nije na divljaka.
Moja žena je stcajem okolnosti razgovarala sa ovim Kavčićem i ono što ju je šokiralo[emoji769] da on čovek nije nimalo zabrinut za sve.
Da je sve dao pravnicima i da je sve by the book...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

 

5 minutes ago, Frank Pembleton said:

Moja žena je stcajem okolnosti razgovarala sa ovim Kavčićem i ono što ju je šokiraloemoji769.png da on čovek nije nimalo zabrinut za sve.
Da je sve dao pravnicima i da je sve by the book...

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Što bi bio zabrinut?

Link to comment
25 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ono Srbija, brale....

.... Shiit has hit the fan!

 

Jes, baš će čovek da ne spava šta će biti sa obrazovanjem u Srbiji, iz koje je već jednom i otišao. Lepo je ipak što se je načeo ovu temu, kapiram da pošto do kraja života ne mora da radi, da je našao ovo da ima čime da se bavi u životu.

Link to comment
2 hours ago, pacey defender said:

Ovde se Zavod za udžbenike odriče profita, je li tako? Oni su jedan od izdavača, konkurišu drugima. I sad su suštinski rekli, ne treba nama zarada od prodaje štampanih udžbenika, evo skinite pdf pa odštampajte. Ili grešim?

 

Po tviteru se piše da je Zavod u ozbiljnom čabru tj. pred stečajem i sa smešnim udelom na tržištu te da su zato pristali na ovaj očajnički potez. Takođe značajan broj nastavnika uopšte nije oduševljen time što će morati da radi po Zavodovim knjigama koje su odavno batalili kao neadekvatne kad se pojavila konkurencija.

Edited by vememah
Link to comment
 
Jes, baš će čovek da ne spava šta će biti sa obrazovanjem u Srbiji, iz koje je već jednom i otišao. Lepo je ipak što se je načeo ovu temu, kapiram da pošto do kraja života ne mora da radi, da je našao ovo da ima čime da se bavi u životu.
Pa mislim da bi bilo logično, da ne spava, da ga ovi hoštapleri nasanlaju i uzmu mu pare. Nije baš da nema na nešto pametnije da potroši nego da ga ovdašnji drumski razbojnici opljačkaju.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
3 hours ago, pacey defender said:

Ovde se Zavod za udžbenike odriče profita, je li tako? Oni su jedan od izdavača, konkurišu drugima. I sad su suštinski rekli, ne treba nama zarada od prodaje štampanih udžbenika, evo skinite pdf pa odštampajte. Ili grešim?

Ako sam ja dobro razumela, on je otkupio Zavodov tiraž za naredne dve godine.

Link to comment
1 hour ago, vememah said:

 

Po tviteru se piše da je Zavod u ozbiljnom čabru tj. pred stečajem i sa smešnim udelom na tržištu te da su zato pristali na ovaj očajnički potez. Takođe značajan broj nastavnika uopšte nije oduševljen time što će morati da radi po Zavodovim knjigama koje su odavno batalili kao neadekvatne kad se pojavila konkurencija.

Hvala. Zapravo me zanima koliko je ova odluka "politički" samostalna, znajući kakvo je bilo lobiranje da se uvede konkurencija na ovakav nakaradan način. Potez Zavoda izbija ooozbiljnu kintu firmama koje su do juče imale velikog uticaja na izradu propisa, pa mi deluje neobično (ali i ohrabrujuće) da je bio dovoljan 1 potez Zavoda da to uzdrma. 

 

Ako dobro razumem, ovde su se dve stvari "poklopile". Prvo je Zavod bio spreman da postojeće udžbenike stavi online, čime se odriče profita. A Kravčić je kao strategiju odabrao da finansira izradu novih udzbenika, sto ce ih učiniti vanredno konkurentnim u okolnostima da se priređuju u web izdanju uz besplatno preuzimanje. Neko bi rekao da je ovo damping, a meni je sve super kratkoročno i želim mu da uspe, kako bi se slomio ovaj pljačkaški model zarađivanja na obaveznom obrazovanju. Idealan scenario je da narednih par godina ovo krene, da se vidi da može, pa da vidimo da napravimo neki novi sistem gde kravčićevi udžbenici (koje će gurati kroz svoju fondaciju) neće biti baš dominantni samo zbog dampinga, odnosno da se nađe neko rešenje.... oh....wait... da onaj koji propisuje i utvrđuje obavezne elemente i ishode obrazovanja izradi i udžbenike kao glavno sredstvo za ostvarivanje tog cilja.

 

Link to comment
15 minutes ago, Lena said:

Ako sam ja dobro razumela, on je otkupio Zavodov tiraž za naredne dve godine.

Ooo, pa to je onda malko drugačije.

 

 Ne u smislu da menja moju podršku njegovom potezu, koliko samo napomena da parkiramo ali i da ne zaboravimo ideju da Kravčića regulišemo, nakon što (ako) pošalje Klet u klet.

Link to comment

da je ovo drzava, kao sto nije. imala bi instituciju koja bi pisala udzbenike za obrazovanje svoje dece. verovatno bi se zvala Zavod za udzbenike i nastavna sredstva, ili tako nekako.

ali posto je trziste bitnije i jace od obrazovanja dece pametni ljudi su smislili da knjige za skolu moze da stampa skoro svako. ako, lepo je to. kada deca porastu neka ce misliti da je 2+2=4, a neka ce se setiti da su gledali i lepili slicice i da je povrsina njihove drzave 255804km(2), a treci ce misliti da je jadransko more nase more sa najlepsom obalom na svetu, da smo najveci proizvodjaci malina u svijet itd, itd...

koliko knjiga/izdavaca toliko i razlicitog znanja.

ceka se laguna...

  • +1 3
Link to comment

Вероватно је тражена привремена мера, па су зато тако брзо заказали рочиште. Ако му пукну привремену меру до окончања поступка, могу после да га возе и 10 година...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...