Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Što, taman će neko drugi da ugura u džep onu lovu što inače mažnjavaju te neke Švabe i koji još izdavački lobiji postoje. Em ostaje u budžetu za druga sranja tipa vojsku em jarani namireni.

 

Ima sad kad plaća ovaj lola da se svakom prvačiću natovari 18 kila materijala, ima fizioterapeuti ruke da trljaju.

Link to comment
On 2.11.2020. at 17:11, msv said:

 

 

Steta sto su se pitanja iz publike jedva cula (ili je samo do mene?). Veoma zanimljivo, a verovatno bi i roditeljima bilo zanimljivo da procitaju ovu knjigu.

 

---

 

O udzbenicima iz iskustva jedne poznanice koja je bila lektorka:

Quote
Ko je radio s udžbenicima (prevashodno izdavači i distributeri) - obogatio se. Godine 2015, da bi uzimali njihove knjige (tada je važilo da komplet knjiga uzmeš od jednog izdavača, kao - sprečiće zakulisne radnje) Klett je svakom učitelju poklonio po tablet, plus ko naruči ima i procenat, kao i distributeri, pa poddistributeri...
Samo na osnovu ovoga, a to je tek vrh ledenog brega (bez obzira na veliki broj učitelja, nastavnika, dece...), zamisli koliko se para okreće u tom poslu!
Pomnoži sve ove brojke, zavrteće ti se u glavi.
A kajmak skidaju strani izdavači. Mada, oni su uleteli u priču jer su "naši" radili ofrlje, kao i svako društveno preduzeće koje je na grbači naroda. Na početku su stranci bili povoljniji sa cenama, imali kvalitetnije udžbenike... Treba da ih vidiš sad - katastrofa!
Znam iz prve ruke jer sam baš za Klett radila pre nekoliko godina lekture udžbenika. Između ostalog, u istoriji za 5. razred, u delu o svakodnevnom životu, pisalo je da su se mali Staroegipćani igrali igračkama punjenim - zrnima kukuruza! Napišem ja toj uglednoj izdavačkoj kući da je kukuruz van Amerike poznat tek mnogo kasnije. Tad sam saznala da su udžbenike pravili kopirajući malo odavde, malo odande, pa šta ispadne. Izbacili su ova zrna kukuruza, ali ko zna šta sve još može da se pronađe po tim knjigama.
Kako god, čak i da su udžbenici u redu, a nisu, sav taj udžbenički posao je - drska krađa nezamislivih razmera. I svi ćute.

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

Steta sto su se pitanja iz publike jedva cula (ili je samo do mene?). Veoma zanimljivo, a verovatno bi i roditeljima bilo zanimljivo da procitaju ovu knjigu.

 

Mogu da se čuju preko pojačanih slušalica :) 

 

Upravo čitam "Fantastičnu školu". Dejan vrlo jasno obrazlaže prvo samu kritičku pedagogiju i daje nam sažvakano šta su o tome pisali njeni zagovornici. Dobar vodič za sve nas koji to sigurno ne bismo čitali. Posle idu svima zanimljivije analize knjiga, filmova i stripova, sa predlozima kako ih uvesti u nastavu književnosti i veronauke. Veronauku smatra otvorenim poljem za subverziju i razgovore van školskog programa zato što su ti časovi i inače labavo organizovani (mnogo zavisi od onoga ko predaje) i nema nikakve provere znanja na maturi.

 

Nenad Veličković je na osnovu gluposti iz BHS čitanki (srpske u BIH se koriste u Srbiji) napisao "Školokrečinu", gde duhovito i karikaturalno zamišlja kako bi izgledao čas književnosti kada bi se nastavnici držali samo programa i napisanih pitanja kao pijani plota. U "Laži i apanaži" je izneo mahinacije pri ocenjivanju udžbenika od strane državnih komisija, pošto su on i grupa autora napisali drugačije čitanke.

  • +1 3
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Zapamtio sam da je u razgovoru na pitanje, jel se boji da zbog nečega krenu da ga vuku po blatu, rekao:
Ja sam napolju, moja deca su napolju, a ako sam ja problem, neka rade šta hoće.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...