Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

U današnje doba uvođenje informatike kao predmeta od 1. razreda osnovne je sasvim ok potez.
Ovo što ti navodiš bi spadalo u domen nastavnog plana i programa, ali u samoj strategiji ne vidim problem.

Naravno, za razvijanje programersko načina razmišljanja - najbitnije je poznavanje matematike.

Moje  neko nebitno mišljenje je da bi se strategija više morala odnositi na jačanje i vraćanje prirodnih nauka nazad u školske klupe đake. Ali kao što rekoh, smatram da će izvedba i ovog predloga biti katastrofalna.

Link to comment

protiv sam programiranja u 3cem.

 

protiv sam programiranja u nizim razredima i protiv sam da se tera koga ne zanima ili nije sposoban. moze da proba da nauchi svako, ali chemu to.

 

drugo, shta oni uopshte podrazumevaju pod programiranjem?

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

U današnje doba uvođenje informatike kao predmeta od 1. razreda osnovne je sasvim ok potez.

 

Sta bi se ucilo u tom prvom (ili cetvrtom) razredu sve jedno iz informatike?

Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

protiv sam programiranja u 3cem.

sent from bubamoto
 

++ apsolutno slaganje...

Sta ce da programiraju?

c = a+b

Za njih u tom uzrastu = treba da bude relacioni znak jednakosti, a ne programesko dodeljivanje vrednosti...

IMHO to ni vecina profesora informatike u osnovnim skolama ne razume...

Link to comment

Ne znam, nisam kompetentan da ulazim u dublju diskusiju oko obrazovanja, ali evo nekih mojih misli: npr.bezbedno korišćenje interneta za decu, igranje sa nekim alatima koji bi razvijali kreativnost kod dece (kao zamena za likovno npr.) itd... 

Ionako se danas deca sreću sa tabletima, pametnim telefonima i jutjubovima i pre polaska u OŠ

Informatika nije jednako programiranje

Link to comment
Sta bi se ucilo u tom prvom (ili cetvrtom) razredu sve jedno iz informatike?
To meni prvo palo na pamet.
Ja tipujem da će oni da prepakuju to što već imaju, samo će da nazovu The Informatika i svi da se klanjaju!



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
Ne znam, nisam kompetentan da ulazim u dublju diskusiju oko obrazovanja, ali evo nekih mojih misli: npr.bezbedno korišćenje interneta za decu, igranje sa nekim alatima koji bi razvijali kreativnost kod dece (kao zamena za likovno npr.) itd... 
Ionako se danas deca sreću sa tabletima, pametnim telefonima i jutjubovima i pre polaska u OŠ
Informatika nije jednako programiranje
chovek je rekao programiranje.

nastava sa korishcenjem alata je neshto drugo i to se vec radi.

sent from bubamoto

Link to comment

Moja ćera od 3 razreda ide (privatno) na nešto što mi zovemo u kući informatika, ali je mešavina svega po malo... I informatike, i robotike, i matematike i neke opšte tehnike...

 

Jedan takav predmet - suštinski tehničko obrazovanje 21 veka - bi bio OK da postoji, ali da se pažljivo napravi plan i program rada... Naravno, kontam ja da bi tu bilo 100 stvari, od bolemekurac profesora do nedostatka opreme po školama, jer to nije jeftina rabota (recimo, kad su učili neke, da kažem osnove statike, imali su neke skalmerije sa magnetima, koje nema šanse da u školama ne bi neko razbucao i sjebao posle jedne godine, na primer)...

Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

Ne znam, nisam kompetentan da ulazim u dublju diskusiju oko obrazovanja, ali evo nekih mojih misli: npr.bezbedno korišćenje interneta za decu, igranje sa nekim alatima koji bi razvijali kreativnost kod dece (kao zamena za likovno npr.) itd... 

Ionako se danas deca sreću sa tabletima, pametnim telefonima i jutjubovima i pre polaska u OŠ

Informatika nije jednako programiranje

Sve to stoji, ali onda se kompjuter koristi samo kao ALAT... Niko pre 200 godina nije uvodio predmet: koriscenje pisaljke (ili vec sta su tad imali), nego to je alat koji koristimo

i ajmo da ga koristimo...

Hocu da kazem, u skolama gde moze ohrabrivati nastavnike da koriste kompjutere kao alat, ali od toga praviti predmet je suludo...

I pri tome kako obucuti sve nastavnike odjedno za koriscenje novih alata, to je decenijski posao...

 

Zakljucak: I ovo, kao i sve ostalo, kod nas je uvek samo banalni o-ruk, bez strategijskog plana na duze od 1 godine...

Link to comment

Slaćem se sa Radišom, on je to bolje verbalizovao od mene.

 

6 minutes ago, gsb said:

..

Hocu da kazem, u skolama gde moze ohrabrivati nastavnike da koriste kompjutere kao alat, ali od toga praviti predmet je suludo...

 

 

Zašto je suludo napraviti predmet u kojem će se deca učiti da koriste računar kao alat, i to od prvog razreda?

 

Sviđa mi se i predlog da se vrate bazični sportovi u škole. DA se ja nešto pitam, to bi mi bio prioritet

 

 

edit: mislim da mi ovde nismo svesni stepena informatičke nepismenosti u narodu.

 

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Ko ce to da im predaje i sta ce tamo da rade?

 

Mislim da je cilj kao i uvek da se ispadne napredan, bez plana, a nase zamisli obrazovanja su jos uvek da genijalce saljemo kod profesionalaca, gde ce upijati znanje ili bolje receno gde ce im sipati znanje direktno u lobanju. Ali mislim da to nema smisla. Klinac mi je isao par meseci u vrticu u BG-u gde su imali engleski i nemacki jednom nedeljno, pa sam na to rekao da bi im za ucenje jezika efikasnije bilo da im daju da gledaju crtace na stranom jeziku sat vremena dnevno. Ne znam nijedno dete koje je islo u skolu da bi naucilo maternji jezik, tj. rekao bih da su u stanju da uce samostalno, ako se nalaze u odgovarajucoj sredini. U tom smislu, bolje bi im bilo da im daju da se necim igraju i ne smetaju. Npr. ovo

 

 

Sto se tice kompjutera kao alata koji im pomaze: cak i tu sve vise citam kako se u razvijenom svetu i to odbacuje kao promasen, a skup, eskperiment. Setao pre neku godinu na Adi i cujem razgovor tate i kcerke. Kaze tata: "nismo ti kupili taj tablet da se igras, nego da naucis slova!" I onda razmisljam, cudo kako smo uopste naucili da citamo, jedemo i obucemo gace pre nego sto je izmisljen tablet.

Link to comment

Ovaj Skreč su, valjda, uveli u petom osnovne. https://petlja.org/skola/osnovna/peti

Pajton od 6. voimjaoca...

 

Šta sad misle da pomere par razreda unazad. Da ih na vreme spreme da zamene radnu snagu koja će da pobegne u Nemačku?

 

Ko će da uči tu decu? Ajd za opremu i nekako, al za kadrove muka živa. I zašto bi ih sve učili programiranju?

 

7 minutes ago, Venom said:

Sto se tice kompjutera kao alata koji im pomaze: cak i tu sve vise citam kako se u razvijenom svetu i to odbacuje kao promasen, a skup, eskperiment. 

Da, ima i ono kako se znanje lakše usvaja sa statičnog teksta (da ne kažemo papira), nego sa ekrana koji skroluje i tako dalje.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...