Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

A i ajde, OK, neka budu kontrolni, ali ne svake jebene nedelje, za svaki jebeni predmet, te tromesecja, te polugodista, te minimum cetiri ocene u rubrici za svakog djaka po polugodistu. Mislim da je to suludo. Sve to moze da se osmisli drugacije, neka bude ocenjivanja, ali ne da se sve svodi na to, kao sto je sada bukvalno slucaj.

Link to comment

To je zato sto su ti predmeti predavani na izuzetno dosadan i suvoparan nacin gde se nista ni ne nauci na casu. Valjda je bolje da predavanja budu zanimljiva i da se deca ne smaraju i nauce nesto dok su u skoli, nego da na silu i preko volje uce za kontrolni.

 

 

Ja nemam dobro pamćenje, u školi sam prilično pratila, ali mi to nije bilo dovoljno. Sem toga učiteljica je sve predavala isto, pa sam opet nešto volela a nešto bap i ne, i to se prenelo na kasnije razrede.

Link to comment

Ne znam nista o Svedjanima, moguce zaista da su superiorni (mislim na svet, od nas je vecina bolja). No, svejedno, mislim da se nasa zemlja nalazi u veoma nezgodnoj situaciji i da je skola bitan deo problema i da bi morala biti bitan deo resenja. Ono sto je vladi palo na pamet, a mene odusevilo da je neko barem predlozio u nekoj realnoj situaciji (teacher) je jedna mala stvar koja bi mogla postati velika kad bi neko imao dovoljno sluha. Niko ne kaze da ne treba znati osnove filozofije ili se baviti raznim humanistickim naukama, naravno da jedno drustvo i dalje ne moze bez toga. No, pribliziti tehnologiju deci je ogromna stvar koja bi povecala broj onih koji se odluce za inzenjerstvo u kasnijim godinama. Ako se pitate kako bi povecan broj inzenjera povukao ekonomiju napred, mozemo pricati o tome, ali meni se cini da je to potpuno ocigledno. Naravno da postoji i potreba da se deci razvija kriticko misljenje, to je strasno bitna stvar. Samo, poredite jedan nacelan stav koji je prakticno neizmerljiv sa veoma konkretnom i jednostavnom akcijom. Mislim, ja sam imao i filozofiju i ustav i pravo gradjana a ogromna vecina mojih vrsnjaka ne zna ni osnove onoga zbog cega su ti predmeti uopste uvedeni u skolu. Kako promeniti to ja zaista ne znam, verovatno je strasno tesko i komplikovano pitanje. Ovo vladino nije.

Link to comment

Ali opet, 15 godina se to gradivo smanjuje i olakšava, otkud sad da ga je nikad više i deci nikad teže? Pa se uzimaju privatni časovi u nižim razredima osnovne i roditelji idu u školu paralelno sa decom, sve lekcije uče sa njima i sve domaće rade zajedno. 

A s druge strane u srednjim školama kukaju da im dolaze nepismeni vukovci, na fakultetima da im ih srednjih pristižu tabule rase koje treba učiti najosnovnijim stvarima, a deca sve to vreme kao pogiboše učeći. 

Da se čovek zapita čemu tih 12 godina uopšte služi.  <_<

 

Ma koje crno smanjivanje gradiva, gde se to desilo? A deca su bukvalno polupismena, cesto i vukovci, to je tacno, kriterijum je neverovatno snizen. Ali to uopste nije nelogicno, samo na prvi pogled jeste. Deca provedu previse vremena u skoli, to je veliki umor i iscrpljenost, uci se upravo samo za te kontrolne, knjiga im se gadi, a znanje se uopste ne zadrzava, vec se smesta u kratkorocnu memoriju i nakon toga brzo ispari. Da bi se znanje pohranilo u dugorocnu memoriju, mora postojati zainteresovanost, neka pozitivna emocija. Dzabe toliko forsiranje, sve je to uzalud. Ko bre da izdrzi sedam jebenih casova, pa ja se secam da mi je sreda bila crni dan zbog 6 casova u sedmom razredu, bukvalno smo crkavali od umora.

Edited by IndridCold
Link to comment

Ne znam nista o Svedjanima, moguce zaista da su superiorni (mislim na svet, od nas je vecina bolja). No, svejedno, mislim da se nasa zemlja nalazi u veoma nezgodnoj situaciji i da je skola bitan deo problema i da bi morala biti bitan deo resenja. Ono sto je vladi palo na pamet, a mene odusevilo da je neko barem predlozio u nekoj realnoj situaciji (teacher) je jedna mala stvar koja bi mogla postati velika kad bi neko imao dovoljno sluha. Niko ne kaze da ne treba znati osnove filozofije ili se baviti raznim humanistickim naukama, naravno da jedno drustvo i dalje ne moze bez toga. No, pribliziti tehnologiju deci je ogromna stvar koja bi povecala broj onih koji se odluce za inzenjerstvo u kasnijim godinama. Ako se pitate kako bi povecan broj inzenjera povukao ekonomiju napred, mozemo pricati o tome, ali meni se cini da je to potpuno ocigledno. Naravno da postoji i potreba da se deci razvija kriticko misljenje, to je strasno bitna stvar. Samo, poredite jedan nacelan stav koji je prakticno neizmerljiv sa veoma konkretnom i jednostavnom akcijom. Mislim, ja sam imao i filozofiju i ustav i pravo gradjana a ogromna vecina mojih vrsnjaka ne zna ni osnove onoga zbog cega su ti predmeti uopste uvedeni u skolu. Kako promeniti to ja zaista ne znam, verovatno je strasno tesko i komplikovano pitanje. Ovo vladino nije.

 

Nista to ne bi resilo, :) sva ta talentovana deca i inzenjeri bi se preselili na Zapad, kao sto se vec sada desava. Mi smo sada predindustrijska zemlja i problemi su mnogo dublji. Kad zemlja ima privredu, problemi ce se i u hodu resiti i kadrovi ce se naci, dakle ona bi mogla samo od vrha da krene, ta promena koja je nama potrebna. Ko se nada u sposobne inzenjere koje cemo stvoriti u buducnosti, uzalud se nada.

Edited by IndridCold
Link to comment

Nece se nista popraviti dok je pocetna plata za nastavnika 35-40k dinara. A prosecna nije mnogo daleko od toga. O ostalim uslovima rada i da ne pricamo. Video sam u bliskom okruzenju kako entuzijasticni mladi nastavnik postaje razocarani demoralisani prosvetni radnik™ pun kurcobolje, i pored najbolje namere da ne bude tako. Jednostavno sistem te ubije, vidis kako svi otaljavaju oko tebe, tvoj trud da odskocis od toga se nikako ne nagradjuje (pre ces najebati), pa ti onda na kraju smanje platu 10%.

 

Moze sutra svakoj skoli da se isporuci tona raspberry pi-ova, vecina ce samo skupljati prasinu jer ne postoji nastavni kadar koji ume i/ili zeli time da se bavi.

Link to comment

I to je savrseno tacno sto kazes.  

 

Meni je, medjutim, od svega najtuznije koliko deca malo citaju. U toku skolovanja, vec u osnovnoj vecina dece zamrzi i knjigu i citanje, cak i odlicni ucenici. Tesko da imaju i vremena da citaju iz zadovoljstva  s obzirom na to sta se sve ocekuje od njih. Radije ce igrati igrice ili visiti na fejsbuku da odmore mozak, ili sta vec deca tih godina rade da se razonode.

 

Zato su uglavnom i nepismena i ne znaju nista ni o cemu. 

Link to comment

Nista to ne bi resilo, :) sva ta talentovana deca i inzenjeri bi se preselili na Zapad, kao sto se vec sada desava. Mi smo sada predindustrijska zemlja i problemi su mnogo dublji. Kad zemlja ima privredu, problemi ce se i u hodu resiti i kadrovi ce se naci, dakle ona bi mogla samo od vrha da krene, ta promena koja je nama potrebna. Ko se nada u sposobne inzenjere koje cemo stvoriti u buducnosti, uzalud se nada.

 

Moguce, ja samo kazem da je to neki scenario koji mogu da zamislim kako radi. Ova promena s vrha je nesto sto ja nikako ne mogu da zamislim, koliko god maste da ukljucim.

 

Nece se nista popraviti dok je pocetna plata za nastavnika 35-40k dinara. A prosecna nije mnogo daleko od toga. O ostalim uslovima rada i da ne pricamo. Video sam u bliskom okruzenju kako entuzijasticni mladi nastavnik postaje razocarani demoralisani prosvetni radnik™ pun kurcobolje, i pored najbolje namere da ne bude tako. Jednostavno sistem te ubije, vidis kako svi otaljavaju oko tebe, tvoj trud da odskocis od toga se nikako ne nagradjuje (pre ces najebati), pa ti onda na kraju smanje platu 10%.

 

Moze sutra svakoj skoli da se isporuci tona raspberry pi-ova, vecina ce samo skupljati prasinu jer ne postoji nastavni kadar koji ume i/ili zeli time da se bavi.

Danas sam saznao da u privatnoj skoli Rudjer Boskovic najbolja uciteljica ima 700 evra. Znaci, dodjes na poziciju koja je verovatno vrh u tvojoj struci i to je maksimum kome se mozes nadati. Meni je to uzasavajuce.

Link to comment

Nece se nista popraviti dok je pocetna plata za nastavnika 35-40k dinara. A prosecna nije mnogo daleko od toga. O ostalim uslovima rada i da ne pricamo. Video sam u bliskom okruzenju kako entuzijasticni mladi nastavnik postaje razocarani demoralisani prosvetni radnik™ pun kurcobolje, i pored najbolje namere da ne bude tako. Jednostavno sistem te ubije, vidis kako svi otaljavaju oko tebe, tvoj trud da odskocis od toga se nikako ne nagradjuje (pre ces najebati), pa ti onda na kraju smanje platu 10%.

 

Moze sutra svakoj skoli da se isporuci tona raspberry pi-ova, vecina ce samo skupljati prasinu jer ne postoji nastavni kadar koji ume i/ili zeli time da se bavi.

 

Moja sestra se tako zalaže na poslu ( ne nastavnom) u Srbiji, i tako dok je radila dnevne, noćne, popravljala kako unose podatke itd itd, kolega koji samo hvata krivine, i klacka dupe sa jednog kraja hodnika na drugi je iskoristi svo to svoje slobodno vreme da je temeljno ispanjka kod novog direktora izmišljajući neke sumanute besmislice, i sad devojka za sav taj stres, rad, i prekovremeni ima ne povišicu, ne pohvalu, nego je direktor izopštava. Ja se čudim ponekad kako u Srbiji još išta i liči na nešto kako se vode firme (a i škola je gospodo firma koja mora pametno da se vodi).

Link to comment

Moguce, ja samo kazem da je to neki scenario koji mogu da zamislim kako radi. Ova promena s vrha je nesto sto ja nikako ne mogu da zamislim, koliko god maste da ukljucim.

 

Danas sam saznao da u privatnoj skoli Rudjer Boskovic najbolja uciteljica ima 700 evra. Znaci, dodjes na poziciju koja je verovatno vrh u tvojoj struci i to je maksimum kome se mozes nadati. Meni je to uzasavajuce.

 

700 evra as in 70 hiljada ili pravih 700 evra.

Link to comment

Moguce, ja samo kazem da je to neki scenario koji mogu da zamislim kako radi. Ova promena s vrha je nesto sto ja nikako ne mogu da zamislim, koliko god maste da ukljucim.

 

 

 

Pa to je scenario koji se nikad nece ni ostvariti, nema sta tu da zamisljamo. Svi znamo kakvi smo i kakvi nam stoje odozgo. Nego eto, samo pricamo da ubijemo vreme.

 

Takodje da iskoristim priliku da zalepim +1 na sve sto je g. Slow napisao ovim povodom. :)

Edited by IndridCold
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...