Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

E neka si nam stručno objasnila.

 

Slušaj, ta legenda uopšte nije neobjašnjiva: danjašnjem svetu je nezamislivo da su njihovi pretci zaista sleteli na Mesec, i neće da priznaju da su gluplji od prethodne generacije.

Edited by Anonymous
Link to comment

jbga ja vas ne zovem glupacima, vi imate pravo da verujete u te stvari. da kazes da sam neznalica okej, nestrucna okej. glupa, to nije u redu.

 

ta arogancija kako su nove generacije gluplje nema apsolutno nikakvu podrsku. i o kojoj ti generaciji pricas tacno? elon musk? mark zuckerberg generaciji? napster tipu? danasnji klinci mnogo vise znaju i svet/zivot je daleko komplikovaniji nego pre 100 godina.

 

 

fyi, biti glup znaci manjak IQ i zdravog razuma. ako ti mislis da ja manjkam u jednom od ova dva, ona to vise govori o tebi a ne meni.

Edited by mustang
Link to comment

Ja te nisam nazvao glupačom, niti sam to hteo da kažem, nego sam hteo da kažem da je generacija kojoj uostalom i sam pripadam gluplja od prethodne, koja je zaista imala iskrenu ideju da istražuje svemir i to je i radila u okvirima svojih mogućnosti.

 

Sad da se neko vrati na temu, izvinjavam se.

Link to comment

nema frke. prihvatam izvinjenje, idemo dalje :)

svemirska istrazivanja su se privatizovala. nasi je jeftinije da outsource odredjene poslove u njeno ime nego da ih licno finansira. od 2004-5 roveri svrljaju po marsu, nasli su organska jedinjenja samim tim potencijal za vodu.

 

mislim da se klinci u usa se loze na svemir, pa cak sam i ja iz ljubavi uzela predmet astronomije da bih nesto naucila. nije mi bio obavezan.

griffit observatorium je stalno pun (besplatan je). ja sam teska 23 kile na marsu :)

Edited by mustang
Link to comment

Slušaj, ta legenda uopšte nije neobjašnjiva: danjašnjem svetu je nezamislivo da su njihovi pretci zaista sleteli na Mesec, i neće da priznaju da su gluplji od prethodne generacije.

 

Pa ajde da je danas izmišljeno, ali to odavno traje. Srećom taj zaverenički mindset nema veze samo sa svemirom, univerzalna je potreba ljudi koji nemaju pojma ni o čemu da proglase sebe i sebi slične za posednike Tajnog Znanja kom mi naivni običnjaci, eto, još nemamo pristup.

 

Vidiš kako mustang ovde može u dve rečenice da objasni zašto se na Mesec nije niti sletelo ni sa istog uzletelo, a odmah zatim efektno demonstrira da ne zna razliku između težine i mase? Ja takvo samopouzdanje ne bih imao ni da sam još ovoliko pametan :nobles:

Link to comment

 

 

The Dunning–Kruger effect is a cognitive bias in which relatively unskilled individuals suffer from illusory superiority, mistakenly assessing their ability to be much higher than it really is. Dunning and Kruger attributed this bias to a metacognitive inability of the unskilled to recognize their own ineptitude and evaluate their own ability accurately. Their research also suggests corollaries: highly skilled individuals may underestimate their relative competence, they may erroneously assume that tasks which are easy for them are also easy for others, and they may incorrectly suppose that their competence in a particular field extends to other fields in which they are less competent. https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect
Link to comment

nema frke. prihvatam izvinjenje, idemo dalje :)

svemirska istrazivanja su se privatizovala. nasi je jeftinije da outsource odredjene poslove u njeno ime nego da ih licno finansira. od 2004-5 roveri svrljaju po marsu, nasli su organska jedinjenja samim tim potencijal za vodu.

 

mislim da se klinci u usa se loze na svemir, pa cak sam i ja iz ljubavi uzela predmet astronomije da bih nesto naucila. nije mi bio obavezan.

griffit observatorium je stalno pun (besplatan je). ja sam teska 23 kile na marsu :)

 

dobronamerna primedba: na Marsu imas kilograma isto koliko i na zemlji i u bilo kojoj tacki kosmosa.

 

masa se ne menja u zavisnosti od gravitacionog polja, sto bi brzo saznala ako bi se na Marsu zaletela da trcis i shvatila da imas istu inerciju kao na zemlji.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Pa ne baš, težina jeste subjektivna (samo se ne izražava u kilogramima). Ali masivna je 62 kg i na Zemlji i na Marsu i na Planeti X.

 

Da, vidi edit, pogresno sam se izrazio.

Link to comment

Ma OK, jasno je šta si htela da kažeš, nego neke ljude ponekad zbunjuje razlika između mase i težine a ovi kalkulatori baš i ne pomažu da se to razmrsi :)

Link to comment

http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/Weight-on-mars-conversion-calculator.php#answer

 

ukucaj 58kg dobices lepo da kaze Weight On Mars: 21.94 kg

 

(onih 23 je bilo kada sam stala na mars vagu pre par meseci...)

 

Lepo je što piše al je fundamentalno netačno, kao što ti kaže lepo Vasa. Kilogrami su mera mase a ne težine, težina se u SI sistemu meri u Njutnima (N) kao i sila. Zabuna nastaje kod Amerikanaca jer oni koriste funte (lbs) i za masu i za težinu (i za silu). Formula na toj strani je besmislena ukoliko ukucaš broj u kg, jer kada podeliš kg sa m/s^2 ne dobiješ nikakvu jedinicu ničega (bar da ja znam), a svakako ne dobiješ ,,masu objekta" kao što piše u objašnjenju. Kada podeliš funte, da, ali kada podeliš kilograme nikako, jer masa podeljena sa ubrzanjem sigurno ne daje opet masu.

 

Jedino što bi bilo ispravno da piše je "on Mars, you would weigh as much as a 21.94 kg person weighs on Earth".

 

Elem, tvoja težina na Zemlji je 58*9,81 = 569 N,

a na Marsu bi bila 58*3,711 = 215 N.

Link to comment

Od kad to Amerikanci koriste lbs. za silu? Zar nisu Britanci bili ti sa svojim glupavim podsistemom, ono nešto, kakoszove... foot-pound-second? Kao, 1 poundal je sila potrebna da bi telu mase 1 pound dalo ubrzanje od jedne stope po sekundi na kvadrat.

 

(A i oni su to valjda batalili do sad u praksi.)

Link to comment

Pound (force)

 

Foot-pound-second je sistem, kao što je SI sistem ili cgs sistem. Zapravo ima više varijanti FPS sistema. U jednoj od tih funta je isključivo mera sile, dok se za masu koristi "slug".

 

I meni je nadrealno da bilo ko to više koristi u neke ozbiljne inženjerske svrhe, ali sećam da se pre jedno 10ak godina ona neka sonda zakucala u Mars (ili šta li je već bilo) a da su na kraju kao uzrok identifikovali grešku u konverziji iz metričkog tj. SI sistema i američkog tj. imperijalnog.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...