Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Nisam primetio da iko zagovara ukidanje drzavnog svemirskog programa, a umesto toga Muska i Bezosa, doduse ne pratim bas opsesivno.

 

Mislim da je jako lepo to da se oni medjisobno nadopunjuju, a i saradjuju. Ima i neceg pozitivnog u tome da postoji (ako treba) spoljni korektiv za cisto drzavne programe, a naravno da bi bilo izuzetno opasno da bilo koji pojedinac jednog dana bude sam vlasnik neke tehnologije koja je esencijalna za covecanstvo, to je skroz distopijski scenario.

Link to comment

Nije u pitanju njegova izjava, to je ova inicijativa:

 

http://futureoflife.org/open-letter-autonomous-weapons/

 

BTW gledajuci nominacije za ludite, ocito se radi o politickoj (ideoloskoj) listi. Musk je suvise zelen za ukus free market tech fanatika.

 

Šija-vrat. Video sam summary te peticije za preemptivni ban Skajneta koji je potpisao, potpuno je sumanut. Prvo, ne da nismo ni blizu autonomnim robotima nego je sasvim moguće da će se na kraju ispostaviti kao tehnički nemogući. Drugo, da se desi neko čudo pa da sve svetske sile odluče da se tako obavežu, opet su im ostavili wiggle room od šest svetlosnih godina - ko treba da utvrđuje šta je "beyond meaningful human control" a šta nije?

 

Osudite drone warfare ako hoćete da osudite drone warfare, bre. Nemojte da kenjate kako je etičko pitanje u autonomiji sistema za ubijanje.

 

/OT

 

Edit: Na temu povlačenja države iz istraživanja svemira, ja sam slušao samo kukanja Degrasse-Tysona ali čovek je zvučao prilično ubedljivo.

 

 

 

You can look at the 1960s, the peak of space exploration, and I think many people would characterize that period as the peak of the attitude that you’re talking about. So why is there this disconnect now? Why do people think of space exploration as an academic pursuit?

Because they don’t think of it the same way. They just don’t. I think I understand why – I didn’t do the tests on this, but it’s plausibly correct that we live in an era where we think of the solutions to problems by applying money directly to that problem.

For example, we need more scientists; let’s improve our science teachers. OK, we’re done there. We need more jobs; let’s create more factories so we have more jobs. We want more innovation; there are companies that do innovation, let’s fund those more.

The idea is that somehow these are all separate problems and we go over and just fix them one by one. But in fact, by my read of history, by my read of human behavior, by my read of government funding streams, these efforts amount to no more than Band-Aids on sores that have opened up in our society caused by a much deeper absence – the absence of an innovation culture.

So when you say “NASA creates jobs,” people think it’s because tax money buys the jobs that NASA pays directly for. The direct A-to-B thinking again. It takes more than a few steps of reasoning to see how NASA influences a culture and how that culture innovates, creates the economies of tomorrow, stabilizes and then grows your economy. That’s a multi-step exercise that certainly economists understand easily. To writers for Forbes, it’s self-evident. But everybody else, apparently not.

When you put money directly to a problem, it makes a good headline. It makes a good campaign slogan. You get to claim that you’ve engaged in these activities within an election cycle. But certain investments take longer than an election cycle. Those that take longer than an election cycle tend to be susceptible to people wanting to redirect them to immediate problems that they see sitting right in front of them.

 

So you advocate doubling NASA’s budget.

From .5% of the federal budget, I say double it. That would give NASA enough money to do everything everyone has wanted NASA to do over all these years and enable us to go back to the moon and on to Mars in a bold and audacious way. Where it’s visible and advancements are being made weekly if not daily. And everyone says, “Oh, we’re going to Mars. We need biologists for that, because we might find life. We need aerospace engineers.”

And all of a sudden, all of the great science and engineering frontiers are aglow with the need to have the best students that are currently in the educational pipeline. That need will echo its way on down through to elementary school.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

@Uini - premda uvazavam tvoju pamet vise nego sto bi se ponekad moglo pomisliti, kad pogledam listu potpisnika tamo, onda, ipak izvini. A ja tebi da se odmah izvinem i za argument na bazi autoriteta, to je metod koji se ni meni ne svidja, ali ovaj put cu ga eto upotrebiti.

Link to comment

Nema potrebe da se izvinjavaš, svašta, ne pokušavam da te ubedim da ideš tamo (gde god to bilo) i bacaš kamenje na potpisnike peticije. Samo kažem koliko besmisleno meni zvuči, a verujem da su ljudi imali dobre namere.

Link to comment

Boze mili, koliko mi je nestvarna ideja da ljudi mastaju o kolonizaciji Marsa i drugih svetova. Nadam se iz sve duse (i to bas zbog Marsa i drugih svetova) da nikad u tome necemo uspeti i preplaviti ta nevina mesta nasim odvratnim djubretom, govnima i plasticnim kesama.

 

Ko ce zbog toga biti srecan? Da li ce ljudi na Marsu ziveti u pravednijem i boljem drustvu bez tiranije, nasilja i siromastva?

 

Sedi bre di si, ni za di si nisi.

 

Pre više godina su se žalili, valjda iz nase, da su na Marsu našli uzorke naših bakterija, uz sve mere opreza koje su imali.

 

Ne znam, meni je spejs šatl program svojevremeno mnogo više obećavao, a pošto je spektakularno propao sam sad blago skeptičan.

Link to comment

Pre više godina su se žalili, valjda iz nase, da su na Marsu našli uzorke naših bakterija, uz sve mere opreza koje su imali.

 

Ne znam, meni je spejs šatl program svojevremeno mnogo više obećavao, a pošto je spektakularno propao sam sad blago skeptičan.

Zašto je spejs šatl,,spektakularno propao" Kao što mu samo ime kaže, njegova svrha oduvek je bila taksiranje do niske orbite. To je radio uspešno. Tehnologiji i uređajima je, jebiga, istekao rok trajanja. Pitanje je dakle zašto su otkazani oni naslednici šatla (beše X- nešto u prototipnoj fazi...32?), šatl je svoje odradio u skladu sa očekivanjima.
Link to comment

Nisam primetio da iko zagovara ukidanje drzavnog svemirskog programa, a umesto toga Muska i Bezosa, doduse ne pratim bas opsesivno.

 

Mislim da je jako lepo to da se oni medjisobno nadopunjuju, a i saradjuju. Ima i neceg pozitivnog u tome da postoji (ako treba) spoljni korektiv za cisto drzavne programe, a naravno da bi bilo izuzetno opasno da bilo koji pojedinac jednog dana bude sam vlasnik neke tehnologije koja je esencijalna za covecanstvo, to je skroz distopijski scenario.

+1 AU

 

Masku i ekipi su i onako trenutno državni svemirski programi najveće mušterije.

Link to comment

Zašto je spejs šatl,,spektakularno propao" Kao što mu samo ime kaže, njegova svrha oduvek je bila taksiranje do niske orbite. To je radio uspešno. Tehnologiji i uređajima je, jebiga, istekao rok trajanja. Pitanje je dakle zašto su otkazani oni naslednici šatla (beše X- nešto u prototipnoj fazi...32?), šatl je svoje odradio u skladu sa očekivanjima.

 

Pa očekivali su se naslednici, plus sva ona sranja sa nesrećama, otpadanjima delova, svejedno i dalje mislim da je to budućnost, a ne ova budževina.

 

Totalna regresija. Sa Apollo programa spadneš na spejs šatlove, a onda od toga spadneš na SpaceX.

Link to comment

Bile su 2 fatalne nesreće, ostalo je normalno i očekivano kada je u pitanju u suštini eksperimentalna tehnologija. I zašto je SpaceX, koji je upravo uspeo u nečemu što nije pošlo za rukom nijednom od navedenih prethodnika, ,,budževina"?

Link to comment

@hazard

 

Šta je uspelo? Gde je otišao?

 

Ja sam mator i budili su me kao klinca kad se sletalo na Mesec da to gledam na TV-u. Sad imam veća očekivanja od tog što se desilo pre 50 godina.

 

Ne podcenjujem, pri tom, ovo uopšte.

Edited by Anonymous
Link to comment

ja i dalje mislim da su spustanja na mesec bila lazna. a nacitah se sa nasinog sajta o tome jer me je neko ubedjivao da jesu.

 

nema sanse da su sonde/rakete sta vec mogle da se ponovo dignu sa meseca.

Link to comment

anytime :)

 

(jes da nije mesec, ali oni muceni stari roveri koliko im je dana trebalo da se povrate kada se prevrnu? curiosity je okej ali je i moderniji...cush i sada odjednom svako poletanje sa meseca bilo uspesno?!?! no shit) a da ne pricam o snimanju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...