Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Pa možda bi dobio nešto što radi sve što i rade današnji smartfonovi, ali bi sprava izgledala znatno drugačije. Ne postoji razlog zašto je ovaj dominantni form faktor smartfona najbolji, ali eto Apple je to isforsirao i onda su to svi ispratili, i ako su već razvijali nešto slično (pa su to slično onda uklopili u matricu koju je Apple kreirao).

 

I ako Apple zapravo nije veliki inovator, i ako meni lično generalno idu na kurac, ne treba potcenjivati značaj ,,dobrog pakovanja", marketinga, prodaje i generalno ubeđivanja ljudi da im baš to treba. Istorija tehnološkog razvoja je puna proizvoda koji su došli ,,pre svog vremena" pa su tek mnogo kasnije eksplodirali kada je neko uspeo da ubedi koga treba zašto im baš to treba i da sve predstavi na pravi način.

 

 

Tesla Motors je donekle sličan primer, niti su oni izmislili električni automobil, niti su ga prvi uspešno prodavali, imali su u suštini jednu bitnu tehnološku inovaciju sa Roadsterom (korišćenje baterija za laptop da od toga naprave bateriju za automobil i tako iskoriste napredak u potpuno drugoj industriji za svoju), ali njihova glavna ,,inovacija" je bila u organizaciji i cilju - napravljena je od nule kompanija čiji je jedini cilj bio praviti električni automobil na baterije. I kraj. Ne hibrid, ne fuel cell, ne neki od milion prelaznih varijanata nego auto na baterije i kraj, i to predstaviti kao novi i drugačiji proizvod (i ako je toga ranije bilo). I krenuli su tako u tu priču oslobođeni balasta koje imaju tradicionalne automobilske kompanije, bez usađenih koncepcija šta auto ,,mora" da bude i ,,mora" da ima osim toga da prosečnom vozaču izgleda manje-više isto i poznato.

Edited by hazard
Link to comment

Upravo sam o tome i pricao. Musk sve vreme govori kako SpaceX ne pravi Ferari nego Tojotu sivik. To je prakticno trik koji je obelezje 21. veka - ne neka strasna inovacija u smislu naizmenicne struje nego uzimanje neceg sto postoji i potpuno novi nacin koristenja toga. Recimo da se moze reci da je razlika u terminima "vizija buducnosti" a ne "ogromni eureka momenat". Zato je ljudima koji ne razumeju industriju besmisleno kada se takva stvar zove "genijalnost", ali to je prilicno retko i pravi ogromne promene. Ja mislim da je jedino posteno ocenjivati "nove" industrije po tome kako je izgledala situacija pre njih a kako posle. Kao sto rekoh - SpaceX je po tom kriterijumu vec napravio izuzetno mnogo, a ako se ostvari bar deo onoga sto zele, bice znacajan toliko da je to tesko odmeriti prema ranijim dostignucima.

 

Ono sto je moje misljenje je da ako covek postigne da bude multiplanetarno bice, da je to bukvalno najveca stvar koja se desila ikad. Bez trunke preterivanja, apsolutno nista ne moze da se poredi s takvim ciljem. Naravno, uz sav optimizam i dobronamerno tumacenje Muska, on je strasno daleko od tog cilja. Svejedno, vec imati takav cilj je toliko mnogo da su se pre njega samo pisci naucne fantastike usudjivali da ga pominju. Meni dosta, pa makar bio smatran za fan boja.

Link to comment

Google je Gvantanamo Interneta.

 

 

.....

 

A nastavak takozvane rasprava na ovom topiku o revolucionarnosti programa o kome je rec, rasprave koja se pretvorila u pricu o smartfonima, ajfonima i ostalim pomodarskim andrmoljama se uklapa u ono sto sam pokusao da kazem: nazovi osvajanje kosmosa za ajfondzije - ПЂ, топик почетник,  ne zna tehnicke pojedinosti, ali zna da je stvar revolucionarna, nema pojma o ekonomiji, ali zna da ce SpaceX cudo da napravi glede smanjenja troskova, uleti na topik o AV da iskritikuje prisutne zbog prozaicnosti teme dok se tamo daleko odigrava 1 drama, pa na topiku o SpaceX krene o ajfonima, ne zna nista o plimama i osekama, ali je negde procitao da ce sateliti koje u orbitu iznese Muskova naprava da odigraju odlucujucu ulogu u nadzoru nivoa svetskog mora...

Sve u svemu, steta teme o kojoj bi imalo i moglo da se prica da je se nisu dohvatili - штребери.

 

ПЂ, da te pitam, onako sporta radi: koje gorivo trosi Falcon 9?

Pokusaj da odgovoris pre nego naidje doktor Livingston koji ce da nam otkrije koliko smo zaostalo pleme, molim te ja.

Link to comment

 

 

Ono sto je moje misljenje je da ako covek postigne da bude multiplanetarno bice, da je to bukvalno najveca stvar koja se desila ikad. Bez trunke preterivanja, apsolutno nista ne moze da se poredi s takvim ciljem. Naravno, uz sav optimizam i dobronamerno tumacenje Muska, on je strasno daleko od tog cilja. Svejedno, vec imati takav cilj je toliko mnogo da su se pre njega samo pisci naucne fantastike usudjivali da ga pominju. Meni dosta, pa makar bio smatran za fan boja.

A Musk nam je otvorio oci kao vrsti glede mogucnosti da se kao vrsta otrgnemo Zemlje?

Dobro sam razumeo? 

Link to comment

Google je Gvantanamo Interneta.

 

 

Google je posed u zalivu Gvantanamo na ostrvu Kuba pod kontrolom Interneta?

 

 

 

A nastavak takozvane rasprava na ovom topiku o revolucionarnosti programa o kome je rec, rasprave koja se pretvorila u pricu o smartfonima, ajfonima i ostalim pomodarskim andrmoljama se uklapa u ono sto sam pokusao da kazem: nazovi osvajanje kosmosa za ajfondzije - ПЂ, топик почетник,  ne zna tehnicke pojedinosti, ali zna da je stvar revolucionarna, nema pojma o ekonomiji, ali zna da ce SpaceX cudo da napravi glede smanjenja troskova, uleti na topik o AV da iskritikuje prisutne zbog prozaicnosti teme dok se tamo daleko odigrava 1 drama, pa na topiku o SpaceX krene o ajfonima, ne zna nista o plimama i osekama, ali je negde procitao da ce sateliti koje u orbitu iznese Muskova naprava da odigraju odlucujucu ulogu u nadzoru nivoa svetskog mora...

Sve u svemu, steta teme o kojoj bi imalo i moglo da se prica da je se nisu dohvatili - штребери.

 

ПЂ, da te pitam, onako sporta radi: koje gorivo trosi Falcon 9?

Pokusaj da odgovoris pre nego naidje doktor Livingston koji ce da nam otkrije koliko smo zaostalo pleme, molim te ja.

 

Ovaj korak je bio neophodan, kao što je i hajp koji ga prati. Bez ovog koraka ne bi bilo moguće (ne tehnički, tehnika i tehnologija nisu bitne, one su i sredstvo i balast napretka, zašto nekom drugom prilikom) napraviti sledeće korake u povećanju efikasnosti, promeni osnovnog raketnog sistema itd itd.

 

Od 1969.g. do danas je prošlo previše vremena, mnogo toga je otkriveno ili razvijeno u međuvremenu, a priča o svemirskom osvajanju je ostala u 1969.g. Mora da se dogodi zaokret, sadašnji ritam i napredak su pogrešno spori. Razlozi za to nisu tehničke prirode i zato je bitno ovo sa Muskom.

Link to comment

A Musk nam je otvorio oci kao vrsti glede mogucnosti da se kao vrsta otrgnemo Zemlje?

Dobro sam razumeo? 

 

 

edit: krenuo sam da vredjam, ali kontam da ti je dosta i tvoje muke :D

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

 

Ono sto se svakako zna je da je taj drugi deo relativno mali deo rakete gledano po ceni i da je glavni razlog sto se on ne vraca u vecoj kolicini goriva za sletanje koje bi bilo potrebno. Ja sam procitao na par mesta da je first stage 3/4 cene cele rakete.

E sad, naravno da bi savrseno bilo da se vraca sve nazad i da je to mozda jedan od puteva ka cilju koji su pominjali a koji se tice cene jednog launcha od 5-7 mil. Znajuci kako SpaceX funkcionise, nema sumnje da se radi na svakoj mogucoj ustedi, u tu svrhu se pravi i baza u Teksasu (pominje se da je jedan dan kasnjenja kostao 1mil na Floridi). Naravno, ne treba ni zaboraviti cenu remonta frist stage-a kad se on vrati. Za sada je to ogromno, posto bilo koja masina koja prodje toliki stres (cak i formula 1) mora ozbiljno da se remontuje i tu nece biti usteda u neko najskorije vreme. Ono sto je sigurno je da je potencijal za remont mnogo veci od space shuttle-a zbog neuporedivo komplikovanijeg sistema.

 

Sad procitah vladu sta pise i mada mislim da on o raketama zna mnogo vise od mene, ovde nije u pravu. Jednostavno, porediti teoretske koncepte sa necim sto zaista postoji nema preteranog smisla. Isto tako, Shuttle je gotov i to nije bez veze, praksa je pokazala da se to ipak ne isplati koliko god teoretski imalo smisla. SpaceX ima itekako prostora u kome moze pojeftiniti ovakav nacin letenja, uostalom niko do sada u toj industriji nije napravio takva pojeftinjenja kao oni, to je vec stvar koja je dokazana i nije potpuno sumanuto misliti da se taj trend moze nastaviti. Musk je tvrdio da konacan cilj (baza na Marsu) moze da se postigne ako se cena smanji za 90% i svi koraci do sada sugerisu da to nije nemoguce. Da li ce biti ostvareno, to verovatno niko na planeti ne moze sad da predvidi. Da li je moguc nacin da se napravi 20 raketa koje bi poletale tokom godine i bivale remontovane u medjuvremenu? Mozda, analize ce pokazati. Da li se moze napraviti konstrukcija koja zahteva za red velicine jeftiniji i brzi remont? Nemamo pojma, nije nemoguce ali sigurno da nije ni lako. I tako dalje... ima jako mnogo puteva kojima ovo moze dalje da se unapredjuje.

 

 

Prvi stepen 75% cene? Nema šanse. Plus što cena rakete nije isto što i cena lansiranja. U ovo drugo idu i gorivo i osiguranje i cena razvoja i operativni troškovi a i neka zarada. 

 

mhKQTao.jpg

Drugi problem je što je ušteda kada ponovo upotrebiš prvi stepen samo 20% u odnosu na cenu kada ga praviš od nule. Jer su rasklapanje, pregledanje, reparacija/zamena i ponovo sklapanje dug i skup proces. 

 

Eventualno vraćanje drugog stepena (trećeg ako se koriste busteri jer su onda oni prvi stepen a centralno telo drugi - brojevi se dodaju po redosledu odbacivanja) i bustera još više usložnjava i poskupljuje lansiranje. I tu dolazimo do problema troškova održavanja na godišnjem nivou koji su bili monstruozni za Šatl (bukvalno je bila potrebna divizija stručnjaka) a ogromni za bilo koji jednokratni sistem u odnosu na SSTO letelicu. 

 

DC-X nije teoretski koncept. 

 

 

Pogledaj lansirnu rampu, tj. nedostatak iste. Broj ljudi neophodan za lansiranje toga je nekoliko nula manji od broja neophodnog za lansiranje konvencionalne rakete. 

 

Niko do sada nije napravio takva pojeftinjenja? U odnosu na šta? Šta je referentna tačka?

 

I za šatl su tvrdili da će imati 50 letova godišnje. Praviti 20 raketa, i ogromnu remontnu službu za njih nije način da se smanje troškovi. Ako se več ide na minimum minimuma, to je urađeno ranih osamdesetih u OTRAG projektu. Može li Space X da lansira 128 tona po ceni od 320 miliona dolara (uzmimo u obzir i inflaciju ali i napredak u metalskoj industriji)? 

 

http://www.astronautix.com/lvs/otrag.htm

 

 

волео бих да доживим да човек слети на марс, али исто тако мислим да је то задовољство ирационално, просто зато што не видим како марс може постати трајна људска колонија о чему се свако мало прича... кад се занемаре све остале препреке, којих је пуно, марсова гравитација износи отприлике трећину земљине, што на дуге стазе није добро, чак и када би се формирала одржива колонија

 

Nije dobro zbog čega? Neće moći da se vraćaju na zemlju bez žestokog pumpanja mišića, pod uslovom da to žele. Homo sapiens-u tek predstoji dramatična promena. Imaćemo ljude koji se rađaju, odrastaju i umiru okupani svetlostima nekih drugih zvezda, njima će gravitacija od recimo 3G biti sasvim normalna stvar. Ješće minijaturne pomorandže , biti niski, zdepasti i snažni kao volovi. N svetovima sa niskom gravitacijom stvari će biti obrnute. 

Link to comment

то је ипак превише драматична промена за људски организам да би се могло рећи само прилагодиће се, није да имамо неки пример на основу ког би могли тако нешто да закључимо (од астронаута у бестежинском стању најдужи останак је око годину дана, и ако се не варам они морају да свакодневно више сати вежбају)... генерација људи на марсу која би била прилагођена тамошњим условима би била 2.,3.,... 50., тешко је то рећи, осим ако се то можда не постигне неким директним генетским инжињерингом... вероватније ми делује да људи просто неће желети да живе тамо... рецимо нешто слично пропалој колонизацији гренланда од стране викинга, сурови животни услови, отуђење од остатка људске расе...

 

а о насељавању других звезданих система је још увек рано говорити ван сф-а

Link to comment

Ajde ja da bacim jednu iz čisto amaterskog ugla. Jeste ovo revolucija ali ja je više vidim kao početak ere u kojoj će svaka budala moći da se igra po Zemljinoj orbiti nego kao početak nekog osvajanja kosmosa. Slično kao što su Google i ostala bratija od Interneta napravili igralište za sve budale ovog sveta umesto privilegovane akademske zone u kojoj je na početku obitavao.

 

Kao što Đubre već reče, imaćemo startupe koji će za male pare lansirati i vraćati svašta nešto iz zemljine orbite, imaćemo velike korporacije koje će za male pare postavljati sopstvene špijunske satelite u orbitu, imaćemo gomilu emerging zemalja koje će pokrenuti svoje kosmičke programe i imaćemo neki isis koji će eksperimentisati sa satelitima samoubicama ili već čime. Ali da bi se osvojio Mars potrebno je daleko više od SpaceX, a problem je u tome što tu više ne govorimo o pametnijim tehnologijama i drugačijem know-how već o praktičnim problemima za čije prevazilaženje nije dovoljno koristiti postojeće tehnologije na drugačiji/pametniji/praktičniji/jeftiniji način već je potrebno izmisliti potpuno nove tehnologije. A izmišljanje potpuno novih tehnologija bez državnih upliva i budžeta neće baš da ide tako lako. Da li je bilo koji startup ili privatnik mogao da iznese Pathfinder projekat (koji ja lično smatram drugim najvećim dostignućem čovečanstva, ispred Space Shuttle programa)? Čisto sumnjam. 

 

(and just for the record, prve fotke koje je Pathfinder poslao sa Marsa takođe su prošle potpuno nezapaženo u srpskom mainstream etru; odavno smo se mi spustili na nivo plemena, nije to došlo pre dve godine)

 

Obaška što ja uopšte ne patim od neke velike želje da vidim zastavu čovečanstva na Marsu. Za ono osnovno što treba da znamo o toj planeti Rover Twins su i više nego dovoljni. Ne vidim čemu ulupavanje stotina milijardi dolara u projekat čiji će jedini opipljiv ishod biti skakutanje astronauta po pustari u kojoj ničeg nema osim kratera. Jedino ako misle da na Marsu zaista postoje nalazišta turbinijuma pomoću kojeg će postati moguće superbrzo prevaljivanje milijardi kilometara sa jednim kilogramom pogonskog goriva. Ja bih mnogo više voleo neku varijantu sa sklapanjem ozbiljnog svemirskog broda u Zemljinoj orbiti, koji će otići na neku desetogodišnju misiju u okviru koje će dobaciti mnogo dalje od Marsa i uraditi neko ozbiljno mapiranje naše galaksije. Možda usput lansira i i neke nove Rovere ka drugim planetama. Ako čovečanstvo zaista želi da dođe u stadijum da ljudi mogu da se rađaju na drugim planetama onda je apsolutni prvi korak u tom pravcu zaposedanje nekih ozbiljnih resursa negde u svemiru (jal na Mesecu, jal na Marsu, jal na Veneri). Jer sa ovim što nam je ostalo na Zemlji nema potrebe da gajimo bilo kakve iluzije da možemo da izguramo tehnologije, opremu, materijale i energiju koji su neophodni da bismo imali funkcionalne svemirske kolonije u kojima neko može da se rodi i provede većinu života. Možemo da spustimo malu posadu na par dana da uzmu uzorke tla i ostave poruku mira, i to je to.

Edited by beowl
Link to comment

Obaška što ja uopšte ne patim od neke velike želje da vidim zastavu čovečanstva na Marsu. Za ono osnovno što treba da znamo o toj planeti Rover Twins su i više nego dovoljni. Ne vidim čemu ulupavanje stotina milijardi dolara u projekat čiji će jedini opipljiv ishod biti skakutanje astronauta po pustari u kojoj ničeg nema osim kratera. Jedino ako misle da na Marsu zaista postoje nalazišta turbinijuma pomoću kojeg će postati moguće superbrzo prevaljivanje milijardi kilometara sa jednim kilogramom pogonskog goriva. Ja bih mnogo više voleo neku varijantu sa sklapanjem ozbiljnog svemirskog broda u Zemljinoj orbiti, koji će otići na neku desetogodišnju misiju u okviru koje će dobaciti mnogo dalje od Marsa i uraditi neko ozbiljno mapiranje naše galaksije. Možda usput lansira i i neke nove Rovere ka drugim planetama. Ako čovečanstvo zaista želi da dođe u stadijum da ljudi mogu da se rađaju na drugim planetama onda je apsolutni prvi korak u tom pravcu zaposedanje nekih ozbiljnih resursa negde u svemiru (jal na Mesecu, jal na Marsu, jal na Veneri). Jer sa ovim što nam je ostalo na Zemlji nema potrebe da gajimo bilo kakve iluzije da možemo da izguramo tehnologije, opremu, materijale i energiju koji su neophodni da bismo imali funkcionalne svemirske kolonije u kojima neko može da se rodi i provede većinu života. Možemo da spustimo malu posadu na par dana da uzmu uzorke tla i ostave poruku mira, i to je to.

 

Desetogodišnja misija ne bi dobacila mnogo dalje od Marsa, a ozbiljno mapiranje galaksije ostaje verovatno za neki sledeći milenijum. :) Ako se dobro sećam NASA ima plan da tamo negde za 15-20 godina pošalje ljude na Mars i to je verovatno jedina realna opcija, od Maska i sličnih Maskova ne očekujem ništa mnogo dalje od niske orbite. Pri tom ne verujem da će Marsu i posle eventualnog iskrcavanja ikad biti kolonije u smislu "get yo ass to Mars", ali može da bude neka istraživačka stanica kao što postoji na Južnom polu na primer.

Edited by Time Crisis
Link to comment
@vlada

Pa ja sam te cifre koje pominju 3/4 za prvi stepen procitao na puno mesta. Mislim da cak niko ne moze imati precizne tabele troskova osim menadzmenta SpaceX, posto se radi o privatnoj kompaniji koja nikad ne objavljuje javno svoj troskovnik. Ono sa cim se slazem je da cena rakete nije isto sto i cena lansiranja, naravno. Samo sam pricao o tome da je usteda ako se sacuva raketa ogromna i da ce to svakako znacajno uticati na ukupnu cenu. Ono gde ti potcenjujes stanje, rekao bih, je to sto trosak reparacije ne bi trebalo da bude nista priblizno satlu posto su tamo koristeni neuporedivo komplikovaniji, medjusobno razliciti, motori. Cak neki tvrde da je stanje sa brzom reparacijom dovedeno do nivoa u koji javnost trenutno ne bi poverovala kad bi se objavilo, posto su testiranja bila sveobuhvatna. Neki izvori tvrde da takva testiranja nisu nikad ranije radjena i da su nivoi stresa na sve kljucne komponente bili u nivou 10ak letova. Ovo naravno ne uzimam zdravo za gotovo, ali gledam ovako - u optimistickom scenariju, vec sledece godine mozemo videti raketu koja bi mogla ici 5-10 puta gore sa vracenim prvim stepenom (strasna usteda), a u pesimisticnom cemo dobiti i dalje najjeftiniji nacin slanja satelita u orbitu. Mislim da neka dublja rasprava o tome nema previse smisla, jer jebiga - videcemo, svi samo pretpostavljamo stvari.

 

Drugo, ti pricas o tome da postoje teoretski bolji nacini da se radi ovo. Ne sumnjam da se to tako cini tebi i ja se sa svojim znanjem ne bih usudio da sporim koncepte u koje si daleko upuceniji. Ono sto jeste problematicno s tim je da je ovo nesto sto stvarno radi i ide u svemir a odluka o tehnologiji je donesena na osnovu svih znanja koja imaju ljudi koji ce se skupiti na ovom topiku pa puta 1000. Tehnologija je postojala i nacin na koji ce se pristupiti cilju nije bio opterecen nikakvim politickim niti nekim drugim problemima. Zvuci kao kruzni argument (bolje je zato sto je neko odlucio da je bolje), ali nema sumnje da su se neki od najbriljantnijih ljudi u poslu skupili i doneli neku odluku na osnovu strasno mnogo parametara. Zasto nije izabrano nesto na tragu Delta Clippera? Nemam pojma, ali verujem da je donesena s razlogom. Valjda je deo inzenjera odatle sada u Blue Originu pa mozda budemo imali priliku da vidimo kako oba koncepta funkcionisu u direktnoj konkurenciji, za mene je to u stvari odlicna vest. Jedino se bojim da ce mozda Bezos imati nedovoljno velike ambicije i da bi se mogao zaustaviti na tome da salje ljude na 100km u vis turisticki. Mislim da je velika steta da se toliki trud baci na jednu u osnovi nebitnu stvar, ali ko zna sta ce tu sve jos biti. Svakako bolje da postoji nego ne, znam da se ja licno nadam da bih mogao videti planetu odozgo i da mislim da mi je BO najverovatnija prilika za to.

 

Referentna tacka za pojeftinjenja je sledeca: niko danas ne salje satelite jeftinije. Ako bi cak i izracunao da je neko nekad slao, opet bi ostalo pitanje - pa gde su? To je u industriji jedino bitno i ne desava se samo od sebe. Ako si propao, znaci da nesto nije valjalo i da to treba uraditi drukcije, ma koliko tvoj model izgledao dobro. To je direktno primenjen model iz startap sveta i ja mislim da je to najvaznija poslovna i ekonomska revolucija 21. veka, nije tema ovde ali ako bi bilo zainteresovanih da pricaju o tome, ja bih bio rad.

 

@beowl

Meni se zaista cini da je Pathfinder bio primecen kod nas. Znam da sam pricao o tome u kafani s ljudima koji su sve samo ne gikovi koje zanima svemir.

Pitas se da li bi neki privatnik mogao da izgura Pathfinder? Nisam siguran, posto se prvi put u istoriji srecemo s tom mogucnoscu. Nije prosla ni decenija od trenutka kad si mogao da pitas "da li bi privatnik mogao napraviti bilo kakav svemirski program?" i da odgovor bude jasan. A sada imas Bezosa, Brensona i Muska od siroko poznatih privatnika i takvo pitanje vise niko i ne postavlja. 

 

Inace, cini mi se da vecina gleda na ovo kao na jedan put do Marsa, slicno kao sto smo skoknuli na mesec par puta. To je nesto o cemu je Neil deGrasse Tyson pricao pre neku godinu kad su ga gurali da postane nekakav sekretar ili tako nesto pri vladi. Tada se postavljalo pitanje gde sledece da usmerimo sav trud, a on je insistirao da ne moze cilj biti da se ode jednom do Marsa ili opet do meseca, posto je to samo jedan dogadjaj. Ono sto je on zastupao je bilo da se napravi mogucnost redovnog letenja, prakticno flota letelica sposobnih da idu na razne zadatke i da onda u hodu odlucujemo sta nam u datom trenutku treba. I ovo sad ja vidim kao takav poduhvat, zato je ova najbanalnija stvar sa dizanjem satelita bitna. Ako se nastavi pojeftinjenje, otvorice se celo jedno trziste koje do sada nije postojalo, svaki kurton na planeti ce zamisliti neki scenario sa sopstvenim satelitom. Takva situacija ce neumitno dovesti do mini revolucije u industriji, posto se pokazalo da rezultati takvih promena uglavnom ne mogu da se predvide unapred, mozda se otvore i neke nove industrije i ko zna na koje nacine se promene ove postojece. E sad, za mene je i to samo po sebi jedna ogromna, ogromna stvar i ako stane na tome svima dobro. Ali ako uzmemo da SpaceX postoji s drugom namerom, onda za njih to znaci samo slivanje ogromnog kapitala koji ce biti koristen za njihovu glavnu misiju - pravljenje baze na Marsu. Taj deo jeste daleko i trazi gomilu stvari da bi se desio, ali ako se desi, onda nije samo rec o, kako beowl kaze, skakutanju astronauta po drugoj planeti. Ideja je pravljenje stalne baze tamo, sto bi verovatno vodilo ka tome da Zemlja nije jedina planeta na kojoj zive ljudi. To bi, ja mislim, bio opipljiv evolutivni skok vrste i drasticno smanjenje mogucnosti njenog nestanka.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Ideja je pravljenje stalne baze tamo, sto bi verovatno vodilo ka tome da Zemlja nije jedina planeta na kojoj zive ljudi. To bi, ja mislim, bio opipljiv evolutivni skok vrste i drasticno smanjenje mogucnosti njenog nestanka.

Sve je to lepo u teoriji, samo što je praktično nezamislivo da u iole dogledno vreme bilo kakva kolonija na Marsu postane nezavisna od Zemlje. A kolonija pupčanom vrpcom vezana za maticu nije prava kolonija, samo privremena ispostava. Ako za 200 godina bude postojala takva baza tamo, a dvesto prve godine izbije neko teže sranje na Zemlji, vrsta je podjednako najebala kao i da se nije nikad izašlo iz orbite.

 

Taj evolutivni skok koji zamišljaš ipak zavisi od nekih za sada striktno SF tehnologija, ne od sečem-uši-krpim-dupe pokušaja da se opstane na ovom ili onom negostoljubivom nebeskom telu u okolini. Dakle biraj, hoćeš da izmislimo FTL, hoćeš neko superefikasno teraformiranje, hoćeš totalni transhumanizam i prilagođavanje ljudskih organizama na trenutno smrtonosna okruženja, hoćeš nešto četvrto? Električna kola i Hyperloop i 30% ekonomičnija lansiranja raketa nažalost nisu značajan korak ka tako ambicioznim ciljevima.

Link to comment

Boze mili, koliko mi je nestvarna ideja da ljudi mastaju o kolonizaciji Marsa i drugih svetova. Nadam se iz sve duse (i to bas zbog Marsa i drugih svetova) da nikad u tome necemo uspeti i preplaviti ta nevina mesta nasim odvratnim djubretom, govnima i plasticnim kesama.

 

Ko ce zbog toga biti srecan? Da li ce ljudi na Marsu ziveti u pravednijem i boljem drustvu bez tiranije, nasilja i siromastva?

 

Sedi bre di si, ni za di si nisi.

Edited by IndridCold
Link to comment

Nadam se iz sve duse (i to bas zbog Marsa i drugih svetova) da nikad u tome necemo uspeti i preplaviti ta nevina mesta nasim odvratnim djubretom, govnima i plasticnim kesama.

 

а јебат га сад  :lolol:

 

ја бих радије да одрадимо неко тераформирање марса и да посејемо тамо неки живот ко и мали зелени ономад на земљи који не мора укључивати људе, него да то буде пуст комад камена, као и буквално безброј других пустих комада камења у универзуму... маск каже да би први корак било детонирање нуклеарки у марсовској атмосфери, физичари кажу да није ни то довољно већ да је наизгледније спуцати неки астероид о марс... али мислим да чак и тиме остаје битна препрека у виду недостатка магнетног поља на марсу... све је то далеко од реализације...

 

људи који би у скорије време ишли тамо би морали живети под земљом у условима упоредивим са средњим веком...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...