Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

da ne pisem sto postova, evo malo poduzeg objasnjenja o celoj situaciji za one koje zanima vise:

 

http://waitbutwhy.com/2015/08/how-and-why-spacex-will-colonize-mars.html

 

Waitbutwhy je jedan od onih sajtova čiji tekst sa zadovoljstvom otvorim i ostavim u nekom background tabu, i onda mi tu čami bar 6 meseci bez izuzetka :(

 

Nego na temu uštede, možda možeš meni lenjom da skratiš pretragu: koliko vidim i ovo su multistage lansiranja, opet se deo po deo odbacuje sve osim tog bazičnog koji se spušta? Koliki procenat cene odlazi na te jettisoned stages? :unsure:

Link to comment

Heh, i njima je uspelo, posle Novog Pastiratm. U svakom slučaju veliki uspeh, pritom izveden tokom komercijalne misije. Ono što zabrinjava je količina hype-a koja se može porediti sa nekim Apple promocijama. 

 

Hajdemo redom. Decenijama postoje planovi i projekti kako da se smanji količina gvožđurije koja se odbacuje prilikom svakog lansiranja. Neki uključuju padobrane, neki bacanje prvog stepena u okean pa vađenje, neki dodavanje motora a neki hvatanje samo motora prvog stepena pomoću mreža (ESA). Tu treba dodati i ruski pristup primenjen na Bajkal busterima koji imaju krila i točkove radi povratka na pistu. Problem sa svim ovim pristupima je inertnost da se bilo šta menja jer lukrativni državni ugovori obezbeđuju stabilan izvor prihoda. Tu je glavni značaj ovih lansiranja jer će naterati Arianaspejs, ULA-u i Ruse da se dignu sa dupeta i implementiraju svoja rešenja. 

 

Ideja da se raketa samo dopuni gorivom je naučna fantastika. Taj prvi stepen koji je sleteo će se rastaviti na sastavne delove, svaki šraf pregledati pod mikroskopom i eventualno zameniti. Daleko smo mi od davno obećane budućnosti gde će biti potrebno par ljudi da napune šatl gorivom i pošalju ga na sledeću misiju. 

 

TcO494l.jpg

 

Ovo je značajno smanjenje troškova jer ne mora da se ponovo kupuje prvi stepen ali to je i dalje konvencionalna jednokratna raketa. I dalje će se odbacivati, drugi, treći i eventualno četvrti stepen. 

 

Višekratni sistemi (šatl to nije) ne bacaju ništa, iako im je i dalje potreban opsežan remont između dve misije. 

 

Jedno rešenje je imati dve letelice, gde jedna nosi svemirski brod iznad najgušćeg dela atmosfere. 

 

 

 

RaVmDLb.jpg

 

North American - General Dynamics Phase B shuttle early concept

 

I to je prelazno rešenje, prava stvar je SSTO (single stage to orbit) letelica koja može da dospe na orbitu i vrati se na polayno mesto u jednom komadu. 

 

Bilo je više projekata, od kojih je malo koji  napustilo papir. 

 

Meni uvek drag Chrysler Serv

 

9KIm4Qy.jpg

 

Boeing Leo VTVL SSTO RLV

 

VUa0YOD.jpg

 

Douglas Ithacus

 

KpL3Ybt.jpg

 

Douglas Pegasus

 

u4IWIhy.jpg

 

Douglas SASSTO

 

QZl5XbK.jpg

 

Evo kako je tekao razvoj SSTo letelica:

 

NesJFEH.gif

 

Taj višedecenijski razvoj je kulminirao uspešnim lansiranjem DC-X letelice 1994. godine. Deo ekipe koji je postigao taj uspeh sada radi u Blue Origin-u i zaslužan je za uspeh VTVL (vertical take off - vertical landing) New Shepard-a koji za razliku od ovako modifikovanog Falcon-a 9 jeste višekratna letelica. 

 

Porediti ova dva lansirna sistema je kao porediti Amigu 1000 (New Shepard) i Sinclair QL (SpaceX). Ovaj drugi koncept jednostavno nema prostora da se dalje razvija u smislu višekratnosti. 

 

 

Link to comment

Waitbutwhy je jedan od onih sajtova čiji tekst sa zadovoljstvom otvorim i ostavim u nekom background tabu, i onda mi tu čami bar 6 meseci bez izuzetka :(

 

Nego na temu uštede, možda možeš meni lenjom da skratiš pretragu: koliko vidim i ovo su multistage lansiranja, opet se deo po deo odbacuje sve osim tog bazičnog koji se spušta? Koliki procenat cene odlazi na te jettisoned stages? :unsure:

 

Ja mogu da ti kazem koliko sam ja pokupio po internetu posto nikako nisam strucnjak. Stvar je u tome sto je SpaceX i dalje privatna firma i samim tim nikakve finansije zvanicno ne mozes da vidis. One cifre koje su se pominjale na pocetku su bile nekakav koncenzus diljem interneta (16mil raketa), ali kasnijim citanjem vidim da je to bukvalno cena koju SpaceX trazi da iznajmis raketu. Treba uracunati gomilu stvari i opet promasiti realnu cenu, cesto nailazim na cifru od 60-70 miliona ali se ne bih pouzdao u to.

Ono sto se svakako zna je da je taj drugi deo relativno mali deo rakete gledano po ceni i da je glavni razlog sto se on ne vraca u vecoj kolicini goriva za sletanje koje bi bilo potrebno. Ja sam procitao na par mesta da je first stage 3/4 cene cele rakete.

E sad, naravno da bi savrseno bilo da se vraca sve nazad i da je to mozda jedan od puteva ka cilju koji su pominjali a koji se tice cene jednog launcha od 5-7 mil. Znajuci kako SpaceX funkcionise, nema sumnje da se radi na svakoj mogucoj ustedi, u tu svrhu se pravi i baza u Teksasu (pominje se da je jedan dan kasnjenja kostao 1mil na Floridi).

Naravno, ne treba ni zaboraviti cenu remonta frist stage-a kad se on vrati. Za sada je to ogromno, posto bilo koja masina koja prodje toliki stres (cak i formula 1) mora ozbiljno da se remontuje i tu nece biti usteda u neko najskorije vreme. Ono sto je sigurno je da je potencijal za remont mnogo veci od space shuttle-a zbog neuporedivo komplikovanijeg sistema.

 

Sad procitah vladu sta pise i mada mislim da on o raketama zna mnogo vise od mene, ovde nije u pravu. Jednostavno, porediti teoretske koncepte sa necim sto zaista postoji nema preteranog smisla. Isto tako, Shuttle je gotov i to nije bez veze, praksa je pokazala da se to ipak ne isplati koliko god teoretski imalo smisla. SpaceX ima itekako prostora u kome moze pojeftiniti ovakav nacin letenja, uostalom niko do sada u toj industriji nije napravio takva pojeftinjenja kao oni, to je vec stvar koja je dokazana i nije potpuno sumanuto misliti da se taj trend moze nastaviti. Musk je tvrdio da konacan cilj (baza na Marsu) moze da se postigne ako se cena smanji za 90% i svi koraci do sada sugerisu da to nije nemoguce. Da li ce biti ostvareno, to verovatno niko na planeti ne moze sad da predvidi. Da li je moguc nacin da se napravi 20 raketa koje bi poletale tokom godine i bivale remontovane u medjuvremenu? Mozda, analize ce pokazati. Da li se moze napraviti konstrukcija koja zahteva za red velicine jeftiniji i brzi remont? Nemamo pojma, nije nemoguce ali sigurno da nije ni lako. I tako dalje... ima jako mnogo puteva kojima ovo moze dalje da se unapredjuje.

 

I jos nesto, naravno da uz ovoliki hajp stize i doza cinizma. To je sasvim normalna reakcija i mozda i donekle pozeljna. U poredjenju s Apple-om ne bi valjalo zaboraviti jednu stvar - i oni imaju besmisleni hajp oko sebe, ali ono sto jesu uradili - prakticno izmislili trziste za smartphone i napravili najisplativiju tehnolosku firmu ikad sa ekstremno visokim nivoom kvaliteta hardvera je nesto sto stoji samo za sebe. Android i Win Phone postoje zato sto je iPhone uradio ono sto je uradio u realnom svetu. Problem nastaje samo kod ljudi koji hajp shvate bukvalno i onda ocekuju 0% problema jer je reklama tako rekla i zbog prerevnosnih fanova koji nesumnjivo iritiraju.

Ono sto je sigurno je da svi oni koji se loze na putovanje kroz svemir treba da se raduju jer da se SpaceX nije pojavio, mogli bi da racunaju da se nesto desi za par decenija i to ako Kina krene da bude agresivna na ovom polju pa se pomeri nesto znacajno. Sa ovim razvojem situacije postoji nekakva nada (hajde da uzmemo i da je mala) da vidimo neke ozbiljne pomake jos za nasih zivota i mozda imamo i mi momenat "mali korak za coveka a veliki za coveculjka". Meni je to jebeno puno u odnosu na ono cemu sam se nadao pre samo 5 godina.

Link to comment

Slecece sto SpaceX planira zajedno s NASA-om i Francuskom svemirskom agencijom je slanje satelita koji bi pratio dizanje nivoa mora. Izgleda da postoje modeli po kojima bi taj rast u sledecim decenijama mogao dobiti prilicno ubrzanje i izmedju ostalog bi veliki broj stanica za poletanje mogao biti u opasnosti. Posto se u svemir uglavnom polece pored vode da se smanji mogucnost pada na naselje, ovakav scenario bi mogao biti ogromna kocnica za buducnost svih poletanja.

Satelit Jason-3 ce pratiti nivo okeana na celoj zemlji i slati podatke o tome, a trebalo bi i da pomogne u donosenju zakljucaka o tome koliko ljudi uticu na porast nivoa mora i koja brzina moze da se ocekuje u buducnosti. Ovo je samo po sebi izuzetno vazno (moze se ispostaviti i najvaznije) naucno pitanje danas, posto neki od mogucih odgovora mogu biti katastrofalni. Eto, sto se mene tice, sama ova misija je vec ogromna stvar i ko bi precizno odgovorio na ovo pitanje imao se rasta i roditi, pa makar smorio internet hajpom.

 

edit:

+ ovo:

https://www.washingtonpost.com/business/economy/spacex-founder-files-with-government-to-provide-internet-service-from-space/2015/06/09/db8d8d02-0eb7-11e5-a0dc-2b6f404ff5cf_story.html

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Hvala PĐ. Cinični otklon jeste moja prva reakcija, pre svega zato što Musk promoviše po šesnaest tih "making the world a better place" projekata odjednom, što samo govori da mu je prioritet public perception a ne ostvarenje bilo kog konkretnog cilja. Jebao ga Hyperloop.

Link to comment

Hvala PĐ. Cinični otklon jeste moja prva reakcija, pre svega zato što Musk promoviše po šesnaest tih "making the world a better place" projekata odjednom, što samo govori da mu je prioritet public perception a ne ostvarenje bilo kog konkretnog cilja. Jebao ga Hyperloop.

 

Ma jebo reklamu, to samo ignorises i gledas realne stvari koje se dogadjaju.

Ono sto je meni recimo spektakl u celoj ovoj prici je ekonomski deo (valjda zato sto toliko malo znam o ekonomiji). Pola planete se pitalo kako je uopste moguce da se neka firma pojavi i bude jeftinija od svih ostalih igraca. Ovako na prvu loptu zaista deluje da je to nelogicno, a cak i kineski low cost je rekao da nikako ne mogu da se takmice sa 2.5 soma dolara po funti, koliko SpaceX trazi (u sledecoj fazi ciji je ovo poletanje samo jedan deo je cilj 1000 po funti). Na moje iznenadjenje (posto zaista ne znam puno o sceni) ispostavilo se da postoji tradicija "cost plus" kad radis ugovore s vladom za ovakve stvari. To znaci bukvalno da koliko god premasis dogovoreni trosak, da vlada garantuje da ces imati procentualni profit od cele akcije. Da parafraziram - ako si inzenjer u Boingu ili Lockheedu i dodjes upravi sa idejom kako da pojeftinis Atlas ili Deltu, oni ce da ti daju otkaz jer si upravo smislio kako da smanjis profit shareholdera.

Koliko ja vidim, bilo kakvo postojanje alternative je na ovakvoj sceni ne samo dobro, nego prakticno neophodno da se ikakav pomak desi.

Link to comment

:lolol:

da li si citao "Bil, heroj galaksije"?

 

Пре неки дан ми је ћера добила на поклон лутку са две десне руке.

Одмах сам се сетио Темба, и како лекар каже Билу да ће сад моћи да се рукује сам са собом.  :lolol:

 

----

 

За друге примене, је ли неко споменуо секс-туризам?

Link to comment

Ako Mask stvarno ode ili pošalje nekog do Marsa (nebitno kako zašto, koliko dugo), prerašće iz mog idola u božanstvo oko koga valja osnovati crkvu :D

 

Mislim za mene je i to što je do sada uradio sa Teslom i sa SpaceXom i pre ovog spuštanja bilo dovoljno, štagod više da uradi čist je ćar

Link to comment

Musk(ovi) ce od osvajanja kosmosa, tacnije sna o osvajanju, sto mu dodje jos vaznije, da naprave ono sto je Google napravio od Interneta.

A na Mars ce da stignu onda kad prdne onaj poslovicni mrtvac.

 

Sve price o revolucionarnim tehnoloskim projektima, tehnoloskim revolucijama koje ce, jel' da izvede 1 bogati i drustveno odgovorni pojedinac sluze samo da se doda malo gasa posustaloj prici o svemocnoj privatnoj inicijativi, 1 malom biznisu, gasa na kome ce da se uduvava ono jos malo preostalih zagovaratelja svemoci i nezamenljivosti privatnog preduzetnistva.

Link to comment

волео бих да доживим да човек слети на марс, али исто тако мислим да је то задовољство ирационално, просто зато што не видим како марс може постати трајна људска колонија о чему се свако мало прича... кад се занемаре све остале препреке, којих је пуно, марсова гравитација износи отприлике трећину земљине, што на дуге стазе није добро, чак и када би се формирала одржива колонија

Link to comment

U poredjenju s Apple-om ne bi valjalo zaboraviti jednu stvar - i oni imaju besmisleni hajp oko sebe, ali ono sto jesu uradili - prakticno izmislili trziste za smartphone ... Android i Win Phone postoje zato sto je iPhone uradio ono sto je uradio u realnom svetu.na.

у суштини није за ову тему, али... кад је епл у питању тешко је не зглајзнути или у прецењивање или потцењивање њиховог утицаја... андроид је увелико био већ у развоју (иако наравно по признању самог рубина су морали променити читаву причу након представљања ајфона), као и виндоуз за мобилне платофрме у тренутку када је 2007. џобс представио ајфон.. да се то није десило несумњиво би ствари ишле неким другим током, али прилично сам сигуран да би конвергирале ка стању које имамо данас, просто развој технологије је незаустављиво гурао у том правцу, гпс навигације или способни веб браузери услед повећања брзина мобилног интернета су били неминовност... разлика је што епл представи одређени производ и каже обожавајте га, док остали избацују гомилу разних покушаја, па се нешто прими а нешто и не, рецимо самсунг ноте се примио онај са искривљеним екраном није... на крају, епл воли да се представља као иноватор, али без обзира што је те 2007. џобс изашао на стејџ и рекао како је епл измислио multitouch екран, ипак је то масна лаж

 

епл је то све лепо спаковао за продају, али -- барем по мом мишљењу -- то би свакако се исфилтрирало као пожељно и без епла, кроз trial and error систем осталих, можда са кашњењем од 3-5 година максимално

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...