Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Ceo americki kosmicki program u herojsko vreme Dzeminija i Apola bio je u sustini paravan za razvijanje sto vecih jacih boljih efikasnijih interkontinentalnih balistickih raketa, dakle vojna primena je bila primarni motiv a naucni progres samo kolaterala. Tu ih je malo Kenedi zajebao kad je zacrtao cilj za mesec ali cak i taj program je imao komponente prakticne za primarnu primenu pretvaranja sveta u radioaktivnu pustinju. Onog momenta kada vise nije bilo interesantno razvijati ICBM-ove, kad su dostigli svoj zenit, ulaganje u kosmicki program je presusilo i sledila je stagnacija dok na kraju NASA nije spala na to da se njeni astronauti slepaju do ISS na ruskim raketama a kosmicke teleskope i slicnu naucnu skalameriju im lansira ESA iz Francuske Gvajane.

Danas jedino jos Kinezi masivno ulazu u kosmicki program jer su oni u toj fazi u kojoj im je interesantno za razvoj tehnologije raketa za unistavanje svega zivog, Rusi samo (jedva)odrzavaju tehnoloski nivo koji su usvojili jos 70-tih i ranih 80-tih dok su Ameri regresirali i prepustili stvari privatnim inicijativama.

 

Sto se tice Muska, on do sada sto se tice konkretnih rezultata nije jos nista napravio sto nije radjeno jos polovinom 60-tih (slanje kapsule sa dva astronauta u blisku orbitu oko Zemlje i randevu sa drugim svemirskim brodom - u ovom slucaju IIS). Novi momenat je recikliranje buster raketa, sto je do sada bio 100% rashod a sada je ipak neka usteda koja bi mogla da omoguci Amerikancima da i uz ovako srezane budzete povrate kapacitete za slanje ljudi u svemir. Sta ce dalje da se izrodi iz svega toga videcemo.

Link to comment
11 minutes ago, Radoye said:

Ceo americki kosmicki program u herojsko vreme Dzeminija i Apola bio je u sustini paravan za razvijanje sto vecih jacih boljih efikasnijih interkontinentalnih balistickih raketa, dakle vojna primena je bila primarni motiv a naucni progres samo kolaterala. Tu ih je malo Kenedi zajebao kad je zacrtao cilj za mesec ali cak i taj program je imao komponente prakticne za primarnu primenu pretvaranja sveta u radioaktivnu pustinju.

Nisam siguran da si ovde bas u metu: Saturn nije bio balisticka raketa, nego ciljani, gadjani projekt politickog znacaja.

Naravno, sumnje nema, a ni diskusije da sve, mislim na tehnologiju, vuce korenje iz ICBM miljea.

Paradoksalno je da se Apolo program pokazao kao tehnolosko slepo crevo: komadi kamenja sa Meseca su uredno doneti ondasnjim bespilotnim napravama, ali - da ne gresimo dusu - sam program je doneo mnostvo inovacija koje su se itekako komercijalno primile.

I - sta god i kako god - donele nam sliku, po prvi put u istoriji covecanstva Coveka na nekom drugom nebeskom telu, dostignuce kome do danas nema ravna, da se ne lazemo...

Mislim da si kod Apola neopravdano bacio naglasak na vojnu primenu: Apolo je bio Apolo, tako je deklarisan i tako je sproveden - kao program koji ce zvanicno, da okonca, stane na kraj sovjetskoj prednosti u svemirskim istrazivanjima, cilj primarno politicki, sa sve prestizom...

18 minutes ago, Radoye said:

Sto se tice Muska, on do sada sto se tice konkretnih rezultata nije jos nista napravio sto nije radjeno jos polovinom 60-tih (slanje kapsule sa dva astronauta u blisku orbitu oko Zemlje i randevu sa drugim svemirskim brodom - u ovom slucaju IIS). Novi momenat je recikliranje buster raketa, sto je do sada bio 100% rashod a sada je ipak neka usteda koja bi mogla da omoguci Amerikancima da i uz ovako srezane budzete povrate kapacitete za slanje ljudi u svemir. Sta ce dalje da se izrodi iz svega toga videcemo.

+1 na ovo

 

19 minutes ago, Radoye said:

Danas jedino jos Kinezi masivno ulazu u kosmicki program jer su oni u toj fazi u kojoj im je interesantno za razvoj tehnologije raketa za unistavanje svega zivog, Rusi samo (jedva)odrzavaju tehnoloski nivo koji su usvojili jos 70-tih i ranih 80-tih dok su Ameri regresirali i prepustili stvari privatnim inicijativama.

Kinezi k'o Kinezi: danas su, otprilike, na nivou USA ili CCCP, pa recimo iz negde kraja 70-ih, pocetka 80-ih, naravno uz obilno, iskljucivo tacnije oslanjanje na ICBM tehnike i tehnologije.

Ne znamo, a sudeci po onome sto curi u javnost - ne znaju ni oni koji su im ciljevi, osim ako se ciljem ne smatra samostalno osvajanje tehnologija koje su drugi odavno osvojili: legitimno, ali sa tacke gledista poduhvata zvanog 'osvajanje Svemira' nebitno...

 

Ruse mozemo, bas kao im i vazduhoplovnu industriju, da smatramo klinicki mrtvim: osim slepovanja na ostacima sovjetskih programa, tamo nema ni para ni bojim se jos mnogo cega drugog za neki ambiciozniji program.

 

Paradoks je da je osvajanje Marsa, ako se slozimo - i ne samo mi :) - da je to sledeci cilj u iskoraku u Svemir, poduhvat dostizan samo udruzenim snagama, kooperacijomtm...

I finansijski i tehnoloski...

Ali i politicki... :cry:

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Paradoksalno je da se Apolo program pokazao kao tehnolosko slepo crevo: komadi kamenja sa Meseca su uredno doneti ondasnjim bespilotnim napravama, ali - da ne gresimo dusu - sam program je doneo mnostvo inovacija koje su se itekako komercijalno primile.

 

 

Samo što nije baš isto doneti 300 kg ili 30 g. SpaceX što god da radio, ne brani državi da nastavi tamo gde je stala ovog trenutka ako ima volje, samo što volje nema jbg.

Link to comment
9 minutes ago, Time Crisis said:

Samo što nije baš isto doneti 300 kg ili 30 g.

Nije, ali bogmeubio ako znam na sta mislis.

 

10 minutes ago, Time Crisis said:

SpaceX što god da radio, ne brani državi da nastavi tamo gde je stala ovog trenutka ako ima volje, samo što volje nema jbg.

To nisam ni jednom recju doveo u pitanje.

Njegove pare, moze s njima da radi sta hoce: problem ce da nastane, a eto ga iza coska, kada bude trebalo socijalizovatitm program...

Ili mozda bude sam pao, sam se ubio, trziste jebiga...

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

sledeci cilj u iskoraku u Svemir

 

Ja mislim da je sledeci logican korak permanenta baza na Mesecu. Barem na nivou onih na Antarktiku sa posadama koje se smenjuju svakih X meseci ali konstantno nastanjena i odrzavana i koliko je to moguce vremenom sve vise i vise nezavisna od matice Zemlje. Tehnologije tako usvojene su neophodne za bilo kakav pokusaj odlaska na Mars em zbog same duzine leta tamo-nazad (treba posadu drzati zivu zdravu aktivnu sve to vreme) em sto bi zbog udaljenosti oni tamo bili svakako prepusteni sami sebi, na Mesec bar moze da se stigne relativno brzo ako bude neka frka pa se moze organizovati i nekakvo spasavanje. Ko god krene na Mars mora sa sobom da nosi tehnologiju koja bi mu omogucila dugotrajni boravak tamo u slucaju nedajboze jer nikakva pomoc ne moze stici brzo.

Link to comment
10 minutes ago, Radoye said:

 

Ja mislim da je sledeci logican korak permanenta baza na Mesecu. Barem na nivou onih na Antarktiku sa posadama koje se smenjuju svakih X meseci ali konstantno nastanjena i odrzavana i koliko je to moguce vremenom sve vise i vise nezavisna od matice Zemlje. Tehnologije tako usvojene su neophodne za bilo kakav pokusaj odlaska na Mars em zbog same duzine leta tamo-nazad (treba posadu drzati zivu zdravu aktivnu sve to vreme) em sto bi zbog udaljenosti oni tamo bili svakako prepusteni sami sebi, na Mesec bar moze da se stigne relativno brzo ako bude neka frka pa se moze organizovati i nekakvo spasavanje. Ko god krene na Mars mora sa sobom da nosi tehnologiju koja bi mu omogucila dugotrajni boravak tamo u slucaju nedajboze jer nikakva pomoc ne moze stici brzo.

+1

 

To su vec tehnicki i ne samo tehnicki detalji o kojima bi bilo zaista interesantno razgovarati.

Ili barem pokusati. :) 

 

Ali, ne na topiku Nauka :D 

Link to comment

Sto se tice Saturna, iako nije striktno predvidjena za ICBM primenu interesantno je da njen gornji stepen koristi identicne prikljucke kao i Atlas i Titan ICBM-ovi, pa tehnicki moze da "primi" i nuklearnu bojevu glavu; a originalno je Saturn program provucen kroz budzet zahvaljujuci planiranoj vojnoj primeni i to u vidu lansiranja vojnih navigacionih, spijunskihm komunikacionih i meteoroloskih satelita i za daljinsko zemlja-zemlja logisticko snabdevanje vojske na udaljenostima preko 6400km!

 

Dakle, planirali su da s njom ispaljuju provijante (nemam pojma kako im se to isplati), sto bi znacilo balisticke mogucnosti, a koristi standardizovanu opremu da ponese i nuklearnu bojevu glavu - sto kazu amerikanci, ako izgleda kao patka, hoda kao patka, pliva kao patka, kvace kao patka sigurno nije nosorog...

Link to comment
5 minutes ago, Radoye said:

za daljinsko zemlja-zemlja logisticko snabdevanje vojske na udaljenostima preko 6400km!

Lude 60-te... :D 

 

6 minutes ago, Radoye said:

Sto se tice Saturna, iako nije striktno predvidjena za ICBM primenu interesantno je da njen gornji stepen koristi identicne prikljucke kao i Atlas i Titan ICBM-ovi, pa tehnicki moze da "primi" i nuklearnu bojevu glavu; a originalno je Saturn program provucen kroz budzet zahvaljujuci planiranoj vojnoj primeni i to u vidu lansiranja vojnih navigacionih, spijunskihm komunikacionih i meteoroloskih satelita

Da ne idemo sada u tehnoloska sitna crevca, nema sumnje da je kod projektovanja Saturna, prirodno, korisceno ono sto se ima, pogotovo ako se ima u vidu tadasnje americko itekakvo zaostajanje za Sovjetima kada su velike rakete nosaci zna se vec cega u pitanju, na stranu sto raketa drugacije namene tada nije prakticno ni bilo....

Mislim, svaka komercijalna, narocito ondasnja raketa, nosac opreme za civilne/komercijalne namene bila je manje ili vise izvedena, ako ne identicna ICBM napravama...

Saturn sam izdvojio i kritikovao te :) samo zbog cinjenice da je bio nezaobilazan, sastavni deo programa Apolo i kao takav namenski razvijan....

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Saturn sam izdvojio i kritikovao te :) samo zbog cinjenice da je bio nezaobilazan, sastavni deo programa Apolo i kao takav namenski razvijan....

 

Ne sporim ja to, samo ukazujem™ da su i tu imali u vidu moguce primene za pretvaranje planete u nuklearnu pustinju. Trebalo je nekako pravdati pred onim silnim djeneralima milione skurcane u civilnu nauku kada ima toliko malih i velikih ratova gde mogu biti konkretnije upotrebljeni. :mellow:

Link to comment
1 minute ago, Radoye said:

da su i tu imali u vidu moguce primene za pretvaranje planete u nuklearnu pustinju.

A kad pa nisu, jebiga...

 

Apolo sa sve Saturnom je specifican samo po tome sto je bio cista politika u kojoj je generalima komandovano da odstupe :D:

 

I program kojim je tadasnja svetska sila #1 ili #2, u ta vremena kako kad, proklamovala kao svoj nacionalni cilj da dostizanjem Meseca stane na kraj gomili bukvalno samara koje je tih godina dobijala - kada je Svemir u pitanju - od one druge svetske sile #1 ili #2, kako kada u ta vremena.

Danas malo ko ta vremena posmatra ocima ondasnjih savremenika, ali izazov u sovjetskim uspesima i nadmasivanju Amerike u svakom pogledu po svemirskim pitanjima je jednostavno bio izazov na koji se moralo odgovoriti i na koji je morala da bude stavljena tacka.

Rezultat je bio zaista nevidjen tehnoloski napor i uspeh, ali kada smo vec na temi o SpaceX i dokaz koliko su poduhvati te vrste i dometa van bilo cije pojedinacne inicijative i napora: zahtevaju angazovanje i to full 1 cele Drzave.

Itekakve.

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Nije, ali bogmeubio ako znam na sta mislis.

 

 

Na deo koji sam citirao, verovao ili ne. Astronauti su doneli preko 300 kg uzoraka s Meseca ako se dobro sećam, pomente bespilotne letelice ni stotio deo toga.

Link to comment
52 minutes ago, namenski said:

A kad pa nisu, jebiga...

 

Apolo sa sve Saturnom je specifican samo po tome sto je bio cista politika u kojoj je generalima komandovano da odstupe :D:

 

 

Pa to sam i rek'o da ih je Kenedi zajebao i zacrtao im cilj koji je iskakao iz predvidjene seme pa su se morali bezveze cimati do Meseca gde nema nicega cime moze da se unisti kompletan zivot na planeti. Zato su to sve cim pre i batalili, cim su ostvarili pobedu™ u merenju kosmicke patke s mrskim Sovjetima i vise nisu bacali novac na tako trivijalne stvari kao sto su naucni napredak i dobrobit kompletnog covecanstva.
A cak i taj cisto namenski civilni program je zlu netrebalo imao sekundarnu vojnu primenu za spaljivanje planete.

Ljudi su jedno veliko zlo. :sad:

Link to comment
22 minutes ago, Time Crisis said:

 

Na deo koji sam citirao, verovao ili ne. Astronauti su doneli preko 300 kg uzoraka s Meseca ako se dobro sećam, pomente bespilotne letelice ni stotio deo toga.

Verujem ti, zasto ne bih verovao zivom coveku.

Ali, bice da bi i ti trebalo da se malo pozabavis hladnoratovskim marketingom i politickim aspektima svemirske trke: mislis i na onaj deo od 300 kila koji je donet na poklon Beogradu - BTW, daj boze da smo uspeli da ga do danas sacuvamo - sa sve:

Neil-Armstrong-in-Belgrade-1969.jpg

 

apollo-11-24.jpg

 

Nepuna 3 meseca po povratku...

 

 

Tako da ako je 300 kila sa sve uzorcima za poklanjanje cena - bice da prici o prednostima pilotiranih ili bespilotnih poseta Mesecu u to vreme bas i nije imala mnogo smisla.

Osim politike i prestiza.

 

 

 

@Radoye danas si izuzetno setno i pesimisticki raspolozen, glavu gore :) 

Link to comment
11 minutes ago, Radoye said:

 

Eh prika da je samo danas... :mellow:

Ne daj se bre! :mad:

 

A sto se ove price tice - vidi rime jebote :D - mislim da prenaglasavas vojni aspekt cele price oko trke na Mesec: ako uzmemo da je njena kulminacija bila tu negde 1965. kada su se vec nazirali ako ne pobednici, ono koncepcije, problem MAD-a (inace ubedljivo najjaca hladnoratovska skracenica) je i kod jednih i kod drugih bio resen.

Prebacen na ICBM, dopunjen podmornicama i sa nesto aviona da se nadje, tako da su se tu negde definitivno mogle da razdvoje ICBM od raketa nosaca za potrebe kosmickih istrazivanja.

Sto, naravno, ne znaci da nisi u pravu kada kazes da su obe strane imale problem sa:

Quote

Trebalo je nekako pravdati pred onim silnim djeneralima milione skurcane u civilnu nauku kada ima toliko malih i velikih ratova gde mogu biti konkretnije upotrebljeni.

 

Nego, rekoh, tek da se pomene...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...