Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Šta jebat ga sad? Pa vidiš da ti je prvi korak da bacaš nuklearke i da gadjas asteroidima.  :lolol: "Nevina mesta" = sve što čovek nije zagadio.

 

Nego pusti to, ne razumem tu fiks ideju da pravimo novu kopiju ovog sranja nekad u buducnosti umesto da gradimo bolje mesto za zivot ovde i sada. Cudni prioriteti.

Edited by IndridCold
Link to comment

Nije opsesija nego jedina zdravorazumska inicijativa. Toliko toga može da se sjebe na Zemlji, makar se ljudi potrudili da ostvare optimalnu idilu (a naravno da ništa slično ne radimo), milion stvari ostaje van naše kontrole. Traženje novog životnog prostora je savršeno prirodna potreba, jedina koja unapređuje šanse za dugoročni opstanak.

 

Problem je što se bližimo (ako već nismo u) ozbiljnom tehnološkom ćorsokaku, pa ta ekspanzija sve više deluje kao pipe dream i sve manje se razmišlja/radi u tom pravcu. Upravo zato čak i ova neobavezujuća Elon Musk lelemuđenja nailaze na tako pozitivnu recepciju.

Link to comment

Ti imaš neku razumniju koja bi omogućila da nas ne potamani sve zajedno neki gama-ray burst, neki meteor, neki supervulkan, neki svetski rat, neka zaraza, neki resource depletion, neka klimatska promena, neka od bezbroj mogućnosti da nas sutra ne bude?

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Google je posed u zalivu Gvantanamo na ostrvu Kuba pod kontrolom Interneta?

 

19.90 00° N

75.15 00° W

 

Kako god, Internet je danas manje slobodan nego sto je bio, a bojim se da ce sutra biti jos neslobodniji; s obzirom na znacaj Interneta i mogucnosti koje je otvorio ljudskom rodu, problem je istog reda velicine kao globalno zagadjenje; ovde ima sigurno ljudi koji bi na tu temu mogli upucenije.

Google je em doprineo tom trendu oneslobodjavanjatm, em je postao i ponasa se kao samo jos jedna velika gadna korporacija pakovanja cijih cokoladica su sve manja, a ambalaza sve sarenija.

Internet je previse vazan, previse znacajan da bi bio prepusten (samo) googleima: kao civilizacija jos uvek nismo svesni njegovog znacaja i dometa, danasnje vlade, sva je prilika, takodje nisu sposobne da vide dalje od svog nosa ili narednih izbora, svejedno, tek - bojim se da nam se sa Internetom ne dogodi isto kao sa poprilicno drugih stvari/pojava cije smo devastacije postali svesni tek kad je bilo kasno ili zamalo kasno.

Ili, da se ne pretvori u jos jednu izgubljenu priliku.

 

Ovaj korak je bio neophodan, kao što je i hajp koji ga prati. Bez ovog koraka ne bi bilo moguće (ne tehnički, tehnika i tehnologija nisu bitne, one su i sredstvo i balast napretka, zašto nekom drugom prilikom) napraviti sledeće korake u povećanju efikasnosti, promeni osnovnog raketnog sistema itd itd.

Od 1969.g. do danas je prošlo previše vremena, mnogo toga je otkriveno ili razvijeno u međuvremenu, a priča o svemirskom osvajanju je ostala u 1969.g. Mora da se dogodi zaokret, sadašnji ritam i napredak su pogrešno spori. Razlozi za to nisu tehničke prirode i zato je bitno ovo sa Muskom.

 

Nije neophodan, nezibezan je i nema nikakvog hajpa: Muskovi pokusaji su, jednostavno, posledica dosadasnjeg napora koje je covecanstvo ulozilo u osvajanje svemira. Napravljeni su prvi koraci, osvojena gomila novih tehnologija i sad je na rad - prirodno i kao sto treba - dosla eksploatacija.

Ni manje, ni vise od toga: covek zna da pravi pare, neka su mu alal i da ih u zdravlje potrosi, ali da u tome vidim revolucionarni preokret ili da od njega pravim vizionara - ne pada mi na pamet.

Pravi problem je na drugoj strani: kakvi su nam danasnji politicari, takvi su nam i vizionari, a ni publika nije nista bolja sa sve ruljom koja celu noc ceka da se otvore prodavnice ne bi li medju prvima kupila najnoviji model ajfona.

 

Tehnoloski, a to vec napisah: raketa nosac je slepo crevo, trazi se nesto drugo, a sto se Muska i njemu slicnih likova tice njih necemo videti u projektima kakvi su Lender, Rozeta, itd, itd, istinskim dostignucima srazmernim nivou tehnologije koji smo kao vrsta dostigli i motivima koje - opet kao vrsta - imamo za takve poduhvate.

Prica o osvajanju svemira mozda jeste ostala u 1969: nema vise ideoloske teralice, nema Hladnog rata, civilizacija se prizemljila okupirana zemaljskim problemima koje sve vise komplikuje umesto da ih resava.

Opet, s druge strane, osvajanje kosmosa, racunali u to ma samo odlazak ljudske ekspedicije na najblize planete kosta toliko da stotine muskova sa svim svojim bogatstvom ne bi mogle da skupe ni deo potrebnih para, ne u civilizaciji ciji je glavni motiv profit. Daleko bilo da mi se pripise ideologizacija, to je jednostavno tako: muskovi mogu da privremeno posluze da razni hazardi streberi moderne tehnologije i stanja modernog drustva kao najboljeg od najboljih ogucih svetova, seire nad moci privatnog preduzetnistva i nista vise od toga.

Za istinsko osvajanje, za budjenje onog pionirskog duha koji smo, na razne i drugim civilizacijama ne uvek prijatne nacine, kao vrsta, kao civilizacija pokazivali tokom istorije i cemu imamo da zahvalimo za ovo gde smo danas - bilo to dobro ili lose - potrebno je mnogo, mnogo vise.

Kako i zasto - ne znam.

Mozda nas neka iznenenadna prirodna pretnja natera da reagujemo u nuzdi - tada smo kao vrsta inace najbolji - i da krenemo ubrzano da resavamo problem ili, da pojednostavim stvari: da se sutra, ne daj boze, globalno zarati i da se ispostavi da je Mesec neophodan za sticanje vojne prednosti, eto nas na Mesecu, ako treba i na Marsu, mnogo, mnogo brze nego sto bi to iko ocekivao.

Jer, kao sto si sam rekao - tehnologije imamo.

 

Sto se boldovanog tice, slazem se: da li je tehnologija cilj ili sredstvo jedno je od kljucnih pitanja moderne civilizacije i od odgovora na to pitanje dobrim delom zavisi - pored ostalih, mnogo vaznijih stvari - i dalji prodor covecanstva u svemir.

 

Jer, izmedju ostalog, da bismo uopste isli tamo, treba da znamo zasto idemo i sta hocemo: ako krenemo samo da bismo tamo daleko poneli sve ovdasnje pizdarije i ne pokusavajuci da ih resimo na licu mesta, onda jebemliga.

Edited by namenski
Link to comment

@vini

Ja to ovako gledam - da li je Tesla ostvario svoj san da energija bude besplatna i lako dostupna, prakticno da se izvuce neka antena i imas struje koliko treba? Nije, ni priblizno. Ono sto smo dobili kao "drugu nagradu" je toliko promenilo svet da je prica o razlikama prakticno beskonacna. Tako i ovo - nisam ja retard pa da ne razumem da je teraformiranje nesto sto nam je trenutno nedostupno, samo sto se mi nalazimo u situaciji da cak i prica o tome moze da se svrsta u SF. A sad zamisli nekoliko koraka koji ne izgledaju toliko daleko (izmedju mnogih drugih zahvaljujuci i ovom dogadjaju kojim je tema i krenula) - jeftini letovi u orbitu su recimo bar zamislivi u bliskoj buducnosti ako ne odmah dostizni. Recimo da se u sledecem koraku nadje nacin da se npr. rudari po asteroidima. Eto odmah gomile onih koji znaju kako to da unovce i koji imaju snazan razlog da idu gore veoma cesto. Sada vec opisujemo drustvo koje je u veoma drukcijem stanju od ovog danas i za koje su ideje sirenja po svemiru sledeci korak a ne deset koraka unapred. Ako se jos nadje neka ekonomska isplativost u tome, tehnicka resenja ce se vec desiti - uvek su se desavala kad je dovoljno ljudi uprlo u istom smeru sa istim interesom.

E, onda kad imamo nacin i razlog da idemo na Mars svako malo, valjda je jasno da mozemo naci nacin i da gajimo krompir tamo, toliko je vec i Met Dejmon dokazao.

 

P. S. AI tema je strasno interesantna i takodje jedna od onih ciji progres je skoro nemoguce predvideti tako sto se gleda sta je bilo do sada. Ako imas vremena i zanima te, ovo je jedno veoma zanimljivo filozofiranje (bar meni):

http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

@PD: Kad sam kliknuo na link otvorio se tab skroz desno kao jedno 36. po redu, ali se ispostavilo da mi već stoji otvoren kao 2. s leve strane :D

 

Ne znam, ja sam generalno skeptičan po pitanju te finansijske isplativosti istraživanja svemira. Uvek mi zvuči kao da to serviraju samo potencijalnim investitorima koji nemaju jasnu sliku kolike su sume potrebne, koliki je time scale u pitanju, i koliko je astronomski™ mala verovatnoća da im se išta uloženo ikad vrati. Deluje mi kao pandering nekakvom budalastom libertarijanskom inatu - sve će to free market pozlatiti - neiskreno se kanališe duh nekog drugog vremena. Mislim, ne radi se o 19. veku i finansiranju ekspedicije u Crnu Afriku u nadi da se otkrije rudnik dijamanata, pa da na taj način navatavaju ljude.

 

Para svakako ima u razvoju novih tehnologija, ali teško u njihovoj implementaciji na nivou koji je ovde potreban. Može neki Elon Musk da decenijama finansira R&D u nadi da će se doći do savršenih carbon nanotubes koje bi teorijski omogućile izgradnju Space Elevatora... ali gde naći hiljadu takvih Muskova™ da isfinansiraju proizvodnju tog egzotičnog materijala u potrebnim količinama, i da ni iz čega stvore globalnu infrastrukturu potrebnu za samu izgradnju?

 

Isti princip važi i za kolonizaciju Marsa i za sve te privatne pseudoinicijative - sve lepo zvuči dok je novelty u pitanju, dok si spreman da nemilice sipaš novac, ali pre ili kasnije shvatiš da nisi beskonačno bogat, da nisi besmrtan, da ti i optimistične projekcije govore da nećeš doživeti to o čemu maštaš... i izgubi se ta individualna pokretačka snaga.

 

Možda sam previše negativan, jebiga, ali bojim se da ti neki super-long-term programi čija cena prevazilazi finansijsku moć većine država moraju 1) da budu kolektivne prirode umesto nečiji kratkotrajni flight of whimsy, i 2) da sačekaju neka druga vremena u kojima bi određena država, korporacija, štagod, mogla da dozvoli sebi da posluje sa ogromnim gubicima u periodu od nekoliko decenija. Iz čistog naučnog idealizma. Za budućnost vrste. Dakle, Soc-Fi.

Link to comment

A to nominovanje bi trebalo nominovati za glupost godine, ako ne i decenije (a konkurencija je masivna).

 

Izjava o AI mu je ipak spektakularna budalaština, otprilike na nivou voditeljke jutarnjeg programa, makar i bila tongue-in-cheek. Da nije on u pitanju, ne bi taj ludizam™ niko ni registrovao.

Link to comment

Izjava o AI mu je ipak spektakularna budalaština, otprilike na nivou voditeljke jutarnjeg programa, makar i bila tongue-in-cheek. Da nije on u pitanju, ne bi taj ludizam™ niko ni registrovao.

Nije u pitanju njegova izjava, to je ova inicijativa:

 

http://futureoflife.org/open-letter-autonomous-weapons/

 

BTW gledajuci nominacije za ludite, ocito se radi o politickoj (ideoloskoj) listi. Musk je suvise zelen za ukus free market tech fanatika.

Link to comment

Pa ne mora nista da bude resenje samo za sebe.

 

Ne mora, naravno, ali mene ta priča o privatnim pionirima nauke blago nervira zato što u javnosti stvara sliku da je bacanje para ako se država time bavi. Zatvorite lepo NASU, tu je Elon Musk, da da'ne malo dušom poreski obveznik.

 

Niko to ne govori, naravno, ali ako se u tom pravcu razmišlja makar na najpovršnijem nivou, neće na dobro izaći.

Link to comment

Ne znam, skroz je moguce da si u pravu. Nego, to sa citavim drzavama smo imali do sada i posle tog jednog bljeska nije previse napredovalo. A ne treba nikako zaboraviti zasto se to tada radilo, nije u pitanju takodje bio nikakav visi cilj nego slanje poruke "ja bogat ti govno". Vazi i za Amere i za Ruse, a deluje i da ovo sto rade Indija i Kina takodje ima za cilj da kaze - "hej, nisam vise sirotinja!". Imam i odredjenu nadu da ako neko tako povuce (kao sto sada vec nema sumnje da je SpaceX povukao), da ce to naterati drzave da se ukljuce jace i ozbiljnije. To se vec i desava na neki nacin i NASA ovih godina deluje veoma razlicito nego pre 10, gledano iz ugla obicnog coveka (glasaca).

Zato, sto vise filmova kao sto je Marsovac, sto vise besmislenog lozenja i preterivanja i sto vise realnih rezultata koji prave hajp i koje mogu da se prikazu na tvu. Kada taj hajp postane mejnstrim, onda ce mozda predsednicki kandidati vise pricati o svemiru a manje o abortusu. Mozda preterujem, verovatno niko ne moze sabrati cifre, ali zemlja koja toliko potrosi na rat protiv droga itekako ima prostora za poboljsanje na nekim drugim stranama. Da bi to zaista i uradila, neophodno je da neko pokrene lavinu i da napravi neke realne razlike koje nece biti vest samo u specijalizovanim casopisima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...