Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

2 minutes ago, fargo said:

Imam gomilu knjiga koje bih da nosim sa sobom, tj. posaljem kombijem koji vozi Srbija-Irska. Da li ste vi selili knjige i da li ste uzimali neku potrvdu od Narodne biblioteke ili koga vec? Pre neki dan sam videla neki tekst o tome, ali sad vise ne znam gde. Pricao lik da je morao da popisuje knjige i vadi potrvdu😲


To je tacno. Napravis spisak knjiga i sa tim spiskom u Narodnu biblioteku. Moras da imas overeno od njih da knjige koje iznosis nemaju kuturno-istorijsku vrednost. Taj spisak overava carina prilikom carinjenja i to cuvate uvek. Isto vazi i za bilo koje umetnine koje bi nosili, morali bi da trazite potvrdu od Narodnog muzeja ili nekog slicnog, izvini zaboravila sam tacno. Vazi i za ploce, cd-ove itd.

Takodje, napravite spiskove stvari koje cete kasnije slati iz Srbije za Irsku i proverite kakva je procedura da se taj spisak overi kad stignete. To vam treba da ne biste placali carinu u Irskoj na uvoz tih stvari. U Kanadi npr. das taj spisak carini kad sletis, pretpostavljam da je slicna procedura i u Irskoj.

Link to comment

E da, to je tekst koji sam citala.

Pored nasih, imamo i par stotina decijih knjiga. Bili bi tako drazesni kad bih mogla da na tim kutijama napisem “knjige za decu”, da ih ne popisujem pojedinacno, otici ce mi tri dana na to😩

 

A 💽 cu da oplacem, jer to ne smem da nosim😢

 

Kome da se javim za ploce?

Link to comment
23 minutes ago, Indy said:

Ček ček - koliko ploča moraš da imaš da bi ti trebala ta dozvola? Pojma nisam imao, a baš pripremam 1 veliki transport...


Izvinjavam se mozda sam lupila za ploce ali negde mi u glavi stoji da se tretiraju kao intelektualna svojina ili slicno i da je bilo nesto za ploce takodje, probacu da nadjem preciznije.

Takodje bitno da li saljes ploce iz Srbije ili za Srbiju?

Link to comment

Sreca pa ovi na aerodromu i carini ne znaju za ovaj propis, moji su doneli (a i ja sam dok me nije mrzelo da se cimam do Beograda i nazad), dakle - moji su doneli i donose po 15-20 knjiga (procena odokativna) -  to sve nacitano... Mene su jednom pitali za potvrdu za neke slike - u formi - 'a ti imas potvrdu za te slike?' - ja kazem da imam i oni klimnu glavom... To za knjige, ploce, cd/dvd-jeve mi zvuci kao klasicna budalastina koju je neki dokoni funkcionalno nepismeni degenerik izmislio da ima narod cime da se zanima dok u miru pokusava da izadje... 

Link to comment

Najviše što sam unosio u Srbiju je bilo 15ak knjiga, odvalile su mi rame no carinici nisu ni pogledali. Negde i ima smisla pošto se propis oslanja na iznošenje knjiga iz zemlje, a ne na unošenje. Jbg, ako je ovaj propis na snazi u vreme elektronskih knjiga, čovek može samo da se smeje.

 

A potpuno napamet mislim da se propis odnosi i na ploče, jer verovatno datira iz vremena kada su ploče bile glavni medij. 

Link to comment
2 minutes ago, ragasto said:

Najviše što sam unosio u Srbiju je bilo 15ak knjiga, odvalile su mi rame no carinici nisu ni pogledali. Negde i ima smisla pošto se propis oslanja na iznošenje knjiga iz zemlje, a ne na unošenje. Jbg, ako je ovaj propis na snazi u vreme elektronskih knjiga, čovek može samo da se smeje.

 

A potpuno napamet mislim da se propis odnosi i na ploče, jer verovatno datira iz vremena kada su ploče bile glavni medij. 

Jedino sto ima smisla je sto bi - da nema tog propisa - neki ljudi 'ladno mogli da zapakuju neku zaista staru knjigu, rukopis i/ili nekakvo jevandjelje i zitije i taj rad - tako da to jos moze  i da bude suvislo. Nista od toga ne vazi za ploce, diskove svakolike i ostalo sr@nja...

Link to comment
1 hour ago, iDemo said:

Sreca pa ovi na aerodromu i carini ne znaju za ovaj propis, moji su doneli (a i ja sam dok me nije mrzelo da se cimam do Beograda i nazad), dakle - moji su doneli i donose po 15-20 knjiga (procena odokativna) -  to sve nacitano... Mene su jednom pitali za potvrdu za neke slike - u formi - 'a ti imas potvrdu za te slike?' - ja kazem da imam i oni klimnu glavom... To za knjige, ploce, cd/dvd-jeve mi zvuci kao klasicna budalastina koju je neki dokoni funkcionalno nepismeni degenerik izmislio da ima narod cime da se zanima dok u miru pokusava da izadje... 

 

Kad prenosis u prtljagu retko ce da cimaju za knjige i slicno, jedino ako naletis na bas idiota. Ali ako saljes kargo to prolazi carinjenje pa ide sve po propisu

Link to comment

Da ne ugrozim nasleđe otadžbine iznošenjem mog primerka "Bistriji ili tuplji čovek biva kad":laugh: (Vratiću ga nazad, gospodine druže, časna pionirska... Kad dođem u pemziju.) 

 

E, svašta.

Edited by Indy
Link to comment
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...