Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

45 minutes ago, zorglub said:

 

Stvarno? Irska? Pošto takvog iskustva imam samo s Germanima, u čemu se ogledaju te drastične kulturološke razlike?

Pa evo Mimix je lepo objasnio/la. Ja sam došao u Irsku malo pre, i bio u Co Clare i posle u Galway. Obožavam ljude, kulturu, i sve to. Ali to je ipak dosta drugačije od onoga što se dešava u Srbiji + klima (čitaj kiša), pub culture, školovanje, 6pm angelus itd. Imam samo najbolje mišljenje o toj zemlji. No na vreme sam izbegao krah preselivši se na NZ i nakon 20 godina, sada sam u UK, u Yorku - i sve je super i na manje od 2 sata od Londona, Mančestera, Edinburga i gde sve ne...

Link to comment

@adam Upravo je to i nase razmisljanje u vezi sa stanom. Neka ga za prvo vreme dok se ne  adaptiramo, pa cemo posle lako prodati kad se budemo odlucili da tamo nesto kupimo. 

 

@Mimix Hvala na ovom postu ❤️ Irska nije bila nas prvi izbor (Holandija je) i jeste nam malo frka jer nikad nismo bili tamo, nemam pojma sta da ocekujem, informisem se dosta ali ne mozes znati dok to i ne dozivis. U Holandiji smo bili i toliko uzivali tamo da nam je posle desetak dana bio kulturoloski sok kad smo se vratili u Srbiju😄. Ipak, na osnovu svega sta smo procitali do sada, culi iskustva ljudi i upoznali (tj. muz) Irce iz te firme, deluje nam kao odlican izbor. Bas zato sto je uredjeno a nije sve pod konac moze biti od pomoci pri adaptaciji (deluje mi da bi i danas moglo da se desi ovo sto se tebi desilo, muzu je na kraju covek iz HR-a vijao radnu dozvolu po gradu, jurio postara i okrenuo par telefona, dok joj nije usao u trag😄). Raduje nas sto su Irci pricljivi i druzeljubivi, i bas se nadam da cemo brzo steci poznanstva, jer su druzenja sa prijateljima nesto sto ce nam najvise faliti u prvom periodu, i nama i deci. Sto se vremena tice svakako bi vise prijali neka Italija, Spanija ili Portugal, ali navici cemo se valjda😩 Kazu da je Cork jos i najsuncaniji grad u Irskoj, pa eto bar to😄

 

Hvala jos jednom na postu, dao si mi malo boost pozitive🙂

Link to comment
43 minutes ago, mraki said:

Jel beše u Cork-u imaju onaj grozan akcenat pa ih pola ne razumeš? :D

Srećno :)

 

 

cuj grozan. curice su ubersegsi kad zacvrkucu.  meni cork i glasgow najsegsi zenski akcenti u engleskom jeziku. :blush:

 

Link to comment
11 hours ago, fargo said:

 

Hvala jos jednom na postu, dao si mi malo boost pozitive🙂

The pleasure is all mine...:happy:

Jeste, u Corku imaju taj grozni akcenat I tesko se razumeju. Imaju ga I gore na severu, ali juznjaci su najgori...

Nazivaju sebe "rebels" jer je ustanak protiv engleza krenuo bas iz Co.Cork, tu su ubili I Michael Collins-a, nedaleko od Cork-a...

Edited by Mimix
Link to comment
On 16.12.2019. at 10:59, I*m with the pilots said:

 

 

Bila sam skoro do opstine, da se raspitam za dobijanje nemackog drzavljanstva, i iako mi rece zena da odricanje od postojeceg drzavljanstva nije potrebno, opet me zanima sta konkretno to odricanje povlaci za sobom, ako si neko ko i dalje planira da odlazi u tu zemlju. (Delovala mi je neubedljivo oko te price za mogucnost dvojnog drzavljanstva, ali opet, ona je bas jedina zaduzena za rad na tome u citavoj opstini, pa valjda nesto zna..). Inace mi je i kolega Iranac dobio nemacko drzavljanstvo, svoje iransko i dalje ima, nista nije bilo oko toga. A znam da su neki forumasi morali da se odreknu pre nekoliko godina, to je dugo bilo pravilo.

Iranac je zadrzao iransko drzavljanstvo jer je nemoguce odreci se iranskog drzavljanstva pa u Njemackoj to od njih ni ne traze.

Za drzavljane Srbije je potrebno odricanje od srpskog drzavljanstva osim ako ne dokazu da je izvjesno da im Srbija nece dati otpust ili ako imaju status izbjeglice i sl.

Link to comment

Moja sestra je uspjela da zadrži naše državljanstvo zahvaljujući ekspeditivnosti našeg konzulata - nakon što su probili sve rokove da joj daju otpust sami Nijemci su digli ruke (bukvalno su joj rekli da znaju koliko konzulat sporo i loše radi) i na kraju joj dali državljanstvo bez potvrde da se odrekla našeg ‾\_(ツ)_/‾

Link to comment
2 hours ago, Paul Gompitz said:

Iranac je zadrzao iransko drzavljanstvo jer je nemoguce odreci se iranskog drzavljanstva pa u Njemackoj to od njih ni ne traze.

Za drzavljane Srbije je potrebno odricanje od srpskog drzavljanstva osim ako ne dokazu da je izvjesno da im Srbija nece dati otpust ili ako imaju status izbjeglice i sl.

 

Ah, ok. Sluzbenica mi rece da nije potrebno odricanje od naseg, sa sve mojim "da li ste sigurni, znam ljude koji su morali da se odreknu pre nekoliko godina?", ali kako i sama kazem, nisam bas ubedjena.

 

@Hamlet Strašni hvala na davanju neke slike sta povlaci to odricanje za sobom, to me je najvise zanimalo, a tesko je doci do informacija - npr. u MUPu nisu znali sta da mi kazu.

Link to comment

Imam gomilu knjiga koje bih da nosim sa sobom, tj. posaljem kombijem koji vozi Srbija-Irska. Da li ste vi selili knjige i da li ste uzimali neku potrvdu od Narodne biblioteke ili koga vec? Pre neki dan sam videla neki tekst o tome, ali sad vise ne znam gde. Pricao lik da je morao da popisuje knjige i vadi potrvdu😲

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...