Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

@Mimix

Ma da, Irce ne zanima to, interesovalo me je kako se nasi zakoni odnose prema odbeglima. U Irskoj kad kupujes nekretninu imas neku olaksicu kao first time buyer, i mozes da dobijes ako nemas nigde nekretninu, mada ljudi kazu da su im trazili da potpisu samo da nemaju nista u Irskoj...

Edited by fargo
Link to comment
10 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ni ja se nisam odjavila, dugo nisam ni znala za to.

 

Inace, sta se realno gubi ako se odreknes naseg drzavljanstva? U pogledu npr. imanja racuna u banci, vlasnistva zemlje, auta ili nekretnite u toj zemlji. Postao si stranac i oporezuju te vise, i sta jos...?

 

Bila sam skoro do opstine, da se raspitam za dobijanje nemackog drzavljanstva, i iako mi rece zena da odricanje od postojeceg drzavljanstva nije potrebno, opet me zanima sta konkretno to odricanje povlaci za sobom, ako si neko ko i dalje planira da odlazi u tu zemlju. (Delovala mi je neubedljivo oko te price za mogucnost dvojnog drzavljanstva, ali opet, ona je bas jedina zaduzena za rad na tome u citavoj opstini, pa valjda nesto zna..). Inace mi je i kolega Iranac dobio nemacko drzavljanstvo, svoje iransko i dalje ima, nista nije bilo oko toga. A znam da su neki forumasi morali da se odreknu pre nekoliko godina, to je dugo bilo pravilo.

 

Koliko znam moguca su dva pasosa, ali ako je drugi takodje EU. Moguce da moze da se zaobidje ako ne postoji mogucnost odricanja od ovog drugog.

Link to comment
3 hours ago, Venom said:

Ja se nisam odjavio. Zapravo sam razmisljao o tome, a onda je keva isla u opstinu iz drugih razloga i usput pitala, pa su joj eksplicitno rekli "nas to ne zanima". I opet bih se odjavio, ali me mrzi :-).

Isti slučaj. I dalje ne znam sta je za I šta je protiv ukoliko se ovo uradi. 

Link to comment
17 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ni ja se nisam odjavila, dugo nisam ni znala za to.

 

Inace, sta se realno gubi ako se odreknes naseg drzavljanstva? U pogledu npr. imanja racuna u banci, vlasnistva zemlje, auta ili nekretnite u toj zemlji. Postao si stranac i oporezuju te vise, i sta jos...?

 

Bila sam skoro do opstine, da se raspitam za dobijanje nemackog drzavljanstva, i iako mi rece zena da odricanje od postojeceg drzavljanstva nije potrebno, opet me zanima sta konkretno to odricanje povlaci za sobom, ako si neko ko i dalje planira da odlazi u tu zemlju. (Delovala mi je neubedljivo oko te price za mogucnost dvojnog drzavljanstva, ali opet, ona je bas jedina zaduzena za rad na tome u citavoj opstini, pa valjda nesto zna..). Inace mi je i kolega Iranac dobio nemacko drzavljanstvo, svoje iransko i dalje ima, nista nije bilo oko toga. A znam da su neki forumasi morali da se odreknu pre nekoliko godina, to je dugo bilo pravilo.

Што се тиче Србије, мора да се провери да ли за конкретну земљу постоји реципроцитет по питању наслеђивања и стицања имовине. Порез на имовину у Србији није већи за странце. Када улазиш као странац мораш да се пријављујеш, ако улазиш без висе, не смеш више од 90 дана да будеш у Србији...

 

Што се тиче Немачке, имамо реципроцитет за куповину непокретности, а што се тиче наслеђивања, ту се реципроцитет претпоставља, мада се може доказивати супротно

 

https://mpravde.gov.rs/tekst/3579/pravo-stranaca-da-sticu-nepokretnosti.php

 

 

Link to comment
46 minutes ago, fargo said:

@Mimix

Ma da, Irce ne zanima to, interesovalo me je kako se nasi zakoni odnose prema odbeglima. U Irskoj kad kupujes nekretninu imas neku olaksicu kao first time buyer, i mozes da dobijes ako nemas nigde nekretninu, mada ljudi kazu da su im trazili da potpisu samo da nemaju nista u Irskoj...

image.png.1951acfa03c11308a0529cb1f3ec1cec.png

ne znam vrste viza u irskoj, ali kada dobijete dozvolu trajnog boravka ulece vam obaveza da prijavite svu imovinu i bankovne racune. naravno, mozete da odlucite da to ne uradite, verovatno nije veliki rizik.

Edited by precog
Link to comment

@precog

Ok, hvala, provericemo to kad odemo tamo. Nije da bas imamo sta da krijemo, ostace nam samo jedan racun da se uplacuje rata za kredit i stan pod kreditom. Stan bismo izdavali ali za toliko da se pokrije rata i placaju racuni, nemamo nameru da zaradjujemo od toga. Verovatno i prijavimo stanare, da se ne nadje neki “odgovaran” komsija pa nam napravi problem. A i obezbedimo sebe u slucaju nekih neprilika...

Link to comment

dragi @fargo prodaj taj stan u Srbiji sto pre mozes, da ti ne bude posle sranje sto em nisi tu, em zbog odrzavanja stana (svakakvih ima ljudi) i ko zna cega jos ne i kupi nesto lepo u Irskoj za te pare, imaces za lep depozit i imaces first time buyer pomoc.

 

Gde si naumio u Irskoj da zivis?

Link to comment

@dragance to nam i jeste plan, ali sacekacemo jedno godinu dana, dok se ne sredimo tamo skroz, taman tek posle godinu dana mozemo da uzmemo kredit u Irskoj(mozda moze i posle 6 meseci, ali svakako ne bismo tako brzo). Imacemo onda taman za depozit. Ni mi ne bismo ostavljali tu glavobolju ovde, pogotovu sto niko od nasih ne zivi u Bg-u pa da moze da obidje stan ili resi eventualni problem...

 

Idemo u Cork, najpre muz, deca i ja mesec-dva kasnije.

Muz je dobio posao u istoj firmi u kojoj radi i u Srbiji. Radna dozvola je tu, cekamo jos uvek vizu, karta kupljena za 3.1. pa sad grickamo nokte da li ce biti na vreme (pre praznika). Posto je dobio dozvolu kao highly skilled, imali smo mogucnost  da svi zajedno apliciramo, samo se za nas malo duze ceka. 

Link to comment
58 minutes ago, fargo said:

 

 

Idemo u Cork, najpre muz, deca i ja mesec-dva kasnije.

Muz je dobio posao u istoj firmi u kojoj radi i u Srbiji. Radna dozvola je tu, cekamo jos uvek vizu, karta kupljena za 3.1. pa sad grickamo nokte da li ce biti na vreme (pre praznika). Posto je dobio dozvolu kao highly skilled, imali smo mogucnost  da svi zajedno apliciramo, samo se za nas malo duze ceka. 

 

Cork je lep, kao i cela Irska (ukljucujuci i severni deo), ali pripremite se za kulturni sok (shok, ne juice), u slucaju da niste pre bili u poseti.

Link to comment

@I*m with the pilots zavisi od zemlje u kojoj apliciras za drzavljanstvo ne samo od Srbije. Majo je pricao da Spanija trazi da se odreknes maticnog drzavljanstva recimo. 
A znam neke koji imaju i po tri pasosa, bivse SFRJ republike plus kanadsko.
 

Svojevremeno dok sam cekala red za pasos u Bgd slusala coveka koji se iselio 30 i kusur godina pre toga iz Beograda, tada se odjavio iz drzavljana, imao i papir. Dosao da vidi kako ponovo da se prijavi u policiji reklo niste nikada obrisani iz evidencije. 

Link to comment

@dragance nadam se pozitivni☺️

Naravno da ocekujemo drugaciju kulturu, navike, pravila. Nesto ce nam verovatno odgovarati, nesto ne, ali nadam se da cemo uspeti da nadjemo kompromis i neki svoj mir i da organizujemo zivot tako da se osecamo dobro tu gde smo. 

Link to comment
3 hours ago, dragance said:

ali pripremite se za kulturni sok (shok, ne juice), u slucaju da niste pre bili u poseti.

 

Stvarno? Irska? Pošto takvog iskustva imam samo s Germanima, u čemu se ogledaju te drastične kulturološke razlike?

Link to comment

ja imam duplo drzavljanstvo, nase i uk. odjavio se posto ne zivim u srbiji al drzavljanstvo stoji kako stoji. imam pasos al nemam licnu. mogu da posedujem imovinu, da nasledjujem, da dodjem bez potrebe prijavljivanja u policiji (ako me nisu slagali a nadam se da nisu) i niko mi ne zaviruje u uk budjelar da me oporezuje u srbiji i obrnuto. 

 

hocu reci - i nasi i britanci dozvoljavaju dvojno drzavljanstvo tako da odjavljivanje boravka u srbiji/uk ne ukljucuje gubitak drzavljanstva.   

 

@fargo irska je super, irci su topli i vole da se druze, cork je lep tako da ne vidim razlog da ne uspete da se udenete kako vam odgovara. vreme je malo problem, ima dosta vetra, kise i sivila al kad izvagas sta gubis i dobijas, rekao bih da su sve sanse da budete na finom dobitku. a ako vam vreme bas ne odgovara, irska je pristojna odskocna daska za neke prijatnije i suncanije destinacije. 

 

taj vas plan da gajbu izdajete neko vreme nije uopste los. svi smo mi razliciti i covek nikad ne zna da li ce mu novi zivot odgovarati i da li ce zeleti da se vrati. ja sam otisao iz roditeljskog doma i znacilo mi je da znam da imam gde da se vratim, da ne moram da budem tu gde sam se izmestio ako mi ne odgovara. nisam se vratio niti sam na to pomisljao al moglo je biti i drugacije. sta je sigurno, sigurno je. a svakako vam treba vremena da se aklimatizujete, da vidite gde ste i da ukapirate kako zivot i svet funkcionise pa da se onda bacite na kupovinu gajbe. ako nista drugo, makar cete biti dovoljno informisani da vas ne prevesla neki zalizani prodavac. 

Link to comment
3 hours ago, fargo said:

@dragance 

Idemo u Cork...

Cork jeste predivan, drugi po velicinu u Irskoj, zadrzao je izvornu Irsku atmosferu, mislim da nema vise od 250.000 stanovnika…

Ima medjunarodni aerodrom, mada, karte su skuplje nego do Dublina, pa se vise isplati leteti do Dublina… Postoji highway Dublin=Cork N7, oko 300 kilometara...

Zavolecete Cork, zavolecete Irsku...Bar sam ja zavoleo… Sve je sredjeno i cisto, a ipak, vidi se da je staro i da ima istoriju.Zavolecete cak I njihovo usrano vreme, ma kako to cudno zvucalo. Jedne godine, kada sam bio tamo, maksimalna godisnja temperature je bila 21 stepen C, a vetar duva skoro non.stop… Pricaju iskvareni engleski, trebace vam vremena da vam "udje u usi".  I onda, kada zavolite novu zemlju I sve njene osobenosti,  otputujete negde drugde, I shvatite da svaka zemlja ima svoje osobenosti koje vrede da budu zavoljene… Ja sam posle 10 godina u Irskoj nasao posao u UK I proveo 5 godina tamo. U medjuvremenu sam putovao po svetu, uglavnom Evropa, Azija I Australija, I shvatio da nije neka odredjena drzava to sto volim, vec sistem koji je uredjen I koji omogucava pojedincu da zivi normalan I dostojanstven zivot...

Ipak, moram da kazem da sam posle 10 godina u Irskoj, koju sam prosao uzduz I popreko I cije drzavljanstvo imam, da sam UK zavoleo jos vise, upravo zbog dobre organizacije I uredjenosti drzavnih institucija, zakona, birokratije… Daleko su ispred Irske po ovim pitanjima… Irci su brljivi, skoro kao I Srbi, mada, njima tu brljivost nekako manje zameram...

Ispricacu jedan slucaj: Kada sam otisao u Irsku 2002. godine, bio sam na razimu radne dozvole. Procedura je bila sledeca: Firma u kojoj radim,podnosi zahtev za izdavanje radne dozvole. Ministarstvo odobrava izdavanje radne dozvole. Sa tom radnom dozvolom, ja podnosim zahtev za izdavanje vize. Kada to dobijem, odlazim u policiju, odnosno, kod njih se zove "Garda", odlazim da se prijavim da legalno boravim u zemlji I da mi udare pecat u pasos.Postoje dva pecata, prvi je datum kada sam se prijavio, a drugi je datum do kada mi viza vazi. Desilo se da je immigration officer pomesao pecate, pa je datum kada sam se prijavio stavio 1.12.2005. godine, a datum do kada viza vazi stavio 1.12.2004.godine, sto je nemoguce. Ipak, ja na to tada nisam obratio paznju, jednostavno, nisam gledao datume na pecatima.

Kada je doslo vreme da podnesem zahtev za Long Term Residence, obavestili su me da racunaju samo periode legalnog boravka u zemlji koji su pokriveni pecatima u pasosu. To znaci da mi nisu racunali godinu dana koja je bila ocevidna greska njihovog imigracionog oficira koji je pomesao pecate u mom pasosu, jer je nemoguce da se prijavim 2005. godine, a da mi viza vazi do 2004. godine… Osim toga, zakidali su gde god su mogli: Moj poslodavac podnese zahtev za obnavljanje radne dozvole u Januaru. Ja novu radnu dozvolu dobijem tek u Martu. Dok dobijem vizu u pasosu, to je vec April. Dok dobijem pecat u pasosu, to je vec Maj mesec, znaci, vec su mi zakinuli 4 ili 5meseci svake godine, sto na kraju rezultira da, umesto da apliciras za drzavljanstvo posle 5 godina, kao sto zakon propisuje, ti steknes uslove da im trazis drzavljanstvo tek posle 7 ili 8 godina...

Ali dobro, na kraju sam dobio I to drzavljanstvo...

Kupio sam nekretninu u Irskoj. Tacno je da postoje olaksice za kupovinu prve nekretnine u Irskoj, to je tamo opste poznata stvar.

Moram da napomenem da sve ovo sto sam opisao, nedostaci njihove administracije, da se sve to desavalo pre vise od deset godina, moguce I verovatno da su do sada unapredili institucije koje se bave strancima, I da sada ne mogu da se podkradu propusti koje sam ja iskusio...

Sa irskim pasosem sam radio u UK 5 godina, kao sto sam naveo gore. Ako bih sada morao da ponovo trazim posao negde u inostranstvu, to bi svakako bila Engleska, I to njen juzni deo gde se oseca uticaj evropskog vazduha, I gde je klima slicna kao u, recimo, severnoj Francuskoj...

Posle nekoliko godina u UK, kada bi me prijatelji iz Irske pitali da uporedim  Irsku I UK, ja bih odgovarao da, kada ponovo dodjem u Irsku, da se osecam kao da sam dosao kod babe I dede na selo… Takav je osecaj… Bez pozitivnog ili negativnog predznaka...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...