Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Stariji sugrađani tokom najgore zime objave porodici da idu u lov i ne vrate se više.

 

298b431025354122c2f55b20922f2cac_zps3fgp

 

 

 

Imam neku rođaku koja je sa mužem i decom zapalila u usa nije imala potrebu da radi, mislim finansijski , bar dok deca nisu odrasla, posle malo joj smetalo, a onda "otkrila" dobrotvorni rad i pomaganje ljudima i super joj... Onda su krenuli da joj nude da bude menađer u tim nekim organizacijama za dobru kintu. Ona se odbranila : Kad nisam jurila kad sam bila mlada šta će mi sad...

Biće da joj baš nije frka ;-)

Poslato sa WC šolje by BVK

 

 

ovo u boldu je zivotni san mnogih humanitaraca iz tzv. kruga dvojke :lolol:

Edited by Pontijak
Link to comment

Pa to je glavni prigovor humanitarcima diljem sveta - da zive relativno lagodno, usput se osecaju superkul jer kao su dobri a ovamo pitanje koliko pomazu...

 

Ja sam sreo dosta humantiraca po Africi i... pa sve je kako pricaju.

Link to comment

Pa to je glavni prigovor humanitarcima diljem sveta - da zive relativno lagodno, usput se osecaju superkul jer kao su dobri a ovamo pitanje koliko pomazu...

 

Ja sam sreo dosta humantiraca po Africi i... pa sve je kako pricaju.

 

ja gledao neku emisiju o americkom crvenom krstu, qqll u kakvim palatama su im ofisi, donacije od izumrlih milijardera, godisnje plate su sa mnogo nula ali valjda je to tako, da 5% doniranih sredstava zavrsi kod krajnjih korisnika svuda u svetu pa i kod tebe u africi a ostalih 95% u dzepovima humanitaraca, sto je humanitarac vise u lancu ishrane doniranim novcem to su mu i nule godisnjih prihoda vece

Link to comment

to mi radi snaja u Nemačkoj. pre toga je to isto radila u Italiji, provodila ovde mesec dana pa tri meseca tamo i sve tako, a sada su i ona i muž u Nemačkoj.

 

posao budućnosti u svakom pogledu.

 

ona je fizioterapeut po profesiji, hoćeš da je pitam oko detalja ako su ti potrebni?

ma jok, hvala, ja sam vec u nemackoj, ovde to ide drugacije...

uostalom, ako nekog zanima, kad se ima reseno pitanje boravka i znanje jezika onda se lako dobija skolovanje za to u trajanju od dve do tri godine. plus je skolovanje placeno, dobija se mesecno od 850 do 1100 evra

Link to comment

ma jok, hvala, ja sam vec u nemackoj, ovde to ide drugacije...

uostalom, ako nekog zanima, kad se ima reseno pitanje boravka i znanje jezika onda se lako dobija skolovanje za to u trajanju od dve do tri godine. plus je skolovanje placeno, dobija se mesecno od 850 do 1100 evra

 

ja sam glup pa nisam shvatio: placeno skolovanje + dobijanje novca za vreme skolovanja? :o

Link to comment

da

 

i kada to uporedimo sa srbijom sta uraditi nego zaplakati :cry:

 

i posle se neki cude sto je milion ljudi krenulo ove godine u egzodus sa bliskog istoka, afganistana i pakistana bas u nemacku

Link to comment

Bilo bi dobro kad bi tako bilo u svim branšama i zanimanjima, Pontijače. Ima i ovde zanimanja za koja si se već školovao i imaš uni diplomu, a tretiraju te kao krpu (i po pitanju para).

Link to comment

Najveca prednost tih humanitaraca je napumpana platezna moc. Sa prosecnom platom u razvijenoj zemlji su srednja klasa, u nerazvijenoj su visa. 

U mnogim zemljama gde sluzbuju troskovi zivota mogu biti slicni ili veci nego u Zapadnoj Evropi na primer. 

Link to comment

Bilo bi dobro kad bi tako bilo u svim branšama i zanimanjima, Pontijače. Ima i ovde zanimanja za koja si se već školovao i imaš uni diplomu, a tretiraju te kao krpu (i po pitanju para).

 

Hm, kojih?

Link to comment

Hm, kojih?

Evo na primer u ovom kraju na univerzitetima su se dosetili za jadac kako da ušparaju pare u poslednje vreme. Na normalan radni ugovor na neodređeno primaju samo profesore odnosno šefove katedri i ove sekretarice koje im sve organizuju. A docentima i drugima nude da rade samo kao selbštendige frajberufleri aka freelanceri na godinu ili čak semestar. Što znači da im fakultet ne plaća socijalno, penziono itd. To bi bilo super kad bi kao u it branši mogao kao freelancer da uzmeš masniju kintu, ali znam ljude koji dobijaju i po 25€ bruto po času. I od toga treba da plate porez, zdravstveno, penziono itd. Da bi komedija bila bolja, stavili su im i gornju granicu koliko časova sme jedna osoba da ima u semestru, tako da ne treba računati sa 8x5 sati nedeljno. Računaju ti pri tom samo časove odnosno ispite, a pripremu nastave, pripremu ispita, ispravljanje pismenih i ostalo mačku o rep. I za te stvari najčešće da koristiš svoju "kancelariju kući", jer ti si freelancer. Drugarica (Australijanka inače) nije znala za taj limit časova i radila kurseve na različitim karedrama, pa se tek na kraju godine sve to skupilo u zajedničkom knjigovodstvu i ovi joj isplatili gornji limit, a za ostatak časova joj se zahvalili. I kaže ona, ispada da sam radila za 650€ mesečno bruto, kao da sam volontirala.
Link to comment

Evo na primer u ovom kraju na univerzitetima su se dosetili za jadac kako da ušparaju pare u poslednje vreme. Na normalan radni ugovor na neodređeno primaju samo profesore odnosno šefove katedri i ove sekretarice koje im sve organizuju. A docentima i drugima nude da rade samo kao selbštendige frajberufleri aka freelanceri na godinu ili čak semestar. Što znači da im fakultet ne plaća socijalno, penziono itd. To bi bilo super kad bi kao u it branši mogao kao freelancer da uzmeš masniju kintu, ali znam ljude koji dobijaju i po 25€ bruto po času. I od toga treba da plate porez, zdravstveno, penziono itd. Da bi komedija bila bolja, stavili su im i gornju granicu koliko časova sme jedna osoba da ima u semestru, tako da ne treba računati sa 8x5 sati nedeljno. Računaju ti pri tom samo časove odnosno ispite, a pripremu nastave, pripremu ispita, ispravljanje pismenih i ostalo mačku o rep. I za te stvari najčešće da koristiš svoju "kancelariju kući", jer ti si freelancer. Drugarica (Australijanka inače) nije znala za taj limit časova i radila kurseve na različitim karedrama, pa se tek na kraju godine sve to skupilo u zajedničkom knjigovodstvu i ovi joj isplatili gornji limit, a za ostatak časova joj se zahvalili. I kaže ona, ispada da sam radila za 650€ mesečno bruto, kao da sam volontirala.

 

 

A joj, pa da, zaboravila sam nauku, svoju sopstvenu profesiju kojoj sam tako rado okrenula leđa čim sam završila PhD. Ovo je doduše još ekstremnije od onoga od čega sam ja pobegla (serija postdokovanja sa selidbama na dve godine, ja nešto htela da imam istu adresu jedno bar tri godine). Nauka je posao za one koji imaju prođu ka profesorskom mestu (fensi konekcije, redak talenat, rođenje pod srećnom zvezdom, ponajbolje sve troje), ili za ljude sa kapitalom koji sebi mogu da priušte hobistički posao pa koliko im plate plate, za ostale treba dobro da razmisle gde ih to vodi i da iskoče iz tog broda što pre (naravno, ne kažem ni da uskakanje u druge brodove vodi perfekciji od radnih uslova, ali nauka je, sem za pomenute izuzetke, garancija sjebavanja).

Link to comment

Nega starih lica u Nemackoj je trazena struka delimicno sto stanovnisto stari a delimicno sto su ranije slicne poslove radili mladi muskarci na civilnom sluzenju vojske kojih je bio veliki broj (mnogo veci procenat na civilnom nego na vojnom a svi su morali nesto da rade kad zavrse srednju). po ukidanju vojne obaveze, stvorila se ogromna praznina u tom sektoru i trebalo je (a verovatno o dalje treba) brzo obuciti i zaposliti ljude koji ce raditi te poslove profesionalno. Otud ti programi za obucavanje i lak put za dobijanje posla. Verovatno ce se u nekom trenutku stabilizovati (a nije nemoguce da ce i da se preskoluje previse ljudi kao sto se desilo sa vaspitacicama u obdanistima) pa ce pogodnosti nestati.

Link to comment

U mnogim zemljama gde sluzbuju troskovi zivota mogu biti slicni ili veci nego u Zapadnoj Evropi na primer. 

Ima i toga, ali se to onda uracunava u platu ili im se pokrivaju troskovi uz platu. To isto nije lose kada su ti pokriveni stan i hrana mozes platu da odmah stavis u dzep. 

Te skupe zemlje su verovatno u Africi, dok su Azija i Juzna Amerika jeftine. Moja omiljena zemlja je Laos i redak nacin za stranca da radi tamo su bas NGO-i. Koga posreci dobije platu $4K+, finu kucicu sa dvoristem i svim sto treba renta za $300, hrana i osnovni troskovi do $200. Milina. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...