Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Nego, ovo o menjanju karijere tj. "zanimanja" jel mislite na baš različite grane ljudskih delatnosti ili ono u okviru šire delatnosti?

Mislim ono npr. IT vs. Ugostiteljstvo ili programer vs. multimedija ?

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

nego je normalno ocekivati da svako sa 20 god zna sta ce ga interesovati i ispunjavati sa 40?  :)

kao sto je vec receno, nije to samo do kapitala, neke profesije nisu ni postojale kada su neki sada u 40tim birali zanimanja...

moj GP ima masters iz nekog inzenjerstva a znam jos ljudi koji su na studije medicine otisli u kasnim tridesetim. ustvari, moje iskustvo je vrlo slicno Indijevom, znam gomilu ljudi koji su menjali vrlo ozbiljne profesije ('ozbiljne' u smislu moras nazad na faks da bi mogao da se prebacis). isto je i za moju sadasnju profesiju, dosta programera koje poznajem su dosli iz drugih profesija i to ne prinudno, vec bas birajuci sta im se vise svidja da rade.

Jedno je da su sami odabrali, a drugo da su primorani. Moja neka pretpostavka da je ova prva grupa solidno manje zastupljena, jel ima neka statistika o tome? A to što neke profesije nisu postojale, uz produženo obrazovanje, beskonačno lično usavršavanje i sve veću podelu rada i jeste posledica razvoja kapitalističkog sistema, usmerenosti ka rastu i efikasnosti. Zar nije tako? Ne događa se tehnološki napredak sam od sebe, da ne ulazimo sad u to što je on sam sebi cilj i što se smatra kao nešto automatski dobro i pozitivno.
Link to comment

Ništa lepše od tezge za koju te ispale kad treba da se naplati  :lol:   <_<

Pa da, to bi recimo bilo prevodjenje.

 

Ono dto mene vise zanima je otkud (kod nekih) tako neki negativan odnos prema tome. Kao da je to nesto lose (profesionalno raditi 2 stvari, ili cak i vise).

 

Mislim, nisam pao s marsa, znam odakle ta kritika polutanstva (posao u fabrici se otaljava, samo da se uzme platica, a onda se kod kuce zaozbiljno poljo-privredjuje.) Ali, to je onda vise problem menadzmenta u toj fabrici, njihovo je da vode racuna o tome sta i kako zaposleni rade. Drugo, da je plata, a ne platica, mozda de i ne bi toliko polutanilo. Ljudi moraju od neceg da zive. Trece, nista nije bolje od sveze domace hrane, to je valjda jasno.

Link to comment

polutanstvo ovde navodi na stranputicu, kada čovek radi jedan posao, posle ima vremena za još nešto, da li da čita, gleda film ili ore, volja mu

 

u svakom slučaju je dobro raditi nešto drugačije od standardnog, isprobavati se i testirati

 

mnogo puta sam čuo - dobio sam otkaz, imam 50 i samo to sam znao da radim, šta ću sad

 

to nee dobro, jok

 

e sad, ovde je postalo moderno da radiš na jednom poslu od 1 1/2 do 2 smene dnevno, pa bude teško uklopiti još nešto, a i naljutiće se menadžment što u slobodno vreme nema dovoljno priprema za posao, roblje dok ne odem na groblje, očekuje se da živimo posao, a ne da ga radimo

Link to comment

mnogo puta sam čuo - dobio sam otkaz, imam 50 i samo to sam znao da radim, šta ću sad

 

O ovome ja razmišljam u poslednje vreme (samo ništa nisam smislila), šta bih mogla da naučim da radim povrh ove nauke, koja danas treba sutra više ne.

Link to comment

@Evi

Znam, ali u ovim raspravama o nesigurnosti zaposlenja precesto se pominju lekari. Nema ih bas toliko.

A uskoro ce da počne i outsourcing doktorisanja, ni hirurzi nisu imuni. Medicinske sestre imaju sigurniji posao.

Link to comment

 

Jedno je da su sami odabrali, a drugo da su primorani. Moja neka pretpostavka da je ova prva grupa solidno manje zastupljena, jel ima neka statistika o tome? A to što neke profesije nisu postojale, uz produženo obrazovanje, beskonačno lično usavršavanje i sve veću podelu rada i jeste posledica razvoja kapitalističkog sistema, usmerenosti ka rastu i efikasnosti. Zar nije tako? Ne događa se tehnološki napredak sam od sebe, da ne ulazimo sad u to što je on sam sebi cilj i što se smatra kao nešto automatski dobro i pozitivno.

 

boldovano: ne znam, iskreno, ja sam u specificnim krugovima gde je vecina odabrala (odabrala u smislu "razlozi zbog kojih im se nije svidjala stara karijera nisu od te kapitalisticke prirode").

ostatak: pa nije :). nece biti da se prvo izmisle nova zanimanja pa onda usledi razvoj relevantne tehnologije, nego bas suprotno. uopste ne mislim da je to iskljucivo posledica usemerenosti ka rastu, vec valjda vise nagomilavanja znanja (jbg, ne mozes danas da budes natural scientist u znacenju koje je taj naziv imao pre dvesta godina). ali fenomen zanimanja koja nisu postojala pre 20 godina uopste nije vezan samo za tehnologiju (bar ne ovde). imas gomilu primera u social work sferi. 

Link to comment

Apropo ovog što piše miki.bg, nisam uspeo da nađem statistike. Moguće je da ih i nema (gde bi ljudi direktno bili pitani "da li si promenio posao zato što si morao ili hteo?")

 

Mogu samo da zaključim na osnovu iskustva (ne samo svog, naravno) da je i svojevoljno (promena karijere, tj.) i prinudno, a i kombinacija i jednog i drugog. To je, u stvari, skoro sasvim isto kao emigracija (koju su mnogi od nas ovde iskusili). Otišli smo i što smo hteli i što smo morali (neko manje-više oba, a neko drugi više ono prvo ili ono drugo). Ne menja bitno stvari, ipak, na duže staze. Nešto moraš da radiš u životu.

 

Ne pomaže ništa da neko centralno-planski oktroiše da tvoje radno mesto ima da traje do poslednjeg dana radnog ti veka, no matter what. Ako ćeš tamo provesti 20 godina vrteći palčeve (i ne naučivši apsolutno ništa), onda ti time baš i nije učinjena neka usluga. A nije ni društvu.

 

Naravno, ova neoliberalna ideologija beskonačnog ekonomskog rasta (koje nije samo sebi cilj, već je naravno cilj održanje i podizanje nivoa profita za deoničare), to je već drugi ekstrem. Ne mora ni tako da bude, a neće ni biti, pošto će se sasvim sigurno udariti u granice fizičkog sistema u kome postojimo, tj. već se naveliko udara.

 

Postkapitalizam, dakle... 

 

(PS, miki.bg, nove tehnologije su donele i "zelene poslove", pogledaj samo porast solarnog sektora u npr. Indiji. Ako Indija ostvari planirani solarni kapacitet za 2022. godinu, to će stvoriti dodatnih milion radnih mesta tamo (ovo sam skinuo sa nekog infografika koji kruži netom). Tih milion ljudi sad radi nešto drugo, ili nema posao, dakle... promena posla/karijere. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...