Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Pored ostalih opravdanih kriticizama za ovaj post, ja evo imam problem s tim šta je loše u tom tzv. polutanstvu. Meni takav stav odiše prilično očajničkom potrebom za ne-ruralnim socijalnim statusom... za koju (potrebu) se nadam da će je barem buduće generacije u Srbiji napustiti.

 

Ovde kod mene je maltene uobicajeno da se ima basta, iznajmljuju ljudi plot zemlje, a onda se na poslu razmenjuju, neko je imao visak bundeva pa je doneo a uzeo pak nesto drugo od nekog. Kolega jedan opet stavio oglas za bio jaja za 80ak centi, ima visak. Roditelji su im gajili jer nisu uvek imali para da kupe dovoljno hrane (da, cak i u zapadnoj Evropi), a ove danasnje kolege mislim vise sto vole da imaju ponesto i sto znaju da nije isprskano i nakljukano antibioticima.

A to masinbravar i svinje me je othranilo 90ih, posle bombardovanja, kad smo se opet odselili za BG, ostalo mi je zauvek u secanju kako se nova drugarica iz klupe jednom hvalila kako su roditeljima stigle platice pa je bilo kuvanog rucka sa mesom taj dan :ph34r:

Link to comment

Polutanstvo je meni dojaja ako je fazon hobija, dokle god se zna sta je prvi i pravi posao. Ovde ima puno gajenja povrca/kokica ili pravljenja svega i svacega (od kolaca preko ramova za slike do prikolica). Pa to sve ide u krug, kupuje se, zanima itd. Lepo.

Link to comment

Polutanstvo je meni dojaja ako je fazon hobija, dokle god se zna sta je prvi i pravi posao. Ovde ima puno gajenja povrca/kokica ili pravljenja svega i svacega (od kolaca preko ramova za slike do prikolica). Pa to sve ide u krug, kupuje se, zanima itd. Lepo.

 

Meni je vise do jaja da se bude bogato pa da se nema ni prvi ni pravi posao, nego samo hobiji. Ili eventualno ako vec ne moze, onda mi je do jaja da se ima prvi i pravi posao, al sa bar 40 dana godisnjeg bez prekovremenog i da bude onako bas bahata plata.

Link to comment

A zašto mora da se zna šta je prvi i pravi posao? Posebno u današnje vreme, kad se normalno očekuje da će svako promeniti nekoliko karijera u toku radnog veka i kada vlada (i masovno se promoviše) "fleksibilnost" rada.

Link to comment

A zašto mora da se zna šta je prvi i pravi posao? Posebno u današnje vreme, kad se normalno očekuje da će svako promeniti nekoliko karijera u toku radnog veka i kada vlada (i masovno se promoviše) "fleksibilnost" rada.

 

Meni je to sto je San Jan napisao ko ona sto je rekla da je smara narod koji umesto da jede torte i kolace urla po ulicama za nekog leba.

Link to comment

Ah... pa ja mislio pricamo o ljudima koji to rade iz zanimacije a ne iz preke potrebe. Izvinjavam se.

 

Kolega Indy, vi ste u pravu ali... donekle. Ja bih rekao da postoji puno poslova (IT, lekari, arhitektura) gde dublja specijalizacija i fokusiranje na jednu oblast daje bolju priliku za zaradu i za nalazenje posla na duze staze.

Link to comment

Meni je to sto je San Jan napisao ko ona sto je rekla da je smara narod koji umesto da jede torte i kolace urla po ulicama za nekog leba.

Niko nikad ne iscitira do kraja to sa tortama i kolacima - ona je (navodno) rekla da narod treba da jede torte i kolace i da to ima da bude besplatno ako se desi da u pekari (vishe) nema hleba... Navodno... :)

Inace je ok to sa farmom. Vikend kucicom i tako to. 

Link to comment

Ah... pa ja mislio pricamo o ljudima koji to rade iz zanimacije a ne iz preke potrebe. Izvinjavam se.

 

Kolega Indy, vi ste u pravu ali... donekle. Ja bih rekao da postoji puno poslova (IT, lekari, arhitektura) gde dublja specijalizacija i fokusiranje na jednu oblast daje bolju priliku za zaradu i za nalazenje posla na duze staze.

Kolega je i vishe nego u pravu al' to tek ima da zazivi™ i u nasim krajevima - i sa IT i sa arhitetkama (o da, sa njima to vec traje odavno) a i sa nekim lekarima... U #normalnijim zemljama diploma - osim ako nije HBS i tome slicno - sama po sebi odavno nista ne vredi. 

Link to comment

Shane, pricalo se o tome puno pre par godina, bio je neki podatak iz USA da se po statistici sad promeni 5-7 karijera u zivotu (mnogi su to doveli u pitanje, a i meni zvuci skroz preterano). To je malo tesko i odrediti, ne postoje jasne statistike o tome, o promeni poslova da, ali ne i karijere. Medjutim, ako se to gleda kroz neke proksije, recimo neverovatan boom obrazovanja odraslih uz rad, onda se stice utisak da je sasvim za ocekivati da se za radnog veka promene 2-3 razlicite karijere (pri cemu bi se, recimo, karijere pisca i prevodioca kod jedne osobe racunale kao jedna karijera, ali karijere biznis administracije i prevodioca su vec 2, karijere vojnog oficira i inzinjera su 2, itd). Lekara, zubara i sl jednostavno ima suvise malo da bi bitno izmenili tu sliku.

Link to comment

Koje karijere su u pitanju ako nije tajna i zasto si ih menjao? 

 

Mislim da za IT ima tu dosta i do samog posla. Prvo, i dalje je prilicno trazen pa mozes da se izvoljevas, biras sta ces da radis i sl. Drugo, sve je kompleksniji i kompleksniji i ako zaista zelis da budes dobar ima da se ubijes od ucenja i rada. Znaci neko da bi npr. postao CCIE nema leba da to uspe bez jedno 5-10 godina iskustva i paralelnog ucenja. Toga ces posle tesko da nateras da se prebaci na Huawei a kamoli da ode u neku trecu struku. A i zasto bi, trazeni su ko kisa u Africi. 

 

Za prebacivanje sa struke na struku jedino znam pricu brata mog dede. On je odma posle WWII otisao u USA i tamo non stop menjao poslove, od fabrike do fabrike, ucio se ovom pa onom zanatu pa sefovanju... danas ima 85 godina i dalje radi - kupuje kuce, sredjuje i prodaje. Ne zato sto mora nego sto voli. Pravi renesansni covek. Familija u SFRJ mu se smejala a sad ista familija nigde ne moze da se zaposli a o prekvalifikacijama, putovanjima u nepoznato i sl. se ne razmislja. 

Link to comment

Neki poznanici nakon deset godina rada u Srbiji se prebacili na ucenje Jave, poceli vec i da zaradjuju nesto malo preko neta. I u Srbiji se menjaju karijere, sta tek reci za ekonomski dinamicnije sredine.

Link to comment

Muž moje koleginice predaj engleski u kini. Novinar, nije nejtiv spiker. Nisam siguran čak ni da li ima tefl...

otisla je letos moja sekretarica. zavrsila prethodno nreki onlajn kurs. znanje engleskog krajnje oskudno, socijalne vestine nepostojece. sprdnja.

Link to comment

Pored ostalih opravdanih kriticizama za ovaj post, ja evo imam problem s tim šta je loše u tom tzv. polutanstvu. Meni takav stav odiše prilično očajničkom potrebom za ne-ruralnim socijalnim statusom... za koju (potrebu) se nadam da će je barem buduće generacije u Srbiji napustiti.

Polutanima su kod nas (društveno preduzeće pre 15 godina) zvali ljude sa sela koji rade u fabrici. Kako dođe sezona poljoprivrednih radova oni uzmu bolovanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...