Jump to content
Prospero

Levica Srbije - Borko & drugovi

Recommended Posts

Аврам Гојић

Aman je by far najogavnija pojava srpskog kapitalizma. Počeli su rad prevarom na račun siromašnih, a sada žive od prodaje đubreta sirotinji. Alanfordovski nivo gnusobe.

Miralem

u lidlu ima takodje dosta djubreta, ali bar pola su sasvim pristojne stvari. voce, povrce, mleko, leb, jaja, etc se moze kod njih kupovati, ali stvarno ne bih eksperimentisao sa zamrznutim polugotovim proizvodima ili mesom.

hazard

To je možda tačno ali Lidl u Srbiji svakako neće otvoriti jednu radnju na svakih 500 m kao što trenutno imaš Maxije i Shop'n'Go po Beogradu. Pritom, mislim da će Lidl za početak da cilja na siromašnije krajeve gde je cena maltene jedini kriterijum i gde će lako pobiti konkurenciju. To znači van Beograda, a unutar Beograda neće otvoriti radnju na Lionu nego na potezu Medak - Marinkova bara, recimo. A tamo već nema Maxi, nego ima Tempo Express, koji je kao za sirotinju raju - e to će Lidl da ubije.

,,Problem" koji sam ja video sa Lidlom je da ono faktički nemaju ništa osim sopstvenih brendova - dakle u srpskom kontekstu ništa Imlek, ništa Carnex, ništa Takovo, ništa Soko Štark, samo Milbona, Floralys, Lord Nelson, Maribel, Kania, itd. Ipak postoji kod potrošača određena ,,lojalnost" prema brendovima, uostalom da nije tako u Maxiju bi na rafovima stajala samo roba koja se prodaje pod 365 i Delhaize markama, u Idei samo K-Plus, u Rodi samo Mercator, u Disu samo ,,dobro", itd.

Pritom, primetio sam da kod ljudi u Srbiji koji nisu baš na ivici egzistencije ili u nekoj teškoj finansijskoj buli (tipa dugovi, veliki troškovi) ne gledaju baš svaki dinar kada su u pitanju ,,manji" troškovi. To je valjda logika ,,kad već sebi ne mogu da priuštim novi auto, častiću se omiljenom/im čokoladom/kobasicom/jogurtom/sirom" ili čime već.

Miralem

ama sta pricas, lion nekakav bogataski kraj? svugde ima sirotinje, i ako budu otvarali mnogo samoposluga bice ih, opet, svugde. vracar ti je recimo pun baba koje prebrovavaju svaki dinar. takodje, morace nesto da kupuju lokalno, ne mogu sve da uvoze iz nemacke, ne isplati se. jebote, pa 80% stanovnistva su veci ili manji siromasi, a ti lidl teras u marinkovu baru i grocku.

Sokrat

Navodno će jedan Lidl biti na uglu Ustaničke i V. Ilića, na mestu pokojne fabrike Metal.

hazard

Lion je u odnosu na Medaković recimo ,,bogataški" kraj. Mada ja nisam rekao bogataški uopšte, ali je fakat više dobrostojeći od Medaka i Marinkove bare, to sigurno. Lidl sigurno neće otvoriti 25 radnji odjedanput u Beogradu, otvoriće možda 5 i ići će na siguricu.

Poenta ja i da na tom Lionu Aman koegzistira sa Maxijem na Cvetku i još jedno 3-4 Shop'n'Go na Bulevaru na potezu od Cvetka do Pop Stojanove (i jednom većom Ideom). Ako dođe i do toga da se umesto tog jednog Amana (ex-Jabuka) useli Lidl, neće nužno pobiti sve Delhaizove radnje tu.

hazard

u lidlu ima takodje dosta djubreta, ali bar pola su sasvim pristojne stvari. voce, povrce, mleko, leb, jaja, etc se moze kod njih kupovati, ali stvarno ne bih eksperimentisao sa zamrznutim polugotovim proizvodima ili mesom.

Ja sam u Lidlu u Švajcarskoj kupovao meso, ič mu ne fali. Problem je jedino što su ogromna pakovanja i što mu rok ističe skoro uvek tipa za 3 dana. Dakle moraš ili odma u zamrzivač ili odma da kuvaš. Ali meso (ćuretina, piletina, govedina) sasvim dobro, a 50% jeftinije (bar) nego u drugim samoposlugama.

hazard

ama sta pricas, lion nekakav bogataski kraj? svugde ima sirotinje, i ako budu otvarali mnogo samoposluga bice ih, opet, svugde. vracar ti je recimo pun baba koje prebrovavaju svaki dinar. takodje, morace nesto da kupuju lokalno, ne mogu sve da uvoze iz nemacke, ne isplati se. jebote, pa 80% stanovnistva su veci ili manji siromasi, a ti lidl teras u marinkovu baru i grocku.

Ja nisam rekao da će Milbona, Floralys i ostali proizvodi da stižu iz Nemačke. Proizvodiće se u Srbiji ali će se prodavati pod tim markama. Kao što i je većina 365, K-plus, Mercator itd. proizvoda isto domaće proizvodnje.

Mislim da precenjuješ malo želju ka uštedama na određenim stvarima. Da su ti veći ili manji siromasi baš toliko orijentisani ka štednji svakog dinara, za početak bi svi prestali da puše. Sirotinja koja nema za velike stvari daje sebi oduška malim zadovoljstvima. Kod nekih je to hrana. I sad imaš ,,dobro" ,,lažni" jaffa keks koji je upola jeftiniji (ili svakako znatno jeftiniji) od ,,pravog" jaffa keksa, pa nije crvenka bankrotirala.

Naravno da će Lidl u Srbiji imati svoje tržište, naravno da će biti uspešan, naravno da će oteti dosta mušterija postojećim lancima i da će neke od njih (najpre Aman recimo) oterati u bankrot, ali po tebi ispada kao da bi Lidl sada pobio svu konkurenciju i postao dominantan jako brzo. To se neće desiti.

Miralem

Da su ti veći ili manji siromasi baš toliko orijentisani ka štednji svakog dinara, za početak bi svi prestali da puše.

a da naromani hoce da ustede ostavili bi heroin.

naravno da ce lidl oterati u bankrot maxi i ideu ako ovi nista ne promene. drze nerealno visoke cene, i svaki konkurent bi ih odrao. znaci, ili ce morati da snizavaju cene, ili cao nema vise. evo ja idem bar 2x nedeljno u lidl i tu nakupujem voce i povrce, ne mrzi me, u srbiji ce to biti stampedo.

ljakse

naravno da ce lidl oterati u bankrot maxi i ideu ako ovi nista ne promene

Maxi teško, on se dosta upristojio, ponuda je dobra i cene su sasvim ok, a i stalno imaju gomilu stvari na sniženju. Plus navika, mnogo je prisutnija nego kod Idea/Roda varijante, koje su usput postale totalni treš, Roda je od preuzimanja postala ultra nesnabdeveno govno koje na kvarno diže cene za dinar-dva na nedeljnom nivou.

hazard

naravno da ce lidl oterati u bankrot maxi i ideu ako ovi nista ne promene. drze nerealno visoke cene, i svaki konkurent bi ih odrao. znaci, ili ce morati da snizavaju cene, ili cao nema vise. evo ja idem bar 2x nedeljno u lidl i tu nakupujem voce i povrce, ne mrzi me, u srbiji ce to biti stampedo.

Pa ako maxi ,,dere", dakle imaju prostora da snize cene, dakle neće ih Lidl oterati u bankrot.

Pritom, pitanje je da li će Lidl moći da konkuriše srpskoj pijaci po pitanju cene voća i povrća (o kvalitetu već i da ne pričamo).

Dalje, taj stampedo će oterati nekog u Maxi gde je manje gužva.

hazard

Maxi teško, on se dosta upristojio, ponuda je dobra i cene su sasvim ok, a i stalno imaju gomilu stvari na sniženju. Plus navika, mnogo je prisutnija nego kod Idea/Roda varijante, koje su usput postale totalni treš, Roda je od preuzimanja postala ultra nesnabdeveno govno koje na kvarno diže cene za dinar-dva na nedeljnom nivou.

Aaa znači Idea je upropastila Rodu? Ko bi rekao :fantom:

Konzum je teško sranje.

stoka

Baš može lepo da se uštedi redovnom kupovinom u Idei-Rodi-Merkatoru. A pri tom kupujem uglavnom srpske i proverene hrvatske (Kraš, Zvečevo, Podravka, PIK, Vindija, Štark) proizvode ...

Maxi, odnosno Delez razočarao. Kao da im nije stalo do kupca ... Nedeljama stoje pokvarena vrata od hladnjaka u jednom njihovom supermarketu. To je jednostavno nemoguće da se desi u nekom Ivinom supermarketu ...

Edited by stoka

Frank Pembleton

Pa maxiju/delezu tesko moze bilo ko da bude konkurencija sada , prosto ima ih previse.

Pogledajte na NBG, na svakom cosku ih ima.Da bi usli sa njima u fajt mora previse love da se grune u stvaranje mreze...

Bezveze je i porediti Lidl i Maxi...

Аврам Гојић

ja se sećam da si mi jednom pričao o podeli maloprodaje na onu za siromahe i onu za bogatune, i da to zacelo čeka Srbiju. doduše pričao si o trafikama, ali mislim da za Maxi ima mesta u nekom smanjenom obimu, za ljude kojima nije frka da daju malo više.