Jump to content
Prospero

Levica Srbije - Borko & drugovi

Recommended Posts

Prospero

Mislim da je vreme za ovaj topik na pdf Politika, stvar je bar polovično formalna (BorkoStef nije više u DS) uz najavu formiranja političke opcije pod imenom iz naslova.

"Ne finansira me Vučić, DS je otišla od mene"

Doskorašnji potpredsednik DS Borislav Stefanović rekao je da ga ne finansira Aleksandar Vučić i da zbog njegovog odlaska nije došlo do cepanja DS.
IZVOR: B92 

PETAK, 11.12.2015. | 16:48 -> 18:18

744005176566af0b4c1230028156717_v4_big.j

On je gostujući u Kažiprstu rekao da mu je jedino zajedničko sa premijerom Srbije to što treba da se dogovore o datumu kada će ga ispratiti sa funkcije.

Na pitanje novinarke B92 zašto je govorio da neće izaći iz DS pred izbore, a potom ipak odlučio da to učini, Stefanović je uzvratio pitanjem.

“A kada su izbori? Kada će biti? To je još jedno opšte mesto, ja sam izašao iz DS sa dovoljnim vremenskim razmakom za izbore, koji će se dogoditi verovatno na proleće. DS nije okrnjena, nema rascepa, nema podela, ja sam otišao zbog političkog i ideološkog neslaganja. Poštenije je da tako uradim nego da ostanem u partiji sa kojom ne delim mišljenje o tome kakvu Srbiju želimo posle Vučića“, rekao je Stefanović. 

On je istakao da ne zna koji je to najbolji trenutak za izlazak iz DS i da je “možda ova stvar previše trajala“. 

“Izvinjavam se građanima Srbije i ljudima koji veruju u mene. Pokušavao sam godinu i po dana da popravim DS, da je drastično promenim. Nisam uspeo i jako mi je žao i želim im sve najbolje“, dodao je Stefanović. 

Prema njegovim rečima, njegov izlazak iz DS nije cepanje stranke. 

“Cepanje bi bilo kada bi pola predsedništva otišlo. Kaže se da se DS ne cepa, da se od nje otpada, ja sam otpao jer je ona otišla od mene, a ne ja od nje. Naš program je odbijen, oni su naveli da jasno žele da nastave centrističkom linijom, da zadrže stare kadrove i da ne naprave otklon od grešaka. Tamo ima zaista sjajnih ljudi, ali su skrajnuti“, istakao je Stefanović. 

Potom je objasnio svoje buduće delovanje. 

“Imam toliko poziva iz cele Srbije, imamo ljude u svim opštinama i polako kreće talas promena i pobede nad Vučićem. Ovo je najpre pokret, a uskoro ćemo početi sa prikupljanjem potpisa za partiju koja će se zvati Levica Srbije“, naveo je Stefanović. 

Na pitanje šta ima da ponudi građanima, osim svog imena koje je dodao imenu pokreta, rekao je da je njegov pokret dobro osveženje na političkoj sceni. 

Mi želimo da novom politikom, sa novim ljudima, vraćanjem ideologije, porazimo Vučića. Neće biti lako ni kratko, ali sam siguran da među građanima postoji energija za to“, istakao je Stefanović. 

On je dodao da je uz njega još jedan poslanik, Ivan Jovanović, ali je odbio da odgovori na pitanje da li je u svoj pokret zvao Lasla Vargu i Srđana Dragojevića, dok je istakao da Vesna Martinović verovatno ostaje u DS. 

“Zvao sam mnogo ljudi, sada oni zovu mene, ne zbog mene, već su prepoznali pobednički program koji je beskompromisan u odnosu na Vučića, nudi rešenja i politiku koja će pobediti“, naveo je Stefanović. 

Na konstataciju novinarke B92 da je menjao ideološki put, od Ravne gore, preko GSS i DS do Levice Srbije, on je rekao da ne vidi u tome neke drastične razlike, jer nije išao iz SPS ili SRS u DS. 

“Tužno je saopštenje DS, ono govori više o njima nego o meni. Ako im je argument to da znaju da sam bio liberal pa sam postao levičar, kao da su jeli i spavali sa mnom, moj odgovor je da sam uvek bio čovek koji nije menjao ideološko opredeljenje. Iz GSS sam izbačen jer je ta stranka želela da krene liberalnom putanjom, a ja sam ostao na socijaldemokratskom kursu i ni tada nije bilo svađe“, objasnio je Stefanović. 

Na pitanje kako se njegov pokret finansira odgovorio je: 

“Finansije ne postoje u ovom trenutku. Pozvali smo ljude koji su mali privrednici, građani, niko nije vezan niti za SNS niti za kriminal, očekujemo da ljudi podrže ovu politiku, a Levica Srbije će se finansirati od donacija i članarina. Kako može da me plaća Vučić kad mi je on najveći protivnik? Jedino zajedničkom nam je da treba da odredimo datum kada ću da ga ispratim iz premijerskog kabineta“, istakao je Stefanović. 

“Razumem argumente za vraćanje mandata, ali bez lažne skromnosti, ja sam taj mandat zaslužio, mnogi koji su sada su Skupštini mogu da kažu da su dobili mandat i zbog mog zalaganja, a neki se nisu ni pomerili za to. Možda bi neki mogli meni da vrate mandat“, zaključio je Stefanović.

FERNOUX H

Dobro, "Da je Jug pobedio", i šta sad?

FERNOUX H

Ok, a sada ozbiljno. Dobar deo ekipe iz ovih starih levičarskih organizacija se sada naložio na Borka. Po meni, prva stvar, zbog koje je bilo kakav "izlazak napolje" za levicu u ovom trenutku, osuđen na neuspeh je to što mi još nismo sredili ni ovu, vanparlamentarnu levicu. To što će 30 ili 40 ljudi koji se ne slažu ni oko najbazičnijih stvari niti uopšte imaju neku zajedničku ideju kako bi levica trebala da izgleda - imati zastupnika u parlamentu, ili i sami ući u parlament, ne znači ništa. Druga stvar, sam Borko, ovo što on pravi je novi LDP (u vreme kada takav projekat uopšte nema smisla) i njegova ciljna grupa mogu da budu isključivo oni koji bi glasali za DS ili neki novi LDP.

Predviđam da ćemo vrlo brzo biti svedoci jednog velikog raspada, međusobnih svađa i optuživanja i svega onoga što se i inače dešava u malim levičarskim sekticama, samo što će ovaj put to gledati svi - preko televizije i novina. Impact minimalan (ako uopšte i dođe do stvaranja neke partije), glasačko telo sastavljeno od malog broja fringe desničara i levičara.

Edited by FERNOUX H

ToniAdams

Ok, a sada ozbiljno. Dobar deo ekipe iz ovih starih levičarskih organizacija se sada naložio na Borka. Po meni, prva stvar, zbog koje je bilo kakav "izlazak napolje" za levicu u ovom trenutku, osuđen na neuspeh je to što mi još nismo sredili ni ovu, vanparlamentarnu levicu. To što će 30 ili 40 ljudi koji se ne slažu ni oko najbazičnijih stvari niti uopšte imaju neku zajedničku ideju kako bi levica trebala da izgleda - imati zastupnika u parlamentu, ili i sami ući u parlament, ne znači ništa. Druga stvar, sam Borko, ovo što on pravi je novi LDP (u vreme kada takav projekat uopšte nema smisla) i njegova ciljna grupa mogu da budu isključivo oni koji bi glasali za DS ili neki novi LDP.

Predviđam da ćemo ubrzo gledati jedan veliki raspad, međusobne svađe i optuživanja i sve ono što se i inače dešava u malim levičarskim sekticama, samo što će ovaj put to gledati svi - preko televizije i novina. Impact minimalan (ako uopšte i dođe do stvaranja neke partije), glasačko telo sastavljeno od malog broja fringe desničara i levičara.

tesko mi je da poverujem u bold.

na koje levicarske org mislis?

Dr Arslanagić

Predviđam da ćemo vrlo brzo biti svedoci jednog velikog raspada, međusobnih svađa i optuživanja i svega onoga što se i inače dešava u malim levičarskim sekticama, samo što će ovaj put to gledati svi - preko televizije i novina. Impact minimalan (ako uopšte i dođe do stvaranja neke partije), glasačko telo sastavljeno od malog broja fringe desničara i levičara.

Eto makar nekog ćeifa.

slow

Druga stvar, sam Borko, ovo što on pravi je novi LDP (u vreme kada takav projekat uopšte nema smisla) i njegova ciljna grupa mogu da budu isključivo oni koji bi glasali za DS ili neki novi LDP.

Nije to LDP

Da se podsetimo šta je predlagao demokratama u maju mesecu:

Šta potpredsednik DS predlaže demokratama Borislav Stefanović: Ne u NATO, porez crkvama i sporazum sa Kosovom

* Partijsko zapošljavanje i pritisak na medije da budu krivično delo * Demokrate da napuste principe ekonomske politike od 2003. do 2012. * Ukidanje lokalnih skupština gradova i opština, direktni izbori za gradonačelnike i predsednike opština * Zakonom ograničiti bankarske kamate, ukinuti skrivene troškove, otpisati kamate i dugove građanima koji nemaju za egzistenciju

AUTOR: L. V.

Beograd - Politička borba protiv pristupanja Srbije NATO; puna normalizacija odnosa sa Kosovom bez priznanja nezavisnosti, ali uz potpisivanje obavezujućeg sporazuma o regulisanju odnosa; oporezivanje verskih zajednica i vraćanje veronauke u crkve; protivljenje privatizaciji profitabilnih preduzeća EPS i Telekom; držvana intervencija u privredi; donošenje novog zakona o radu; snažan otklon od grešaka DS, ekonomskog modela pritiska na medije i loše reforme pravosuđa, samo su neki od predloga koje potpredsednik DS Borilsav Stefanović nudi Demokratskoj stranci na usvajanje, saznaje Danas od izvora bliskih Stefanoviću.

Stefanović privodi kraju pisanje novog programa DS, manifesta nove politike demokrata “Srbija može bolje”, odnosno političke poruke koju predlaže da stranka usvoji, i poruke kapitalu u Srbiji. On će ova tri dokumenta tokom nedelje poslati stranačkom Glavnom odboru, Političkom savetu i Predsedništvu.

Danas je uz pomoć svojih izvora imao prilike da vidi jednu od poslednjih verzija manifesta i programa u kojem Stefanović navodi da DS treba da se obaveže da će zakonom ograničiti bankarske kamate, ukinuti skrivene troškove, otpisati kamate i dugove građanima koji nemaju ni za golu egzistenciju i zabraniti plenidbe njihovih kuća, uvesti oporezivanje dividendi. Stefanović predlaže i povećanje osnovne cene rada, plata i vraćanje smanjenih penzija, veće izdvajanje za poljoprivredu, zdravstvo i prosvetu, donošenje zakona o borbi protiv siromaštva, preispitivanje svih privatizacija, svih tajnih ugovora i projekata i zakonsku lustraciju onih koji su sa pozicija vlasti u poslednjih 30 godina podržavali genocid, ratne zložine, gušenje slobode medija, građanskih sloboda i prava i krađu izbora. Kao navodi, treba suštinski onemogućiti prodaju zemlje strancima i bilo kakav vid upotrebe GMO i zaštiti naše poljoprivrednike od nekontrolisanog uvoza.

Potpredsednik DS se zalaže za odbacivanje politike favorizovanja privatizacije i tržišta kao merila svih vrednosti, bezrezevnu osudu neoliberalnog pravdanja svih brutalnosti kapitalizma i gramzivosti oligarhije, progresivno oporezivanje, usvajanje zakona o poreklu imovine koji bi obuhvatio sva povezana lica i vrhove partija, države i tajkune. Prema njegovom predlogu partijsko zapošljavanje i pritisak na medije iz izvršne vlasti treba da budu krivično delo. Članovi partija ne smeju biti u upravnim odborima javnih preduzeća i ne treba da imaju bilo kakve privilegije, konkurse, procedure; kandidati i programi za zapošljavanje u javnim preduzećima treba da budu javni, treba podsticati mala i srednja preduzeća i zapošljavanje mladih i smanjiti opterećenja na plate na 50 odsto.

Stefanović predlaže i ukidanje lokalnih skupština gradova i opština, direktne izbore za gradonačelnike i predsednike opština kao i gradskih i opštinskih veća, izbore za vanstranačke načelnike policije u opštinama, opštinske javne tužioce i nezavisne kontrolore budžeta. U Narodnoj skupštini, bi prema Stefanovićevom predlogu, trebalo da bude 150 poslanika, srednja škola treba da bude obavezna, treba preispitati validnost svih doktorata od 1980. i uvesti besplatan autobuski prevoz i ogrev za najsiromašnije.

Potpredsednik DS smatra da DS treba da se odrekne i stidi onih koji su je iskoristili za lično bogaćenje, bahaćenje, kriminal dokazan na sudu, korupciju, porast nezaposlenosti, loše privatizacije i kadrovsku politiku. Demokrate treba da napuste principe ekonomske politike od 2003. do 2012. i posveti se borbi za sve neprivilegovane, srednji sloj, nezaposlene i zemlju suzbijenih socijalnih nejednakosti. Kako piše u radnoj verziji manifesta, DS treba da prizna pogrešnu politku pomoći u pravljenju SNS i lažnog mirenja sa SPS, čime su normalizovane političke snage koje su uništile Srbiju. Zato, prema Stefanovićevom mišljenu, DS nikada na bilo kom nivou vlasti ne treba da ulazi u dogovore ili koalicije sa SNS, jer cilj DS treba da bude mirno i demokratsko uklanjanje te “štetočinske” vlasti, uz prikupljanje svih zdravih opozicionih snaga na novim osnovama i ljudima.

U Poruci kapitalu Stefanović, između ostalog, navodi da će vlasnici kapitala u Srbiji imati podršku ukoliko žele profit, a ne ekstra profit, plaćaju poreze i doprinose, redovno plaćaju radnike i čine sve da im povećaju plate, misle da je proizvodnja bolja od spekulativnog posla, radnike uvek plaćaju za prekovremeni rad, preziru plaćanje reketa i “podmazivanje” raznih političara i žele da se ta praksa prekine. Kako Stefanović predlaže, DS će podržati vlasnike kapitala i ako ne žele previsoke poreze, parafiskalne namete i preteranu birokratiju i papirologiju, ako žele da tenderi budu fer, otvoreni, brzi i u skladu sa zakonom, ako na privatizaciju ne gledaju kao na način za pranje para i kupovine zemljišta ili nekretnina radi prodaje, ako žele da porezi prikupljeni od njih završe isključivo za unapređenje obrazovanja, zdravstva, infrastrukture, privrednog razvoja, a ne stranačkih plata.

Stefanović je nedvano gostujući na B92 rekao da ovim što radi ne ruši predsednika DS Bojana Pajtića.

“Ovim što radim ne gubim vreme, pokušavam da promenim DS, da od nje načinim bolji politički mehanizam. Nije mi cilj da rušim Bojana Pajtića, ne zanima me mesto predsednika DS. Hoću da stranku politički promenim, ukoliko DS želi da bude pobednička mora da se promeni. Ljudi žele promenu, ljudi ne žele da podrže one koje su viđali mnogo puta i videli da su gubitnici“, objasnio je Stefanović.

Balkanska konfederacija

U svom manifestu Stefanović piše i da Srbija što pre treba da postene deo EU i uskladi svoju spoljnu politiku sa evropskom, inicira stvaranje Balkanske konfederacije radi lakšeg pristupanja EU, zajedničkih projekata u infrastrukturi i migracionoj politici i zajedničkog nastupa država Zapadnog Balkana ka stranim poveriocima radi moratorijuma na isplatu spoljnjeg duga.

Edited by slow

ToniAdams

Eto makar nekog ćeifa.

+1

Dr Arslanagić

Da li je i Joe Bakić u priči?

djeneralche

Dobro, "Da je Jug pobedio", i šta sad?

:lol: :ziga:

Dr Arslanagić

dobro, to stvarno i nije bitno. mladost ludost.

Dr Arslanagić

Joj, sad čitam ovo gore... Balkanska konfederacija  :lol:

Edited by Dr Arslanagić