Jump to content
IGNORED

Uvezli smo 257 puta više svinjskog mesa ...


Rumpelstiltskin

Recommended Posts

Stajnjak, kompost, ima i neko mlevenje rogova i slično. Ti sertifikati tj, njihova cena su često jedan od razloga zašto se ljudi ne preorjentišu na organiku. Drugi su skuplja prozvodnja i neizvestan plasman, neorganizovan izvoz...

Link to comment

A ko ce u Srbiji da placa organsko/zdravo koje je po difoltu skuplje od uvoznog bilo ono GMO ili ne. U Maxiju se cena mesa pocela obelezavati na 100gr a ne vise na 1kg, ljudi kupuju smesno male kolicine.

 

TT via LG G3

Link to comment

Ne pratiš. Pričam o izvozu. I pričam o hipotetičkoj situaciji u kojoj Srbija ima strategiju, program, plan... Pošto to nije tako onda imaš nekolicinu kvazi organaca. Kao i u svemu ostalom priča se svodi na kako mali Perica zamišlja nešto.

Link to comment

Uvozićemo jeftino EU meso a izvoziti naše skupo koje je zdravo? 
 
 
Msm, OK, ja nisam nikakav poznavalac stočarstva niti znam koji je tu biznis model pametan, znam da ne postojimo "mi" kao nacionalna ekonomija organski shvaćena i da su interesi mene kao potrošača i nekog stočara-proizvođača gotovo dijametralno suprotni, a ono od "gotovo" do "potpuno dijametralno" je kad uzmem da razmišljam ko će i kako puniti budžet ali ukapiram da nije moje da zamaram moj ubogi mozak time, pa onda ostajem pri konzumerskoj sebičnosti.

Link to comment

u vezi ove price oko otkupa voca, mislim da sam pisao vec o tome.

u okolini jednog grada u srbiji poznatog po vocarstvu :) , mikrosredina, nekoliko sela, gde je, pa najmanje 50% povrsine pod vocem (sljiva, jabuka, breskva) poslednjih nekoliko godina otkup vrsi lik koji se pre desetak godina bavio zelenasenjem i slicnim poslovima i vazio za strah i trepet u gradu i okolini

dakle da, kriminal cist

Link to comment

 

 

U Maxiju se cena mesa pocela obelezavati na 100gr a ne vise na 1kg, ljudi kupuju smesno male kolicine.

 

TT via LG G3

I u Idei i Rodi. Bitan je i psiholoski efekat, vide ljudi manjucenu pa im povoljno deluje.

 

slučajno poslato sa TT

Link to comment

naša svinjetina je skuplja jer država ne dopinguje stočare subvencijama poput prebogatih zapadnoevropskih država, da to nije slučaj ni u ludilu neki švaba nebi mogao da kupi kilo krmenadli za 4,5€, jednostavno to je na granici ispaltivosti proizvodnje kod nas a kamoli u švabiji gde treba platiti radnike koji će toviti te svinje 1500 - 2000 € mesečno, pa veterinare, pa mesare u klanicama i na kraju trgovce...

- a situacija sa sankcijama rusija vs eu je omogućila našim trgovcima da za relativno male pare dođu do mesa pa će to dodatno uništiti domaće stočare

Boldovati, boldovati i opet boldovati jery jos ima ljudi koji ne kapiraju u cemu je sushtina "slobodne" trgovine i "slobodnog" trzista... 

tu je i WTO karan a gde nece sirotinja raja™ poput SER i okoline...

Link to comment

Pa uvek može da se debatuje o tome - da li da država poukida subvencije (smanji rashodnu stranu), taj novac prosto ne uzme od obveznika (smanji prihodnu), građanima ostane više novca ali je i hrana osetno skuplja.

 

Ajde što bi Švaba morao da plati kilo krmenadli recimo 8€ umesto 4€ ali kako bi Srbin platio skuplju cenu?

Link to comment

Pa uvek može da se debatuje o tome - da li da država poukida subvencije (smanji rashodnu stranu), taj novac prosto ne uzme od obveznika (smanji prihodnu), građanima ostane više novca ali je i hrana osetno skuplja.

 

Ajde što bi Švaba morao da plati kilo krmenadli recimo 8€ umesto 4€ ali kako bi Srbin platio skuplju cenu?

ali srbin ne bi plaćao više cenu, jer srpski radnik na farmi crnči za 200 €, mesari u klanicama za 300, trgovci u mesarama/marketima za 200, i ranije sam zaboravio da navedem prvu kariku u lancu ratarsku proizvodnju, gde takođe nije potrebno platiti radnika 2000€ već jedno 8x manje, tako da što zbog tih znatno manjih troškova za plate, a više zbog male kupovne moći cena mesa kod nas nebi otišla više od 20-tak % gore

Link to comment

Plaćao bi višu cenu jer bi proizvođač podigao cenu usled nedostatka subvencija od strane države.

 

Koliko bi otišla gore, nemam pojma. Zašto bi prosečan kupac (dakle onaj koji ne čita etikete i deklaracije) plaćao meso skuplje još 20% od sadašnjeg ako ima izbor da kupi jeftinije uvozno?

Link to comment

Uvozićemo jeftino EU meso a izvoziti naše skupo koje je zdravo? 

 

Kao sto izvezemo ogromnu vecinu FIATa 500L koje proizvedemo, a uvozimo daleko vise* jeftinih polovnjaka iz EU.

 

Ne vidim zasto mislis da je to tako nemoguce?

 

 

*nego sto se novih FIATa 500L proda na domacem trzistu

Edited by hazard
Link to comment

Ne mislim da je nemoguće, već sam rekao da nemam pojma o biznis modelima u toj branši. Prošle godine sam iz prve ruke video koliko se pojedina gazdinstva i firme muče sa poštovanjem osnovnih GlobalGAP standarda, pa sam skeptičan da će stočarstvo da pokida u izvozu, kvalitetom.

 

A ni onaj Tonnies se nije valjda još pokidao od investicija u Srbiji, da možemo da pričamo o nekakvoj komparaciji sa FIATom.

 

 

U krajnjoj liniji sve super, moj stav je da će lupci logično birati jeftinije proizvode i da neće trčati za "prirodnim" a skupljim.

Link to comment

skupa sa tzv organskim fad-om ide i local food fad tako da izvoz tzv organskog mesa iz neke srbije nece bas da pije vodu

voce, povrce kapiram ok, ali s meso mislim da ne funkcionise tako. koliko ja znam to se forsira u americi i tamo imas odredjene brendove: ono znas da je taj biftek od te kompanije koja ko fol fura pricu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...