Jump to content
IGNORED

Uberizacija = urušena ekonomija, da ili ne?


Lord Protector

Recommended Posts

Pa to kod nas je cirkus, ja kad krene ona kuknjava "ima mnogo taksista, ne znamo šta ćemo sa njima..." pomislim: Pa naterajte ih da plaćaju poreze i sve što treba, ima pola njih da pobaca table u jarak...

 

Mislio sam na Uber i sl. šeme, tu ne postoji mogućnost prinudnog uterivanja poreza. Osim ako poreznici ne krenu u andrkavr misije, pa ih upecaju da naplaćuju usluge. Ali to mi se, znajući kapacitete domaće administracije, čini malo verovatnim. Mada, kako su krenuli i svadbarske muzikante da uteruju u bele tokove, ko zna, nebo je granica...

 

Pa u Srbiji nema ubera. (Tako mi rekose.)

 

Neam pojma, ja više načelno.

 

E da, Uber nije shared economy kao BlaBlaCar, već globalna korporacija sa odličnom šemom za izbegavanje poreza i regulacija. U tom smislu je, obaška što je protivzakonita, i opaka nelojalna konkurencija.

Link to comment

Ovaj, samo komentarišem.

Maaalko mi je bullshit priča o inovacijama u situaciji u kojoj u njenim blagodetima ne mogu da uživaju oni iz istog tog prekarijata koji su se zajebali pa registrovali firmu. Pa plaćaju porez na akcizu u vezi komunalne takse s pozivom na gradsku naknadu, da bi razni lezilebović mogao da ladi jajca u opštini do 12 a posle da završava privatne poslove, baba i deda da prime penziju a mali da ide uškolu.

 

Jebeno to malo.

Link to comment

CArGo (srpska verzija Ubera) je izuzeta iz režima licenci za taksi prevoz i nije deo gradske regulacije, koja podiže cenu usluge registrovanim taksistima. Sa tim delom imam problem - nemaju svi jednake uslove poslovanja (ako se saglasimo da CarGo i taksi pružaju istu vrstu usluge). 

Jel se neko vozio time ?

Link to comment

Uber i ostale lokalne verzije su veoma korisne u zemljama u kojima taksisti inache vole da zavrcu mushterije, narochito strance. Recimo u Vijetnamu ono sto bi ti taksista naplatio i do 5-10 dolara sa Uberom ili Grabom placas 1-2 dolara. I to u keshu jer tamo retko ko koristi kartice. Sto je jos bolja stvar jer te ne mogu zavrtati direktnim naplatama na karticu.

Koliko to pogadja lokalne taksiste? Ne verujem da ih pogadja mnogo posto u oba slucaja retko ko moze da priusti da sam iskeshira kola, vec je uglavnom rec o taksistima i vozacima koji rade za vlasnike kola. A vlasnici i jednih i drugih ih placaju najmanje moguce. Moze jedino pogoditi nekog taksistu koji radi za sebe, a koliko je izgledno da on moze da izkeshira kola i plati svu papirologiju? Ne mnogo. Pre bih rekao da je takav slucaj retka zverka, ne znam mozda gresim. On da ima novca za kola i papirologiju pre bi otvorio neku radnjicu ili improvizovani restoran nego sto bi taksirao.

 

Tamo gde je sve regulisano su cista nelojalna konkurencija.

 

Zakljucak, cenim da je njihov efekat pozitivniji u slabo regulisanim zemljama.

 

A ovaj australijski Uber sam toliko izeksploatisao sa promocijama prva voznja besplatno da me prepoznaju i ne odobravaju vise promocije cak i kada imam drugi telefonski broj, detalje i karticu. Sada su se opametili pa proveravaju broj uredjaja. Mozda bi moglo da prodje samo da imam drugi telefon. Nisam probao. Toliko da se cimam za to necu.

Pre dok nisu proveravali si mogao da narucis besplatnu SIM karticu online, aktiviras je, iskoristis promociju i bacis. 

 

Glede buducnosti, mislim da Uber nema nikakvu buducnost. Oni sve vreme u stvari gube novac nadajuci se da ce jednog dana uspostaviti monopol pa da ce se onda to isplatiti. Samo sto je po meni izglednije da ce buducnost biti automatizovana vozila bez vozaca. 

Edited by noskich
Link to comment

Ne znam, ti si prvi pitao zasto sam koristio Uber. Ne vidim svrhu da ga koristim uopste gde ima javnog transporta. Osim kao sto sam vec napisao na putovanjima gde ne poznajem mrezu javnog transporta ili ona ne postoji i to samo za krace destinacije.

Link to comment

Ne znam, ti si prvi pitao zasto sam koristio Uber. Ne vidim svrhu da ga koristim uopste gde ima javnog transporta. Osim kao sto sam vec napisao na putovanjima gde ne poznajem mrezu javnog transporta ili ona ne postoji i to samo za krace destinacije.

 

Gde sam pitao zasto koristis Uber?

Link to comment

Gde sam pitao zasto koristis Uber?

 

Ovo je tako tipicno - noskich :D Kao dete koje se pretvara da nije pojelo teglu pekmeza. Cekamo dalji razvoj diskusije,

 

popcorn_the_it_crowd.gif

 

 

A ovaj australijski Uber sam toliko izeksploatisao sa promocijama prva voznja besplatno da me prepoznaju i ne odobravaju vise promocije cak i kada imam drugi telefonski broj, detalje i karticu. Sada su se opametili pa proveravaju broj uredjaja. Mozda bi moglo da prodje samo da imam drugi telefon. Nisam probao. Toliko da se cimam za to necu.

Pre dok nisu proveravali si mogao da narucis besplatnu SIM karticu online, aktiviras je, iskoristis promociju i bacis.

Koga Srbin sve nije zaj*bao

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...