Jump to content
IGNORED

Uberizacija = urušena ekonomija, da ili ne?


Lord Protector

Recommended Posts

Problem je low value ali u isto vreme je problem i što počiva na gig konceptu i igra po ivici pravila i bezbednosnih normi (kao npr. Ryanair u avio industriji). Najveći problem je taj što će uvek biti dovoljno mušterija koje će za nisku cenu pristati da izlože sebe određenoj dozi rizika i usput finansiraju biznis modele koji će i njih sačekati iza nekog ćoška i zagorčati im život.

Link to comment

 em Uber sve vreme odbija da svojim vozačima dodeli status zaposlenih lica, tj zaposleni zarađuju tek jedva malo više od minimalca, i nemaju nikakvu zaštitu u slučaju bolesti, povrede, niti ikakve beneficije poput godišnjeg odmora. Ovde je dugo trajala legalna bitka da li Uber kao kompanija duguje ovo radnicima, gde je Uber čak tvrdio da njihovi vozači nisu uposlenici kompanije, već nezavisni kontraktori koji samo koriste servis za povezivanje sa mušterijama

Kako se opisani status razlikuje od statusa taksista u Beogradu?

 

Taksisti u Beogradu su samostalni preduzetnici - tako im stoji na racunu koji izdaju. Racun ne izdaje Beotaxi, Naxi ili Pink, nego samostalni preduzetnik. Sto bi onda znacilo da svaki od njih placa nekakav pausal na ime poreza, stara se za sopstvene doprinose, nema zagarantovanu zaradu. Istovremeno, taksi preduzece mislim da ima status udruzenja ciji su clanovi taksisti. 

 

 

Edit: sinoc sam prvi put koristio CarGo, srpsku verziju Ubera. Voznja posle ponoci vikendom je izasla oko 30% jeftinije od taksi tarife. Vozac je bio malo zbunjen zbog lokacije pa smo ga navodili. 

 

Moj problem sa ovim tipom poslovnih modelom je placanje poreza, nista vise. Nemam problem sa razbijanjem taksi monopola, samo mi je bitno da svi ucesnici na trzistu imaju iste uslove poslovanja. Ako taksista i taksi udruzenje moraju da plate porez, takse, licence, i sl, onda Uber i CarGo cinjenicom da su izuzeti iz tog rezima stvaraju prednost koja nije ok. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Kako se opisani status razlikuje od statusa taksista u Beogradu?

 

Taksisti u Beogradu su samostalni preduzetnici - tako im stoji na racunu koji izdaju. Racun ne izdaje Beotaxi, Naxi ili Pink, nego samostalni preduzetnik. Sto bi onda znacilo da svaki od njih placa nekakav pausal na ime poreza, stara se za sopstvene doprinose, nema zagarantovanu zaradu. Istovremeno, taksi preduzece mislim da ima status udruzenja ciji su clanovi taksisti.

 

Nemam pojma, iskreno :) Mislim, ako se govori o Uberu u Londonu, onda je pravo pitanje kako se opisani status razlikuje od statusa taksista najveće "mejnstrim" kompanije ovde, što je Black Cab.

 

Ne znam ni to - jednostavno nikada se nisam udubljivao u problematiku, ali od pojave Ubera, bilo je sve više i više naslova da kompanija ne pruža ama baš nikakve benefite radnicima, iz čega jedino mogu da zaključim da ostale taksi kompanije to ne čine. Evo ga članak od pre jedno 10 meseci koji je podigao veliku buru u javnosti

 

Uber ordered to pay drivers minimum wage in landmark case

 

 

 

...

Uber drivers are entitled to receive the National Minimum Wage and holiday pay because they are workers, not self-employed, a London employment tribunal has ruled.

 

In a landmark case that has implications for millions of workers, the tribunal rejected Uber’s argument that the drivers do not work for Uber, but merely use its technology.

 

As workers they are entitled to essential rights, such as sick pay and holiday pay. The case will affect 40,000 Uber drivers.

 

The scathing judgment said Uber resorted to "fictions, twisted language, and even brand new terminology," in its contracts.

 

Judges said the "notion that Uber in London is a mosaic of 30,000 small businesses linked by a common 'platform' is in our minds faintly ridiculous", adding that Uber's arguments were "absurd".

...

 

 

 

Sasvim je moguće da postoji i politički aspekt - da Uber pošto je kompanija registrovana izvan UK (u Americi valjda?) ne plaća ni peni korporativnog poreza, a boktepita i da li imaju problema da od bilo kojih vozača naplate i delić poreza ili socijalnog osiguranja, ko zna kakve tu sve šeme postoje. Imam jednog druga koji je vozio za Uber, mislim da i dalje vozi, ako nabasam na njega uskoro baš ću da ga pitam. Verujem da je kontrola mnogo veća (i više moguća) sa "normalnim" taksi udruženjem.

Link to comment

Kako se opisani status razlikuje od statusa taksista u Beogradu?

 

Taksisti u Beogradu su samostalni preduzetnici - tako im stoji na racunu koji izdaju. Racun ne izdaje Beotaxi, Naxi ili Pink, nego samostalni preduzetnik. Sto bi onda znacilo da svaki od njih placa nekakav pausal na ime poreza, stara se za sopstvene doprinose, nema zagarantovanu zaradu. Istovremeno, taksi preduzece mislim da ima status udruzenja ciji su clanovi taksisti.

 

 

Edit: sinoc sam prvi put koristio CarGo, srpsku verziju Ubera. Voznja posle ponoci vikendom je izasla oko 30% jeftinije od taksi tarife. Vozac je bio malo zbunjen zbog lokacije pa smo ga navodili.

 

Moj problem sa ovim tipom poslovnih modelom je placanje poreza, nista vise. Nemam problem sa razbijanjem taksi monopola, samo mi je bitno da svi ucesnici na trzistu imaju iste uslove poslovanja. Ako taksista i taksi udruzenje moraju da plate porez, takse, licence, i sl, onda Uber i CarGo cinjenicom da su izuzeti iz tog rezima stvaraju prednost koja nije ok.

Ja sam bio ubedjen da je uber privatna kompanija. Znači nije, nego udruženje čiji su članovi svi vozači kao i u Beogradu?!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Ovde (u Aus.) se svakako plaća porez. (Ne znam našta je tačno ciljano u gornjem postu, doduše).

uber vozaci placaju porez na svoj dohodak, ali ne placaju taxi medaljone i dazbine taxi udruzenju. taxi medaljoni u nyc su recimo oko milionceta (to je pomenuto ranije na ovoj temi) pa to stvara nefer konkurenciju. drugi deo nefer konkurencije

Link to comment

Čisto sumnjam da ga u Srbiji plaćaju.

Pa to kod nas je cirkus, ja kad krene ona kuknjava "ima mnogo taksista, ne znamo šta ćemo sa njima..." pomislim: Pa naterajte ih da plaćaju poreze i sve što treba, ima pola njih da pobaca table u jarak...
Link to comment

Kako to misliš, izuzeti iz plaćanja poreza?

CArGo (srpska verzija Ubera) je izuzeta iz režima licenci za taksi prevoz i nije deo gradske regulacije, koja podiže cenu usluge registrovanim taksistima. Sa tim delom imam problem - nemaju svi jednake uslove poslovanja (ako se saglasimo da CarGo i taksi pružaju istu vrstu usluge). 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...