Jump to content
IGNORED

Sve što ste želeli da znate o Nemanjićima


Jerry

Recommended Posts

Jedino ne razumem kako se to "dinastija demokratski bira"?
Vrlo lako. Imaš pretka koji je ognjem i mačem širio svoju teritoriju, otimao od suseda, ratovao, ubijao, uništavao, pljačkao. Alternativno, napravio je dvorsku zaveru, ubio vladara otrovom ili nešto slično. Onda kažeš da ti je vlast došla od Boga, da si milošću njegovom na tronu i da je tako i u ostatku sveta, što je i bilo do kraja 18. veka. Daš gomilu zemlje i robova/kmetova/love crkvi i ona ti posveti ceo rodoslov 15 kolena unazad, tebe proglasi za bogougodnika, posveti te nakon smrti i to je to. Ti u međuvremenu takođe ratuješ, uništavaš, deliš šakom i kampom ono što ti je od predaka ostalo svojim saučesnicima (neki oblik elite, da li je to plemstvo ili šta već - sekundarno je), prenosiš na njih svoju moć i ovlašćenja, pa onda oni takođe tlače i skenjavaju ljude, prevashodno svoj sopstveni narod. Crkva odradi svoje, pričajući običnim ljudima da treba biti krotak, miran, tih, povučen, skroman, dok istovremeno podržava onoga i one koji su sušta suprotnost tome. Ako i dođe do nekog pokušaja prevrata - nema frke, tu su susedi i/ili velike sile koje će te podržati da pobiješ sopstveni narod, koji ti je bog dao da štitiš, samo da se kod njih ne prenese revolucija ili bunt. Koliko je takvih primera bilo samo u našoj istoriji, kada su na vlast pojedinci dolazili pomoću Bugara, Vizantije ili Ugara, a kamoli u svetskim okvirima. Koliko su se samo apsolutistički vladari međusobno štitili.Naravno, onda na vrata pokuca gospodin Giljotin, maestralni dizajner. Potom se ceo svet užasne jer je kao strašno pobiti plemenito plemstvo i kralja. To što su oni ubijali hiljade i hiljade, i 90% stanovnika držali unesrećenim, na to se nećemo obazirati.
Link to comment

Aj,nadam se da ce nashu Trnovu Ruzicu cuveni princ da poljubi ne bi li se probudilai da nashe postove prosledi na deponiju ili istoriju jer vishe nemaju nikakve vezesa naslovom topika :rolleyes: A jes zabavno :D

Link to comment
Многа од ових свргавања нису материјалне чињенице и надаље, нико никога није убио, већ су сами Немањићи превазилазили те сукобе и настављали са заједничким живљењем. Како не поменеш да је Свети Сава нпр. вратио слогу и љубав међу браћу?
Pa zato što mene ne interesuje njihova međusobna ljubav i sloga. Zabole me. Mene interesuje koliko je hiljada ljudi izginulo zbog te njihove ljubavi, koliko je nevinih stradalo, koliko je ljudi pobijeno u sukobu u kome su učestvovale bugarska i mađarska vojska, a koji se vodio na teritoriji Srbije. Zar nisu mogli da se izmire pre toga? To je ono stado do kojih je tebi i tebi sličnima lažno stalo, a koji predstavljaju samo cifru, brojku, nevini ljudi koji su izginuli u tom i mnogim drugim sukobima. Tebi je samo stalo do toga šta se dešava na vrhu. Ovi što su izginuli, nije bitno, pozlatiće to gospod i primiti u raj, verovatno...
Црква никада није Богу придавала материјалну локацију, јер је Бог духовно биће. Али лаж је твоје омиљено средство.
Ma kakvi. :lol: Rajski vrt sa sve lokacijama, pa spuštanje sa neba, pa nebeski svod, pa nebesa, pa...i tako dalje. Onda kada se ustanovi da tamo ipak nema ničega, onda ćemo da pravimo modifikaciju, pričamo kako je to sve vantelesno i negde među nama itd...Da, verovatno je laž moje omiljeno sredstvo, dok je tvoje sredstvo lako proverljivo i dokazivo.
Да не читаш селективно и издвајаш из контекста, видео би да многи Немањићи управо јесу били ово што кажеш.
Ne sporim ja uopšte da su mnogi od njih bili veliki državnici, sposobni vladari, majstori svog posla. Ono što mene interesuje jeste za koliko su kupili ljubav Božiju i da li to što su oni učinili na jednoj strani opravdava ono što su učinili na drugoj, dovoljno da ih proglase svecima? 'Ajde, razumem da ostanu u lepom sećanju i slično, ali baš svecima? I koliko ih je to koštalo? Koliko ih je stajala naklonost crkve? I zašto bih ja sada trebao da verujem crkvi u vezi sa onim što govori ili propoveda?Prostije rečeno, interesuje me cenovnik. Da ja zatvorim svoga oca u podrum i ostavim ga da umre od gladi, koliko će trebati da dobijem oprost i eventualno budem proglašen za sveca? 1 manastir? 2 ili 4 manastira? Koliko love?Ne treba mi crkva da bih video kakvi su to ljudi koji sklanjaju svoje očeve i braću. Pa ih ne ubiju, nego zatvore u manastir ili ostave u tamnici da umru od gladi. Nije nego. I ne treba mi crkva da mi kaže da je to loše. Niti ona to pokušava da kaže. Njena dela govore da ako je neko dovoljno bogat onda nije problem.
Јел то кажеш ти који би увео Инквизицију за оне које не можеш да савладаш аргументима.
Ma jok, samo bih vas sve okupio i omogućio vam da se sjedinite sa tvorcem u večnosti. To je i cilj, zar ne? Uostalom, oprost bih u toj situaciji uvek mogao da kupim... Edited by Filipenko
Link to comment
Zavrsio covek veci deo istorije.
Значи, кажеш нису енглеска империја и из ње настале англофоне државе широм света, стекле капитал на темељу ког и данас воде главну реч, глобалним системом робовласништва који су створили и глобалном крађом природних ресурса целе планете уз истребљивање домаћих становништава на свим меридијанима и није Русија увек била у једном истом географском оквиру.
Link to comment
Црква никада није Богу придавала материјалну локацију, јер је Бог духовно биће. Али лаж је твоје омиљено средство.
Koja crkva? Tipicno hriscanski, vazno je sta popovi kazu a ne ono sto u bibliji pise. Poznato je da su Tigar i Eufrat duhovne reke i da je raj nalazio na nebu a ne u Mesopotamiji (Irak). Bog je duhovno bice, isto kao i sv. duh, samo je "sin" bio od (jevrejske) krvi i mesa.
Link to comment
Прочитај о Њутну пре него што се погордиш извлачењима из контекста.
Ko kaže o izvlačenjima iz konteksta. Ajnštajn rekao da ne isključuje da Bog ili nešto slično postoji, ali da to treba dokazati, a onda mu ovakvi tipovi i raznorazni verski zatucani autori kvazibiografija odmah ture u usta da je čovek svoj rad vršio u slavu imena Božijeg :lol: Ovo bar postoji i tonski snimljeno. Pravi vernik, nema šta. Što nije rekao kako je inspiraciju dobio iz Biblije, inspirisan rečima svetih anđela, podržan od strane crkvenih krugova koji su mu otkrili deo božije istine davši mu polazne teoreme koje su posle omogućile da dođe do teorije relativiteta, kao i da se raduje što je obezbedio sebi mesto uz tron gospodnji, jer je jedan od onih koji su radili na obznani istine :rolleyes:
Link to comment
Ma jok, samo bih vas sve okupio i omogućio vam da se sjedinite sa tvorcem u večnosti. To je i cilj, zar ne? Uostalom, oprost bih u toj situaciji uvek mogao da kupim...
Пошто одбијаш концепт покајања, не чуди да не можеш да разумеш да ни ово све о чему говориш.
Link to comment
Ko kaže o izvlačenjima iz konteksta. Ajnštajn rekao da ne isključuje da Bog ili nešto slično postoji, ali da to treba dokazati, a onda mu ovakvi tipovi i raznorazni verski zatucani autori kvazibiografija odmah ture u usta da je čovek svoj rad vršio u slavu imena Božijeg :lol: Ovo bar postoji i tonski snimljeno. Pravi vernik, nema šta. što nije rekao kako je inspiraciju dobio iz Biblije, inspirisan rečima svetih anđela, podržan od strane crkvenih krugova koji su mu otkrili deo božije istine davši mu polazne teoreme koje su posle omogućile da dođe do teorije relativiteta, kao i da se raduje što je obezbedio sebi mesto uz tron gospodnji, jer je jedan od onih koji su radili na obznani istine :rolleyes:
Ја причам о Њутну, а ни за Ајнштајна нисам рекао ништа од овога што си ти натрабуњао.
Link to comment
Очигледно је реч о некој сличној нашој Наташи Кандић и тој фели.
E sad si mu skres'o. Sta fali Natasi Kandic? Kamo srece da ih je vise u Srbiji...
Link to comment
Ne razumem? A još je i nepravilno napisano, šta god da znači.
neko je naceo istoriju, a damja, kao takav, spada u trolovanje teme. ako i dalje ne razumes, procitaj ovo, na dnou strane.. a ako ti i nakon toga nije jasnije- sta ces. Edited by Miralem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...