Jump to content
IGNORED

Logor Staro sajmište


Recommended Posts

Jel zna neko, jel istina da je Boža Đelić nudio predstavnicima jevrejske opštine (ili kako se već zovu) kintu ili udeo u biznisu ako dozvole tj. ne galame, da se na prostoru starog sajmišta parkira neki komercijalni sadržaj?

On to kao predstavnik vlade, naravno...

Link to comment

jeste problematicno sto je ulogu srba na sajmistu sveo na egzekutore ili dobavljace spiskova (ovu drugu opciju nije pomenuo zbog, valjda, umetnickog dojma - ipak se radi o politickog textu, jelte). dakako, posto je politicki text u pitanju, napomenuto je da - ako su neki srbi tamo umrli, to je bilo zbog politickih ubedjenja... opste je poznato da je kozara bila centar marxisisticke misli na ovim prostorima.

 

+1

Link to comment

selektivno prasline selektivno. pogledaj malo one delove koji govore odakle su dovodjeni ljudi u logor i pod kakvim okolnostima. 

 

hocu ti reci da to sto ti ovde ucitavas ustašama hrvatima, rasni zločin, važi samo za nemačko istrebljenje jevreja. istrebljenje, znači 7000 za 3 meseca. pandan tome bi bilo nekoliko miliona srba za preostale godine rata a ne 10000 za dve godine. cak je i u slucaju roma to vise rasni zločin nego prema srbima na starom sajmištu.

 

to inače ne umanjuje zločin ali ga samo stavlja u nešto drugačiju perspektivu, upravo onu koju piše dežulović kada kaže da tu nisu ubijani srbi nego partizani, antifašisti i njihovi simpatizeri. a ima i kod koljanina nešto o tome.

 

neko od vas nije to sasvim dobro pročitao ili se pravi blesav.  :whistle:

 

Znači za tebe je istrebljenje 7000 ljudi isto kao istrebljenje nekoliko miliona ljudi...

 

To je za tebe drugačija perspektiva?

 

Pazi, ako ovo ne objasniš argumentovano, ispašće po tebi da su neki životi vredniji od drugih. To nije klizav teren, to je je već bauljanje četvoronoške u blatu.

Edited by slow
Link to comment

lepo sam napisao... znaci  :whistle:

 

PS. inace primecujem napredak, posto te do pre koji mesec partizani i njihovi simpatizeri kao zrtve nisu zanimali, cak ni kao srbi. sada na njima gradis kejs za dzinosajd nad srbima.

 

? kad sa tim zavrsi, kapiram da ce u istom stilu nastaviti da gradi kejs za to da je zemlja okrugla a kiseonik potreban za disanje.

Link to comment

Arhitekta Mihajlo Mitrović je, čini mi se, imao projekat memorijalnog centra na Starom Sajmištu. Slike sam video pre više godina ali sada nemam pojma gde. 

 

Ispravka: slike su i dalje nestale u akciji, u nekoj od arhiva slika, ali sam našao dva plana, iz knjige Jovana Bajforda - Staro Sajmište - Mesto sećanja, zaborava i sporenja. 

 

14bt08x.jpg

 

2dmcmxu.jpg
 

Knjiga je za svaku preporuku.

 

https://goo.gl/LT41IG

Edited by bigvlada
Link to comment

pre nekih petnaestak dana pročitao sam/čuo da postoji neki tip kojem je zanimacija da se gnezdi na "intelektualne" forume i onda ubacuje koske koje su, kako god okreneš, uvrede za mozak, a sve sa namerom da zapodene kvalitetnu svađu.

 

u neku ruku, utešno bi bilo saznanje da se taj čova ovde klonirao u nekoliko primeraka.

Link to comment

Milan Koljanin.

 

Prsline, pošto se mislim niko nije sporio o srpskim žrtvama logora, već o narativu koji se koristi činjenicom da je on bio na teritoriji NHD-a, da li 

nastavak ovog što piše Koljanin, menja isti?

 

Штета што си стао код реченице коју је требало такође да болдујеш.

 

I ovom prilikom nemački i hrvatski interesi bili su podudarni, jer je deportovanje poga|alo bezmalo isključivo srpsko stanovni{tvo, čije uništtenje je bilo strate{ki cilj ustaške države.

Link to comment

Znači za tebe je istrebljenje 7000 ljudi isto kao istrebljenje nekoliko miliona ljudi...

 

To je za tebe drugačija perspektiva?

 

Pazi, ako ovo ne objasniš argumentovano, ispašće po tebi da su neki životi vredniji od drugih. To nije klizav teren, to je je već bauljanje četvoronoške u blatu.

 

 

evo zatrcavam se da bas tebi od svih ljudi nesto objasnim..... evo pocakaj malo.......jos malo........evo.....

Link to comment

I ja sam glup, nikako da shvatim jesu li cetnici Koste Pecanca ulogoraseni '42 a zatim i cetnici DM-a ulogoraseni '44 komunisti, komunisticki simpatizeri, antifastisti ili antifasisticki simpatizeri? Shvatio sam da Srbi nisu.

 

Znacilo bi mi da neko kontaktira Dezulovica i pripita za razjasnjenje.

 

Unapred hvala.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Informacija da su četnici Koste Pećanca kao otvoreni kolaboratori Nemaca i Nedićevi plaćenici bili zatočeni 42. na Sajmištu je baš čudna. Njih su Nemci rasformirali 43-će.

 

Jedino ako nisu bili neka grupa koja se pobunila zbog saradnje sa Nemcima, njih je Pećanac bez milosti likvidirao i slao u logore:

 

 

Пећанац је био ригорозан сваког свог четника или војводу који је у било коме виду сарађивао са НОП или одбио да пуца у своју браћу, каквих је случајева било 1941. године. Због залагања Граничног војводе Аце Поповића да се поведе борба против окупатора сменио га је и осудио на смрт. Слично је прошао и војвода Марко Килибарда из Прокупља због сарадње са партизанима. Њега је изручио Немцима па је интерниран. Четовођу Петка Јовановића из Трмке код Куршумлије, који је својим одредом обезбеђивао границу према Косову, изручио је Бугарима када је одбио да пођу у борбу против партизана. Четовођа је потом стрељан 1942. године на Бубњу. Пећанац је често упозоравао своје људе на однос према Немцима, па је у том смислу карактеристично упозорење које им је упутио 29. октобра 1941. године: „Уопште забрањујем да војводе издају нарећења која нису у складу са данашњицом, пошто их не умеју стилизовати нити сложити са духом и интересом народа, који се у данашње време намеће… Нарочито нека наређења о поретку о коме они појма немају. То се даље не сме дешавати док се претходно не договоре са Немцима!“

Edited by slow
Link to comment

Drugo, što se ravnogoraca tiče, dosta omladinaca ilegalaca pripadnika Omladinskog štaba 501 je streljano u Jajincima. Ko je od njih bio zatočen na Banjici a ko na Sajmištu mogao bi neko od istoričara da nam kaže.

Link to comment

Ако си боље упознат са његовим писањем о Сајмишту, да ли је писао нешто о бекству заробљеника током ускршњег бомбардовања Београда? Да ли је још неко побегао осим групице англо-американаца?

 

Iz knjige "Nemački logor na Beograskom sajmištu 1941-1944", ima nešto podataka, sa izvorima.

 

WP_20151014_14_15_45_Pro.jpg

 

 

WP_20151014_14_15_59_Pro.jpg

 

 

WP_20151014_14_16_08_Pro.jpg

Link to comment

Штета што си стао код реченице коју је требало такође да болдујеш.

 

I ovom prilikom nemački i hrvatski interesi bili su podudarni, jer je deportovanje poga|alo bezmalo isključivo srpsko stanovni{tvo, čije uništtenje je bilo strate{ki cilj ustaške države.

A to menja suštinu kako?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...