Jump to content
IGNORED

Vrhunci domaceg rokenrola u raljama realnosti


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Najbolja stvar kod EKV su Margitini aranzmani i izuzetno bogat iako sasvim rokerski zvuk klavijatura. Sto se tice Milanovih tekstova, slozila bih se sa ovim narkomanom sa sporta da se uglavnom zasnivaju na 2-3 dobra stiha, oko kojih je ispletena salata od reci kako bi se ispostovala rnr forma 'strofa-refren-(most)-strofa'.

Link to comment
Kudravi, realno - malo si preterao. :) Mislim, pošao si od prave stvari tj. svojevrsne mitomanije i "kultnosti" bendova tamo gde ista ne postoji. To i meni oduvek ide na živce. A onda si ubacio ova četiri benda u isti koš, ispljuvao ih najstrašnije, po manje-više sličnom osnovu, a njihove fanove i poštovaoce ispozivao samo-tako. Ne čini li ti se da si malo isključiv?
Cekaj, ne razumem. Slazes se da ne postoji kultnost i ide ti to na zivce, ali ne bi ih trpao u isti kos. To je najjaca spona medju njima i najveci razlog da ih se mrzi - ta isfolirana kultnost. Ja nemam prilike da srecem same bendove, upravo su fanovi ono sto me nervira. Da nikoga ne boli uvo za pomenute, mislis da bih se nervirao oko njih?
Elem, ne znam po kom osnovu si naveo baš ova četiri benda? Ja npr. ne znam mnogo ljudi kojima je El. Org. neki segamega kultni bend. Zbog čega ne Idoli, Haustor ili Kazalište?
To sam odmah i naglasio. Mozda nije mesto orgazmu u ovoj ekipi, ali cesto ces na medijima cuti da ih izvlace iz tog kosa. Cini mi se da su oni ipak bili vise miljenici kritike, nego publike. S druge strane, mozda su i najiritantniji od pomenutih, pa mi nije zao sto su na spisku za odstrel :)
Drugo, četiri benda koja si naveo (tri benda i jedan egocentrični pesnik :wink: ) su poprilično različiti po maltene svemu, pa mi ni stoga nije baš najjasnije oklen oni u istom košu.
U proslom postu sam pricao o ovome. Njihova najvaznija karakteristika je zajednicka.
Elem, od navedena četiri benda prema svakom imam neki različit odnos, a tri od ta četiri sam u određenom periodu života slušao tj. bio fan istih (well, štulićev ću, verovatno, biti večno - volim angažovane poete, a ti me "mrzi" koliko hoćeš). Jedino Brejkerse nikad nisam mogao smisliti iz milion razloga, ali ne mere mi se o tome pisati, jer sam sa fanovima Brejkersa u klinču poslednjih 15 godina, pa mi se ne da i ovde svađati po tom pitanju - naročito ne sa određenim šveđanima-melezima, za koje sam i pretpostavljao da ih gotive.
ma necu ja tebe stvarno da mrzim. Mrzecu svet u kome je moguce da jedan Dzoni Stulic bude vidjen kao angazovan pesnik i to od strane inteligentnog coveka.
E, da - ne bih se složio ni da je za sve bendove važilo pravilo da im je prvi album bio najbolji. Za Džonija je to, svakako, "Filigranski pločnici", a i za EKV mi se čini da je to "S vetrom uz lice".
Ja sam pricao o ranim radovima bendova zato sto je tada jos delovalo kao da ima sanse za njih. Azra iz vremena "Filigranskih plocnika" je vec otperjala na put bez povratka...a ti me mrzi kol`ko `oces :)P. S. Opet bih ponovio da mi nije zelja da vredjam neistomisljenike. Ovo je samo moje misljenje i to ne treba da znaci da i vi morate da ga delite. To sto je moje misljenje jedino ispravno, ne treba nikoga da pokoleba. :)
Link to comment
Jedino Brejkerse nikad nisam mogao smisliti iz milion razloga, ali ne mere mi se o tome pisati, jer sam sa fanovima Brejkersa u klinču poslednjih 15 godina, pa mi se ne da i ovde svađati po tom pitanju - naročito ne sa određenim šveđanima-melezima, za koje sam i pretpostavljao da ih gotive.
Hm, da li si siguran da si upotrebljavao prave argumente tih 15 godina (broj titula, četnički/komunistički bekgraund, navijačka baza...) :huh: Nemoguće je da nisi uspeo da ih ubediš da si u pravu.što se mene tiče, mogu to prilično jednostavno da objasnim - inače gotivim takvu vrstu muzike (r'n'b/punk), a oni su je svojevremeno vrlo dobro upražnjavali.
Link to comment
Cekaj, ne razumem. Slazes se da ne postoji kultnost i ide ti to na zivce, ali ne bi ih trpao u isti kos. To je najjaca spona medju njima i najveci razlog da ih se mrzi - ta isfolirana kultnost. Ja nemam prilike da srecem same bendove, upravo su fanovi ono sto me nervira. Da nikoga ne boli uvo za pomenute, mislis da bih se nervirao oko njih?To sam odmah i naglasio. Mozda nije mesto orgazmu u ovoj ekipi, ali cesto ces na medijima cuti da ih izvlace iz tog kosa. Cini mi se da su oni ipak bili vise miljenici kritike, nego publike. S druge strane, mozda su i najiritantniji od pomenutih, pa mi nije zao sto su na spisku za odstrel :)
Da budem iskren, kada sam pomenuo isfoliranu kultnost, mislio sam uglavnom na Partibrejkerse. :D Orgazam kultnim smatraju zbog učešća na Paket Aranžmanu, kombinovano sa dugotrajnošću, te jednom dobrom pesmom (definitivno, ne više od jedne). Za iritantnost se slažem. Mnogo više osnova za kultni status imaju Idoli, kako zbog odnosa nazovi kritike prema nazovi najboljem albumu ever, tako i zbog nekih zaista interesantnih pesama kojih su autori bili Divljan i šaper.Elem, kada bi se rukovodili tvojim principima - mislim da bi trebali hejtovati maltene sve megabendove koji su ikada funkcionisali. Uvek je tu bio prisutan manji ili veći stepen mitomanije kod njihovih fanova. Negde zasluženo negde nezasluženo, ali je stav o svakom pojedinačnom primeru sasvim ličan. Ipak, pre pljuvačine po celom "pokretu" - trebalo bi stvari posmatrati u kontekstu vremena kada se isti pojavio, šta je funkcionisalo i šta se slušalo pre toga, a šta posle toga i sl. A, jbg. ne možeš očekivati od muzičke scene Jugoslavije ne znam kakvu kreativnost i inovativnost - svako od ovih autora se u manjoj ili većoj meri ugledao na neke prethodnike sa ostrva ili preko bare i to ne bi trebalo da bude toliko frustrirajuće - bar meni nije.
ma necu ja tebe stvarno da mrzim. Mrzecu svet u kome je moguce da jedan Dzoni Stulic bude vidjen kao angazovan pesnik i to od strane inteligentnog coveka.Ja sam pricao o ranim radovima bendova zato sto je tada jos delovalo kao da ima sanse za njih. Azra iz vremena "Filigranskih plocnika" je vec otperjala na put bez povratka...a ti me mrzi kol`ko `oces :)
Ne slažemo se definitivno oko ovoga, ali niko nije savršen.
P. S. Opet bih ponovio da mi nije zelja da vredjam neistomisljenike. Ovo je samo moje misljenje i to ne treba da znaci da i vi morate da ga delite. To sto je moje misljenje jedino ispravno, ne treba nikoga da pokoleba. :)
Jbg. znaš kako reče Elvis Kostelo, ako se ne varam:
"Writing about music is like dancing about architecture - it's a really stupid thing to want to do."
A ja se toga uglavnom i pridržavam, nego me nešto sad povuklo. :D
Link to comment
Hm, da li si siguran da si upotrebljavao prave argumente tih 15 godina (broj titula, četnički/komunistički bekgraund, navijačka baza...) :huh: Nemoguće je da nisi uspeo da ih ubediš da si u pravu.
Nekako mi se čini da si me pomešao sa nekim. Ali ok, ne shvatam ja taj klinč toliko ozbiljno - inače bi ih sigurno ubedio, pošto su svi argumenti na mojoj "strani". :) Edited by Ivo Petović
Link to comment
Nekako mi se čini da si me pomešao sa nekim. Ali ok, ne shvatam ja taj klinč toliko ozbiljno - inače bi ih sigurno ubedio, pošto su svi argumenti na mojoj "strani". :)
Dobro, to je bio samo primer :) Mislio sam na to da ocenjivanje muzike sadrži sasvim dovoljno apsolutnih parametara pomoću kojih si lako mogao da trijumfuješ u raspravi.
Link to comment
Da budem iskren, kada sam pomenuo isfoliranu kultnost, mislio sam uglavnom na Partibrejkerse. :D Orgazam kultnim smatraju zbog učešća na Paket Aranžmanu, kombinovano sa dugotrajnošću, te jednom dobrom pesmom (definitivno, ne više od jedne). Za iritantnost se slažem. Mnogo više osnova za kultni status imaju Idoli, kako zbog odnosa nazovi kritike prema nazovi najboljem albumu ever, tako i zbog nekih zaista interesantnih pesama kojih su autori bili Divljan i šaper.Elem, kada bi se rukovodili tvojim principima - mislim da bi trebali hejtovati maltene sve megabendove koji su ikada funkcionisali. Uvek je tu bio prisutan manji ili veći stepen mitomanije kod njihovih fanova. Negde zasluženo negde nezasluženo, ali je stav o svakom pojedinačnom primeru sasvim ličan. Ipak, pre pljuvačine po celom "pokretu" - trebalo bi stvari posmatrati u kontekstu vremena kada se isti pojavio, šta je funkcionisalo i šta se slušalo pre toga, a šta posle toga i sl. A, jbg. ne možeš očekivati od muzičke scene Jugoslavije ne znam kakvu kreativnost i inovativnost - svako od ovih autora se u manjoj ili većoj meri ugledao na neke prethodnike sa ostrva ili preko bare i to ne bi trebalo da bude toliko frustrirajuće - bar meni nije.
Ugledati se je normalna stvar. Nema tog genija koji nije imao uzore. Besramno imitiranje je svojstveno samo majmunima. Moramo praviti razliku izmedju to dvoje.Inace, ne bi mogli hejtovati sve megabendove po mojim kriterijumima. Sad sam krenuo sa cirkom, pa cu pauzirati u raspravi, jer mi se vec desavalo da ujutro pogledam svoj post i da mi se smuci koliko je autor bio glup :) Vidim da ste spremni na dugu borbu oko ovoga, pa ne bih da delim oruzje u ruke protivnicima ;)
Jbg. znaš kako reče Elvis Kostelo, ako se ne varam:A ja se toga uglavnom i pridržavam, nego me nešto sad povuklo. :D
Ne pravim razliku izmedju pricanja i pisanja o necemu. Nisam od onih koji misle da o ukusima ne vredi raspravljati, jer smatram da bi onda prestao razgovor medju ljudima. Ipak je sve sto kazemo ustvari nas ukus, zar ne? A Kostelo je bio pizda :)
Link to comment
Ugledati se je normalna stvar. Nema tog genija koji nije imao uzore. Besramno imitiranje je svojstveno samo majmunima. Moramo praviti razliku izmedju to dvoje.
Naravno, ali mislim da preteruješ sa tim besramnim imitiranjem. Govorim isključivo iz ugla advokata jednog od četiri inkriminisana benda, da budem jasniji.
Ne pravim razliku izmedju pricanja i pisanja o necemu. Nisam od onih koji misle da o ukusima ne vredi raspravljati, jer smatram da bi onda prestao razgovor medju ljudima. Ipak je sve sto kazemo ustvari nas ukus, zar ne? A Kostelo je bio pizda :)
Pa, ne o nečemu. Citat se odnosi isklučivo na muziku i sa njim se potpuno slažem. Mislim, teško je racionalno i argumentovano se objašnjavati o tome kako ja doživljavam npr. "Pavela" ili kako ga ti doživljavaš. Možda je to i moguće, ali zahteva mnogo dobre volje i koncentracije, a ja sam prilično tanak sa njima.Nego, nigde nisi pljunuo na Haustor. Možda se tu složimo da se radi o finom bendu? :)
Link to comment

Predlazem da Gaucos prvo navede neku pesmu ili bend ciji je opus "vrh vrhova", pa da znamo sta je reper (ne 'reper' u smislu muzicar :D). Dakle, da se ne koljemo oko bacene koske, a ne znamo da li je uopste rec o subjektivnom ili objektivnom merilu (iako nikad ne moze biti 100% objektivno ali ajde).Hocu reci, retko koji r'n'r (a pogotovo ostali) tekstovi mogu da izdrze Gaucosovo seciranje (ili bilo cije, ako cemo pravo). Druga je stvar sto tekst ponekad ima "staku" u vidu muzike (i obrnuto), a da ne pricam o tome da i mnogi drugi elementi doprinose tome da u pitanju bude tzv. (u proseku) sarma.Na stranu sto su neki muzicari postali "ponosni vlasnici zbirke/zbirki pesama" - ni to nije nikakvo merilo njihove tzv. umJetnicke vrednosti (a jos manje "muzicke" vrednosti).Dakle, dajte da vidimo koliki je ring u kojem se odvija ovaj boks mec. :lolol:

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Koji su tvoji omiljeni bendovi?
Jel` domaci?
Naravno, ali mislim da preteruješ sa tim besramnim imitiranjem. Govorim isključivo iz ugla advokata jednog od četiri inkriminisana benda, da budem jasniji.Pa, ne o nečemu. Citat se odnosi isklučivo na muziku i sa njim se potpuno slažem. Mislim, teško je racionalno i argumentovano se objašnjavati o tome kako ja doživljavam npr. "Pavela" ili kako ga ti doživljavaš. Možda je to i moguće, ali zahteva mnogo dobre volje i koncentracije, a ja sam prilično tanak sa njima.Nego, nigde nisi pljunuo na Haustor. Možda se tu složimo da se radi o finom bendu? :)
Naravno da se nalazimo na klizavom terenu licnih ukusa. Mozemo mi razlicito primati odredjene stvari. Ja ovde pokusavam da pricam o nekim stvarima koje se mogu obrazlagati argumentima. Na primar, jedna od mojih teorija je da su narodnjaci ovde igrali ogromnu ulogu upravo zato sto su ovi sa druge strane muzickog spektra bili uzas. Ekstremnih opcija nije falilo, kroz osamdesete je uvek bilo barem pristojnih pank bendova, u devedesetima nekoliko respektabilnih hard core bendova, cak i neki metal bendovi mogu reci da nisu bili losi u svom podzanru, imali smo cak i koliko toliko dobar rege bend... Jedino taj mejnstrim rokenrol nakon kratkog izleta u opstu popularnost nikako da stane na zelenu granu. Ubedjen sam da je to zbog istorije kakvu je imao.Sto se tice Haustora, ja imam licni problem s njima. Kilometrima daleko od toga da ih volim, ali hajde da kazemo da ih ne volim na lican nacin, pa to nije zgodno za diskusiju :)
Predlazem da Gaucos prvo navede neku pesmu ili bend ciji je opus "vrh vrhova", pa da znamo sta je reper (ne 'reper' u smislu muzicar :D). Dakle, da se ne koljemo oko bacene koske, a ne znamo da li je uopste rec o subjektivnom ili objektivnom merilu (iako nikad ne moze biti 100% objektivno ali ajde).Hocu reci, retko koji r'n'r (a pogotovo ostali) tekstovi mogu da izdrze Gaucosovo seciranje (ili bilo cije, ako cemo pravo). Druga je stvar sto tekst ponekad ima "staku" u vidu muzike (i obrnuto), a da ne pricam o tome da i mnogi drugi elementi doprinose tome da u pitanju bude tzv. (u proseku) sarma.Na stranu sto su neki muzicari postali "ponosni vlasnici zbirke/zbirki pesama" - ni to nije nikakvo merilo njihove tzv. umJetnicke vrednosti (a jos manje "muzicke" vrednosti).Dakle, dajte da vidimo koliki je ring u kojem se odvija ovaj boks mec. :lolol:
Mogu ja i to. Ima samo problem sto tekstovi pesama mogu biti dobri na mnogo razlicitih nacina, pa tako neka sitna posalica moze proizvesti dobar tekst ako nema pretencioznost, imas dobre tekstove koji se bave temama od najveceg znacaja, imas standardne tekstove koji su dobri u svojoj kategoriji... Dok losi tekstovi mogu biti losi na samo nekoliko nacina - ili je priglup, ili je previse patetican ili je pretenciozan, ili je neuk.Inace, ja sam pesmu bacio na seciranje samo zato sto se ljudi dive upravo toj hermeticnosti teksta. Kazem da od toga nema nista i pokazem zasto. Ne znam koliko bi mi bilo zgodno da ovde bacim neki Antonov solo paralelno sa nekim rok klasicima, gde bi se videla razlika od par tonova (u istoj skali). Mozemo i o tome, ali onda bi manje ljudi ucestvovalo u raspravi, tekstovi su ipak nesto o cemu svako moze imati misljenje.Evo, da ne bi bilo da sam drkadzija, bacicu jedan tekst na nasem jeziku koji moze da se secira i da se vidi kvalitet. Dajte mi samo nekoliko sati, jer posao ceka, a mamurluk me cini dva puta glupljim od uobicajenog nivoa...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...