Jump to content
IGNORED

Ko je za MASPOK!


hausmaistor

Recommended Posts

Jasno, ali skaske o četničkom orgijanju u Lici 1971. godine su uvreda za zdrav razum. 

 

Moji dalji rođaci su se pokupili iz Gračaca i došli u Srbiju u leto '71, navrat-nanos, jer su upali u vrzino kolo pretnji neke neo-ustaške grupice koja se vrzmala po okolini i koja je delimično pohapšena, te suprotstavljenih poruka iz SUPa (od "ma nije to ništa" do "err, na njihovom si spisku za likvidaciju, pamet u glavu"). Da su znali šta se stvaaarno dešavalo iz Savkine perspektive, možda bi i sačekali četnike in situ :D

Link to comment
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    16

  • Dr Arslanagić

    15

  • Tribun_Populi

    12

  • hausmaistor

    11

Jasno, ali skaske o četničkom orgijanju u Lici 1971. godine su uvreda za zdrav razum. 

Zasto? Sta se to toliko promenilo samo 15g kasnije, pa ga je bilo ohoho? Nikakvo cetnicko orgijanje ne spominje (osim pred kraj kad kaze "za cetnistvo bi prolili krv"), vec kaze da je dat "velikosrpski pecat toj proslavi u Srbu". Verujem da je to njen utisak.

To su druga vremena i po aplauzima se ceni ko gde naginje, dobili manje aplauza o odmah se ukljuci ogbrambeni mehanizam, zasto je to tako.

Link to comment

Pa kad nisu shvatili da su ih Savka i drugari iz ZAVNOH-a, a ne oni sami, oslobodili nacista (ustaše ne pominjemo). Uopšte su meni te hebrangolike pojave iz HSS/SKH onako mrske, a MASPOK je nacionalistički pokret i to je to, to mu je glavni pečat koji je utkan u bilo koje dešavanje.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Zanimljivo je da su pravi nosioci ideje '71 (Holjevac, Ivan Stevo K. etc.) tada već bili sa strane a da su junoše ostale na ladnome vetru sa kitom u ruci.

 

Pomozite mi da nađem taj dokumentarac koji sam pominjao, mnogo je dojaja. Mladi i napaljeni Budiša i Čičak u akciji.

Link to comment

Kad su počeli govoriti, opet ovacije Draži Markoviću, pa Đoki Jovaniću, i parole, parole, parole, Jugoslaviji, Titu, Partiji, bratstvu i jedinstvu i sl. – ali ne i Hrvatskoj. Jesam li to u svojoj zemlji, gdje li se to nalazim? – ogorčeno sam se pitala. Jesmo li mogli (morali) to spriječiti? I odmah zatim pomisao: e, bogme, nećete više!

zapisala sam u svoj notes: Miting uzbuđenja. Mrze nas, i ne će se libiti za četništvo proliti krv. Strašno? Smiješno? Opasno? Prijeteće? Sve to. Stvari se kreću prema raspletu!

Mnogo godina poslije događaji su potvrdili moje slutnje i sumnje.“

i naravno:

"klati"

Što se tiče legitimiteta hrvatskih separatističkih težnji, apsolutno su legitimne i žešći je problem druge Jugoslavije upravo nedostatak demokratske političke legitimacije upravljačkih elita. Neki bi rekli, da je toga bilo Jugoslavija bi nestala, što je verovatno tačno, ali je dokaz više da je i trebala da nestane. Ja bih rekao, što pre to bolje.

 

Percepcija Maspoka iz Srbije uglavnom zavisi od odnosa svakog pojedinačno prema pitanju Jugoslavije kao države, potpuno nezavisno od činjenice šta je taj pokret suštinski predstavljao.

moguce. ali opet ostaje pitanje srba u hrvatskoj. u tom trenutku je proslo manje od 30 godina kada je ogroman procenat njih zaista zaklan, a jos veci procenat izginuo boreci se za zajednicku drzavu.

odnosno, 1991 je mozda i bio moguc miran odlazak hrvatske sa sve srbima iz sfrj (podrazumeva se uz drugaciju politiku tadsnjeg srpskog i hrvatskog rukovodstva), 1971 jako tesko tako nesto nije bilo moguce

 

 

Edited by pbg12345
Link to comment

Nekima je bila dojadila centralizacija, nekima okostala birokratija, nekima velikosrpstvo, nekima zaostala nefleksibilina privreda...

 

 

Au jbt baš bi voleo da mi neko objasni to velikosrpstvo koje je vladalo u SFRJ 50ih i 60ih... :isuse:

 

Jedini način da se dokaže postojanje nekakvog ,,velikosrpstva" je da ga definišemo kao ,,sve što se protivi agresivnom hrvatskom nacionalizmu koji teži separatizmu", ali mislim da je to malo preširoka definicija.

Link to comment
 parole, parole, parole, Jugoslaviji, Titu, Partiji, bratstvu i jedinstvu i sl.

...

e, bogme, nećete više!

 

али маспок наравно није био сепаратистички и националистички :fantom:

Link to comment

Pa kad nisu shvatili da su ih Savka i drugari iz ZAVNOH-a, a ne oni sami, oslobodili nacista (ustaše ne pominjemo). Uopšte su meni te hebrangolike pojave iz HSS/SKH onako mrske, a MASPOK je nacionalistički pokret i to je to, to mu je glavni pečat koji je utkan u bilo koje dešavanje.

Ali nije. Sta cemo sad?

Edited by hausmaistor
Link to comment

 

Dakle, igranka kadrovima, zakulisna, kao metoda rešavanja™ nekih pitanja, u odsustvu smislenog foruma pošto su partiju stalno iznenađivale teme za koje je tvrdila da su u epohi socijalizma stavljene ad acta, uz grubi i napamet obračun sa mnogima, pravljenje lažne ekvidistance prema SK Srbije godinu dana kasnije, te prokazivanje nacionalizma (a Maspok je redukovan na to) uz kolaboriranje sa nacionalizmima svih republika i ugrađivanje njihovih postulata u svežu ustavnu reformu.

 

 

Maspok nije posebno relevantan kao nekakav krunski dokaz permanentnog hrvatskog nacional-separatizma (trivijalno, a da li je zaista nelegitimno?) nego kao demistifikacija upravljačke strukture partije kroz reakcije na njegovu pojavu.

Zasto kazes "lazne"? SK Srbije, tj Latinka i Marko, su sebe smatrali itekako ekvivalentnim SKH. I SKH obratno.

 

Valjda treba verovati ljudima na rec.

 

 

 

 

Doduse, ima jedna zanimljiva stvar, a to je da se Latinkina politika, iako slicna Savkinoj, manifestovala kao mnogo manje patriJotska (onako etnicki, jel) nego Savkina. SK Srbije je hteo da se Srbija osamostali tako sto ce da batali ostale republike (i Srbe u njima), i ovo nije nikako moglo da racuna na siru podrsku u srpskom puku. Za to vreme, SKH je svoji vrlo slicnu politiku mogao da ogrne u patrijotsko (etno) ruho i da time mobilise siroke mase. Na kraju krajeva, hrvatski nacionalisti dan danas ipak koliko toliko vole i postuju Savku, a srpski ne mogu da smisle Latinku. Jbga :D

Edited by hausmaistor
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...