Jump to content
IGNORED

Виртуелна стварност


Прслин

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    24

  • bigvlada

    12

  • Аврам Гојић

    4

  • Utvara

    3

Налазимо се у нултој години виртуелне стварности.

 

Окулус рифт избацује свој први пост девелопмент кит у првом кварталу 2016, Мајкрософт је јуче потврдио да ће за пар месеци почети да девелоперима почети да шаље прве верзије свог миксд риалити Холо Ленса, Самсунгов Гир Ви-ар се већ налази у слободној продаји, Гугл за ситну кинту продаје Кардборд, Сони је преименовао свој Пројекат Морфеус у мање поетичан Плејстејшн Ви-ар што значи да смо близу и његовог изласка на тржиште...

 

 

Ma go kurac, kao i pre 20 godina kad sam prvi put igrao Doom 2 sa VR kacigom.

 

edit:

Nintendo Virtual Boy  (バーチャルボーイ Bācharu Bōi). One trick pony. Sve dok se ne bude napravio pravi augmented reality sistem ovo sve je sviranje kurcu.

 

220px-John_Carmack_GDC_2010.jpg

Ima veze: JDC... 

Link to comment

Не бих ја њих отписивао ни у лудилу. Имају преко 200 милијарди долара кеша у штеку, прате своју - врло специфичну - клијентелу и на нету преко распалог Сафарија и у стварности преко ајфонова, стварајући тако велике базе претраживих података да само Фејсбук и Гугл имају веће. Изузетно су им лојални купци, производи су врхунског квалитета и необично трајни за ово наше време и, још увек, ствар престижа и/или модни детаљ.

 

У ви-ару их јебе само то што геџет не видиш док га користиш. ;)

 

Ne svi i ne u svim godinama njihovog postojanja. Opaska se odnosi kako na kvalitet izrade, ideje iza proizvoda tako i realizacije. Njima su godinama najjači grafički čipovi bili Ati Rage derivati  :lolol:. Jedan od nezakopanih projekata koji je namenjen igračkoj populaciji je bio ovo:

 

Pippin-Atmark-Console-Set.jpg

 

Nek' se oni lepo drže tacni za mazanje prstima, to im najbolje ide. Davno su prošli dani kada je Apple imao tako kvalitetne mašine poput Kvadre 840AV. 

 

Da se vratim na temu, kaciga je najvažniji ali nije jedini deo VR opreme. Prikaz odela:

 

https://virtualrealityreporter.com/tesla-sult-studio-sensor-motion-tracking-virtual-reality-feel-experience/

 

Verujem da ćemo na kraju imati i kacige i odela i skalameriju koja je slična onoj viđenoj u Kosaču. 

 

vr03.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...

Steam добија свој ви-ар уређај 29. фебруара: Valve и HTC заједничким снагама лансирају уређај под именом Vive.

 

Сони Морфеус (из протеста због укидања најбољег имена одбијам да запамтим то неко.званично име па га и даље зовем тим најбољим) на тржиште излази на јесен, пола године после Окулуса.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Moram da dignem ovaj topik u svetlu dogadjaja koji su pred nama.

U jednoj od firmi se bavim augmented reality-jem i VR-om i do sada sam imao prilike da isprobam sve opcije, najvise hololens i structure.io koji se koristi uz iPad. Nasa strategija je da napravimo odredjeni proizvod sa idejom da ce biti neupotrebljiv za ogromnu vecinu na samom pocetku, ali da igramo na to da ce tehnologija postati dostupna i da cemo kad krene ta trka imati jednu od boljih pol pozicija. Do sada smo vecinu truda ulagali u Hololens, ali oprezno, racunajuci da je kaciga na glavi ipak prepreka za bilo koga osim gejmera.

 

Prethodnih nedelju dana sam se pozabavio ARKit bibliotekom koja ce doci uz iOS 11 i mogu vam reci da verujem kako je AR trka zavrsena. Apple je nekakvom vradzbinom uspeo da iskombinuje podatke koje dobija od raznih senzora sa kamerom i efektivno presisao depth kamere jednim potezom. Jos kad se pretpostavi da ce buduci iOS uredjaji verovatno imati i depth kamere, ostali igraci ce se opet samo baviti hvatanjem prikljucka.

Sa 50-ak linija koda se na mom ajfonu 7 (a stvar radi i na 6, kao i na ajpedima od Pro-a) prikazao savrseno postavljen model u dnevnoj sobi, uz obelezavanje poda i zidova. Plejnovi jos nisu savrseni, ali za vecinu primena je sasvim dovoljno - recimo ako zelite da kazete modelu da stoji na podu.

 

Unutar developerskih krugova se o ovome intenzivno prica vec nekih mesec dana, a ja sam to otpisivao na klasicno lozenje kakvom je iOS zajednica sklona. Reci da je to ovaj put bila greska je understatement. Ocekujem da izlazak iOS-a 11 bude sav u znaku ARKit-a. To ce znaciti da ce milioni ljudi u istom trenutku skociti da vide kako izgleda to cudo, a to znaci da i proizvodjaci aplikacija moraju nekako da uglave AR u proizvod (trebalo - ne trebalo). Za deset godina ce se nesto nas gikova secati kako nije Apple izmislio AR, ali nikoga nece boleti kurac za to.

Sta ovo znaci za korisnike? Kupovina bilo kakvog proizvoda na web shopu prva pada na pamet. Prilika da komad namestaja vidis u svojoj dnevnoj sobi pre kupovine kao da je vec tu. Samo ovo znaci sahranu za skoro svaki posao koji se tice imanja izloga i retail u klasicnom smislu je gotov. Igre ce konacno moci da se odvijaju u realnom svetu a da to ne kosta puno. Marketing mogu samo da zamislim koliko daleko ce da ode, mozemo samo da se nadamo da cemo imati nekakav AdBlocker. Edukativne primene ne mogu ni da pojmim u ovom trenutku, tu ce se samo slagati jedna stvar na drugu, ko zna koliko daleko to moze da ide...

Na jesen izlazi iOS 11 i ovo ce biti veoma zanimljiva zima.

Link to comment

Kad vec pominjes, meni je strasno koliko kostaju ajpedi kod nas. Ne znam kako ljudi uzmu 100 soma dinara i odu u radnju da kupe, mene strecnulo i s firminog racuna :D

Link to comment

Ovaj moj je kupljen kod nas (preko firme ;)), ali u trenutku kad je koštao maltene u dolar kao u Americi. Nije mi bilo jasno otkud takva anomalija (kupljen je u WinWinu), možda je vezano i za kratak life span ovog modela koji je nakon pola godine  zamijenjen sledećim.

 

A taman sam počeo da se igram sa ReactNativeom i sad će me opet natjerati da kresnem Xcode :isuse:

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...