Jump to content
IGNORED

Jel ima sitno?


Time Crisis

Recommended Posts

ovakve zalbe na manjak sitnine i nevracanje kusura sam citao u politici pre 35 godina u rubrici pisma citalaca :lolol:

Nemoguće, svi su imali plate 2000 maraka i niko se nije baktao s kusurom. Konobari su od bakšiša zidali kuće.

Link to comment
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    9

  • Pontijak

    5

  • JozoMujica

    4

  • Time Crisis

    4

Nemoguće, svi su imali plate 2000 maraka i niko se nije baktao s kusurom. Konobari su od bakšiša zidali kuće.

 

dadadada bas tako je bilo i zato su mi nekada bila cudna pisma tih dzangrizavih u pismima citalaca koji su se bunili zasto im se ne vraca kusur od pet para, tako i sada, lepe nam plate, putuje se po svetu, gastronomija™ samo cveta a mi gundjamo zbog kusura

 

hajd malo da budem ozbiljan, od kako znam za sebe i postojanje novca u ovom gradu postoji taj fenomen nemanja sitnog, s obzirom da sam mator i malodusan, da ne kazem depresivan, taj problem sam resio sto nkada nemam vise od par stotina ili par desetina dinara u novcaniku i sve kupujem na karticu sto je ekonomski idiotizam jer sa platom od 360 evara bez ikakvih dodatnih prihoda aka rodjaci na selu i mrtvo prase ug  epeku to i nije bas najpametnije ali malo mi je ostalo zivota da bih se opametio, elem, kupujem hranu i pice tj alkohol u svom maxiju, nekada odem do tempa al retko i koliko para na kartici toliko i muzike sto znaci da puno tisine u mom zivotu ima :lolol: prestao sam sa duvanom pa i trafike ne posecujem a prekjuce sam uhvatio sebe u ko zna kojem napadu demencije u najavi, kupujem piva u malom maxiju u mom kraju, kasirka kaze 710 dinara a ja zaustim da kazem da imam 10 dinara sitno ako joj to nesto znaci :lolol:  gde cu bolji simptom da je nemamo sitno komsija etnoloski fenomen naseg naroda

Edited by Pontijak
Link to comment

meni je najcrnje kada kasirka (ili kasir) pita mušteriju da li ima nešto sitno pa onda nastane otvaranje torbe, pa novčenika, pa stavljanje naočari da se bolje vide novčići, pa pružena ruka da ona (onaj) tamo sam izabere, pa ubacivanje preostalog u novčank, pa novčanik u torbu pa odna pakovanje kupljenog u kese ili cegere. a na kasi pored, kao podmazano.

 

što sve ipak kraće traje od ispisivanja čekova.

Link to comment

Ja se sećam priče kako jedan lik u švabiji dao oglas u kom garantuje da će svakoj ženi za samo 1 marku dati veoma koristan savet kako da joj sise stoje pravo. Naravno tu jednu marku mu poslalo preko milion žena a on im zauzvrat dao parče papira na kom je pisalo- hodajte četvoronoške.

I posta milioner očas posla.

Link to comment

Mene je uvijek interesovalo šta ljudi na zapadu rade sa sitnim novcem. Koliko god pedantni bili kada je riječ o vraćanju kusura, ne znam da sam nekada prisustvovao situaciji da neko vadi sitan novac da plati nešto, ili nedajbože, daje nešto sitno da mu kasirka vrati krupno.

ja a i svi koje znam imamo neku ovecu ciniju/ukrasnu flasu u koju praznimo dzepove svaki dan cim stignemo kuci. onda kad se nakupi oho-ho sice, to izrucimo u neku izdrzljiviju kesu/torbu i ponesemo sa sobom kad idemo u prodavnicu. svi veci supermarketi imaju masine za menjanje sitnine - saspes kovanice u masinu, masina prebroji i da ti papirni novac u vrednosti kinte koju si usuo minus 10 posto za uslugu. odes kuci pevajuci. alternativno, ako neces da das tih 10 posto, mozes da odes u svoju banku, uzmes gomilu kesa za sicu, napunis ih i vratis se u banku, bacis kese na tezgu, sluzbenik izmeri, sabere i svu sumu ti baci na racun. banke obicno imaju limit otprilike 10 funti po poseti, kao da se ne bi pravili redovi na salterima, sto znaci da moras postupak ponoviti nekoliko puta kad ti se nakupi novca. to obicno ljude mrzi tako da vecina pribegava prvoj varijanti. znaci na sitnini na zapadu zaradjuju banke a ne trgovci  ali te svakako oshishaju. 

 

to je situacija u uk.

Link to comment

ja a i svi koje znam imamo neku ovecu ciniju/ukrasnu flasu u koju praznimo dzepove svaki dan cim stignemo kuci. onda kad se nakupi oho-ho sice, to izrucimo u neku izdrzljiviju kesu/torbu i ponesemo sa sobom kad idemo u prodavnicu. svi veci supermarketi imaju masine za menjanje sitnine - saspes kovanice u masinu, masina prebroji i da ti papirni novac u vrednosti kinte koju si usuo minus 10 posto za uslugu. odes kuci pevajuci. alternativno, ako neces da das tih 10 posto, mozes da odes u svoju banku, uzmes gomilu kesa za sicu, napunis ih i vratis se u banku, bacis kese na tezgu, sluzbenik izmeri, sabere i svu sumu ti baci na racun. banke obicno imaju limit otprilike 10 funti po poseti, kao da se ne bi pravili redovi na salterima, sto znaci da moras postupak ponoviti nekoliko puta kad ti se nakupi novca. to obicno ljude mrzi tako da vecina pribegava prvoj varijanti. znaci na sitnini na zapadu zaradjuju banke a ne trgovci  ali te svakako oshishaju. 

 

to je situacija u uk.

 

Samo za razliku od prve metode, u drugoj moras da ti razvrstavas razlicite kovanice

 

2prDkLJ.png

Link to comment

Vide ljudi da si stranac pa neće da se natežu. Domaćima traže sitno. :fantom:

 

 

Tad sam tamo bio domaci stranac :fantom:

 

Inace, traze i tamo nekad kasirke sitno, ako je nesto tipa 20 franaka i 10 centi, pitaju da li imas 10 centi. Ali nikada se ne desi da nemaju sitno da ti vrate. I kad ne pitaju, ako je 20 franaka i 10 centi redovno ljudi daju ako imaju recimo 30 fr. i 10 centi, sve to funkcionise vrlo efikasno :fantom: U Kanadi je slicno.

 

Jedino se u Americi drugarici desilo, ja mislim u Finiksu, na kasi je bio racun 10,25 a ona daje kasirki novcanicu od 20 dolara i kvoder (25c). Kasirka zbunjeno

 

- But I don't need this quarter m'am, you already gave me a twenty

- It's so you can give me round change

- What?

- If I give you a quarter, you can give me back a ten or two fives instead of a bunch of small change

- I don't get it...

- Type it into the cashier.

- But...

- Just type it in, type it in, 20.25.

- OK....oooooooohhhh now I get it

 

:D

Link to comment

 

Jedino se u Americi drugarici desilo, ja mislim u Finiksu, na kasi je bio racun 10,25 a ona daje kasirki novcanicu od 20 dolara i kvoder (25c). Kasirka zbunjeno

 

- But I don't need this quarter m'am, you already gave me a twenty

- It's so you can give me round change

- What?

- If I give you a quarter, you can give me back a ten or two fives instead of a bunch of small change

- I don't get it...

- Type it into the cashier.

- But...

- Just type it in, type it in, 20.25.

- OK....oooooooohhhh now I get it

 

:D

 

Kad bi meni neko dao quarter svaki put kad mi se to desilo ;)

Link to comment

Mene je uvijek interesovalo šta ljudi na zapadu rade sa sitnim novcem. Koliko god pedantni bili kada je riječ o vraćanju kusura, ne znam da sam nekada prisustvovao situaciji da neko vadi sitan novac da plati nešto, ili nedajbože, daje nešto sitno da mu kasirka vrati krupno.

 

sakupis u velikoj tegli, onda odes na automat (obicno iz firme Coinmaster), ubacis sve kovance, i automat ih izbroji i da ti papirne - 10.80% ili tako nesto sto ostave sebi.

 

Tad sam tamo bio domaci stranac :fantom:

 

Inace, traze i tamo nekad kasirke sitno, ako je nesto tipa 20 franaka i 10 centi, pitaju da li imas 10 centi. Ali nikada se ne desi da nemaju sitno da ti vrate. I kad ne pitaju, ako je 20 franaka i 10 centi redovno ljudi daju ako imaju recimo 30 fr. i 10 centi, sve to funkcionise vrlo efikasno :fantom: U Kanadi je slicno.

 

Jedino se u Americi drugarici desilo, ja mislim u Finiksu, na kasi je bio racun 10,25 a ona daje kasirki novcanicu od 20 dolara i kvoder (25c). Kasirka zbunjeno

 

- But I don't need this quarter m'am, you already gave me a twenty

- It's so you can give me round change

- What?

- If I give you a quarter, you can give me back a ten or two fives instead of a bunch of small change

- I don't get it...

- Type it into the cashier.

- But...

- Just type it in, type it in, 20.25.

- OK....oooooooohhhh now I get it

 

:D

 

zanimljivo mi je da Kanadjani razumeju isti princip (bar iz mog iskustva). a desilo se i meni ovo gore u US.

Link to comment

kod mene u banci dodjes sa rancem kovanica, bank teller izvadi neki heavy duty ziplock pola metra x pola metra, pretovaris; zalepi ga, napise ime&racun, izda nekakvi rukom ispisan ћитап I ziplock ide u centralu kamionom gde ga valjda stavljaju u masinu. par dana kasnije stize ti pismo da je bilo toliko&toliko&leglo ti je na racun sve besplatno - obicno oko $400

Link to comment

Meni su pre dve godine u Granadi na vise mesta odbili da prime novcanicu od 50 evra za nesto sa cenom ispod 10 evra. Mislila sam prvo da me neko zaj*bava.  :ph34r:  Posto sam imala uglavnom samo novcanice od 50 i 100 evra kod sebe, snasla sam se kod finog dede u nekoj menjacnici koji mi je usitnio deo novca za trosak.

Link to comment

Valjda u engleskoj po zakonu postoji neka razmera. Ono ne možeš trošak ok 1,5 funte da platiš novčanicom od 100. Legal tender, ako se dobro sećam.

Link to comment

Valjda u engleskoj po zakonu postoji neka razmera. Ono ne možeš trošak ok 1,5 funte da platiš novčanicom od 100. Legal tender, ako se dobro sećam.

 

Engleska banka nema novcanicu od 100 funti ;)

 

A i nisam siguran za taj zakon/razmeru - definitivno sam placao nesto sto kosta 10-20 penija novcanicom od 20 funti i nije bio problem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...