Jump to content
Sign in to follow this  
kurjak92

Poredjenje polozaja zena u SFRJ i Republici Srbiji 2010-

Recommended Posts

kurjak92

Jedna nova tema koja treba da nam razjasni neke nedoumcie kao npr da li jedna manje bitna funkcija premijerke u jednom komplikovanom politickom sistemu toliko puno znaci za opste stanje zenskih prava, da li to znaci da mnoge druge drzave nisu dostigle taj nivo sfrj ,i kada ce sfrj da ima zenu guvernerku ili cak dve kao srbija danas? Da li se stanovnistvo u rualnim oblastima smanjilo,sta je sa natalitetom,sigurnim kucama,porodicnim nasilje, koliko imamo danas zena sitnih preduzetnica a koliko smo ih imali nekada? Koliki su im bili prihodi tada, kad je bilo vise zena sa fakultetom i doktoratima u procentima,nekada ili sada? Kada smo imali nezvanicno zabranjena zanimanja,tada ili sada, kao i odnos razvoda i jos mnogo tajanstvenih stvari

Radoye

...kada ce sfrj da ima zenu guvernerku ili cak dve kao srbija danas?

Na ovo pitanje bar nije tesko dati odgovor - nece nikada, jer SFRJ vise ne postoji, pa sve i da hoce vise ne moze.

precog

Jedna nova tema koja treba da nam razjasni neke nedoumcie kao npr da li jedna manje bitna funkcija premijerke u jednom komplikovanom politickom sistemu toliko puno znaci za opste stanje zenskih prava, da li to znaci da mnoge druge drzave nisu dostigle taj nivo sfrj ,i kada ce sfrj da ima zenu guvernerku ili cak dve kao srbija danas? Da li se stanovnistvo u rualnim oblastima smanjilo,sta je sa natalitetom,sigurnim kucama,porodicnim nasilje, koliko imamo danas zena sitnih preduzetnica a koliko smo ih imali nekada? Koliki su im bili prihodi tada, kad je bilo vise zena sa fakultetom i doktoratima u procentima,nekada ili sada? Kada smo imali nezvanicno zabranjena zanimanja,tada ili sada, kao i odnos razvoda i jos mnogo tajanstvenih stvari

Ok, bolje, ali je tema i dalje siroka i, pomalo, nejasno definisana. O cemu diskutujemo - da li je stanje po pitanju polozaja zena bolje u R Srbiji nego u SR Srbiji?

Treba imati u vidu da govorimo o 2 razlicita drzavna uredjenja i sve sto to nosi sa sobom. Takodje, trebalo bi da se vide i svetski trendovi.

Braća Strugacki

žene sad imaju više mogućnosti da rade za druge

kurjak92

žene sad imaju više mogućnosti da rade za druge

Za koga su radile u SFRJ ? :D

kurjak92

Ok, bolje, ali je tema i dalje siroka i, pomalo, nejasno definisana. O cemu diskutujemo - da li je stanje po pitanju polozaja zena bolje u R Srbiji nego u SR Srbiji?

Treba imati u vidu da govorimo o 2 razlicita drzavna uredjenja i sve sto to nosi sa sobom. Takodje, trebalo bi da se vide i svetski trendovi.

Sve sam to napisao u jednom od kom na temi o avu, i nadam se da ce je prebaciti, sto se tice pitanja,tema je jasna(naslov), i omogucava ti da sam izaberes odredjene oblasti i iskomentarises ih ,po svom izboru. Zbir razlicitih oblasti i stanja u njima bi trebao da nam da tako mistican i tezak odgovor, da li je nekada bilo bolje nasim mama i bakama ili ce biti bolje nasim cerkama i unukama. ko ce imati veca prava,slobode i mogucnosti.(u globalu naravno, levicari bi trebalo da se suzdrze od prepricavanja lagodog zivota svoji baka partijskih funkcionera, jer su one ipak velika manjina u odnosu na masu seljanki,radnica,sluzbenica i domacica). Naucni radovi i statiske pozeljni, objektivni naravno(cak su i neke cuvene levicarke i  profesorke drustvenih nauka priznale da je masa istrazivanja u sfrj bilo nastelovano,kao ono o etnickoj netrpeljivosti i nacionalizmu, cega po tom istrazivanju apsolutno nije bilo). Mozemo da podelimo ugrubo sve na dve oblasti, sistemski,znaci zakoni i zakonska i sudska praksa, drzavne statistike, i "kulturni" deo. 

Braća Strugacki

Za koga su radile u SFRJ ? :D

za bolje sutra, to je bila zvanična verzija

otrovna je svaka rasprava sa namerom da dokaže šta god, a ja još i ne volim komunjare, samo mi se nekako gadi svođenje na cifre koje će veoma lako da previde različite nevažne elemente, da skratim ekspoze, jebale vas i sfrj i eu

Malkmus

Trebalo bi uporediti broj žena žrtava nasilja u Srbiji kao republici u SFRJ i Srbiji danas.

I svakako bi trebalo uzeti u obzir nešto što i nije toliko egzaktno, a to je faktor popularizacije mačističkih obrazaca mišljenja i ponašanja u masmedijima od, recimo, 1991., pa do današnjih dana, kao i posledice koje je ta popularizacija donela. 

Zaista ne znam i ne sećam se da li i koliko su takvi stavovi popularizovani putem medija u SFRJ.

Valjda postoji neka disertacija na tu temu :unsure:

kurjak92

Au au ,de de ne idealizujem eu,ni najmanje. sad sto se tice nasilja nad zenama, tj porodicnog nasilja, posmatrajte to u istorijskom kontekstu,u to doba,tj malo ranije u svetu feministkinje pocinju da se malo vise bave tim pitanjem(pitanje i kada nastaje kao diskurs). Kako ti pada na pamet da ga je bilo nekada manje u jednoj vecinski ruralnojzemlji, sa radnickim porodicama i sl ? Nije to krivica sfrj,ona je strasno mnogo uradila po pitanju prava zena,ali granice postoje. Mnogi od njenih stanovnika su rodjeni u Kraljevini jugoslaviji, koja je po rodnim pitanjima blize srednjovekovnoj nego modernoj drzavi. I sta mislis kako ce ti ljudi da se ponasaju? Kakvi su odnosi bilo po selima crne gore,kosova, bosne i zapadne istocne srbije? Kakv je polozaj zena u takvim zajednicama? 

Prospero

U normativnom smislu je socijalizam verovatno više radio na emancipaciji zena, danas je diskurs centriran na fizickoj zastiti i drugim parcijalnim temama.

No, nemajući nikakve studije pri ruci ???? nego licni utisak, mislim da je u proseku zivot zena/ polozaj u drustvu bitno laksi/bolji danas nego pre 90ih. Mozemo poceti od trivijalnih stvari - sve zene koje znam iz komsiluka gde sam odrastao (predgradje Sapca) su rmbale kao konjine 80ih i 90ih, od dnevnih poslova do zaboravljenih trivijalija poput pravljenja rezanaca za supu, masovnog zimnicenja i domaćinskog rintanja koje danas ni izbliza nije prisutno na tom nivou. Ne znam kako je bilo po većim urbanim centrima, u provinciji i ruralnim predelima je porodicno nasilje bilo, imho, redovnija pojava. U takvim sredinama, gde sam odrastao, je covek po pravilo bio brze i sire ukljucen u komsiluk i rodbinu nego po gradskim centrima (zgradama), i dok bez problema mogu da navedem 10ak zena koje su sada u 50im i 60im a bile su zrtve siledzijau kući, tesko mi je da se setim vise od 1-2 koje su sada u 20im-40im a da su bile u istoj poziciji, a te dve su uspesno izasle iz braka i gaje decu itd.

Da skratim, iako nudim samo licno uverenje, polozaj zene u praksi je danas mnogo bolji nego pre 25-40 godina, i odokativno, najbolji u istoriji.

via TT

Prospero

Trebalo bi uporediti broj žena žrtava nasilja u Srbiji kao republici u SFRJ i Srbiji danas.

To je jedno merilo, ali ne konacno jer pritisak patrijarhalnosti bio mnogo veći onda, ljudi su malo pricali o kućevnim problemima, stigmatizacija je bila jaca i sve je mnogo ređe dolazilo do policije.

Edit: Kriminalitet je inače mnogo prisutnija tema u demokratskim drustvima nego socijalistickim (kacio sam i neke strucne radove o tome ranije), iz raznih razloga.

Edited by Prospero

kurjak92

kriminal se  gurao pod tepih i na razne nacine izostavljao iz statistika u zemljama istocnog bloka i sfrj Iz cisto ideoloskih i politickih razloga

ultra plasticni

Marina Abramovic je bez muke izvodila svoje radikalne, konceptualne performanse u SKC, danas Milica Tomic u okviru intervencije u javnom prostoru BG opusteno seta kalas

ToniAdams

milka planinc >>> zorana