Jump to content
IGNORED

Sva vaša Windows 10 pitanja idu ovde


Recommended Posts

To bi trebalo da radi, ali mnogi imaju problema (vidi npr. ovde.)

 

Razlog što ja sad (kao neki IT pro) agresivno preporučujem Linux (osim što je više nego dovoljno dobar za ono što treba 95% korisnika) je to što Windows više nije operativni sistem, već servis. Celokupan kapitalizam se pomera na rentijerski model, dakle više ne možeš da kupiš ništa, ali možeš da ga iznajmiš. Odnosi se i na softver i hardver, i ne samo kompjutere (novi modeli BMW-a imaju grejače sedišta koji prestaju da rade posle 3 meseca od kupovine, ako se ne plati pretplata na taj servis.) Poenta je da kapitalistička gamad hoće neprestani cash flow a da pritom ništa ne mora da radi. Završiće se to giljotinama, ali u međuvremenu, postoje alternative.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Indy said:

To bi trebalo da radi, ali mnogi imaju problema (vidi npr. ovde.)

 

Razlog što ja sad (kao neki IT pro) agresivno preporučujem Linux (osim što je više nego dovoljno dobar za ono što treba 95% korisnika) je to što Windows više nije operativni sistem, već servis. Celokupan kapitalizam se pomera na rentijerski model, dakle više ne možeš da kupiš ništa, ali možeš da ga iznajmiš. Odnosi se i na softver i hardver, i ne samo kompjutere (novi modeli BMW-a imaju grejače sedišta koji prestaju da rade posle 3 meseca od kupovine, ako se ne plati pretplata na taj servis.) Poenta je da kapitalistička gamad hoće neprestani cash flow a da pritom ništa ne mora da radi. Završiće se to giljotinama, ali u međuvremenu, postoje alternative.

 

 

Fala, Indijana, sutra gledam, odoh u kovceg sad :wacko:

Link to comment
On 3.7.2020. at 2:54, renne said:

+1

asus i lenovo cepaju apdejte da i ne znaš da su apdejtovani

 

Nema to veze sa markama kompjutera (btw. i Asus i Lenovo i HP etc imaju krš kompjutere u svojim jeftinim linijama proizvoda, u stvari je sramota na šta su sve nakačili svoje nekada prestižne brendove... naravno, prave i neke odlične modele, mada generalno direkcija cele industrije je apsolutni šit... jebali ih slim line kompjuteri sa 15 dongle adaptera...)

 

Realno ja bih trebalo da skačem od radosti zato što je Windows 10 ovakvo sranje u boji (u stvari ovi noviji updates su lošiji od onih od pre par godina)... razjebavaju nenormalni broj kompjutera (ne uvek zbog greške korisnika, mada je legendarni PEBKAC i dalje glavni uzrok kompjuterskih malfunkcija). Jedno barem 30-40% mog posla dolazi iz tog izvora (tipično, laptop/PC se zabaguje tokom updates, i onda se toliko koruptira Windows da mu jedino pomaže reinstalacija, uz prethodni bekap, jer jedno 80% korisnika koje ja srećem nema redovni bekap, a to se odnosi i na male i srednje biznise... verovali, ili da.)

 

Naravno, kad sve radi, onda radi OK... na muci se poznaju junaci, e pa na mukama (stariji hardver, tradicionalni kreketući hard drajv, neiskusni korisnici, spori internet)... Windows fejluje epski.

Link to comment
7 hours ago, Lancia said:

Moj klakavi lenovo ne moze podnese windows 10 update, Vec 10 puta sam isao na services.msc i kliknuo na disable updates i svaki put kad ga ponovo ukljucim, komanda je ponistena i vec je spreman update. Sta radim pogresno?¿ 

 

T420 sa 8gb rama i ssdom radi bez problema sa windowsom 10. Koji Lenovo ti pravi probleme?

Link to comment
11 hours ago, Indy said:

Celokupan kapitalizam se pomera na rentijerski model, dakle više ne možeš da kupiš ništa, ali možeš da ga iznajmiš. Odnosi se i na softver i hardver, i ne samo kompjutere (novi modeli BMW-a imaju grejače sedišta koji prestaju da rade posle 3 meseca od kupovine, ako se ne plati pretplata na taj servis.) Poenta je da kapitalistička gamad hoće neprestani cash flow a da pritom ništa ne mora da radi. Završiće se to giljotinama, ali u međuvremenu, postoje alternative.

 

Ovo za bmw sam sad video prvi put. Želim im da kao kompanija crknu. Toliko. Inače se slažem potpuno za subscription model. Za sve koji bi svoj proizvod da tretiraju kao uslugu - ili naplatite koliko mislite da vredi, ili odjebite u troskocima.

Edited by zorglub
Link to comment

Vidim ja da ovde ljudi nikad nisu radili sa SAPom...

 

Oni su pionir naplate kroz cashflow... 95% SAPa je koncipirano tako da je software jeftin, ali zato licence kidaju... I implementacije kidaju, to je valjda deo IT gde je čovekdan najskuplji, ali tu SAP ne zaradjuje puno, jer implementacije uglavmom rade partneri... Ali licence sabijaju... Jbt, na primer, naplacuju licence spram velčine baze, naplacuju export iz SAP sistema po kb, broj korisnika, broj pristupa, broj ovoga, broj onoga, sve naplacuju...

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Vidim ja da ovde ljudi nikad nisu radili sa SAPom...

 

 

 

Ja ne znam za taj SAP, ali se nadam da neko radi na alternativama (uključujući i open source). Tj. brzi duckduckgohaha search pokazuje da to jeste slučaj...:D

Link to comment

Zezaš da ne znaš za SAP? Verovatno najrasprostranjeniji ERP na svetu, mislim da nema velike evropske kompanije koja ga bar u nekom delu ne koristi...

 

Kod nas su, posle 2000, skoro sve velike i srednje kompanije implementirale... Delom zbog veza sa Nemačkom, delom jer je sistem stvarno dobar... Samo je skup u pm...

 

Link to comment

Najsmesnija su drzavna preduzeca koja koriste SAP, a nivo tehnickog znanja je OS u proseku.
Pa se uzme lova I za obuku, pa implementaciju, pa licence, pa konsultanti...

Link to comment
  • 1 month later...

Dragi moji, ako vam nije tesko da me provedete lagano kroz proces instalacije. 

 

Vidim na Microsoftovom sajtu da moze da se kupi win10, sto ce reci da mora da se plati odmah. Da li uopste moze da se skine win sa njihovog sajta, a da se se ne plati nego da se posle kupi kljuc na ebayu kao sto ste rekli? Ili moram da jurim da skinem instalaciju sa torrenta? 

 

Posto ce laptop na koji cu da instaliram biti nov, dakle bez operativnog sistema, da li je instalacija koja se skida sa Microsoftovog sajta u nekom obliku da moze da se baci na flesh? Pretpostavljam da da, logicno bi bilo, jer ne apdejtuju svi svoje vec postojece windowse. LM, pretpostavljam da kad se instalacioni fajl stavi na flesh i flesh ubaci u nov laptop, da mora da se podesi laptop da se bootuje sa flesha? 

 

Dalje, planiram Win10 Home, pretpostavljam da je on dovoljan. Kako na ebay-u trazim key? Sta da gledam i kako da znam da kupujem odgovarajuci? BTW, nikad nisam koristio ebay, da li ce morati neka licitacija, nadmetanje, ili ima odmah direktne kupovine? 

Link to comment

Krenuo sam da ga instaliram bez key-a, ali evo gde je zapelo

 

20200806-205912.jpg

 

20200806-205933.jpg

 

 

nece da ga instalira ni na jednu od ponudjenih particija. Doduse ova jedna je svakako premala.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...