Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

4 hours ago, Plajvi said:


:laugh: Ja evo vec 4 i po godine vucem poslednji ispit na pravnom, i sad sam seo da resim to u dogledno vreme (nadam se do kraja 2020), da bih sto pre poceo da ucim programiranje i ponesto marketinga. Bukvalno mi je to poslednja ideja kako. 


Verovatno prva stvar koju bih menjao kad bi mi bio poveren mandat™ - uskladjivanje obrazovne politike s afinitetima dece od najranijeg doba, javnim interesom i potrebama trzista i sve sto ide sa tim (npr. uzdizanje karijernog konsaltinga na mnogo visi nivo, takodje sto je ranije moguce). Upisao sam pravni jer 3 druge stvari na koje bih otisao afinitetom (politicke nauke, istorija umetnosti, zurnalistika) - pogledati monolog Ludovana Jovanovica, to mi je i balavom od 18 godina bilo jasno. A od ovog sam fasovao zescu depresiju i tesko da cu ikada zeleti uopste da se profesionalno bavim time. I verujem da je to slucaj s jos milion™ ljudi u ovom drustvu. 

I sniziti upisne kvote svuda, ja sad ne znam kako da dodjem do tacnog podatka, ali imam utisak da vec 25% naroda ima fakultetsku diplomu. Previse je jebote. Da ne budem shvacen pogresno, to ne znaci da mislim da treba da se onemoguci bilo kome pravo na visoko obrazovanje, nego jednostavno - od tih 25% ljudi, 20% ljudi nema gde da radi sa svojim kvalifikacijama. Ili naravno, ne moze da postigne ni minimalni ocekivani kvalitet zivota iako uspe da se zaposli. A naravno da visokoobrazovani ljudi nakon visegodisnje jebacine s knjigama od 500-1000 i vise stranica u najlepsim godinama zivota imaju veca ocekivanja po pitanju karijere i zarade od ljudi nizeg obrazovnog nivoa. Ogromna nezadovoljstina ima cvrste korene i u tome. 

 

Sve se slažem. :) Što se tiče prava, tu je po meni tužna situacija. Ne znam da li se išta promenilo ali, na primer, pre 10 godina je slučaj bio obrnut od onoga što bi trebalo. Evo šta mislim pod time. Pravo je stub svake zemlje, svakog društva. Kao i lekari, pravnici se bave jednim od ključnih zanimanja i važno je, izmedju ostalog, da bude teško upisati te fakultete - to je jedan od načina da se osiguraš da dobijaš najkvalitetnije ljude (ne u nekom romantičnom smislu genija nego ljude koji su ozbiljni, vredni, posvećeni, odgovorni). Zato se, na primer, u Americi i Kanadi, zahteva da se završi ceo jedan fakultet pre nego što se upišu prava ili medicina i to su jedni od fakulteta koje je najteže upisati i upisuju ih samo najbolji djaci. A u Srbiji je bilo najlakše upisati pravni a najteže slikarstvo. Pa da li je to normalno? Ne kažem da treba ukinuti slikarstvo (mada možda ni to ne bi bilo loše u Srbiji, zajedno s filozofijom, čisto na 20 godina, da se pročisti društvo). Da, trebalo bi ga ukinuti. Kazna za slikanje 500 evra, ide u budžet za informatiku u osnovnim školama.

 

Apsolutno se slažem za uspisne kvote, ali ne generalno nego pojedinačno. Ne može, brate mili, 144 studenta da upiše filozofiju. Može 5. Kad pogledaš koliko ih je završilo i time se bavi, i 5 je previše.

 

Slažem se i to za očekivanja. Ideš na intervjue za posao i misliš pa ja bih sigurno mogao da radim taj posao isto toliko dobro kao i taj i taj! Ali teško ide sa poslovima za koje nije potreban nikakav hard skill. Tu je sve preko veze ili na duge noge. Jedna PREDIVNA stvar kada imaš konkretan skil je što ti to niko ne može uzeti. Super je biti pametan, još bolje je biti pametna mlada devojka. Ali bolje od svega toga je znati programiranje. :)

I ja sam počela sa SEO. Ako tako nešto radiš u marketingu ja mislim da je to super, a i super je zanimljivo! Zaviriš malo u to kako svet funkcioniše ;)

 

 

Link to comment
3 minutes ago, iDemo said:

:nije covek hteo da se cima, ne?

 

Srbi misle da se stvari postižu misterioznim načinima. Božjim providjenjem, neverovatnim talentom ili prosto da neko nešto uradi umesto tebe il da ti produži ispitni rok ili smenom vlasti*. Ako bi ispalo da je za uspeh potreban (samo) vredan rad to bi potpuno uništilo svet Srbina, on ne može da podnese tu misao.

 

* Molim vas, smatram da Vučića svakako treba smeniti, nemoj sad neko da krene da me napada da neću da se smeni vlast. Ali to nije rešenje za Srbiju. Rešenje je da studenti sede i uče 8 sati dnevno, svakog božijeg dana, da se, kao što reče Plajvi, smanje kvote upisa, i da svako od nas preduzme nešto finansijski za sebe i za svoju porodicu ako ima. Ako ste već to uradili, ja vam skidam kapu, to je ono što ja vidim kao ideal i vi treba da idete da protestvujete. A ovi što traže produženje ispitnog roka ne treba da protestvuju nego da uče. Mora se zaslužiti i moralno pravo na protestvovanje. Ne možeš da duvaš, ideš u kladionicu i povremeno prelistaš knjigu i ideš da protestvuješ da ti je loše. Treba prvo da uradiš sve što je u tvojoj moći da popraviš svoju situaciju pa onda kada si to iscrpeo, onda da ideš da protestvuješ.

Link to comment
6 minutes ago, trustno1 said:

Srbi misle da se stvari postižu misterioznim načinima.

 

Imao je Dr Militch Vukashinovic jednu na tu temu, citiranio u zitijama Dr Karajlica

spacer.png

Link to comment
7 minutes ago, trustno1 said:

Treba prvo da uradiš sve što je u tvojoj moći da popraviš svoju situaciju pa onda kada si to iscrpeo, onda da ideš da protestvuješ.

Mali problem je - u zivotu generalno i u Srbije po stavkama - sto je jedino sto mozes da uradi, realno - da se iselish. Trenutno ni to nije opcija - jery korona al' dobro...

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

Što rekoše u Peščaniku, ako vam je dobro, onda ništa. Ali ako ste završili sociologiju i očajavate jer nemate da kupite deci hranu ili živite na selu koje je propalo i živite od ćaletove kinte iz Rusije onda možda nije loše da se razmisli o tome umesto da se zahteva dodatni ispitni rok na pomenutoj sociologoji.

 

Da bi se videlo kako svet funkcioniše, mogu da se potraže neke činjenice. Recimo, šta su danas najtraženija zanimanja? Ali avaj, kad je neko prosto rodjen da bude kovač ili klesač hijeroglifa ili možda pisac ili neki strašno uzvišeni filozof koji nam je samo on falio onda sam mora da kuka kako niko neće da mu plati. Možda daktilograf? To je jedno lepo zanimanje, ne znam kako je izumrlo.

Ovde ima jedan mali problem, filozofija, slikarstvo, vajarstvo i slična zanimanja su vrlo "nebeska" zanimanja i podložna su (lokalnom) tumačenju i objašnjavanju. Za razliku od programiranja koje je "arhizemaljsko" zanimanje u smislu "nema laži, nema prevare, nema granica". Kako ovde rekoše, levica je u Srbiji vladala četrdeset i kusur godina pa je narodu ogadila leve ideje, pa se onda srpski narod vratio svojim nebeskim korenima i odabrao pravi put, što rekao veliki pesnik Matija Bećković leta gospodnjeg 1990. na Vukovom saboru u Tršiću (nakon što je Srbija marta prethodne godine povratila Kosovo), "Kalenić je skuplji od ’Crvene zastave’, Lazarica od ’Merime’, Studenica i Žiča od hidro-sistema ’Ibar’, Ljubostinja i Naupare od ’Prve petoletke’.“ 

 

SaE

Link to comment
59 minutes ago, trustno1 said:

 Svaka šuša koja ume da sabira i množi može da nauči da programira. Već sam napisala, svi ste naučili da čitate i pišete, ne vidim što ne biste i programiranje.

 

meni je sad zao sto sam naucio da citam. da nisam, ostao bih uskracen za gomilu nepotrebnih budalastina. na primer, tvojih postova na ovoj temi. vini pu ti je lepo napisao, jos samo da uzme vodene boje da ti crta, al sta to vredi kad ti ne citas. samo drobis svoje.

Link to comment
1 minute ago, ravena said:

 

meni je sad zao sto sam naucio da citam. da nisam, ostao bih uskracen za gomilu nepotrebnih budalastina. na primer, tvojih postova na ovoj temi. vini pu ti je lepo napisao, jos samo da uzme vodene boje da ti crta, al sta to vredi kad ti ne citas. samo drobis svoje.

 

Vini pu koji je izneo teoriju zavere?

 

Ma ja ne znam šta da odgovorim na ovo. Prosto, tako si mi zavukao, to je to. Vidi se da si vispren 110%. Je l se ovde jure neki sertifikati za onog ko će najbolje da uvali nekom? E pa vaše mame su debele! Aj da vidim ko će bolje od toga!

 

Ja ne znam, ovaj forum je komedija, najviše se ljudi prime na to da nekog lično vredjaju. I to se primaju iz petnih žila. Izneseš neko mišljenje za diskusiju i umesto diskusije dobiješ teorije zavere, glupačo, ti ništa ne znaš o životu,... Mislim, ne mogu da kažem, jako je zabavno, ali nije ono što sam očekivala. :) 

 

Jedino moja simpatija harper, zanima me šta će sledeće on reći. Samo njega priznajem, njegovo vredjanje me uzbudjuje.

Link to comment
7 hours ago, napadaj said:

Programeri nisu izašli ni kada su im sjebali paušal u kojem su uživali, tačno ih zabole da menjaju sistem zbog nekakvih tamo doktora, prosvetnih radnika i institucija. Jako će da tvituju, doduše.

 

brate, aj nemojte ovako paušalno da ispaljujete gluposti o nečemu što ne znate... evo u timu koji ja vodim od 25 ljudi nas je 7 bilo na protestima u prva 2 dana. jbt...

 

a cela zavrzlama sa paušalom je posebna priča. ja sam recimo bio za ukidanje prethodnog stanja, ne za rešenje ovako kako je urađeno ali je jasno da je nešto moralo da se uradi. u tolikoj kakofoniji mišljenja očekivati proteste bilo je potpuno nerealno, ali se izrodila neka zvanična organizacija i eno ih sad nešto rade. solidan baby step. 

Link to comment

Za neke ljude sigurno da jeste ok rešenje, a da BU svake godine upisuje po 10 hiljada programera, verovatno bi vrlo brzo prolazili gore od istoričara što se tiče traženja posla.

Link to comment
2 hours ago, Svarog said:

 

brate, aj nemojte ovako paušalno da ispaljujete gluposti o nečemu što ne znate... evo u timu koji ja vodim od 25 ljudi nas je 7 bilo na protestima u prva 2 dana. jbt...

 

a cela zavrzlama sa paušalom je posebna priča. ja sam recimo bio za ukidanje prethodnog stanja, ne za rešenje ovako kako je urađeno ali je jasno da je nešto moralo da se uradi. u tolikoj kakofoniji mišljenja očekivati proteste bilo je potpuno nerealno, ali se izrodila neka zvanična organizacija i eno ih sad nešto rade. solidan baby step. 

 

+1

 

pausal nije ukinut za programere. pausal je ukinut za odredjen tip preduzetnickog poslovanja, nevezano za struku.

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

 

 

 

Da li su potrebne godine da se nauči programiranje? Ne. Da li može da se nauči kad si mator i izlapeo? Da. Jedna genijalna stvar u vezi sa programiranjem je što možeš sa 40 godina da ga naučiš za nekoliko meseci i kreneš da zaradjuješ pare. I to sam kod svoje kuće. Možeš i da radiš od svoje kuće. S kojim drugim zanimanjem to možeš? Da ne možeš možda sa 40 i porodicom da rešiš da postaneš lekar? Kako da ne. 

 

 

Jbt...

 

Jeste, tako sedneš i nauči da programiraš... Kesa... :isuse:

 

Kako tebe nije sramota da tako lupaš? Ili ti ne brkaš kodiranje i programiranje? Ovde ima ljudi koji se bave programiranjem 20-30 godina, prošli su sve i svašta, upravljaju timovima ljudi i imaju sjajan pregled kako to funkcioniše... Ja sam iamo mlade ljude koji nisu mogli da pojme kako da programiraju, iako su teorijski sve znali... Daš mu zadatak i muk, ili glupost... Ali ako mu ja nacrtam šta da uradi, iskodira bez problema... Imao sam i jednog "frozen" lika, koji nije uspevao da napiše select statement, ni da ga puškom teraš... A završio tehnički faks... Taj znači ni kodiranje, u njemu slabije poznatom jeziku nije mogao da obradi...

 

Ozbiljno programiaranje zahteva ozbiljno višegodišenje ulaganje u sebe... I pitanje je krajni domet... Ako ćeš se zadovoljiti da budeš koder, ok, piči kod, ali to će uskoro biti prvaziđena stvar i to ne doni vać sad neku ozbiljnu lovu nigde... A i uz to treba daprođe dosta vremena da budeš čak i doba coder... Za sad je to još isplatvo, ali  za 5-10 godina više neće biti i to je jasno svima koji se tima bave...

 

Podesćaš na lika koji mi je jedan tražio da m pokažem Oracle uz kaficu, jer ima sutra razgovor za posao PLSQL programera...

  • Hvala 1
Link to comment



 Vini pu koji je izneo teoriju zavere?


FFS, nije teorija zavere nego elementarni zakoni tržišta.

Tvoj posao je dobro plaćen ne zato što je negde uklesano u kamenu da programer mora primati 2,000 EUR minimum, nego *zato što vas je malo*.

Kad bi tvoj posao počelo da rade svi od reda - pošto, je li, to "svako može" - ne bi svi primali tvoju današnju platu. Da vas je samo pet puta više, ne biste dobijali po 2, 000 EUR nego po 400.

Ja ne mogu ovo jednostavnije da objasnim. Dakle, nije u pitanju nikakva teorija zavere. Ljudi koji trube siromašnima LEARN TO COOODE ne žele da što više ljudi bude dobro plaćeno, nego da što manje moraju da plaćaju tebe i tvoje kolege.
Link to comment
2 hours ago, Svarog said:

 

brate, aj nemojte ovako paušalno da ispaljujete gluposti o nečemu što ne znate... evo u timu koji ja vodim od 25 ljudi nas je 7 bilo na protestima u prva 2 dana. jbt...

 

a cela zavrzlama sa paušalom je posebna priča. ja sam recimo bio za ukidanje prethodnog stanja, ne za rešenje ovako kako je urađeno ali je jasno da je nešto moralo da se uradi. u tolikoj kakofoniji mišljenja očekivati proteste bilo je potpuno nerealno, ali se izrodila neka zvanična organizacija i eno ih sad nešto rade. solidan baby step. 

Meni ne da žena da izlazim iz kuće, inače bih bežao od kerova i konjice ko i svi ostali, časna pionirska. :fantom:

Što se paušala tiče, neki obrisi strukovnog udruživanja su se pojavili, nije još solidarno kao kod lekara i advokata, al biće, nadam se. A već sam pisao onomad na tu temu da smatram da je ceo sistem bio neodrživ.

 

Inače ne vidim nikakav smisao da sami programeri (a ne oni koji ih plaćaju), u Srbiji trenutno natrposečno plaćeni do granice suludog, apeluju na to da se još više ljudi obuči za taj zanat. Inače neminovni pad plata bi se ubrzao, a pride bismo imali i pad kvaliteta koji bi još više pogoršao situaciju.

  • +1 1
Link to comment

uf... ovo je zrelo za jedan ozbiljniji topić na Društvu. ako stignem danas možda ga i pokrenem. otvaramo Pandorinu kutiju :D

a ovaj topić da ostane esnafskog tipa, kako i šta gde naučiti, neke vesti i slično.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...