Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

5 hours ago, radisa said:

@ros

 

Programer ima 75K platu? Pa znaš kad bi došao u Nemačku da radim, čak i da je neto? Nikad... :D Šalim se malo, ali meni to deluje malo, ako vam je to top čovek...

 

to je bilo pre 10 godina. lead developer lagano može do 120k plus bonus za 40-satnu radnu nedelju, 30 dana godišnje. mada stoji da kodiranje ne donosi previše para

Link to comment
On 7.7.2020. at 16:56, radisa said:

 

 

@ros

Programer ima 75K platu? Pa znaš kad bi došao u Nemačku da radim, čak i da je neto? Nikad... :D Šalim se malo, ali meni to deluje malo, ako vam je to top čovek...

 

23 hours ago, Ros said:

to je bilo pre 10 godina. lead developer lagano može do 120k plus bonus za 40-satnu radnu nedelju, 30 dana godišnje. mada stoji da kodiranje ne donosi previše para

 

čisto da potvrdim ovu cifru. ja sam imao početkom godine ponude iz Berlina za Engineering Lead, tj. Software Development Manager, pozicije od 120k bruto + godišnji ne baš veliki performance bonus + lep benefit paket.

mada, koliko razumem, Berlin nije baš u rangu nekih drugih regiona iz Nemačke. manje su plate. ali je lagan za "ulaz" jer firme iz Berlina ne zahtevaju poznavanje nemačkog (čak su mi u jednoj od firmi objašnjavali da je korišćenje nemačkog u firmi discouraged).

Edited by Svarog
Link to comment
8 minutes ago, Svarog said:

 

 

čisto da potvrdim ovu cifru. ja sam imao početkom godine ponude iz Berlina za Engineering Lead, tj. Software Development Manager, pozicije od 120k bruto + godišnji ne baš veliki performance bonus + lep benefit paket.

mada, koliko razumem, Berlin nije baš u rangu nekih drugih regiona iz Nemačke. manje su plate. ali je lagan za "ulaz" jer firme iz Berlina ne zahtevaju poznavanje nemačkog (čak su mi u jednoj od firmi objašnjavali da je korišćenje nemačkog u firmi discouraged).

 

Koliko godina skole i rada treba da se dodje do ovoga?

 

Pitam za druga...

Link to comment

meni je trebalo 8 godina da postanem Lead u ozbiljnijoj organizaciji, da uzmem poziciju u kojoj sam odgovoran ne samo za kod koji tim piše, već i za formiranje tima, razvoj ljudi, za koordinisanje sa drugim timovima, sa stakeholders management (numem ovo da prevedem na srpski), organizovanje raznoraznijh procesa, intervjuisanje...

 

tužna istina (o ovome možemo naširoko drugi put) je da nam je industrija takva, naročito u Srbiji, da imaš ljude koji nalepe sebi titulu Team Lead u nekoj šnj organizaciji, gde to ne znači ništa više nego da kodiraju više od ostalih i da su čisto inženjerske odluke njihova odgovornost i privilegija. nema nikog ko bi ih uputio u druge aspekte te pozicije. u Srbiji imaš i taj moment da ljudi samo čekaju da nakrcaju 2-3 godine bilo kakvog iskustva kako bi ispred svoje pozicije zalepili ono "Senior". niđe veze. tuga.

 

nakon 4 godine kao Team Lead došao sam u poziciju da vodim više timova istovremeno, i to ti je ono što zovu Engineering Manager, Head of Engineering ili ona dva naziva koja sam malopre naveo. i to je onda taj opseg plata u Berlinu takođe iz prethodnog posta. realno, prilično stresan posao. ne kodiraš, stalno se baviš nekom frkom i rešavaš probleme. i zato si plaćen :D  :(

Edited by Svarog
Link to comment

što se tiče škole... ne znam šta da kažem. nema baš jasne putanje.

 

ja sam završio ETF (5 godina, po starom sistemu pre Bolonje). al to je realno samo ulaznica u industriju. posle moraš non-stop da učiš. prvih godina tehnologije, da postaneš što kvalitetniji čisto inženjerski (ja sam u jednom periodu jurio i dosta Sun/Oracle sertifikacija). pa onda kreću stvari kao što su Agile management i raznorazne te management/leadership zajebancije u formi treninga i radionica... mada uvek može i na teži način da sve sam i na svojim greškama :D 

 

na kraju dana zavisi i od toga kakve firme gađaš. enteprise firme dosta cene formalne stvari kao što su sertifikacije i treninzi, early-phase startape realno zabole za to. mada, zanimljivo, startapi koji su u tranziciji ka ozbilnjijim organizacijama, kada im krene rast, po pravilu traže ljude sa miksom iskustva koji su videli i enterprise i startup iskustva.

Edited by Svarog
Link to comment

Neke cifre koje sam čuo po pitanju zarade našeg Sales tima su da ti se zavrti, naročito kada uporedim sa programerima koji su krvavo radili da to naprave.

Jbg, IT sektor se uvijek posmatra kao "trošak" dok na Sales gledaju kao na donosioca novca i profita.

I to donekle jeste tako, ali opet ne možeš a da ne osjetiš neku neoravdu. Zato ne volim Sales :D, mada priznajem da to i nije posao za svakoga.

 

Radim u velikoj firmi i kako što neko pomenu vole sertifikate, ali ja još uvijek smatram da je to glupost.

Koliko sam sam ljudi intervjuisao sa raznim sertifikatima i pojma nemaju.

A još da ne pričam o ovim koji "ističu" nakon nekoliko godina, kao Agile Scrum Master, GCP, AWS...

Pa jedna moja radnica iz QA je nedavno postala Google Cloud Architect, pojma ne bi imala ni najjednostavniji stvar uraditi...nabuba, položi i stavi u cv.

Ali, dobro, odlutah, zanimljivo mi bilo čuti kako su neke stvari slične i na drugim kontinentima. :)

 

 

 

Link to comment
43 minutes ago, Svarog said:

 

 

tužna istina (o ovome možemo naširoko drugi put) je da nam je industrija takva, naročito u Srbiji, da imaš ljude koji nalepe sebi titulu Team Lead u nekoj šnj organizaciji, gde to ne znači ništa više nego da kodiraju više od ostalih i da su čisto inženjerske odluke njihova odgovornost i privilegija. nema nikog ko bi ih uputio u druge aspekte te pozicije. u Srbiji imaš i taj moment da ljudi samo čekaju da nakrcaju 2-3 godine bilo kakvog iskustva kako bi ispred svoje pozicije zalepili ono "Senior". niđe veze. tuga.

 

 

Uf, ovo je strašnp, prestrašno tačno...

 

Imao sma pre mesec dana lika koji ima jedno 10 sertifikata, ima navodno 3 godine iskustva, svašta nešto...

 

Postavio sam mu nekoliko najjednostavnijih pitanja, koja su non-tehnical, ali koja mora znati za posao koji radimo, ni na jedno nije znao da odgovori,a o nekima nije znao ni šta ga pitam... Razmišljao sam posle kako možeš da 2-3 godine farbaš ljude da nešto znaš?

 

 

 

 

Link to comment
8 hours ago, radisa said:

Postavio sam mu nekoliko najjednostavnijih pitanja, koja su non-tehnical, ali koja mora znati za posao koji radimo, ni na jedno nije znao da odgovori,a o nekima nije znao ni šta ga pitam... Razmišljao sam posle kako možeš da 2-3 godine farbaš ljude da nešto znaš?

 

birao je sa kim prica. vrlo jednostavno :)

Link to comment
16 hours ago, red star forever said:

Neke cifre koje sam čuo po pitanju zarade našeg Sales tima su da ti se zavrti, naročito kada uporedim sa programerima koji su krvavo radili da to naprave.

Jbg, IT sektor se uvijek posmatra kao "trošak" dok na Sales gledaju kao na donosioca novca i profita.

I to donekle jeste tako, ali opet ne možeš a da ne osjetiš neku neoravdu. Zato ne volim Sales :D, mada priznajem da to i nije posao za svakoga.

 

Radim u velikoj firmi i kako što neko pomenu vole sertifikate, ali ja još uvijek smatram da je to glupost.

Koliko sam sam ljudi intervjuisao sa raznim sertifikatima i pojma nemaju.

A još da ne pričam o ovim koji "ističu" nakon nekoliko godina, kao Agile Scrum Master, GCP, AWS...

Pa jedna moja radnica iz QA je nedavno postala Google Cloud Architect, pojma ne bi imala ni najjednostavniji stvar uraditi...nabuba, položi i stavi u cv.

Ali, dobro, odlutah, zanimljivo mi bilo čuti kako su neke stvari slične i na drugim kontinentima. :)

 

 

 

 

Jeste druze da zvuci nepravedno, ali ne zaboravi da imaju tolike plate zato sto imaju % od prodaje. Ako nema prodaje, nema ni zarade (osim min zagarantovanog). A sales su dobri samo koliko im je dobar bio poslednji quarter.

 

Pozdrav od bivseg programera, pa arhitekte, pa sta sve ne - a danas u sales :) 

Link to comment

Ma sigurno da je tako, ali tradicionalna netrpeljivost prema svom sales timu mora da se održava.  :D

 

I baš je neobično vidjeti nekog da prevali put od tehničara do prodaje - ali biti tehnički potkovan i imati "people skills" za prodaju je sigurno dobitna kombinacija. :thumbsup:

Link to comment

Jeste, to mi je otvorilo mnoga vrata.

 

Edit: mada, vreme danas leti, pa sam (sto bi rekao moj bivsi sef) know enough to be dangerous ;)

 

Edited by dragance
Link to comment

 

Imam tu tezu da se u Srbiji ništa neće promeniti promenom vlasti već da je jedini način da svako promeni sebe: da se ne studira 10 godina već 3 ili 4, da se ne studiraju besmisleni fakulteti već da se uči programiranje. Internet je blagoslov koji može da ekonomski izvuče u Srbiji verovatno svakog ko to hoće. A ovako, beskrajno blejanje i dangubljenje a onda ajd na proteste. Bitno: ne želim da svedem ove proteste na to, ovo je samo komentar o mladima.

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, trustno1 said:

 

Pesimista sam po tom pitanju. Mislim, taržili su produženje ispitnog roka...

 

Imam tu tezu da se u Srbiji ništa neće promeniti promenom vlasti već da je jedini način da svako promeni sebe: da se ne studira 10 godina već 3 ili 4, da se ne studiraju besmisleni fakulteti već da se uči programiranje. Internet je blagoslov koji može da ekonomski izvuče u Srbiji verovatno svakog ko to hoće. A ovako, beskrajno blejanje i dangubljenje a onda ajd na proteste. Bitno: ne želim da svedem ove proteste na to, ovo je samo komentar o mladima.

 

Tacno. Sta ce nam gradjevinski i poljoprivredni inzenjeri, arhitekte, lekari, psiholozi, pravnici, ekonomisti, geolozi, fizicari, hemicari, sve te besmislene nauke i besmisleni fakulteti na kojima se studiraju? Svi da naucimo par alata za programiranje i Bog da nas vidi.

 

O cemu pricas, majke ti?:D

Edited by harper
Link to comment
41 minutes ago, harper said:

 

Tacno. Sta ce nam gradjevinski i poljoprivredni inzenjeri, arhitekte, lekari, psiholozi, pravnici, ekonomisti, geolozi, fizicari, hemicari, sve te besmislene nauke i besmisleni fakulteti na kojima se studiraju? Svi da naucimo par alata za programiranje i Bog da nas vidi.

 

O cemu pricas, majke ti?:D

 

S oproštenjem, ne s* :)  Ali da, ako naučiš "par alata za programiranje" Bog će da te vidi, živa istina. Apsolutno svaki moj prijatelj, uključujući i mene, koji je studirao ili ne filozofiju i slične budalaštine naučivši potom programiranje neopisivo je poboljšao sebi život. Tu ima i barem par komada sa ovog foruma. Kada sam ja upisivala filozofiju primljeno nas je 144. To je zločin, sistematsko uništavanje života ljudima. Kome treba 144 filozofa godišnje? Katastrofa. Pogotovo u Srbiji gde toliko ljudi bukvalno nema šta da jede. Gadjenje prema programiranju je stvarno detinjasto, da ne kažem veoma priglupo. To je kao da neko kaže: ne možemo svi naučiti da čitamo i pišemo, na šta bi to ličilo.

Naravno da nam trebaju lekari i pravnici a treba nam možda i po koji filozof (mada lično bih stavila zabranu na svaku vrstu filozofiranja u Srbiji na barem 20 godina). Volela bih da svi ti lekari imaju barem malo bolje plate ako ne normalnije uslove za rad u Srbiji a ne da ih je nebrojeno zapalilo. Fora je u tome da najviše slobode danas u Srbiji možeš da imaš sa - programiranjem. To je ono što spašava mnoge porodice. Nažalost, u Srbiji nije kao u Americi da ako si lekar imaćeš puno para. Ali ako si programer, može da ti bude mnogo dobro.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...