Jump to content
MayDay

Hoću da budem programerka

Recommended Posts

Tpojka

Plus na postove, a iz vlastite perspektive na @goofs-ov.
Problem u kursevima je što su često pogrešno ili bolje rečeno nedovoljno koncipirani gdje se može pokupiti poneka od loših praksi od svakog predavača a ako čovjek nije kritičan prema kursu i/ili ne radi dovoljno preko kursa. Ja sam iz priče zec al' sam se od početka usmjerio u širi aspekt (koji opet i nije preširok) - LAMP. 
Savladavajući Apache (recimo) u konceptu, nije mi ostavilo problem za naknadni rad u nGinx-u. Ali proveo sam godina i godina na stvarno puno tutorijala i sa radom od vjerovatno i 16h/d odvaj'o sam kukolj sa YT, zatim EDX da bi' na kraju a primarno za PHP dostig'o PHP chat room na SO-u preko koje ustvari i kvalitetne artikle Fowler, Ferrara, Piveta, Popov, Bergmann, (i nekih drugih), k'o trenutno vodećih imena PHP-a. A to je samo PHP. Za ostalu konceptuologiju™  Robert C. Martin (hvala @teacher), k'o i za primjenu rješenja kod Skeet (sve i svja), Linoff, Carwin, Biegeleisen (RB) i smatram da će se ovakav spisak imena naći tek sa debelim radom.
Krenuvši od pobrojanih imena i njihovih radova i usput savladavavši više, nije tad predstavilo problem da po potrebi podesim stvari u Gitlab serveru Ruby-jem, da drugi put iskoristim Groovy tj. Java za pisanje skripti na reportserver (auth putem JWT-a ili grabenje skupa podataka...). Ali sve je to stiglo nakon silnih godina tutorijala. :D
A matematika je tek usputni alat koji se upotrijebi da bi se riješio dati problem. 
Isto, nije lak pos'o ni naći dobrog frontend dev-a koji za moj pojam treba da napravi sajt bez upliva backend-a te da me samo pita koji mu je endpoint za AJAX (a prateći nomenklaturu i standardizaciju bi me treb'o riješiti i tog pitanja al et', a sav test već uraditi sa dummy JSON fajlom/kolekcijom/objekt nizom). FE mora da drži u malom prstu (kako trenutno stvari stoje) backbone, knockout, Angular, React i Vue a ne k'o što sam posljednjem frontend-u na projektu napis'o nekol'ko desetina hiljada linija (ok, ne mjeri se izgradnja aviona masom ugradjenih dijelova) JS-a da bi BE radio smootly.

Tako da se ne bi' u potpunosti složio da je FE sa donje strane terase

ali da je lakše naučiti kako odrediti procenat širine diva za mobile-first od 3nf-a i modela query-ja tj samog modela pretrage i dohvata - stoji.

Willow
Posted (edited)

Ima li neki hrvatski pandan Infostuda i helloworld-a? Naravno, potrebno zbog traženja IT zaposlenja u Hrvatskoj. 

Edited by Willow

mraki
Posted (edited)

posao.hr

moj-posao.net

Ovaj drugi je u istom vlasništvu kao i Infostud, pa možda imaju i neki poseban portal tipa helloworld.

Edited by mraki

Willow

Hvala!

radisa

Ne znam gde bih da izbacim rant na određivanje rokova u IT-ju, pa ću ovde...

Dakle, zašto su rokovi u gotovo svakom poslu u kojem sam učestvovao u poslednjih 15 godina bili kraći nego što je potrebno, nekad i neuračunljivo prekratki? Zato što su ljudi budale, moj je odgovor...

Prvo, implementacije prodaju ljudi koji imaju ograničeno™ (ne znam bolju reč za to, stavrno, savršeno se uklapa) tehničko znanje i bonus/plata im zavisi od toga šta će da prodaju... Oni dolaze kod kijenata i obećavaju gluposti, vrlo često neizvodljive ili izvodljive za čoveka kojem dan košta više hiljada €, a kojeg, naravno, ne nameravaju da angažuju na projektu... Zatim to isto obećavaju u rokovima koje ni taj lik koji košta kao vrhunski košrarakaš i sa svojom dvojicom najboljih drugara ne može da uradi...

Sa druge strane stola sede uglavnom likovi koji nemaju nikakvo tehničko znanje, imaju high level ideju šta hoće i imaju kintu naravno... Oni gledaju par ponuda, izaberu koja izgelda na prezentaciji najlepša, a čestio čak ni to, već izaberu onu sa najkraćim rokom da bi izvukli neki bonus za uspešan projekat, dok su još tu... Ne razmišljaju, jer nemaju dovoljno predznanja, o tome koliko je relana bajka koju priča druga strana, a ni ne zanima ih previše...

I onda dođe projekat... Arhitkta se uglavnom krsti levom i desnom kad vidi obim i rokove, koje naravno sales nije iskomuniciao sa njim ni u naznakama... Onda se naravno, utvrdi da je na projektu malo ljudi, ili da čak nema ni kvalitetnog kadra ni na vidiku, za taj obim posla...

I kreću fustracije... Sa svih strana...

Ja imam tu nesreću da sam ja uglavnom neko ko krpi (onaj što ga zovu kad sve ode do kurca), onda je na meni uvek veliki pritisak... Najsmešnije mi je to nepomeranje rokova, iako se vidi da će nešto da klizi, jer, eto... Nećemo pomerati rokove, nikako, nek ljudi koji rade na projektu pocrkaju... Čak nij ni stvar penala, nego, eto, jedenje govana...

Lezilebovich

@radisa to ce biti tako dok god ima ljudi koji su spremni da zalegnu 20h dnevno vise nedelja/meseci i da izvuku projekat. Kada sales ili mgt ne bi racunao na taj momenat, ne bi ni mogli tako da se ponasaju nego bi bili prinudjeni da daju razumnije rokove

Naravno, ako se radi o drzavnim firmama kao klijentima, onda je to potpuno druga stvar

JozoMujica
2 hours ago, iDemo said:

Ovo je - u odnosu na moj™ Fortran - level "eee, s kakvim mi medjedom u kuci zivot prodje". Uz nadu da nije potpuno promashen topić

https://www.kdnuggets.com/2020/05/sparse-matrix-representation-python.html

:thumbsup:

Nisam pajtondžija™ a više uglavnom i ne radim sa velikim setovima podataka, ali odlično objašnjen mehanizam.

iDemo
12 hours ago, JozoMujica said:

, ali odlično objašnjen mehanizam.

Ja samo treba da primenim ovo i opremim™ nekakve dnevne isporuke vode otvorenim (ne)prirodnim tokovima & kanalima... Programiranje mi sluzi k'o alat za ozbiljan™ posao kojim se bavim pa tako i ovo sa pajtonom™ - i vrlo sam zadovoljan raznoraznim gotovim proizvodima koji leze spremni po isto tako raznoraznim 'bibliotekama' pajtonskim...

Tpojka

Ros

kad se sef prihvati programiranja:

IF STRPOS(pcSessionID,'#') = 0 THEN
  lrParentEngineeringLine.Type := 2  
ELSE
  lrParentEngineeringLine.Type := 2; 

:D 

radisa
1 minute ago, Ros said:

kad se sef prihvati programiranja:

IF STRPOS(pcSessionID,'#') = 0 THEN
  lrParentEngineeringLine.Type := 2  
ELSE
  lrParentEngineeringLine.Type := 2; 

:D 

Možda je nekad bilo razdvojeno, pa kad je menjao kod ostavio ovako, da ako opet bude različito, ne mora da kuca sve ponovo?

Ros
Just now, radisa said:

Možda je nekad bilo razdvojeno, pa kad je menjao kod ostavio ovako, da ako opet bude različito, ne mora da kuca sve ponovo?

ma jok. ima isti kod na 5 mesta.

kaze da se ne seca sta je time hteo da postigne. ali sam mu popravio dan :)

Tpojka

Trebalo je inicijalizovati `lrParentEngineeringLine.Type := 2;` prije petlje.

• Hvala 1