Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

 

 

15 minutes ago, laser lotus said:

Trenutno radim u fintech firmi (ozbiljna firma sa ozbiljnim klijentima) na procesiranju kreditnih kartica. Na mom projektu tim od 30tak ljudi (firma ima nekoliko hiljada zaposlenih) od kojih su 10 bekend programeri, oko 300K LOC trenutno - mislim da ni sve četiri osnovne računske operacije nemamo u kodu a ne neku ozbiljniju matematiku.

Da, ima oblasti gdje je potrebno solidno/odlično poznavanje matematike, ali daleko od toga da je za svaki (ili većinu) ozbiljnih poslova neophodna matematika. Da jeste možda ne bih zaboravio 95% matematike koju sam znao prije 20 godina.

E sad, možda nam se razlikuje definicija ozbiljnih poslova.

I bulova algebra je matematika... 

Link to comment

Jeste, al sam je ja učio još u osnovnoj školi ;)

 

Tamo 80tih jeste poznavanje matematike bilo usko vezano sa programiranjem jer prosto većina stvari za koje su računari upotrebljavani je bilo usko vezano sa matematikom. Posljednjih 20 godina to definitivno nije slučaj.

Link to comment

Sta je matematika? Da li neko ko se bavi kompjuterskom grafikom mora da bude dobar u statistici? Mozda, zavisi sta tacno radi, verovatno ne. Da li mora da bude dobar u linearnoj algebri, trigonometriji? Mora. U stvari, da li mora? Da li neko ko primenjuje nesto, to stvarno zna ili samo primenjuje da bi dobio rezultat_ Da li neko ko hoce da rotira u 3D prostoru i kazu mu: "trebaju ti quartenioni!" (izvinjavam se sto ne znam srpsku rec, nisam to u Srbiji ucio i nije me previse interesovalo pa da posle naucim) i onda on nadje kako da primeni i dobije razultat sustinski razume sta radi? True story: kolega sa faksa je prvo radio projekat gde je morao da "nauci" sta su quarternioni, jer mu je trebalo u praksi, a onda je polagao linearnu algebru koju je preskocio u drugom semestru. Znao je da objasni koje probleme resavaju i zasto se koriste, ali nije znao ni sta su u sustini* ni da licno nesto na papiru izracuna.

 

Uvek postoji opcija da, naravno, kad se ode na visi nivo u ozbiljnim firmama, da su ljudi tamo sposobniji, teoretski utemeljeniji i... u praksi iz mog iskustva, ne znam kako, ali ispostavi se uvek da su ljudi tamo isti oni koji su bili svuda oko nas u skoli, na faksu itd. Znam kako, salim se, koji bi uopste mogli da budu; nisu pali s Marsa. U praksi dakle, vecina ne resava teske probleme za koje je potrebno mnogo teorijskog znanja, nego uglavnom sklapa lego kocke, gde su kocke tudja resenja teskih problema.

 

* ne znam ni ja

 

Ovaj citat sam vec postovao ovde negde, ali mislim da je adekvatan

 



Seibel: To read Knuth, it seems to me, you have to be able to read the math and understand it. To what extent do you think having that kind of mathematical training is necessarily to be a programmer?

 

Crockford: Obviously it's not, because most of them don't have it. In the sorts of applications that I'm working on, we don't see that much application of the particular tools that Knuth gives us. If we were writing operating systems or writing runtimes, it'd be much more critical. But we're doing form validations and UIs. Generally performance is not that important in the things that we do. We spend most of our time waiting for the user or waiting for the network.

 

I would like to insist that it's absolutely necessary for people to understand this stuff, but it's not. And maybe that's why web programming has taken off and why it's so accessible and why JavaScript works. This stuff really isn't that hard. And most of the things that make it hard are unnecessarily hard. If we just cleaned up the platform a little bit, this work gets a lot easier.

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Ja stvarno ne verujem u te varijante da čovek može biti uspešan u IT bez nekih predznja...

 

Lupio bih +1 na ovo, uz dodatak - mozes da sljakas bez predznanja i bez formalnog obrazovanja, i 90% vremena ce ti ici onoliko lako koliko si pametan i sposoban. Ali onih 10% kad nagazis minu, tu je ogromna razlika da li si skolovan programer ili samouk kursadzija. Ogromna koja se meri sa par sati posla u odnosu na nedelju dana lupanja glavom u zid.

 

No, sve se uci i nikad nije kasno. Ko je krenuo sa 20 ima 10 godina fore u odnosu na onog sto je krenuo sa 30, ali ako krene da zabusava a ovaj matorac ulozi hrpu vremena, bice kao ona kornjaca i zec.

 

A glede matematike, nije poenta samo u + i -, integralima i funkcijama, vec to da je strukturiranje algoritma i logicko razmisljanje usko vezano sa matom. Prosto srodne su nauke, nisam upoznao jos nekoga ko je odlican u jednoj oblasti a da nije bar jak vrlo dobar u drugoj.

Link to comment
Just now, goofs said:

A glede matematike, nije poenta samo u + i -, integralima i funkcijama, vec to da je strukturiranje algoritma i logicko razmisljanje usko vezano sa matom. Prosto srodne su nauke, nisam upoznao jos nekoga ko je odlican u jednoj oblasti a da nije bar jak vrlo dobar u drugoj.

To sma i ja rekao sa onim da je i Bulova algebra metematika...

 

Naravno, i ja sam zaboravio gomilu stvari, pitanje da li bi sada znao da izračunam najprostiji integral bez gledanja u google, ali, poenta je da je osnova programiranja Bulova algebra, koja jeste matematika i bez koje se osim jednostavnog frontenda ništa više ne može raditi... Strukturiranje algoritma, optimizacije procese, to je sve usko vezano za razumevanje kako mašina radi, a mašina radi u uskoj sardanji sa gospodinom Bulom...

 

Zbog toga da matematika nije bitna, sad je problem naći klince koji znaju SQL, na primer...  A još da ga pišu optimalno... :(

 

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Zbog toga da matematika nije bitna, sad je problem naći klince koji znaju SQL, na primer...  A još da ga pišu optimalno... :(

 

A tek što ne kapiraju skupove i nizove, to je čudo.

Link to comment

Možda je bolje reći da ljudima treba algebra i logika nego gadjati ih sa "matematikom", jer kada se to kaže, verovatno pomisle na to malo od integrala iz srednje škole i imaju (zapravo sa pravom) psihofizički strah od Većeg i odustaju lako.

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Plus na postove, a iz vlastite perspektive na @goofs-ov.
Problem u kursevima je što su često pogrešno ili bolje rečeno nedovoljno koncipirani gdje se može pokupiti poneka od loših praksi od svakog predavača a ako čovjek nije kritičan prema kursu i/ili ne radi dovoljno preko kursa. Ja sam iz priče zec al' sam se od početka usmjerio u širi aspekt (koji opet i nije preširok) - LAMP. 
Savladavajući Apache (recimo) u konceptu, nije mi ostavilo problem za naknadni rad u nGinx-u. Ali proveo sam godina i godina na stvarno puno tutorijala i sa radom od vjerovatno i 16h/d odvaj'o sam kukolj sa YT, zatim EDX da bi' na kraju a primarno za PHP dostig'o PHP chat room na SO-u preko koje ustvari i kvalitetne artikle Fowler, Ferrara, Piveta, Popov, Bergmann, (i nekih drugih), k'o trenutno vodećih imena PHP-a. A to je samo PHP. Za ostalu konceptuologiju™  Robert C. Martin (hvala @teacher), k'o i za primjenu rješenja kod Skeet (sve i svja), Linoff, Carwin, Biegeleisen (RB) i smatram da će se ovakav spisak imena naći tek sa debelim radom.
Krenuvši od pobrojanih imena i njihovih radova i usput savladavavši više, nije tad predstavilo problem da po potrebi podesim stvari u Gitlab serveru Ruby-jem, da drugi put iskoristim Groovy tj. Java za pisanje skripti na reportserver (auth putem JWT-a ili grabenje skupa podataka...). Ali sve je to stiglo nakon silnih godina tutorijala. :D
A matematika je tek usputni alat koji se upotrijebi da bi se riješio dati problem. 
Isto, nije lak pos'o ni naći dobrog frontend dev-a koji za moj pojam treba da napravi sajt bez upliva backend-a te da me samo pita koji mu je endpoint za AJAX (a prateći nomenklaturu i standardizaciju bi me treb'o riješiti i tog pitanja al et', a sav test već uraditi sa dummy JSON fajlom/kolekcijom/objekt nizom). FE mora da drži u malom prstu (kako trenutno stvari stoje) backbone, knockout, Angular, React i Vue a ne k'o što sam posljednjem frontend-u na projektu napis'o nekol'ko desetina hiljada linija (ok, ne mjeri se izgradnja aviona masom ugradjenih dijelova) JS-a da bi BE radio smootly.

Tako da se ne bi' u potpunosti složio da je FE sa donje strane terase

ali da je lakše naučiti kako odrediti procenat širine diva za mobile-first od 3nf-a i modela query-ja tj samog modela pretrage i dohvata - stoji.

Link to comment
  • 5 months later...
  • 1 month later...

posao.hr

moj-posao.net

 

Ovaj drugi je u istom vlasništvu kao i Infostud, pa možda imaju i neki poseban portal tipa helloworld.

Edited by mraki
Link to comment
  • 1 month later...

Ne znam gde bih da izbacim rant na određivanje rokova u IT-ju, pa ću ovde...

 

Dakle, zašto su rokovi u gotovo svakom poslu u kojem sam učestvovao u poslednjih 15 godina bili kraći nego što je potrebno, nekad i neuračunljivo prekratki? Zato što su ljudi budale, moj je odgovor...

 

Prvo, implementacije prodaju ljudi koji imaju ograničeno™ (ne znam bolju reč za to, stavrno, savršeno se uklapa) tehničko znanje i bonus/plata im zavisi od toga šta će da prodaju... Oni dolaze kod kijenata i obećavaju gluposti, vrlo često neizvodljive ili izvodljive za čoveka kojem dan košta više hiljada €, a kojeg, naravno, ne nameravaju da angažuju na projektu... Zatim to isto obećavaju u rokovima koje ni taj lik koji košta kao vrhunski košrarakaš i sa svojom dvojicom najboljih drugara ne može da uradi...

 

Sa druge strane stola sede uglavnom likovi koji nemaju nikakvo tehničko znanje, imaju high level ideju šta hoće i imaju kintu naravno... Oni gledaju par ponuda, izaberu koja izgelda na prezentaciji najlepša, a čestio čak ni to, već izaberu onu sa najkraćim rokom da bi izvukli neki bonus za uspešan projekat, dok su još tu... Ne razmišljaju, jer nemaju dovoljno predznanja, o tome koliko je relana bajka koju priča druga strana, a ni ne zanima ih previše...

 

I onda dođe projekat... Arhitkta se uglavnom krsti levom i desnom kad vidi obim i rokove, koje naravno sales nije iskomuniciao sa njim ni u naznakama... Onda se naravno, utvrdi da je na projektu malo ljudi, ili da čak nema ni kvalitetnog kadra ni na vidiku, za taj obim posla...

 

I kreću fustracije... Sa svih strana...

 

Ja imam tu nesreću da sam ja uglavnom neko ko krpi (onaj što ga zovu kad sve ode do kurca), onda je na meni uvek veliki pritisak... Najsmešnije mi je to nepomeranje rokova, iako se vidi da će nešto da klizi, jer, eto... Nećemo pomerati rokove, nikako, nek ljudi koji rade na projektu pocrkaju... Čak nij ni stvar penala, nego, eto, jedenje govana...

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...