Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

3 minutes ago, Dagmar said:

 

Pa jel tebe pitaju kako da postanu direktori ITja ili kako da dobiju junior poziciju za front end? Ako je ovo prvo onda svaka čast raspitivačima...

Za direktora imITja ti ništa više od matematike koju pokupiš usput u životu ne treba... Trebaju ti druge stvari...

 

Za juniora, za ovo što ja radim, bez matematike je jako teško, i ti ljudi koji tako krenu, obično, ili promene posao, ili ostaju juniori jako dugo... Imali to u firmi, više puta...

 

Nije ni svaki juniorski posao isti...

Link to comment
Just now, radisa said:

:D

 

NE znas ti sta sve ljudi zamišljaju... Trenutno radim kod klijenta, gde su umislili da će posle jednog kursa moći da nam otkažu ugovor o održavanju jer će sve naučiti na kursu... 

 

imao sam situaciju da me čovek mrtav ozbiljan pita da ga naučim programski jezik za jedno popodne...Pri tome nikad nije programiro ništa...

 

E jebi ga onda. Ja bih im rekla da mora prvo da se uradi doktorat iz teorijske fizike u tom slučaju.

Moj brat nije imao tako sumanute ideje, tražio je nešto da bude praktikant pa junior. Ali njega su recimo svi ortaci kod kojih se raspitivao žestoko demoralisali za tu prekvalifikaciju. A onda ga je jednom sestra, koja nema veze sa ITjem, videvši da od tog bratovog kenjanja sa IT ortacima nema vajde i da se celu godinu nije pomerio sa mesta, jer ništa "ne može da se uradi", bukvalno uzela za ruku i upisala na jedan od tih kurseva.

Mislim trebalo je da on više sluša ukućane a ne te IT ortake, al to je moj brat, mislio je da mi nemamo pojma šta mu pričamo samo zato što ništa ne znamo o toj struci, a da ga ovi znalci ispravno savetuju, a ispalo je da su ga u suštini samo zavlačili sa tim kenjažama tipa "ja kad vidim kurs bacam CV", "ne može bez matematike", "ne može bez fakulteta".

Link to comment
Just now, Dagmar said:

 

E jebi ga onda. Ja bih im rekla da mora prvo da se uradi doktorat iz teorijske fizike u tom slučaju.

Moj brat nije imao tako sumanute ideje, tražio je nešto da bude praktikant pa junior. Ali njega su recimo svi ortaci kod kojih se raspitivao žestoko demoralisali za tu prekvalifikaciju. A onda ga je jednom sestra, koja nema veze sa ITjem, videvši da od tog bratovog kenjanja sa IT ortacima nema vajde i da se celu godinu nije pomerio sa mesta, jer ništa "ne može da se uradi", bukvalno uzela za ruku i upisala na jedan od tih kurseva.

Mislim trebalo je da on više sluša ukućane a ne te IT ortake, al to je moj brat, mislio je da mi nemamo pojma šta mu pričamo samo zato što ništa ne znamo o toj struci, a da ga ovi znalci ispravno savetuju, a ispalo je da su ga u suštini samo zavlačili sa tim kenjažama tipa "ja kad vidim kurs bacam CV", "ne može bez matematike", "ne može bez fakulteta".

Vidi moj rodjeni brat ima dva mastera iz hemije, pa se prekvalifikovao u programera... I još malo pa će i senior da bude... :) Ako ne zapali u Norge, pre nego ga proglase seniorom...

 

Ali, on je pre tih kurseva za prekvalifikacije, 2 godine programirao za sebe, sitnice koje su mu trebale da bude efikasniji na poslu koji je radio, i nije se tek tako odlučio da menja zanimanje...

 

Ja stvarno ne verujem u te varijante da čovek može biti uspešan u IT bez nekih predznja...

 

 

Link to comment

Ima talenata, nekih ljudi kojima stvarno leži pa rasturaju i bez diplome... ali oni su uglavnom u tome još od mladih dana. Ne krene tek tako nekome ko jedva barata sa računarima.

Edited by mraki
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Ja stvarno ne verujem u te varijante da čovek može biti uspešan u IT bez nekih predznja...

 

Pa moj brat je konkretno zaglavio na državnom i dugi niz godina nije radio ništa. Iz ITja nikakvo predznanje nije imao, ali mislim da je sasvim solidno inteligentan.

E sad šta je cilj, njemu je bio da može da počne nešto da radi s obzirom da je nabio ozbiljne godine, nije imao dana radnog iskustva ni iz čega, ni struku, a procenio je da bi programiranje mooglo biti Ok za njega. On je tek nešto više od godinu dana zaposlen na poziciji juniora i sad ja ne mogu da procenim njegov nivo jer ništa ne znam o tome, al verovatno mu je junior maksimum za neki naredni period. Tvoj brat je koliko vidim u tom smislu znatno uspešniji, pa ti je to možda perspektiva. Ali mojima je opet ovo preuspešno kad gledaš koju je brat promenu u svom životu napravio. A zarađuje koliko i moja sestra koja je završila prilično težak državni faks, radi u struci godinama nakon što je jedva uspela da se ugura eventually, čak je i neki šef tamo, mislim ni to nije za baciti (to verovatno iz perspektive većine ITjevaca ovde nisu neke pare pa sad nije uspešno, ali opet iz naše perspektive ovo je preko svih očekivanja, ono samo neka mu se nastavi ovako, kuc-kuc itd).

Link to comment
3 minutes ago, mraki said:

Ima talenata, nekih ljudi kojima stvarno leži pa rasturaju i bez diplome... ali oni su uglavnom u tome još od mladih dana. Ne dodje tek tako nekome ko jedva barata sa računarima.

 

Pa ja ne kažem da moj brat rastura. Ali je od nula dinara i nula perspektive došao do nečega za šta je sestra gulila faks 6 godina pa jurila posao 3, pa onda radila još 5 pre nego što je unapređena, za ukupno 3-4 meseca kursa i još par meseci da nađe praktikantsku poziciju. Pazi, to je prilično dobar uspeh u tom smislu stići nekog ko je preko deset godina mukotrpnog rada uložio da budete na istom za ispod pola godine (na istom mislim u smislu neke plate i posla, ne globalno).

Link to comment

Ma ja kažem generalno, svaka čast tvom bratu, drago mi je da je uspeo.

Biće on i senior jednog dana, polako.

 

Inače, ja sam debil navukao neku fobiju od programiranja, osećaj da mi neće ići pa sam odustao od neke eventualne prekvalifikacije. A tehničke sam struke inače.

 

Edited by mraki
Link to comment
4 minutes ago, mraki said:

Ma ja kažem generalno, svaka čast tvom bratu, drago mi je da je uspeo.

Biće on i senior jednog dana, polako.

 

Inače, ja sam debil navukao neku fobiju od programiranja, osećaj da mi neće ići pa sam odustao od neke eventualne prekvalifikacije. A tehničke sam struke inače.

 

 

Što se mene tiče ne mora da bude senior (al sam velikodušna :) ) al mu želim da i dalje radi sa dobrom ekipom kakvu sad ima i da srećan ide na posao.

 

A što se tebe tiče, tvoja stvar naravno, ali ako si inače razmišljao o tome pa te demoralisali, eto ako ovo sa mojim bratom nije pozitivan primer ne znam šta bi mogao biti bolji. Moguće je. Imao je on i sreće sa praksom posle, više nego pameti, ali i da nije našao tako dobru praksu našao bi nekakvu, nije to sad endpoint. A kao što rekoh mom bratu su svi drugari punili glavu kako je nemoguće.

Link to comment
Just now, mraki said:

A koliko ima godina brat, sa koliko je krenuo? Soriako is pomenula već, nisam sve pročitao...

 

Sad puni 30, sa 28-29 je radio kurs i tražio stažiranje/juniorsko mesto.

 

Ti si muško, mislim da ako si do oko 35-36 ne bi trebalo da je problem, posle 40 mislim da je teže.

Link to comment
57 minutes ago, Host said:

Za bazicne poslove nije neophodna matematika, dovoljna je sposobnost logicnog razmisljanja. Za bilo koji ozbiljniji rad treba matematika. 

Trenutno radim u fintech firmi (ozbiljna firma sa ozbiljnim klijentima) na procesiranju kreditnih kartica. Na mom projektu tim od 30tak ljudi (firma ima nekoliko hiljada zaposlenih) od kojih su 10 bekend programeri, oko 300K LOC trenutno - mislim da ni sve četiri osnovne računske operacije nemamo u kodu a ne neku ozbiljniju matematiku.

Da, ima oblasti gdje je potrebno solidno/odlično poznavanje matematike, ali daleko od toga da je za svaki (ili većinu) ozbiljnih poslova neophodna matematika. Da jeste možda ne bih zaboravio 95% matematike koju sam znao prije 20 godina.

E sad, možda nam se razlikuje definicija ozbiljnih poslova.

Link to comment
Just now, mraki said:

34 godine :)

U nekoj sam drugoj priči, u kojoj se nadam da ću i ostati. Srodno donekle, ali nisam programer.

Inače sam imao ok osnovu, matematika mi nije bila strana ali eto... 

 

 

A pa drugo ako si već u nečemu. Onda nije da se tek tako ostavlja i kreće u nešto peto. Kod nas je situacija bila čista, dečko je ili mogao da ide na kurs ili da sedi besposlen kući pa tu i nije baš bilo puno dumanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...