Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

On 26.10.2018. at 21:22, Durruti said:

 Ne znam koliko su stručni ti nastavnici, ali ne bi im trebalo puno vremena da se prebace na Pajton, pogotovo da uče decu.

Sa cega da se prebace? Sa

 

10 PRINT "ZDRAVO"

20 GOTO 10

 

? :laugh:

Link to comment
On 27.11.2018. at 18:43, JozoMujica said:

Sa cega da se prebace? Sa

 

10 PRINT "ZDRAVO"

20 GOTO 10

 

? :laugh:

Pa lakše su osnove Pajtona ili nekog modernijeg jezika višeg nivoa nego taj špageti kod 

Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Zamrla tema, jbg, izgleda niko neće da bude programer(ka)...

 

Čaprio pre neki dan sa ortakom koji kroz frilensing razvija softver (C#/SQL) za nekog američkog poslodavca. Kaže, u Srbiji vlada neviđena jagma za senior developerima, nude se plate od 3-4 soma eura. Tako da ono, ako bi me neki nezaposleni mlad čovek koji kao zombi besciljno baza ulicama ne znajući šta će sa sobom upitao za savet, rekao bih mu da se prekvalifikuje na IT, sedne negde i počne da kodira. 

Edited by Willow
Link to comment
3 hours ago, Willow said:

Zamrla tema, jbg, izgleda niko neće da bude programer(ka)...

 

Čaprio pre neki dan sa ortakom koji kroz frilensing razvija softver (C#/SQL) za nekog američkog poslodavca. Kaže, u Srbiji vlada neviđena jagma za senior developerima, nude se plate od 3-4 soma eura. Tako da ono, ako bi me neki nezaposleni mlad čovek koji kao zombi besciljno baza ulicama ne znajući šta će sa sobom upitao za savet, rekao bih mu da se prekvalifikuje na IT, sedne negde i počne da kodira. 

Senior developer i koder su udaljeni kao nebo i zemlja... Ne može svaki koder postati senior developer, čak, realno, malo ih i može i postati, zato je takva jagma za njima...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Senior developer i koder su udaljeni kao nebo i zemlja... Ne može svaki koder postati senior developer, čak, realno, malo ih i može i postati, zato je takva jagma za njima...

 

 

 

 

 

 

hoces da kaze da comtrade nece nastancati hiljade seniora? :D

Link to comment
10 minutes ago, Ros said:

hoces da kaze da comtrade nece nastancati hiljade seniora? :D

Pa to... Kad me ljudi koji nisu nikad ništa ni učili, a imaju 35+ pitaju kako da postanu programeri jer to se dobro plaća, šta da odgovoriš?

 

A vidim sad je to popularno i kod roditelja da decu upisuju na neke takve smerove... 

 

 

Link to comment
53 minutes ago, radisa said:

Pa to... Kad me ljudi koji nisu nikad ništa ni učili, a imaju 35+ pitaju kako da postanu programeri jer to se dobro plaća, šta da odgovoriš?

 

A vidim sad je to popularno i kod roditelja da decu upisuju na neke takve smerove... 

 

 

ja uvek pita da li je zainteresovani dobar u matematici. ne samo dobar, nego odlican i vise.

cudo kako posle tog pitanja splasnjava odusevljenje

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

Senior developer i koder su udaljeni kao nebo i zemlja... Ne može svaki koder postati senior developer, čak, realno, malo ih i može i postati, zato je takva jagma za njima...

 

To stoji. Mada, rekao bih da je veliki deficit na tržištu programera, pa i dobri koderi postaju tražene zverke. 

Link to comment

Moj burazer iz Kanade  je bio CO ili takvo neko bitno mudo u jednoj kompjuteraškoj firmi (firma je omogućavala ljudima plaćanje karticama i trebali su im programeri. Radio sam i ja kod njih kao first line customer support) i kad je dolazio ovde u potrazi za programerima i ostalima, konstatovao je da su ovi naši preskupi. Firma je zapošljavala uglavnom Indijce i Ukrajince a bilo je i Belorusa. Meni je bilo zabavno jer smo često imali conference call-ove pa su mi bili smešni svi ti silni naglasci.

Buraz je posle pola godine skapirao da je firma nezadovoljavajuća (neozbiljna po njegovim rečima) pa je dao otkaz. Ubrzo su otpustili i mene.

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment
20 minutes ago, Willow said:

 

To stoji. Mada, rekao bih da je veliki deficit na tržištu programera, pa i dobri koderi postaju tražene zverke. 

Deficit je ogroman na it tržištu... Ljudi sa 2 godine nekog iskustva, koje je budi bog s nama traže po 1800 - 2000... Jbg, mozda sam ja mator pa nešto ne razumem, ali za te pare ja bi ocekivao da neko sabija sa znanjem... A onda daš osnovni test i vidis da je sve to ni za boljeg juniora...

 

Sa 5 godina iskustva vec misle da su uhvatili boga za muda...

 

 

Link to comment

Prosecne regularne plate web dev kodera obicno ne prelaze trecinu pomenute na prethodnoj strani. Po recima prijatelja, vecina kursadzija i it akademaca su zavrsili u frontend prici pa mu na takve konkurse stize neverovataaan broj prijava.. beckend, egzotika i trendi stvari, par stotina gore. Zverke dogovor.

Link to comment
55 minutes ago, radisa said:

Deficit je ogroman na it tržištu... Ljudi sa 2 godine nekog iskustva, koje je budi bog s nama traže po 1800 - 2000... Jbg, mozda sam ja mator pa nešto ne razumem, ali za te pare ja bi ocekivao da neko sabija sa znanjem... A onda daš osnovni test i vidis da je sve to ni za boljeg juniora...

 

Sa 5 godina iskustva vec misle da su uhvatili boga za muda...

 

 

 

To je manje više bio i zaključak mog burazera. On je već tada bio nezadovoljan tom kanadskom firmom i tražio je ljude za njih ali i neke za sebe. I bio je započeo pregovore s nekim likom (ili ekipicom) odavde ali kako su pregovori uzimali maha skapirao je da ovi naši traže više para nego što vrede pa ih je odjebao.

Meni je u toj firmi bilo skroz OK. Radio sam od kuće, efektivno 4 do 5 sati dnevno. No, kad je neko pitao zašto Bujodrag nije uradio taj i taj posao, burazer ih je napušio i rekao: zašto mu niste obezbedili alat za posao? OK, Android telefon sam imao ali trebalo je da mi obezbede i jedan Ajfon i onaj čitač kartica da kad neko prijavi problem mogu da ga testiram. Pa ako se problem ponovi, pošaljem/prosledim problem programerima a ako se ne ponovi zamolim onog ko je problem prijavio da proba ponovo. Radio sam šest meseci. Ajfon i čitač kartica je trebalo da mi stignu posle mesec i po, dva. Nisu stigli ni posle šest meseci. Često sam o tome pričao s Tejasom, jednim vrednim Indusom dobrog naglaska i smejali smo se. No, on je bio zabrinut jer u firmi je bio samo jedan stepenik iznad mene i imanje posla mu je bilo bitno. U početku nije razumevao kako ja mogu da kažem: Baš me briga. Posle sam mu objasnio moju specifičnu situaciju. A razgovarao sam s još jednim bitnijim u firmi. On je valjda doveo mog burazera. I on je uvažio i skapirao moje žalbe ali nije ništa mogao da uradi. 

Izgleda da je stav svih tih vlasnika takvih firmi vrlo prost: ima programera ko pleve, naći ćemo nekog voljnog da radi za kikiriki. A oni debili što rade customer support, pa tek oni su expendable. Ko ih jebe.

 

 

A meni je bilo super. i onako sam po ceo dan sedeo a zaradjivao sitnu platu ali za mene beskonačno puta veću od nule. Bila je uglavnom 400 kanadski dolara, ponekad i nešto više.

Ali, mogu reći da je druga smena užasna. Uzmite to u obzir svi vi koji bi radili na raznim Upworkovima ili za razne ovdašnje customer support firme.

Živeo sam skoro godinu dana s devojkom koja je radila baš to u firmi NCR. Moja plata u Infostanu je bila 45 hiljada a njena oko sedamdeset. Vremenom je avanzovala pa je bila i veća. Jedno vreme je sama vodila KMart i Sears. Dakle, oboje smo bili puni k'o brod.

I povremeno (retko) je radila od kuće pa sam je slušao kako priča s klijentima. I svi uglavnom Indusi. I svi pričaju kao Piter Selers u Zabavi. Sve čekaš s polukezom na licu kad će da kažu: Birdie nam nam. :D 

 

No, ona je radila drugu smenu. Od 15 do 23h. A ja radio prvu. Ta druga smena je najgora. Ja odlazim na posao i nemam srca da je budim, ona dolazi kući nešto malo pre ponoći, meni je tad već vreme za krevet jer moram ustati oko pola sedam. Seks na brzaka i to je sve. Vidjali smo kvalitetno se samo za vikende, kao da ne živimo zajedno.

Kad su me otpustili u Infostanu ona nije mogla da skapira da neću da radim u NCR jer neću da radim drugu smenu jer onda ne bih mogao ni da sviram. Imao sam tih godina po tri do pet proba nedeljno s raznim bendovima, ne računajući svirke. To je bio jedan od početaka naših svadja i raskida.

 

Ako možete, izbegnite drugu smenu. Baš je nezgodna. Čak je i treća mnogo bolja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...