Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Razbacali ste se u definicijama imena koja uopste vise nisu bitna ako su ikad i bila. Sto Indy kaze, nije slucajno sto ni recnici ne prave razliku. Ja sam cuo i za druga imena podele programer/softver arhitekta i slicno. To uglavnom sluzi za sprdnju i niko ozbiljan se ne obazire na naslove titula. Jedini covek koga sam ikad sreo da sebe naziva "QA inzenjerom" je bio, jelte, QA i samim tim nanizi u hijerarhiji. Svi su programeri (ili kako god vec zele da se zovu) s razlicitim nivoom skila na nekoj zamisljenoj skali. Tu naravno iskljucujem Knutha, Dijkstru i slicne ljude koji su prvenstveno naucnici ("Computer science is not about machines, in the same way that astronomy is not about telescopes"). Tako da je svaki programer koji se prakticno bavi programiranjem u industriji, pa makar bio izuzetnog nivoa znanja i dalje blizi priucenom javaskript pocetniku nego Knuthu. Computer Scientist je neko ciji bi posao ako se obavi odlicno mogao rezultirati Turingovom nagradom, a programer bi, ako je zaista dobar, mogao proizvesti odlican jezik, program, frejmvork...

 

Svakako mislim da je izvan teme ovakva prica, ono sto bi zaista pomoglo bi bilo da neko malo detaljnije kaze iz licnog iskustva ili barem iz druge ruke koje prepreke u bavljenju big data, AI, learning machine sistema mu se cine najznacajnijima i sta u odnosu na njih moze da se izvuce kao savet nekome ko zeli da udje u taj svet.

Za Dijkstru se slazem, za Knutha samo delimicno. On jeste genijalan naucnik (mislim na comp. science), odlican matematicar, ali je i pravi programerski bog. Jebote, covek je rodonacelinik modernog desktop izdavastva, i to ne tako sto se bavio naukom i matematikom, nego sto je seo i sam napisao prvi moderni program za racunarski prelom teksta i font generator.

Link to comment

Za Dijkstru se slazem, za Knutha samo delimicno. On jeste genijalan naucnik (mislim na comp. science), odlican matematicar, ali je i pravi programerski bog. Jebote, covek je rodonacelinik modernog desktop izdavastva, i to ne tako sto se bavio naukom i matematikom, nego sto je seo i sam napisao prvi moderni program za racunarski prelom teksta i font generator.

 

Ma dobro, nije da on i mnogi nisu pravili prakticne stvari, nego je vise poenta da je njihov glavni posao nauka a ne aplikativni softver.

Link to comment

Inace, kad smo kod Dijkstre, par citata koje treba imati na umu kada se prica o ovim stavima. 

 

A number of these phenomena have been bundled under the name "Software Engineering". As economics is known as "The Miserable Science", software engineering should be known as "The Doomed Discipline", doomed because it cannot even approach its goal since its goal is self-contradictory. Software engineering, of course, presents itself as another worthy cause, but that is eyewash: if you carefully read its literature and analyse what its devotees actually do, you will discover that software engineering has accepted as its charter "How to program if you cannot.".

 

Object-oriented programming is an exceptionally bad idea which could only have originated in California  
Link to comment

Tenksić, Bato.

 

 

Što tenks? Sad umesto limunane u ruci ima da ispadneš kao jedna od nas:

 

 

0903pwU.jpg

 

 

 

 

COBOL, shit. :lolol:

 

 

Jesi li ti video koju paru dobijaju kobolaši? To je bre jezik i tačka.    ;)

Link to comment

Jesi li ti video koju paru dobijaju kobolaši? To je bre jezik i tačka.    ;)

 

Iz COBOL-a je intervenciom Nemaca nastao jedan od najodvratnijih jezika ikada stvorenih, ABAP...

 

A, boga mi i tu je kinta odlična...

Link to comment

Pa zato i jeste toliko plaćeno.

 

I ne samo ABAP, viđao sam po firmama reporting formate koji su imali Kobol za uzor (evo, naježio sam se upravo na 32 stepena).

Link to comment

Pa zato i jeste toliko plaćeno.

 

I ne samo ABAP, viđao sam po firmama reporting formate koji su imali Kobol za uzor (evo, naježio sam se upravo na 32 stepena).

Ćuti, ja sam osuđen na ABAP... Iako mi nije primarni skill, naučio sam ga da podigenm cenu sebi, ali, jebeno je to, u materinu...

Link to comment

 Nisi kreten, savladaćeš i ovo, samo kreni i vežbaj, vežbaj, vežbaj, ne samo teorija.

+1

ovo kazem iz sopstvenog iskustva. ja sam uvek bio matematicar, i uzasan mi je problem bio da se prebacim na taj stil razmisljanja koji je nekada matematicki nelogican(i danas je jbg). samo vezbom se moze prevazici. ali nemoj nikada da postanes programer, molim te. ja se secam na faxu smo tamo daaaaaaaaaaaavne 97-98, ucili LILA programski jezik... to mu dodje kao neki poluasembler koji se radio da bi skapirao kako da napravis nesto sa ogranicenim resursima. a danas mi cela sorta novih programera napravi rusvaj po mrezi i serverima jer ih zabole levo cose za resurse(ja sam napravio, a ako ne radi, znaci da tvoja mreza ne valja... more mrs!)

 

 

Iz COBOL-a je intervenciom Nemaca nastao jedan od najodvratnijih jezika ikada stvorenih, ABAP...

 

A, boga mi i tu je kinta odlična...

pre 2-3 godine je neka banka u Srbiji(ne secam se koja) trazila COBOL programera. nudili zagarantovanu platu od 2000 evra. jbg, ljudi imaju jos mainframe sa XY virtuelnih masina na kojima se vrte programi u COBOL-u... i to radi ko sat, i ne pada im na pamet da menjaju, tako da im jeftinije da nadju COBOL programera, plate poprilicnu kintu, nego da udju u rekonstruciju celog sistema

Link to comment

Ćuti, ja sam osuđen na ABAP... Iako mi nije primarni skill, naučio sam ga da podigenm cenu sebi, ali, jebeno je to, u materinu...

 

Neka pozivi meni ABAP, dok je njega i meni je 6 figure salary  :)

Link to comment

Može se malo iskopati o cobolu.

Svi bi da ga se reše ali dobrom delu odveć komplikovano i skupo.

I nije ih malo.

 

Vidi ovih sap-ovaca. :D

 

Cobol je backbone mnogih IT sistema, pogotovu banki, transportnih kompanija, svih onih koji su 60ih i 70ih bili avangarda kompjuterizacije.  Ogromne firme, ogromni sistemi.  A nikome od njih IT nije primarna stvar, nije value stream nego je overhead i stvari se tu radikalno menjaju jedino ako i kad nesto debelo zabaguje.  If it ain't broke, don't fix it.  Ko nije sredinom/krajem 90ih napustio mainframe sisteme zbog Y2K bug, (a velika vecina nije nego su angazovali kombinaciju experata vracenih iz penzije i intern/temp grunts i organizovali agresivnu kampanju da to srede) taj je sad bezbedan do 2070.  ;)

Link to comment

Ko kobol sistem do sada nije promenio, neće to ni uraditi. Verovatno koriste već alate koji kompajliraju kobol kod u java byte code i onda sve serviraju iz JVM-a.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...