Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Nego, znate šta sam pročitala u jednoj knjizi o HFT. Pošto je brzina kriterijum broj jedan, kažu iz svedočenja ljudi iz fondova kako se preferiraju istočnoevropski (sovjetski) programeri. Fora je u tome što za razliku od US diplomaca, nisu imali resurse, pa su kodove pisali na papiru i proizvodili najelegantnije kodove. Jesi ti, Bato, takav mučenik? :D

 

Imali smo jednog starog programera u firmi, voleo je da šeta po kancelariji kao Baltazar i diktira mlađoj koleginici kod onako iz glave, direktno. Njemu ni papir nije trebao. Inače je čovek Crnogorac, pa nije voleo da kuca.  :D

Edited by slow
  • Haha 1
Link to comment

Koja jebeno tuzna prica. A najtuznije je sto najbriljantniji umovi danasnjice ne rade na leku za rak nego kao batleri za kockare. 

 

to da, ali tu koliko su krivi kockari, toliko su krivi brilijantni umovi, kojima je vaznije da zarade tih par miliona i kupe trophy wife, nego da rade na necemu smislenom od cega ce covecanstvo imati neke koristi.  

 

e da, sergey i dalje radi u finansijama, uprkos iskustvu, pohlepa ne splasnjava.

Edited by rajka
Link to comment

to da, ali tu koliko su krivi kockari, toliko su krivi brilijantni umovi, kojima je vaznije da zarade tih par miliona i kupe trophy wife, nego da rade na necemu smislenom od cega ce covecanstvo imati neke koristi.  

 

e da, sergey i dalje radi u finansijama, uprkos iskustvu, pohlepa ne splasnjava.

 

Novac je mera postovanja u danasnjem drustvu. Sa izuzetno retkim izuzecima, briljantni ljudi zahtevaju da im se prizna ta briljantnost, posto obicno trazi zrtve na drugim stranama. Ocekivati da to ne bude tako u vecini slucajeva predstavlja potpuno besmislen zahtev. U programiranju ima velik procenat onih koji biraju svoj posao po nekim drugim preferencijama osim novca ako se uporedi sa svim ostalim profesijama, ali ocekivati da neko odbije milion dolara godisnje da bi se zabavljao na projektu je bas mnogo.

Ono sto je neophodno da se ta perverzna situacija promeni je da ne postoji citava grana ekonomije koja funkcionise na ovaj nacin.

Naravno, nista drukcije nije ni u ostatku industrije. Realno, da ovaj lik i mnogi poput njega nisu na vol stritu, bili bi u nekoj bulsit firmi i pravili jebene drustvene mreze. Tamo gde su zaista potrebni ako gledamo drustvo u celini ionako nema dovoljno onih koji bi ih niti zeleli niti cenili.

Link to comment

Da rade kao batleri za kockare, još i nekako. HFT je beslovesno korišćenje prednosti u tehnologiji, konkretno kraćem i pravijem optičkom kablu od svog servera do servera trejding platforme. Oni ne koriste veliku computing power da bi iskopali veći broj informacija o hartiji kojom se trguje, pa da kažeš da doprinose efikasnosti tržišta. Ne, oni koriste nekoliko mikrosekundi prednosti da kroz privrmene naloge na jednoj platformi saznaju o ponudi/tražnji koja će se realizovati na drugoj platformi i rade frontrunning ispred klsičnih investitora (onih koji štede za penziju, npr). A o tome što su im velike banke prodavale order flow iz svojih dark pulova ne bih ni trošila reči.

 

Baš ih ne volim.

Link to comment

Novac je mera postovanja u danasnjem drustvu. Sa izuzetno retkim izuzecima, briljantni ljudi zahtevaju da im se prizna ta briljantnost, posto obicno trazi zrtve na drugim stranama. Ocekivati da to ne bude tako u vecini slucajeva predstavlja potpuno besmislen zahtev. U programiranju ima velik procenat onih koji biraju svoj posao po nekim drugim preferencijama osim novca ako se uporedi sa svim ostalim profesijama, ali ocekivati da neko odbije milion dolara godisnje da bi se zabavljao na projektu je bas mnogo.

Ono sto je neophodno da se ta perverzna situacija promeni je da ne postoji citava grana ekonomije koja funkcionise na ovaj nacin.

Naravno, nista drukcije nije ni u ostatku industrije. Realno, da ovaj lik i mnogi poput njega nisu na vol stritu, bili bi u nekoj bulsit firmi i pravili jebene drustvene mreze. Tamo gde su zaista potrebni ako gledamo drustvo u celini ionako nema dovoljno onih koji bi ih niti zeleli niti cenili.

 

kao neko ko je walk away, mislim da gresis. nije tako tesko kada shvatis da novac nije sve. na kraju krajeva, mnogo od ljudi u akademiji (kada govorimo o brilijantnim naucnicima) su namerno tu gde zaradjuju mnogo manje nego sto bi mogli.  i kada gledas statistike agregatno, novac je ljudima na nekom 5-6 mestu, brilijantnim ljudima pogotovo nema razloga da bude na prvom mestu.

Edited by rajka
Link to comment

kao neko ko je walk away, mislim da gresis. nije tako tesko kada shvatis da novac nije sve. na kraju krajeva, mnogo od ljudi u akademiji (kada govorimo o brilijantnim naucnicima) su namerno tu gde zaradjuju mnogo manje nego sto bi mogli.  i kada gledas statistike agregatno, novac je ljudima na nekom 5-6 mestu.

Akademija je za neke profile odlicna, ali ne za vecinu. Ogroman broj ljudi je briljantan u stvarima koje se ne cene previse u akademiji, da ne pricam sto je to jedna u osnovi ruzna sredina puna svakojakih gadarija (mada CS tu spada u bolje).

Inace sam veliki postovalac teze da si tacno onoliko postovan koliko para dobijas. Sve koji ne misle tako smatram naivnim idiotima. Osetio sam to i licno i na ogromnom broju primera primetio - veca plata znaci vece postovanje. Zato se cenjka surovo i beskompromisno uvek, na cenjkanje poslodavca uvek gledam kao da me direktno vredja i to otvoreno i kazem i igram na ivici faula. Sto se mene tice, tapsanje po ramenu traze neiskusni koji tek treba da nauce i iskompleksirani ljudi koji traze nekakvu zamenu za ljubav na poslu. Kes je za one koji znaju what's what.

Pored tog najvaznijeg segmenta, naravno da covek bira gde ce da bude, recimo zemlja ili grad u kome zelis da zivis moze ici ispred ciste kinte. Takodje, rad za bas one najgore moze biti moralno neprihvatljiv. Ali ako su ti opcije da kockas na vol stritu ili da pravis nekakve obrade podataka koje u svojoj konacnici opet neke bogatase cine bogatijima na prakticno isti nacin, onda si budala ako mislis da si u jednom slucaju napravio neki kurac a u drugom ne. Ja gledam da istovarim koliko mogu u open source da donekle vratim ali donja crta se uvek zna gde stoji. 

Link to comment

ok, ali sto onda krsis ruke kad isto tako rezonuje sergej? onda nije "najtuznije" sto ne radi na leku za rak, nego je bas super sto radi za bankare, posto ga isti vise "postuju". naravno, koliko je sergej ispunjen u tom svom poslu i koliko daje drugima je beside the point, vazno je postovanje na racunu. ako trenutno najvece postovanje pokazuje wall st. onda super! 

Link to comment

ok, ali sto onda krsis ruke kad isto tako rezonuje sergej? onda nije "najtuznije" sto ne radi na leku za rak, nego je bas super sto radi za bankare, posto ga isti vise "postuju". naravno, koliko je sergej ispunjen u tom svom poslu i koliko daje drugima je beside the point, vazno je postovanje na racunu. ako trenutno najvece postovanje pokazuje wall st. onda super! 

 

Nisam ja njemu rec rekao, nego sistemu koji najvise vrednuje takvu primenu tog znanja. Dalje se svi ponasaju logicno, i trejderi i programeri, a u neku ruku i sudije. Problem je na nizem nivou i besmisleno je ocekivati da u ovakvom svetu trazimo da se najnizi u hijerarhiji odrekne svog (relativno) sitnog dela. Drustvo u kome su ljudi ciji je biznis ona nakaznost postovani je drustvo koje se negde zajebalo, to je sve sto hocu da kazem.

Link to comment

dobro, do koje mere drustvo, a do koje trziste odlucuje ishode je pitanje za raspravu (u koju necu da ulazim). ali cinjenice je da ako ti je ideja vodilja: hocu da pronadjem lek za rak ili uradim nesto dobro za covecanstvo, imaces skoro sigurno drugaciji ishod nego ako ti je ideja hocu da zaradim sto vise, pa nema veze sta i gde radim. i nije tacno da je jedino logicno ponasanje ovo drugo. kao sto sam rekla, ljudima je u proseku novac tek na 5-6 mestu (u USA) i imaju u proseku mnogo kompleksniji odnos prema svom radu nego maximiziranje zarade. 

Link to comment

kao sto sam rekla, ljudima je u proseku novac tek na 5-6 mestu (u USA) i imaju u proseku mnogo kompleksniji odnos prema svom radu nego maximiziranje zarade.

 

Ovo je za mene novost

Edited by slow
Link to comment

Ovo je za mene novost

 

ako ti je to novost, bice ti i ovo:

 

kada ljude pitaju sta je njima najvaznije, novac stave na 5-6 mesto. kada iste te ljude pitaju sta oni misle da je drugima najbitnije, stave novac na prvo mesto :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...