Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

3 hours ago, Sammael said:

 

:D

 

Skoro sam morao da objašnjavam nekim ljudima technical exception handling. "Kako to misliš sFTP je možda nedostupan? Pa što bi promenili format fajla? Baza je na našem klaudu, NEMOGUĆE da neće biti dostupna."

 

Prijatelju, dan danas se dešava u sistemima da upis u bazu pukne jer je disk na kome je transaction log popunjen... čak štaviše, ako mi neko kaže da je odjednom prestalo da radi a ništa nije menjano i mreža je dostupna, ogromne su šanse da je neka tako glupost.

 

 

Meni su juče na jednom sistemu popucali procesi noćne obrade, jer sistemaš nije javio da na disku sa aplikacijom, na kaom je i aplikativni log, nestalo mesta...

 

Jutros ustao, pogledampola procesa crveno... Škk, niko ništa nije menjao, nema šanse da su procesi koji imaju dedicated vreme i memoriju pukli... Pogledam, vidim ogroman dump fajl od juče i još 10-ak u poslednjih 5-6 dana, jer je bilo nekog padanja(to je posebna prioča, ali ajd sad)... Elegantno obrišem dumpove, i sve proradi...

 

Jbt, a znam da sys admin dobije automatski mail, kad padne ispod 15% slobodna memorija, smao je trebao da mi prosledi da proverim šta se dešava, jer osim logova, aplikativni disk se bukvalno ne menja...

 

Da ne pričam da se mene dešava da cloud aplikacije budu nedostupne jer... Pa SAP ume da napravi jedno XY različitih obrazloženja zašto im cloud servis nije trenutno dostupan... Počeću da ih skupljam, da biramo najbizarniju...

Link to comment
21 minutes ago, bags said:

 

Tek ces da izbudalis kad zatraze GraphQL. :ph34r:

Ukrao sam knjigu o tome, moram da vidim o čemu se radi i zašto je glupo. Još uvek pokušavam da raščistim sranje nastalo entuzijastičnom upotrebom HATEOAS na projektu koji smo preuzeli onomad.

Link to comment
58 minutes ago, Zabalujev said:

Ukrao sam knjigu o tome, moram da vidim o čemu se radi i zašto je glupo

 

Vidim da kolega ima 15+ god iskustva. :)

 

Kod mene je na glavnom projektu broj frontend developera u medjuvremenu cetiri puta veci nego backend. I onda su poceli kukati kako sporo razvijamo servise za njih, kako njima treba veca fleksibilnost, kako oni znaju sta njima treba. Verovatno i za CV nasih kontraktora je veoma cool imati GraphQL na listi tehnologija, tako da je push za GraphQL bio bas jak.

 

Rezultat nakon godinu dana je iz mog ugla relativno tragican ali FE developeri se prave da je njima super. Glavni razlog mog nezadovoljstva je sto povremeno izbombarduju bazu sa neverovatnim projekcijama koje dinamcki prave kroz UI i ni oni ne znaju stace pasti pamet jebenim genijima koji koriste aplikaciju. Jako tesko je imati dobre indekse  na bazi ako imas komplikovan domain model. Security je isto pakao pogotovo ako imas multitenancy. (a poseban pakao ako imas inverziju kao kod nas, gde se definise sta korisnik ne moze da vidi :isuse:).

 

Jedina pozitivna stvar je sto u nekim slucajevima stvarno moze biti brutalno efikasno za FE.

 

Mi smo koristili HotChocolate  jer smo .NET shop a uz to mora sve biti on premise i baza je MS SQL Server.

 

Ako mozes korisitis PostgreSQL obavezno probaju Hasura. Mislim da su oni bolje resenje. U momentu kad smo mi evaluirali imali su neki alpha support za SQL Server. Jos jedna potencijalna mana im je i Haskell (tesko je pisati vlasitite add-ons ili debagovati).

 

Edited by bags
Link to comment
3 hours ago, bags said:

Vidim da kolega ima 15+ god iskustva. :)

 

Kod mene je na glavnom projektu broj frontend developera u medjuvremenu cetiri puta veci nego backend. I onda su poceli kukati kako sporo razvijamo servise za njih, kako njima treba veca fleksibilnost, kako oni znaju sta njima treba. Verovatno i za CV nasih kontraktora je veoma cool imati GraphQL na listi tehnologija, tako da je push za GraphQL bio bas jak.

Pročito si me :D

 

Na ovom projektu koji me muči smo imali silu zajebancija zato što se neki genijalac dosetio da iskoristi latest and greatest in Spring community pre neku godinu, pa nabudžio HATEOAS api za internu komunikaciju :isuse: i koristio Rest Data repositorijume, dakle direkt preko rest endpointa po defoltu izložene CRUD operacije nad db modelom. Sve ću da ih pobijem.

Link to comment
  • 1 month later...
On 17.2.2022. at 2:22, Zabalujev said:

IBMova čuda od pre 50-60 godina su Atlasi koji drže finansijski svet.

Ima i ovo (što je napravljeno iz zajebancije, ko god je napravio nije znao koliko je tačno :inn:)

 

dependency_2x.png

 

SaE

  • +1 3
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Pravi naziv teme za pitanje:

 

Gospođa posle 15+ godina filologije odlučila da se prekvalifikuje, ni 5 ni 6 nego u it vode. Da ne ulazim u dublju analizu i pripovedanje zašto i kako, tako je. 

 

Nacionalna služba za zapošljavanje je objavila konkurs:

 

https://itobuke.rs/3501/

 

Tldr, 100 mesta je za javascript, 180 za javu i još nešto sitno mesta za sistem administraciju i php.

 

Nivo znanja bolje polovine je veoma početni da ne kažem nikakav, ali to se kompenzuje jakom željom za prekvalifikaciju i istorijom nadljudskih napora da se stvar istera do kraja.

 

Svako mišljenje/predlog/sugestija za izbor kursa(ustvari biraju se tri pa u koji se upadne) je dobrodošla.

Hvala unapred u njojzino ime.

Link to comment

Preletih kurseve... Ja bih se na njenom mjestu skoncentrisao na Javascript - PHP poslova ima daleko manje nego JS, a i pravo je čudo da se PHP još koristi. Java će joj vjerovatno biti "dosadnija", računam da će brže da joj klikne nešto sa čim ima nekakvog iskustva (bar kao korisnik).

 

LM, JS - FTN Čačak i ETF mi izgledaju najbolje mada FTN predaje i jQuery (kome to danas treba), a ETF Mongo i MySQL (gubljenje vremena). Na ETFu predaju i Angular i React (FTN samo Angular) što je opet gubljenje vremena za početnika. Po meni trebalo bi da pređu JS, jedan framework (React ili Angular) i da steknu sliku kako stvari u kompletu generalno rade. Ideja bi trebalo da bude da steknu dovoljno znanja da zabodu prvi posao na kome će u stvari najviše i naučiti a ne da zatrpaju početnike gomilom stvari. 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Nek izabere Javascript. 

Frontend posla ima puno i firme tu hoće da prihvate prekvalifikante i početnike jer mogu ipak da doprinesu.

 

Javu nek izbegne ako može, to je "teška mašinerija" i ulazna kriva znanja je jako strma (da bi neko bio u stanju da radi mora mnogo da zna i razume). Ja još nisam sreo ili intervjuisao nekog sa tih kurseva (uključujući i one od po godinu dana) da su ga naučili ozbiljno. Dodatno, Java je primarno server-side i apstraktna za učenje jer nema nekakav vizuelni momenat koji bi te ispunio osećajem uspeha "da si nešto napravio" pa makar to bilo i 1 prosti ekran.

 

PhP je isto ok izbor. Jeste bzvz jezik ali sajtovi se i dalje prave, WordPress i dalje dominira... Posla ima puno, mada većinom freelance.

 

Za administriranje na znam šta da kažem, zavisi šta se radi tamo. Ali verovatno važi isto kao i za Javu.

 

Generalno, ja za prekvalifikaciju i početnike preporučujem jezike/platforme koji imaju vizuelnu komponentu (web, mobile...) ili da probaju QA (testiranje).

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Još jedan glas za, JS, web, css i tako to, da se otkucano odmah zavrti, uz malo sreće. Dobra osnova za neko sitno frilensovanje dok se ne uhvati dovoljno iskustva i neki stalni posao "u struci". 

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...