Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Ne znam nista o programiranju niti me zanima ali imam druga koji je radio prodaju onih IQOS laznih cigareta i onda dosla korona i on iz dosade uzeo da uci neki webflow, kao neko programiranje valjda isto, naucio za 6 meseci pa polako zabadao poslice na netu a danas radi samo to i trazen je od stranaca i zaradjuje 2-3 hiljade evra mesecno, zavisno od cimanja, sa tendencijom rasta. Eto deco, ucite webflow, sta god to bilo.

Sranje je slabo gde moze da ide na neplanirani odmor jer kao ispada iz fazona ali jbg, dobro mu je i ovako svaki dan do 15-17h i posle slobodan.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment
6 hours ago, chandra said:

 

Hehe, to je upravo ono sto me zanima. Moje iskustvo sa DL je hands-on i haoticno, a imam nekog vremena i bilo bi vreme da malo sistematicnije tome pridjem. U DL mene jos uvek lomi nesklad izmedju fasciniranosti rezultatima i duboke neprijatnosti sto ti rezultati dolaze iz nekakve statistike, a ne iz hard-core algebre. Hvala ti za savete, to je upravo vrsta informacije koja mi je trebala!

 

Kakva koincidencija :D . Skroz razumem to lomljenje u vezi fasciniranosti i neprijatnosti.

4 hours ago, Velocipede said:

Meni se kod Andrew Ng-a ne sviđa što koristi Octave/MATLAB, bar je tako u uvodnom kursu za Machine Leraning.

Eh, to bi i mene odvratilo od tog kursa. Nisam slusala taj kurs kod njega, u njegovom DL kursu je prvo cisti python, a nakon toga tenzorflow u python verziji, a to mi je bas odgovaralo jer sam tenzorflow kasnije koristila u jednom projektu. Ja sam set kurseva za uvod u Masinsko ucenje na Courseri slusala kod jednog bracnog para sa Univerziteta u Vasingtonu 2015, isto je bio python u dve opcije (regularna gde se se koristi Pandas and sklearn, i njihova gde se koristio njihov python based paket za masinsko ucenje GraphLabCreate - kasnije su ga prodali apple-u i sada se zove Turi ili tako nesto).

Edited by mei
  • +1 2
Link to comment
On 8.2.2022. at 9:21, chandra said:

ne znam gde bih ovo, pa ajde ovde da pitam. ima li neko od vas iskustva sa courserom? hocu da malo formalizujem znanje iz jedne programerske podoblasti kojom se bavim. koliko su ti kursevi korisni / jednostavni za pracenje? tamo daju neke procene koliko kurs traje, 3 meseca, 6 meseci, meni je to predugacko i smor, treba mi intenzivni crash course, mogu da odvojim dve nedelje za to. moze li to tako da se prodje?

 

i kako se to uopste placa? flat rate po kursu?

 

Alternativno imas Udemy za kurseve na nižem nivou. Zavisi šta te zanima, ako je nešto praktično a mrzi te da čitaš dokumentaciju, onda je to ok izbor. Za nešto na višem nivou, nešto što bi učio na faksu npr. ne bih stavio ruku u vatru da je dobro, jer nisam probao, ali ono što jesam deluje mi da su tu uglavnom ljudi iz industrije koji zarađuju sa strane. Coursera se s druge strane pozicionira kao univerzitetski nivo.

  • +1 1
Link to comment

Počeo sam da se cepam kod "refactoring the DB".

Oko one gornje priče o XML, taj format odbija da umre. Neka stara tezga se digla iz hibernacije i treba im za odmah integrisanje sa Sistemom elektronskih faktura (crkli dabogda sa tom digitalizacijom), gledam dokumentaciju, imaju swagger, imaju json, al im se postuju fakture u nekom xml formatu (kao evropski standard), dakle roknuću se. Verovatno će da radi posao da samo napravim šablonski xml gde ću da menjam podatke i dodajem stavke, what could possibly go wrong?

U proteklom radi najviše sam voleo fixed-length fajlove koje su nam pumpali iz bankarskih sistema. JSON je okej za neke rutinske stvari ka frontendu, yml je zlo. XML u principu dobro funkcioniše, samo što su u praksi uvek narastali u neke prekomplikovane i prenaduvane strukture zahvaljujući WSDL web servisima.

Link to comment
31 minutes ago, Zabalujev said:

 Verovatno će da radi posao da samo napravim šablonski xml gde ću da menjam podatke i dodajem stavke, what could possibly go wrong?

 

 

Uh. :D

Link to comment

Kad se setim starih dobrih vremena, mi mladi programeri, radimo sve po PS, XSD skeme, JAXB, lepo pakujemo, šaljemo, kad ovi u polu-državnoj firmi koji primaju i obrađuju naše podatke i šibaju na neke kliringe, jedan dan zovu i kažu da im ne radi, pokvarili smo XML. Mi tamo i imamo šta da vidimo, likoviu nekom c# skarabudžili parsiranje xml, traži poziciju gde počinje tag, onda plus toliko i toliko karaktera, izvuci podatak, konvertuj iz stringa u broj... I onda ih polomismo pošto im je u tag upao jedan novi atribut, kad smo proširivali šemu za nove poruke... Oni gledaju belo kad ih pitasmo jel im taj .net ima neke parsere za xml.

  • Wub 1
  • Haha 5
Link to comment
1 hour ago, Zabalujev said:

Kad se setim starih dobrih vremena, mi mladi programeri, radimo sve po PS, XSD skeme, JAXB, lepo pakujemo, šaljemo, kad ovi u polu-državnoj firmi koji primaju i obrađuju naše podatke i šibaju na neke kliringe, jedan dan zovu i kažu da im ne radi, pokvarili smo XML. Mi tamo i imamo šta da vidimo, likoviu nekom c# skarabudžili parsiranje xml, traži poziciju gde počinje tag, onda plus toliko i toliko karaktera, izvuci podatak, konvertuj iz stringa u broj... I onda ih polomismo pošto im je u tag upao jedan novi atribut, kad smo proširivali šemu za nove poruke... Oni gledaju belo kad ih pitasmo jel im taj .net ima neke parsere za xml.

 

Da su bili iz full drzevne firme,  90% je verovatnoce da bi te izgubili vec kod "jel im taj .net". :D

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Zabalujev said:

Kad se setim starih dobrih vremena

Ja imam prilike da vidim šta ide kroz velike banke i nacionalne šeme za plaćanje u realnom vremenu u desetinama zemalja na svim kontinentima, i u dve banke sa najvećim brojem transakcija koje idu kroz naš sistem sve transakcije idu ka njihovoj hijerarhijskoj bazi podataka (IMS) koja je napravljena pre vše od pedeset i pet godina :inn:.

 

Što se tiče ovoga da XML "odbija da umre", ISO 20022 tek od pre nekoliko godina ulazi u univerzalnu upotrebu, tako da do umiranja ima dosta (ni ISO 8583 nije umro).

 

SaE

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Gojko & Stojko said:

hijerarhijskoj bazi podataka (IMS) koja je napravljena pre vše od pedeset i pet godina

IBMova čuda od pre 50-60 godina su Atlasi koji drže finansijski svet.

 

Link to comment
4 hours ago, bags said:

XML je i dalje majka za integraciju ako treba biti human readable.

 

 

u drustvenim naukama je standard i to se, cini se, nece tako skoro mijenjati. na stranu sad sta mislim u digitalnoj humanistici.

Link to comment

Nemam problema sa XML generalno, ali sam se maltretirao sa onim silnim WSDL veb servisima koji ti preslikaju njihovu šemu baze sa sve ludim imenima itd. Još vučem traume od APRovog veb servisa.

U ovim JSON vremenima mi je već neko vreme muka rad sa frontend "programerima" koji izvoljevaju gluposti. Na primer, otvorimo endpoint na kome se prosleđuje neki ID kao parametar, i onda mi se žale jer im parametar koji su poslali nije u odgovoru.

- Pa zar već ne znaš koji je parametar kad nam ga šalješ?

- Daaaa, ali mi je ovako zgodno jer... (kuknjava na neku komplikaciju koju je napravio u React stanjima)

- Oke, evo ti

 

Posle dva dana se javlja njegov kolega da se pravi pametan jer bez potreba vraćamo višak parametara, trošimo bez potrebe bajtove itd. :rolleyes:

- Javi se Klaudiju, molim te.

 

Onda kukaju kako im puca komponenta jer na endpointu dobijaju 500 server error.

- OK, jebiga, baza nije bila dostupna jedno pola sata, platformski problem...

- Ali nama je cela komponenta pukla!

- Pa šta radite kad vam stigne 4xx ili 5xx greška...

- ...

- ? Kako obrađujete greške?

- Ali mi očekujemo da servisi budu uvek dostupni!

 

O tome da im je muka da od-eskejpuju poslati string jer "ne sme da bude logike u frontendu" i sl. da ne pričam.

Edited by Zabalujev
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Zabalujev said:

 

- ? Kako obrađujete greške?

- Ali mi očekujemo da servisi budu uvek dostupni!

 

O tome da im je muka da od-eskejpuju poslati string jer "ne sme da bude logike u frontendu" i sl. da ne pričam.

 

:D

 

Skoro sam morao da objašnjavam nekim ljudima technical exception handling. "Kako to misliš sFTP je možda nedostupan? Pa što bi promenili format fajla? Baza je na našem klaudu, NEMOGUĆE da neće biti dostupna."

 

Prijatelju, dan danas se dešava u sistemima da upis u bazu pukne jer je disk na kome je transaction log popunjen... čak štaviše, ako mi neko kaže da je odjednom prestalo da radi a ništa nije menjano i mreža je dostupna, ogromne su šanse da je neka tako glupost.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...