Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

fortran je govno za pisanje prekuvanog spageti koda, samo teske budale mogu i dalje da ga koriste, jos vece budale da uzmu da ga uce, a samo kreteni mogu da nekoga teraju da uci fotran.

 

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, 3opge said:

fortran je govno za pisanje prekuvanog spageti koda, samo teske budale mogu i dalje da ga koriste, jos vece budale da uzmu da ga uce, a samo kreteni mogu da nekoga teraju da uci fotran.

 

 

Jel imas neki argument za to sto pricas ili pricas tek onako da nesto kazes i pljunes?

 

Ja nemam problem s tim da sam glup ili budala, ali neobicno mi je da se 80% ljudi koji koriste neke od najvecih racunara u Evropi nazivaju budalama. Mislim, mi u researchu jesmo pomalo old-fashioned, ali nismo bas svi i nismo bas toliko da bismo pisali svoje programe u tom govnetu kad ne bi postojao neki dobar razlog za to. Mozes da probas da izguglas i sam.

 

@zmanic

Quote

 

Što se ovo ne pominje više nigde :

 

https://www.wolfram.com/mathematica/        ???

 

Baš nisam video lakši način vizuelizacije bilo čega nigde i nikada.

 

 

Mathematica je potpuno drugacije koncipiran softwer od high-level programskih jezika. Imala je uvek problema sa memorijom, pa je rad sa velikim 3D matricama prakticno nemoguc i za redove velicine sporiji od konkurencije. S druge strane fenomenalna je i nezamenjiva u simbolickom racunanju.

 

Quote

Sve se na kraju svodi na preciznu aritmetiku proizašlu iz komplikovane algebre.

 

Upravo.

 

Link to comment

da, chandrice, imam argumente, doktorat iz numerickih simulacija u ceju plus jedno 10 godina programiranja u svim mogucim fortranima, matlabovima, matematikama i ostalim prekuvanim testeninama. 

Link to comment
6 hours ago, MilenaS said:

@laser lotus ne razvijam softver, samo hemijske simulacije... jedan mali deo treba sama da izmislim, jer ga nema u opsianog u prirodnim sistemima i zakonima

 

@chandra pratim protokol, tipa using the open-source plane-wave density functional theory (DFT) software, JDFTX . We use the ‘PBE’ generalized-gradient approximation to the exchange-correlation functional, norm-conserving ‘SG15’  pseudopotentials, a kinetic energy cutoff of 30 Eh (Hartrees) and a Fermi-Dirac smearing...kako bi izracunali to i to....

i to je ceo jedan zadatak i deo posla koji moram da odradim

 

@zmanic nije matricno istrazivanje, hemijsko, kvantno.

 

Meni se cini da ti bas ne znas u sta se upustas. "kvatno" je itekako "matricno" i u algebarskom smislu i u programerskom. Recimo svaki Hermitski operator ti se u programu svodi na matricu.

 

Ovaj tvoj JDFTX koristi CUDA-u i MPI, dakle spada u HPC (high-performance computing) u smislu da je predvidjen da se izvrsava na multi-CPU i/ili multi-GPU. To je programerski level za koji ti je potrebno mnogo mnogo vise od osnova F90 ili C-a. Bukvalno drugi sport. Ne znam skalu problema. Ako to pustate na lokalnoj masini (reda 100-inak korova ili 500-inak GPU) to je neki medium level koji ide uz relativno malu odgovornost. Ako ga pustas na ozbiljim masinama tipa Juelich u De, onda to ide za ogromnom odgovornoscu i proverama koda i performansi jer se svaki sat negde naplacuje iako korisnik obicno ne vidi racun. Meni jednom stigao racun, na moje ime, na 30 000 evra. Kad nisam umro istog casa.

 

Elem, da ti ne solim pamet vise, uzmi neki dobar kurs iz osnova numericke matematike. Meni uvek bilo zabavno da dam studentima da programski rese matricnu jednacinu Ax = b sa, recimo, stotinak elemenata - kako znaju i umeju. Reko bi covek - nema jednostavnije i onda nastane cupanje kose.

 

Link to comment
10 minutes ago, 3opge said:

da, chandrice, imam argumente, doktorat iz numerickih simulacija u ceju plus jedno 10 godina programiranja u svim mogucim fortranima, matlabovima, matematikama i ostalim prekuvanim testeninama. 

 

Ok, mislio sam da li imas neki ozbiljan argument (bez patroniziranja, pliz) ili cemo da se bijemo doktoratima iz numerickih simulacija? Pazi, moj je tvrdo ukoricen. Ili mozemo brojem grantova i miliona sprzenih sati na PRACE/DECI projektima?

 

C ima prednosti u nekim aplikacijama, Fortran u drugim. U vecini benchmark testova su vrlo blizu po performansama u zavisnosti od tipa problema i optimizacije kompajlera. Otpisivati fortran kao prekuvanu testeninu je mozda ok u tvom biznizu koji god da je, ali u ovom sto milenas hoce da radi je jednostavno besmisleno.

Link to comment

ma kakvi crni benchmark testovi ili blentavi mp, time se bave samo zaludne drkadzije.

ukratko: C & C++ te teraju da razmisljas i da ucis nesto korisno (bar u ovom momentu, do pojave sledece generacije programerskih robova), fortran je nebulozna amorfna testenina od koje mozak atrofira.

 

 

Link to comment
11 minutes ago, 3opge said:

ma kakvi crni benchmark testovi ili blentavi mp, time se bave samo zaludne drkadzije.

ukratko: C & C++ te teraju da razmisljas i da ucis nesto korisno (bar u ovom momentu, do pojave sledece generacije programerskih robova), fortran je nebulozna amorfna testenina od koje mozak atrofira.

 

:vermez3:

Link to comment
3 hours ago, MilenaS said:

@chandra na šta se zapravo misli kada se kaze matematicka simulacija?

 

Pa ima mnogo definicija. Originalno, sa cisto tehnicke strane, numericka matematika se razvila iz potrebe da se izracunaju (evaluiraju) funkcije ili matematicki izrazi koji mogu da se napisu analiticki, ali ne mogu analiticki da se rese. Recimo izracunavanje svojstvenih vrednosti nekog operatora. Matematicka (meni draze "numericka") simulacija je isto to samo podignuto na visi nivo kompleksnoscu problema. Obicno nemas jednu funckiju, vec sistem jednacina koje resavas simultano od nekog pocetnog uslova. Simulacije po pravilu (ne i iskljucivo) podrazumevaju da su jednacine vremenski zavisne. Recimo u kvantnoj mehanici ja bih pravio razliku u zavisnosti od toga da li je Hamiltonian vremenski zavisan ili ne.

 

Jednostavan primer moze da bude simulacija pada lopte sa neke visine. U najjednostavnijem slucaju imas jednu silu, gravitaciju, masu lopte kao zadani parametar, pocetnu visinu i brzinu kao pocetne uslove i loptu koja je kruto telo. To mozes naravno i analiticki da resis. Ali ako ukljucis pocetni spin, interakciju lopte sa vazduhom, elasticnost i tako dalje, sistem jednacina se uvecava i jedini nacin da ga resis jeste simulacijom.

 

Sa epistemioloske strane, simulacije su ili izmedju teorije i eksperimenta, ili sve cesce, trece teme trougla uz teoriju i eksperiment. Iako uzimaju metodologiju i od jednog i od drugog, do znanja do kojeg dolazis simulacijama ne moze da se dodje ni na jedan drugi nacin tako da predstavljaju "nezavisni saznajni kanal". Model je ono cime opisujes svoj fizicki sistem. SImulacija je propagacija tog modela.

 

Sto je problem nelinearniji i nelokalniji, simulacija je komplikovanija. A onda je tu i faktor vremena. S cisto tehnickog aspekta, recimo, simulacija u 2 i 3 dimenzije su vrlo slicne, ali neke pojave se javljaju samo u 3 dimenzije i moraju tako da se simuliraju. Ako tvoja sim u 2D traje dan, ista ta sim u 3D moze da traje godinu na istoj masini. Ako 2D simulacija proizvede Gb podataka, 3D ce proizvesti reda Tb.

 

 

Link to comment

Konačno kapiram zašto nekima u tom labu treba dosta vremena. @chandra

 

Generalno, koliko je to timski a koliko individualistički posao? da li timski rad ima smisla u takvom okruženju?

Link to comment
42 minutes ago, MilenaS said:

Konačno kapiram zašto nekima u tom labu treba dosta vremena. @chandra

 

Generalno, koliko je to timski a koliko individualistički posao? da li timski rad ima smisla u takvom okruženju?

 

U mom slucaju je odrzavanje i razvijanje koda za simulaciju skoro potpuno timski rad. S tim da svako ima svoju zonu odgovornosti i da mora da postoji stalna koordinacija i pored toga sto koristimo version control system. Samo pustanje simulacija i ono kasnije, analiza rezultata, je gotovo potpuno individualno.

 

Link to comment
5 hours ago, chandra said:

Model je ono cime opisujes svoj fizicki sistem. SImulacija je propagacija tog modela.

 

Ja najvolijem ovu: "The purpose of numerical modelling is to gain insight, not answer." [W.A. Thomas of WES]

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...